Kızılcığın Faydaları Nelerdir – Bilinmeyen 10 Etkili Fayda

Kızılcık, sulu ve keskin tadı olan küçük, kırmızı meyvelerdir. Genellikle dünyanın soğuk bölgelerinde yetişirler.

Yüksek beslenme profili ve antioksidan, antienflamatuar ve kanser önleyici özelliklerinden dolayı, hem lezzetli hem de çok sağlıklıdır. İçerisinde C, K, B6 ve E vitaminlerinin yanı sıra kalsiyum, magnezyum, demir, manganez, fosfor, potasyum ve çinko gibi mineraller vardır.

Kızılcığın yüzde 80’inden fazlası su ve yüzde 10’luk kısmı da karbonhidrat içeren düşük kalori bir meyvedir.

Bu lezzetli meyveyi hem çiğ yiyebilirsiniz hemde suyunu sıkıp içebilirsiniz. Ayrıca keklere, yoğurtlara veya salatalara da katılabilir. Eğer kızılcığın mevsimi değilse doktorunuza danıştıktan sonra kızılcık takviyesi alabilirsiniz.

kızılcığın faydaları

Kızılcığın Faydaları Nelerdir – Bilinmeyen 10 Etkili Fayda

1. Üriner Enfeksiyonlarını Önler (İYE’ler)

Bilimsel çalışmalar, kızılcık suyunun, özellikle kadınlarda tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonunun önlenmesinde etkili olabileceğini bulmuştur.

Kızılcık, protonosiyanidin olarak bilinen ve ışınlanmış E.coli bakterilerinin üriner sistemdeki üroepitelyal hücrelere yapışmasını önleyen anti yapışma özelliklerine sahip yüksek molekül ağırlıklı bir bileşim içerir.

Kızılcıklar, yaygın olarak vajinal akıntı olarak bilinen lökore ile mücadelede de etkilidir.

İdrar yolu enfeksiyonlarının tekrarlamasını önlemek için günlük olarak bir bardak şekersiz kızılcık suyu için. Kızılcık suyu yoksa, kızılcık tabletleri alabilirsin. Doğru dozaj için doktorunuza danışın.

2. Ağız Sorunlarıyla Mücadele Ediyor

Kızılcık ağız sağlığını da arttırır ve diş eti iltihabı, diş eti hastalığı, çürükler ve plak oluşumu gibi diş problemlerini önlemeye yardımcı olur.

Kanada Dişhekimleri Birliği dergisinde yayınlanan 201 sayılı bir araştırmaya göre, kızılcıklardaki polifenoller diş çürüğü ve periodontal hastalık için potansiyel fayda sağlamaktadır.

Buna ek olarak, kızılcıklardaki yüksek C vitamini içeriği, dişeti hastalıkları ve enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olur.
Bakterilerin dişlerinize yapışmasını önlemek için günde bir buçuk bardak şekersiz kızılcık suyu için.

3. Kardiyovasküler Sağlığı Geliştirir

Kızılcık, kalp ile ilgili problemlerin riskini azaltmaya ve kardiyovasküler sağlığı desteklemeye yardımcı olur. Journal of Nutrition Reviews dergisinde yayınlanan 2010 tarihli bir araştırmaya göre, kızılcık, kardiyovasküler hastalık riskini azaltan zengin bir flavonol, vitamin ve lif kaynağıdır.

Bu meyvelerdeki fitokimyasallar, düşük yoğunluklu lipoproteinlerin (LDL veya kötü kolesterol) ve yüksek kan basıncının düşürülmesine yardımcı olur.

Başka bir araştırma, kızılcık gibi flavonoid açısından zengin yiyeceklerin tüketilmesinin ateroskleroz riskini azalttığını gösteriyor. Bu meyveler ayrıca kalp krizi ve inme riskini de azaltabilir.

Kardiyovasküler sağlığı iyileştirmek için düzenli olarak 1-2 bardak şekersiz, kızılcık suyu için.

4. Kanser Riskini Azaltır

Medicinal Chemistry dergisinde yayınlanan 2012 tarihli bir araştırma, kızılcıkların potansiyel kanser önleyici ajanlar bakımından umut verici doğal bir kaynak olduğuna karar vermiştir. Kızılcık özleri, prostat, karaciğer, göğüs, yumurtalık, kolon ve ağız kanserine karşı anti-proliferatif etkilere sahiptir.

Kızılcıkların kansere ilişkin faydaları antioksidan, antienflamatuar ve antiproliferatif özelliklerinden kaynaklanmaktadır.

Kronik aşırı oksidatif stres ve kronik aşırı inflamasyon, kanser riskini artıran en yaygın iki nedendir. Bununla birlikte, kızılcık kanseri önlemeye yardımcı olsa da, tedavisinde etkili değildir.
Daha yüksek bir kanser riski taşıyorsanız kızılcıkları çiğ veya meyve şeklinde diyetinize ekleyin.

5. Bağışıklığı Artırır

Kızılcıkların bağışıklık kazandıran faydaları heyecandır. Bağışıklık güçleri için en iyi antioksidan olan C vitamini bakımından oldukça yüksektir. Ayrıca, kızılcık fertokimyasalları sağlıklı bir bağışıklık sistemini geliştirir.

