Küf Allerjileri Nasıl Önlenir ve Tedavi Edilir?

Küf, neredeyse sıcak ve nemli olan her yerde bulunabilir.

Küf, filamentlerde yetişen ve sporlar yoluyla çoğaltan bir mantar türüdür. Bu sporlar havada bulunur ve er geç solunum yolu vasıtası ile burundan vücuda girecektir. Bu da, hapşırma, kaşıntı, burun akması, göz tahrişi, öksürük, tıkanıklık, nazal damlama ve astım gibi belirtilere neden olabilecek alerjik bir reaksiyonu tetikler.

Uzun süre küfe maruz kalan insanların bağışıklık sistemleri baskılanır ve akciğer ile ilgili hastalıklara yakalanma riski artar.

Hafif düzeydeki alerji semptomları genellikle hayati tehlike oluşturmaz, ancak günlük hayatınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Semptomlar kişiden kişiye değişir ve hafif ila ağır arasında değişir. Bazı belirtiler yağışlı mevsimler gibi yılın belirli zamanlarında görülebileceği gibi bazıları da yıllar boyu sürebilir.

Küf alerjisi belirtileri ile ilgili diğer bir sorunda, insanların bu belirtileri çoğunlukla başlangıçta soğuk algınlığı ve sinüs enfeksiyonu belirtileri ile karıştırıp yanlış tedavi yöntemlerini denemeleridir.

Bazı faktörler, özellikle ailenin alerji öyküsü, zayıf bir bağışıklık sistemi, yüksek nem veya zayıf havalandırma olan bir evde yaşamak ve kapalı bir binada yaşamak veya çalışmak gibi nedenler küf alerjisi riskini artırır.

Yaşam tarzı değişiklikleri, doğal ilaçlar ve takviyeleri ve temizlik maddelerinin yardımıyla, zayıflayan belirtileri etkili bir şekilde ortadan kaldırabilirsiniz. Bununla birlikte, küf sorununu çözmek için gerekli önlemleri alarak gelecekteki oluşabilecek alerji salgınlarını önleyebilirsiniz.

Küf alerjilerini önleme ve tedavi etmenin en iyi 10 yolu.

1. Sarımsak

Sarımsak, en güçlü mantar önleyici bitkilerden biridir ve diyetinizde bulunması, küf alerjisine maruz kalma riskinizi azaltmanın en iyi yollarından biridir. Artı, sarımsak, küfe maruz kaldıktan sonra semptomların şiddetini azaltmaya yardımcı olabilen doğal bir antihistaminik ve iyi bir quercetin kaynağıdır.

Bu mantar önleyici bitki, bağışıklığınızı artırarak alerji semptomlarıyla savaşmanıza yardımcı oluyor.

 • Küf alerjisinin çeşitli semptomlarıyla mücadele etmek için günlük 2 veya 3 adet çiğ sarımsak çiğneyin.
 • Alternatif olarak, 3 veya 4 diş sarımsağı doğrayın ve 1 fincan suda 10 dakika boyunca kaynatın. İçerisine biraz bal katıp günde iki defa için.
 • Ayrıca, doktorunuza danıştıktan sonra sarımsak tabletlerini deneyebilirsiniz. (günlük 600 ila 900 mg)

2. Zencefil

Zencefillerin hem taze hem de ek formları, küf alerjisi de dahil olmak üzere alerjilerin farklı türlerinde de yardımcı olabilir. Zencefil, bağışıklık sistemini güçlendirebilir ve aynı zamanda doğal bir antihistaminik etki gösterebilir.

Burun tıkanıklığı, burun akışı, öksürük ve hatta baş ağrısı gibi semptomları azaltmada etkilidir.

 • Daha hızlı iyileşme için günlük 2 ila 3 bardak zencefil çayı için. Çayı hazırlamak için 1 çorba kaşığı rendelenmiş zencefili 1 su bardağı suya ilave edin ve 5 dakika kaynatın. Biraz bal katıp limon suyu sıkın.
 • Ayrıca, günde birkaç küçük zencefil kökü parçalarını az tuzlayarak çiğneyebilir yada yemeklerinize zencefil katabilirsiniz.

3. Elma Sirke Sirkesi

Elma sirkesi, küf sporları ve diğer tahriş edicileri temizlemeye yardımcı olan doğal detoksifıye ajandır.

