Koltuk Altı Döküntülerinden Kurtulmanın Doğal Yolları

Koltuk altı bölgesi genellikle karanlık, terleyen, tahriş ve sürtünme eğilimli olması nedeniyle döküntüler ile savaşmada savunmasızdır. Bu hassas cilt alanında ki bir döküntü gerçekten rahatsız edici ve dayanılmaz olabilir.

Koltuk altı döküntülerinin yaygın belirtileri; kaşıntı, deride kızarıklık veya koyulaşma, küçük şişlikler, ciltte soyulmalar ve artan pis kokudur.  

Daha şiddetli döküntü durumlarında ciltte kuruluk ve çatlama, ağrı ve cilt kabarcıkları görülebilir.

Koltuk altı döküntüleri çeşitli faktörlere bağlı olarak meydana gelebilir. Bazı yaygın nedenleri; düzenli bir şekilde giyilen sıkı ve sentetik giysiler, sıcak bir iklimde yaşamak, sürekli sürtünmeye maruz kalma, kötü hijyen koşulları, yanlış tıraş yöntemleri, kimyasal bazlı ürün kullanımı ve aşırı terlemedir.

Hatta bazen bazı mantar, viral ya da bakteriyel enfeksiyonlar ya da bir tür alerjik reaksiyondan da kaynaklanabilir.

Alerji nedeniyle oluşan döküntüler çok tehlikeli olabilir. Eğer mor kızarıklıklar, bilinç kaybı, yüz ve boğazda şişme gibi belirtilerle karşılaşırsanız zaman geçirmeden doktora başvurun.  

Küçük (Minör) koltuk altı döküntüleri uygun hijyen koşulları ve bazı basit ev ilaçları ile tedavi edilebilir.

İşte koltuk altı döküntülerinden kurtulmak için en iyi 10 yol.

1. Soğuk kompres

Koltuk altı döküntülerinin en sık görülen belirtilerden olan kaşıntı ve yanma hissini azaltmak için soğuk kompres kullanabilirsiniz.

Soğuk, tahriş nedeniyle ortaya çıkan sıcaklığı azaltacaktır. Hatta kabarcıklar halindeki döküntüyü önleyecektir.

 1. İnce pamuklu havluya birkaç tane buz küpü sarın ve birkaç dakika süreyle etkilenen alan üzerinde tutun.
 2. Biraz ara verin ve sonra tekrarlayın.
 3. 10 dakika periyotlarla, günlük birkaç kez tekrarlayın.

Ayrıca günde birkaç defa soğuk suyla yıkayabilirsiniz. Bu yöntemi uyguladıktan sonra kesinlikle bu bölgeyi kurutun.

Not: Koltuk altına doğrudan buz uygulamayın.

2. Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı koltuk altı döküntüsü nedeniyle oluşan tahrişten kurtulmanıza yardımcı olabilir. İçindeki sağlıklı yağlar ve E vitamini koltuk altını nemli tutarak kaşıntıyı rahatlatır ve iyileşmeyi hızlandırır. Hatta sürtünmeyi azaltarak durumun dahada kötüye gitmesine neden olan enfeksiyonu önler.

 • Koltuk altına bir miktar sızma hindistan cevizi yağı sürün ve cildin yağı çekmesini bekleyin. Döküntü bitene kadar her gün, günde birkaç defa tekrarlayın.
 • Alternatif olarak, 4 çorba kaşığı sızma hindistan cevizi yağına1 çay kaşığı lavanta esansiyel yağı katarak bir solüsyon hazırlayın. Bu çözeltiye bir pamuk batırıp etkilenen alan üzerine uygulayın. 15 dakika boyunca beklettikten sonra soğuk su ile yıkayın ve temiz bir havlu ile kurulanın. Yöntemi birkaç gün boyunca, günde 2 defa tekrarlayın.

3. Aloe Vera

Aloe vera antibakteriyel ve antifungal özellikleri ile deri döküntülerinin tedavisinde oldukça etkilidir. Onun yatıştırıcı özellikleri kaşıntıyı rahatlatır ve kızarıklıkları azaltır.

 • Kalın bir aloe yaprağını kesin ve yararak jelini çıkarın. Jeli doğrudan etkilenen alana sürün. Yarım saat beklettikten sonra soğuk su ile durulanın. Bu basit yöntemi günde 3 yada 4 sefer tekrarlayabilirsiniz.
 • Alternatif olarak, 1 çorba kaşığı aloe vera jeli ile biraz zerdeçalı karıştırın. Koltuk altını bu karışım ile ovalayın. 30 dakika beklettikten sonra soğuk su ile durulayın. Yöntemi bir hafta boyunca, günde iki defa tekrar edin.

4. Çay ağacı yağı

Eğer saçkıran, sedef veya egzama gibi cilt mantar enfeksiyonu nedeniyle oluşan koltuk altı döküntüleriniz varsa, çay ağacı yağı ile tedavi edebilirsiniz. Çay ağacı yağının kırmızı lekeler ve yaraları yatıştırmaya yardımcı antiseptik özellikleri vardır. Hatta mantar ve enfeksiyon gelişimini engellemeye yardımcı olur.

 1. 1 yemek kaşığı sızma zeytin yağına 5 veya 6 damla çay ağacı yağı katın.
 2. Etkilenen alanı su ve kuru bir bez yardımı ile temizleyin ve karışımı koltuk altına sürün.
 3. 10 dakika bekleyin ve soğuk suyla yıkayın.
 4. Cildinizi yeniden sağlıklı görünene kadar her gün 2 ya da 3 kez tekrarlayın.

5. Yulaf

Yulaf ezmesi koltuk altındaki döküntü nedeniyle oluşan tahriş ve kaşıntıyı hafifletmek için mükemmeldir. Hatta cildinizin PH seviyesini normale çevirmeye yardımcı olur ve aynı zamanda cildinizi yumuşak ve nemli tutar. Döküntüleri için, ince öğütülmüş yulaf ezmesi (kolloidal yulaf ezmesi) kullanın.

 1. Ilık su dolu bir küvetin içine 1 bardak koloidal yulaf ezmesi karıştırın.
 2. İçerisine birkaç damla lavanta esansiyel yağı veya seçtiğiniz herhangi diğer bir yağdan katın.
 3. En az 15-20 dakika boyunca bu rahatlatıcı su içinde bekleyin. Etkilenen alanın tam olarak suyun içinde olduğundan emin olun.
 4. Yöntemi döküntü iyileşene kadar her gün tekrar edin.

6. Hint Leylağı

Ayrıca neem olarak da bilinen hint lilası, anti-inflamatuar, analjezik özelikleri ile çeşitli cilt problemlerini tedavi eder. Koltuk altı döküntülerinin tedavisi için hem yaprağı hemde yağı kullanılır.

 • Bir tencerede bir avuç neem yapraklarını 20 dakika boyunca kaynatın. Çözümü süzün, soğumaya bırakın ve daha sonra etkilenen bölgeyi bu su ile yıkayın. Bir kaç gün boyunca günde 2 ya da 3 kez tekrarlayabilirsiniz.
 • Alternatif olarak, ılık bir bardak su içine 5 veya 6 damla neem yağı karıştırın. Bir pamuk topu kullanarak karışımı koltuk altına sürün.

Yorumla