Kulak Ağrısı Nasıl Geçer – Evde Tedavi Yöntemleri

Kulak Ağrısı Nasıl Geçer – Evde Tedavi Yöntemleri

Kulak ağrıları çok rahatsız edici olabilir. Çoğu kulak ağrısı enfeksiyon ve orta kulaktaki sıvı birikimi nedeniyle oluşur. Kulak ağrılarının diğer nedenleri arasında;

 • kulak içi hava basıncında artış,
 • soğuk algınlığı,
 • kulak kiri,
 • geniz tıkanması ve
 • fiziksel hasarlar bulunmaktadır.

Kulak ağrıları yetişkinlerden daha çok küçük çocuklar arasında daha yaygın olarak ortaya çıkmaktadır.

Basit bir kulak ağrısını evinizde doğal ilaçlar ile kolayca tedavi edebilirsiniz. Mutfağınızda sürekli bulunan doğal malzemelerle bunu yapmanız mümkün.

Kulak ağrısı nasıl geçer evde

Kulak Ağrısı Nasıl Geçer – Evde Tedavi Yöntemleri

1. Zeytinyağı

Zeytinyağı tedavisi ile kulak ağrısından hızlı bir şekilde kurtulabilirsiniz. Yağlayıcı özelliği sayesinde kulaktaki enfeksiyondan kurtulmanıza yardımcı olur. Ayrıca zeytinyağı kulakların içindeki uğultuyu da keser.

 • Kulağınıza, kulak kanalına akacak şekilde 3-4 damla ılık zeytinyağı damlatın.
 • Alternatif olarak, temiz bir pamuğu zeytin yağına batırıp sıkıca kulağınızın içine yerleştirebilirsiniz.

Eğer evinizde zeytinyağı yoksa alternatif olarak hardal yağı da kullanabilirsiniz.

2. Sarımsak

Analjezik ve antibiyotik özelliği olan sarımsak, kulak enfeksiyonu nedeniyle görülen kulak ağrısını azaltmaya yardımcı olabilir.

 • İki çorba kaşığı susam yağına bir çay kaşığı kıyılmış sarımsak katın ve ısıtın. Soğumasını bekleyin ve yağı süzün. Bu sarımsak yağından ağrıyan kulağınıza 2-3 damla damlatın.
 • Başka bir seçenek olarak, birkaç tane sarımsağın suyunu sıkın ve ağrıyan kulağınızın içine damlatın. Hazırlanış şekli aşağıdaki resimdedir.

kulak ağrısı nasıl geçer evde

 

3. Soğan

Soğan kulak ağrısının tedavisi için kullanabileceğiniz en hazır ev ilaçlarından biridir. Antiseptik ve antibakteriyel özellikleri olan soğan bu sorunun tedavisinde oldukça etkilidir.

 • Bir adet soğanı rendeleyerek suyunu ayırın. Ayırdığınız yaklaşık bir çorba kaşığı kadar soğan suyunu kısık ateşte ısıtın. Sonra etkilenen kulak içine günde 2-3 kez, 2-3 damla olacak şekilde damlatın. Not: Damlatacağınız soğan suyu çok sıcak olmasın.
 • Taze bir soğanı ezin ve temiz bir bez parçasına sıkıca sarın. Bu bezi yaklaşık 5 ile 10 dakika süreyle enfekte kulak üzerinde tutun. Bu işlemi günde birkaç kez tekrarlayın.

4. Sıcak Su Şişesi

Ağrıyan kulağınızın çevresini nemlendirmek ve ısıtmak büyük bir ağrı kesici olarak çalışabilir. Sıcak bir su şişesini havluya sarın ve birkaç dakika boyunca ağrıyan kulağınıza doğru bastırın. Arıca evde sıcak kompres nasıl yapılır başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

5. Zencefil

Kulak ağrısı nasıl geçer evde diye arayanlar, güçlü iltihap önleyici özelliklere sahip olan zencefil kulak enfeksiyonlarının tedavisinde de yararlı olabilir. Aynı zamanda mükemmel bir doğal ağrı kesicidir.