Sık sık hapşırma, burun tıkanıklığı, baş ağrısı ve diğerleri gibi belirtilerin yoğunluğunu azaltmaya yardımcı olan antibiyotik ve antihistaminik özellikler de içerir. Vücudun bağışıklık tepki sistemini düzenleyen önemli bir rol oynar.

 1. Bir bardak ılık suya, 1 çorba kaşığı organik, filtrelenmemiş elma sirkesi katın.
 2. 1 tatlı kaşığı bal katıp karıştırın. İsteğe bağlı olarak, biraz limon suyu da ekleyebilirsiniz.
 3. Durumunuz düzelene kadar günde 2 veya 3 kez için.

4. Koloidal Gümüş

Bu doğal antibiyotik, kalıp sporları da dahil olmak üzere vücuttaki toksinleri yok etmede yardımcı olur. Kolloidal gümüşün bir diğer artısı, öldürdüğü patojenlerde direnç veya bağışıklık yaratmamasıdır.

Koloidal gümüş kalıp alerjisi yaşayan kişilere çeşitli şekillerde yardımcı olabilir. Bağışıklık sistemine destek sağlayabilir ve bu da alerjik reaksiyonların sınırlanmasına yardımcı olabilir.

Aynı zamanda küf veya mantarlardan hızlı bir şekilde kurtulmak için bir temizlik maddesi olarak da kullanılabilir.

 • Bağışıklık sistemi desteği için oral olarak 5 veya 6 damla kolloidal gümüş alabilirsiniz.
 • Küften etkilenen alanlara hafifçe saf kolloidal gümüş püskürtün ve sonra küfün büyümesini yavaşlatmak için odayı havalandırın.
 • Çamaşır yıkarken çamaşır makinesinin durulama döngüsüne ½ su bardağı kolloidal gümüş ekleyin.

5. D vitamini

D vitamini de küf alerjilerinin önlenmesinde yararlıdır. 2010 tarihinde Journal of Clinical Investigation gazetesinde yayınlanan bir araştırma, D vitamininin astımı komplike hale getiren ve sıklıkla kistik fibrozlu hastaları etkileyen yaygın bir küf alerjinin tedavisinde veya önlenmesinde etkili bir terapötik madde olabileceğini bildirmektedir.

Bu araştırmada, araştırmacılar, D vitamininin sadece alerjik yanıtı tahrik eden bir proteinin üretimini azaltmanın yanı sıra toleransı artıran proteinlerin üretimini arttırdığını buldular.

Bir başka önemli noktada, D vitamininin bağışıklık sisteminizin düzgün bir şekilde çalışması için şart olmasıdır.

 • Vücudunuzun D vitaminİ üretmesine yardımcı olmak için sabahın erken saatlerinde 10 ila 15 dakika boyunca güneş ışığının tadını çıkarın.
 • Yağlı balık (somon, uskumru ve ton balığı gibi), sığır eti, karaciğeri, yumurta sarısı ve D vitamini takviyeli tahıllar gibi D vitamini bakımından zengin gıdaları tüketin.
 • Bu vitamini takviye şeklinde de alabilirsin. Bununla birlikte, ilave almadan önce doktorunuza danışın.

6. Boraks

Boraks, küf alerjisi semptomlarından kurtulmayı sağlamaz, ancak soruna neden olan zararlı maddeyi etkili bir şekilde öldürebilir.

Küf sporlarını elimine edebilen ve daha fazla gelişmeyi engelleyebilen minerallerden oluşan doğal bir temizlik maddesidir. Spor yokken, küf alerjisine yakalanma şansınız otomatik olarak düşer.

 • Boraks tozu ile musallat olmuş alanları eşit derecede kaplayın. Daha fazla spor kalmadığından emin olmak için bu yöntemi hafta boyunca her gün bir defa tekrarlayın.
 • Bir istila olayını önlemek için ahşap yüzeylere zaman zaman boraks çözeltisi püskürtebilirsiniz. Çözümü hazırlamak için 1 tatlı kaşığı boraks tozunu 1 fincan sıcak suda çözün.

Not: Boraks kullanırken gözlük ve lastik eldiven giydiğinizden emin olun.

Yorumla