Kırmızı renkli meyve ve sebzeler bu sorunların çaresi

Kırmızı renkli meyve ve sebzeler bu sorunların çaresi

Kırmızı enerjinin rengidir. Bu renkte olan meyve ve sebzeleri mutlaka günlük tüketmek lazım. Meyve ve sebzelere kırmızı rengini likopen ve antosiyanidin adlı maddeler verir
Domates, greyfurt, karpuz, kuşburnu, turp ve diğer kırmızı renkli gıdaların içerdikleri likopen kanserin birçok türünden koruyucu işlev görür.
Likopen prostat bezini kanseri, sindirim sistemi, meme, deri kanseri hastalıklarına yakalanma riskini %30-40 oranında azaltabilir.
Özellikle domatesin içerdiği likopen sağlık için çok faydalıdır. Genellikle sebzeler pişirildiklerinde besin değerlerinin azaldığını ve onların içerdiği vitaminlerle minerallerin yok olduğunu biliyoruz. İlginçtir ki, bu yasa domatesin içerdiği likopen için geçerli değildir.
Çünkü domates piştikçe onun içerdiği likopen organizma tarafından emilmeye daha uygun hale gelir.
Örneğin, domates suyu, ketçap, domates ve pişmiş domates yediğinizde çiğ domatesten aldığımızdan 2-3 kat daha fazla likopen almış oluyoruz. Onun için domatesi 5-6 dakika pişirdikten sonra yemek daha faydalıdır.
Çilek, dut gibi meyvelere kırmızı rengi veren ise antosiyanin adlı maddedir.
Bu maddenin işlevi biraz farklıdır. Öyle ki, antosiyanin insan sağlığı için zararlı olan bakterilerin gelişmesine engel olur ve onları yok eder. Yaz aylarında çilek yiyerek sivrisineklerin taşıdıkları zararlı bakterilerin etkisinden korunabilirsiniz.
Kuşburnu da kırmızı renkli meyvelerden biridir. Kuşburnunun en büyük avantajı en çok C vitamini içeren meyve olmasıdır.
Onun içerdiği C vitamini portakaldaki C vitamininden 8 kat daha fazladır.
Şunu da belirtelim ki, kırmızı renkli tüm meyve ve sebzeler antioksidan açısından zengindir. Bu antioksidanlar bizi kalp hastalıklarından korurlar.
Ona göre de mevsimsel kırmızı meyve ve sebzelerle beslenmeye özen gösterilmelidir.
En faydalı kırmızı meyve ve sebzeler:
Domates, karpuz, kuşburnu, çilek, siyah dut, kiraz, vişne, greyfurt, turp, kırmızı lahana, kırmızı biber, kırmızı soğan.

Henüz Yorum Yapılmamış

Tüm yorumları göster

Soru Sormak İstermisin?

error: Sizde duyun haberiniz olsun !!