Bağışıklık sistemi zayıf olan insanlar soğuk algınlığı ve grip enfeksiyonlarına daha sık yakalanma eğilimindedir.

Hasta olma şansınızı azaltmak için günde bir bardak kızılcık suyu içebilirsiniz.

6. Kemikleri Güçlendirir

Kızılcıklar, kemiklerin, dişlerin ve tırnakların güçlenmesine yardımcı olan iyi bir kalsiyum kaynağıdır. Aynı zamanda osteoporoz(kemik erimesi) riskini de azaltır.

Bu meyve, genel kemik sağlığı için önemli bir vitamin olan K vitamin bakımından oldukça zengindir. K vitamini, kemik matrisinde kalsiyum tutulmasına yardımcı olur, kemiklere daha fazla direnç kazandırır ve kemik yoğunluğunun düşmesini engeller. Bu da kırık riskini azaltır.

Günlük bir bardak çiğ kızılcık veya bir bardak kızılcık suyu içmek kemiklerin sağlıklı ve güçlü tutulmasında kilit rol oynayabilir.

7. Sindirime Yardımcı Olur

Kentucky Üniversitesi İç Hastalıkları ve Beslenme Bilimleri Bölümü’ne göre yüksek lifli bir diyet, hazımsızlık ve bazı gastrointestinal hastalıkların riskini düşürür.

Kızılcık zengin bir lif kaynağıdır ve dolayısıyla sindirim sağlığını geliştirir. Lif, dışkıya hacim verir ve atık ürünlerin bağırsaklardan çabucak uzaklaştırılmasını kolaylaştırır. Bu da, kabızlığı önlemeye yardımcı olur.

Buna ek olarak kızılcıkların anti-enflamatuar faydaları mide ve kalın bağırsakta kronik iltihaplanma riskini azaltır.

Sindirimi kolaylaştırmak için kızılcığı meyve halinde tüketin.

8. Yaşlanma Belirtileri ile Savaşır

Kızılcıklar yaşlanmanın etkileri ile mücadele eden antioksidanlar ile yüklüdür. C, B3 ve B5 vitaminleri gibi antioksidanlar vücudun yaşlanma sürecine katkıda bulunan serbest radikallerin azalmasına yardımcı olur ve çevre faktörlerinin neden olduğu zarara karşı koruma sağlar.

Kızılcıkların düzenli olarak tüketilmesi, beyin hücrelerinin, cilt hücrelerinin ve hatta organ dokularının dejenerasyonunu geciktirebilir. Böylece, yaşla ilgili hafıza kaybını ve motor fonksiyon düşüşünü geciktirmede yararlıdır.

Hafıza kaybı ve eşgüdüm eksikliği gibi yaşla ortaya çıkan sorunları önlemek için kızılcık yemeye devam edin.

9. Cilt Sağlığını İyileştirir

Güzel ve parlayan ciltler için, basit bir ev yapımı kızılcık yüz maskesini kullanabilirsiniz. Bu meyvenin içindeki enzimler ölü cildi pul pul döker ve tıkanmış gözenekleri önler. Ayrıca, kızılcık suyu, cilt toneri gibi işlev görür ve yağlı ciltli kişilere yardımcı olur.

Kızılcıktaki C vitamini, kollajen ve elastinin üretimini arttırarak cildi sıkı ve ışıltı hale getirmeye yardımcı olur. Ayrıca kırışıklıkları, kızarıklıkları, hiperpigmentasyonu ve ciltteki ince çizgileri önler.

Eşit miktarda kızılcık suyu ve balı karıştırın. Yüzünüze hafifçe sürün, 15-20 dakika bekletin ve ılık su ile durulayın. Bu maske bir toner gibi çalışır, akne ve sivilceleri tedavi etmeye yardımcı olur.

10. Peptik Ülseri Önler

Kızılcık, Helicobacter pylori denilen bir tür bakterinin neden olduğu mide, özofagus veya duodenumun astarındaki açık yaralar olan peptik ülserler için de etkili bir tedavi yöntemidir.

Çinli araştırmacılar tarafından 2005 yılında yapılan bir araştırmaya göre, düzenli olarak kızılcık suyu tüketilmesi, endemik olarak etkilenmiş popülasyonlarda H. pylori enfeksiyonlarını baskılayabilir.

Kızılcıklardaki doğal antibakteriyel özellikler H. pylori bakterilerinin büyümesini engeller ve gelecekte mide ülseri gelişim riskini azaltır.

Peptik ülser riski yüksek olanlar, enfeksiyonu önlemek için düzenli olarak kızılcık suyu içmelidir.

Not:

  • Kan inceltici ilaç kullanırsanız fazla kızılcık tüketmeyin.
  • Böbrek taşı öyküsü olanlar, üriner oksalat düzeylerini artırabileceğinden diyetlerine kızılcık eklemeden önce doktorlarıyla konuşmalıdır.
  • Reçeteli aspirin kullananlar, aşırı kızılcık suyu tüketmemesi önlemelidir.
  • Aspirine alerjisi olan insanlar kızılcıktan kaçınmalıdır.
  • Kızılcıklar taze taze yendiğinde azami miktarda besin maddelerini ve maksimum tadını korurlar. Pişirildiğinde  beslenme özelliklerini yok olur.

Yorumla