 • Taze zencefilin suyunu sıkıp ayırın, ağrıdan kurtulmak ve iltihabı azaltmak için kulak içine damlatın.
 • Ayrıca iki çorba kaşığı zeytin yağına bir çay kaşığı taze rendelenmiş zencefil kökü katıp karıştırın. 5 ile 10 dakika demlenmeye bırakın ve daha sonra bu karışımdan ağrıyan kulağa birkaç damla damlatın.

6. Nane

Nane yaprakları ve nane yağı kulak ağrısının evde tedavisi için kullanılabilir.

 • Birkaç adet taze nane yaprağını ezerek suyunu sıkın ve sonra ağrıyan kulağın içine birkaç damla damlatın.
 • Bir pamuklu çubuk kullanarak, dışarıdan kulağınızın açık olan çevresine birkaç damla nane yağı uygulayın. Nane yağının kesinlikle kulağınızın içine girmediğinden emin olun. Ayrıca zeytinyağı kullanarak nane yağını sulandırıp sonra kulağınıza damlatabilirsiniz.

7. Fesleğen

Fesleğen anti-inflamatuar, antibakteriyel ve analjezik özellikleri sayesinde kulak ağrısını rahatlatan etkili bir bitki olarak kabul edilir.

 1. Birkaç adet fesleğen yaprağını ezin ve suyunu çıkartın.
 2. Bu sudan ağrıyan kulağınıza üç ya da dört damla damlatın.
 3. Bu yöntemi günde bir veya iki kez tekrarlayın.

8. Neem

Ayrıca neem olarak bilinen Hint leylağı, güçlü antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahiptir. Bu özellikleri sayesinde vücudun enfeksiyonlarla savaşmasına yardım eder. Ayrıca, kulak ağrısını azaltmaya yardımcı anti-enflamatuar ve ağrı kesici etkileri vardır.

 • Bir kaç tane neem yaprağını ezerek suyunu çıkarın. Kulak damlası gibi ağrıyan kulağa birkaç damla damlatın.
 • Alternatif bir yöntem olarak, temiz bir pamuğu neem yağına batırın ve fazla yağını akıtın. Bu pamuğu kulağınıza koyun. Bir kaç dakika bekletin ve sonra atın.

Etkili sonuçlar alan kadar bu yöntemleri günde bir veya iki kez tekrarlayın.

9. Mısır Anasonu

Antiseptik ve antimikrobiyal özelliklere sahip olan ve aynı zamanda Ajwain olarak bilinen mısır anason otu, kulak ağrısının tedavisi için kullanabileceğiniz başka bir etkili doğal şifadır.

 • Üç çay kaşığı susam yağı ile bir çay kaşığı mısır anasonu yağını karıştırın ve hafifçe ısıtın. Bu yağ karışımından kulağınıza birkaç damla damlatın.
 • İki çay kaşığı hardal yağını ısıtın ve içine bir buçuk çay kaşığı mısır anasonu otu ve bir çift sarımsak ekleyin. Sarımsak kırmızı oluncaya kadar karışımı ısıtın. Karışımı bir süzgeç yardımı ile süzdükten sonra ağrıyan kulağınıza birkaç damla damlatın.

10. Saç Kurutma

Bir saç kurutma makinesi yardımı ile kulağa nemli ısı uygulamak kulak ağrısını azaltmak için harika bir yol olabilir.

Duş aldıktan yada banyo yaptıktan sonra kulaklarınızı havlu ile kurulamayın. Bunun yerine kaliteli bir kurutma makinesi kullanın. Makinenin ayarını sıcağa alın ve hafifçe kulağınıza tutun. Sıcak hava kulaktaki nemi rahatça kurutacaktır. Fön makinesini kesinlikle beş dakikadan fazla kullanmayın.

Bu ev ilaçlarını kullanmanıza rağmen ağrı geçmezse vakit kaybetmeden bir kulak burun boğaz uzmanına muayene olun.

Kulak ağrısı nasıl geçer evde başlıklı yazımızla ilgili aklınıza takılan tüm soruları aşağıdaki yorum formu aracılığı ile bizlere ulaştırabilirsiniz.

1

Bir cevap

Tüm yorumları göster
 1. özcan karaaslan
  8 Ocak 2005

Soru Sormak İstermisin?

error: Sizde duyun haberiniz olsun !!