Ksilitol Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Hali hazırda denenen en modern diyetlerde bile ksilitol kullanılmaktadır. Bu nedenle bu yazımızda siz değerli takipçilerimize ksilitol hakkında bilinmesi gereken her şeyi ve sağlığınızı nasıl etkileyebileceğini anlatmaya çalışacağız.

Ksilitol‘un şeker gibi bir tadı vardır fakat şeker gibi yüksek kalorili değildir ve kan şekeri düzeyini ani bir şekilde artırmaz.

Çeşitli çalışmalar sonucunda anlaşılmıştır ki ksilitolun çeşitli diğer önemli faydalarının yanı sıra diş sağlığına da faydası vardır.

Ksilitol Nedir ve Nasıl Yapılır?

Ksilitol şeker alkolleri gibi kategorize bir maddedir.

Şeker alkolleri, şeker molekülü ve alkol molekülünün melezi gibidir. Bunların yapısı dil üzerinde tat reseptörlerini uyarmaya yarar.

Ksilitol çok küçük miktarlarda da olsa meyve ve sebzelerde de bulunur. Bu nedenle doğal olarak kabul edilir. İnsanlar bile normal metabolizma aracılığı ile küçük miktarlarda ksilitol üretirler.

Bu madde ayrıca şekersiz sakızlar, şekerler, nane şekerleri, diyabet dostu gıdalar ve ağız bakım ürünlerinde de  yaygın olarak kullanılır.

Ksilitol normal şeker gibi bir tada sahiptir, ancak şekerden % 40 daha az kalori içerir:

Şeker, gram başına 4 kalori, ksilitol ise gram başına 2.4 kaloridir.

Ksilitol, temel haldeyken aşağıdaki resimdeki gibi beyaz bir toz halindedir:

ksilitol-nedir-nasil-kullanilir

Açıkçası Ksilitol rafine edilmiş bir tatlandırıcıdır. Bu nedenle herhangi bir vitamin, mineral ya da protein içermez.

Ksilitol  ağaçlardan işlenebildiği gibi aynı zamanda huş adı verilen bir bitki lifini dönüştüren bir endüstriyel işlem sonrası da elde edilebilir.

Şeker alkolleri teknik karbonhidratlar olmasına rağmen, bunların çoğu, kan şekeri düzeylerini yükseltmez  ve bu nedenle  popüler tatlandırıcılar olarak piyasaya sürülen düşük karbonhidratlı ürünlerdir.

Yukarıda geçen alkol kelimeleri sizi korkutmasın. Çünkü bahsi geçen alkolün  insanları sarhoş eden alkol ile bir ilgisi yoktur. Şeker alkoller alkolikler için güvenli olduğu gibi tüm diyet yapan insanlarda rahatlıkla kullanabilirler.

Sonuç: Ksilitol bir tür tatlandırıcı şekerdir.  Bazı bitkilerde bulunur. Şeker gibi bir tadı vardır, ancak şekerden % 40 daha az kalori içerir.

Ksilitol Çok Düşük Miktarda Şeker İçerir ve Kan Şekeri veya İnsülini Yükseltmez

İlave şekerler ve yüksek fruktozlu besinlerin olumsuz etkilerinden biriside  kan şekeri ve insülin düzeylerini çok fazla yükseltirler.

Bu tarz besinler gereğinden fazla tüketildiğinde her türlü metabolik sorunlara yol açabilir.

Ksilitolün içeriğinde fruktoz bulunmadığı için kan şekeri ve vücuttaki insülin düzeyinde her hangi bir değişikliğe yol açmaz.

Bu yüzden şekerin zararlı etkileri ksilitol için geçerli değildir.

Glisemik indeks (gıdaların kan şekerini yükseltmesindeki hız ölçüsü) oranı normal şeker ile karşılaştırıldığında  60-70 birimlik bir fark vardır.

Ayrıca diyet amaçlı kullanıldığı zaman şekere göre % 40 daha az kalori içerdiğinden daha fazla kilo kaybı sağlar. Kısacası insan bünyesine dost olan bir tatlandırıcıdır.

Ksilitol diyabet, pre-diyabet, obezite ve diğer metabolik sorunları olan insanlar için mükemmel bir şeker alternatifidir.

Yapılan çalışmalar göstermiştir ki bu madde diyabet semptomlarına iyi gelmesinin yanı sıra karın bölgesinde oluşan yağlanmaların yani göbeğin erimesine de fayda eder.

Ksilitolun Diş Sağlığı içinde önemli faydaları vardır

Birçok diş hekimi iyi bir neden için ksilitol-şekerli sakız kullanmanızı önerir.

Çok sayıda yapılan çalışmalar sonrası ksilitolün diş sağlığı ve diş çürümesinin önlenmesi için güçlü faydaları olduğunu göstermektedir.

Çünkü diş çürüğü için önemli risk faktörlerinden birisi bir ağız bakterisi türüdür( Streptococcus mutan). Ayrıca ağızda oluşan plaklardan da bu bakteri sorumludur.

Bu oral bakteriler vücudumuzdaki glikozlar ile beslenirler. Şeker yerine ksilitol kullanmanız ağzınızdaki bu bakterilerin azalmasına hatta tamamen ölmelerine neden olacaktır.

Yapılan bir çalışmada, ksilitol ile tatlandırılmış sakızın bu bakterileri  %27-75 oranında azalttığı gözlenmiştir.

Ksilitolün diğer diş faydaları şunlardır:

  • Dişler için faydalıdır ve ayrıca sindirim sisteminde kalsiyum emilimini artırır.
  • Tükürük üretimini arttırır. Tükürük kalsiyum ve  fosfat içerir.
  • Tükürük asitliğini azaltarak diş minesinin asit odaklı bozulması ile mücadele eder.

 

Yorumla