Kurdeşen Hastalığının Doğal ve Bitkisel Tedavisi

Ürtiker olarak da bilinen kurdeşen cilt üzerinde aniden gelişen soluk, kırmızı renkte olan şişlik ve kabarıklık olarak tanımlanır.

Kurdeşen genellikle yediğimiz yada içtiğimiz maddelerin neden olduğu bir tür alerjik reaksiyondur.  Bu alerjik reaksiyon vücutta kaşıntı, şişme, kızarıklık ve diğer belirtilere neden olabilir.

Kurdeşen hastalığının yaygın nedenleri arasında kimyasal maddeler, polen, gıda katkı maddeleri, hayvan tüyü, enfeksiyonlar, ilaçlar, bazı gıdalar (fındık, çikolata, balık, domates, yumurta, taze meyveler ve süt), böcek ısırıkları ve sokmaları vardır.

Kurdeşen ayrıca çok sıcak veya soğuk havalarda dışarı çıkmaktan yada aşırı stres yapmaktan kaynaklanabilir. Ayrıca, kurdeşen vakalarının çoğu idiyopatik (nedeni bilinmeyen) olup, bu durum için bilinen belirli bir neden yoktur.

Kurdeşen döküntüleri farklı şekil yada boyutlarda ve çok kaşıntılı olabilir. Bir tetikleyiciye maruz kaldıktan sonra dakikalar içinde gelişebilir ya da en fazla iki saat gecikmeli bir reaksiyon oluşabilir.

Kurdeşen rahatsız edici bir hastalık olsa da genellikle zararsızdır ve birkaç saat veya gün içinde kaybolur. Ancak, her zaman bahçenizde ve mutfağınızda bulunan bazı basit ve doğal ilaçları kurdeşen tedavisinde kullanabilirsiniz.

Kurdeşen rahatsızlığı doğal yöntemler ile nasıl tedavi edilir ?

1. Soğuk Kompres

Çoğu cilt uzmanları, kurdeşen için en iyi topikal doğal ilaç olarak soğuk kompresi önerir. Soğuk, kan damarlarını daraltır ve histaminin engellenmesine yardımcı olur. Bu da şişme, iltihaplanma ve kaşıntıyı hafifletir.

  • Birkaç tane buz küpünü bir beze sarın. Bu bezi günde üç yada dört defa, 10 dakika boyunca etkilenen yere bastırıp bekletin.
  • Ayrıca kurdeşen nedeni ili iltihaplanan cildi tedavi etmek için banyo yapabilir veya duş alabilirsiniz.

Not: Buzu asla cildinize doğrudan koymayın.

2. Kabartma Tozu

Kabartma tozu kurdeşen için popüler bir çözümdür. Anti-enflamatuar özellikleri iltihabı azaltır ve kaşıntıyı keser.

  • Sıcak su dolu bir küvete bir fincan kabartma tozu katın. İyice karıştırın ve sonra bu suda 20-30 dakika dinlenin.
  • Alternatif olarak, küçük bir tabak içine iki yemek kaşığı kabartma tozu koyun. Kalın bir maske yapmak için yeterli miktarda su ekleyin. Bu maskeyi etkilenen bölgelere sürün ve yayın. 20 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulayın.

3. Elma Sirkesi

Elma sirkesi kurdeşen tedavisi için iyi bir çözümdür. Antihistaminik özellikleri hızlı bir şekilde iltihabı hafifletmeye yardımcı olur ve vücudun bağışıklık sistemini düzenler. Ayrıca genel cilt sağlığın korunmasında önemli bir rol oynar.

  • Sıcak su dolu bir küvete 2 bardak elma sirkesi katın. Günde bir defa, 15 ila 20 dakika boyunca küvette dinlenin.
  • Alternatif olarak, seyreltilmiş elma suyu ve eşit miktarda suyu karıştırıp günde iki veya üç kez kurdeşenli bölgeyi bu su ile yıkayabilirsiniz.
  • Ayrıca bir bardak suya iki çay kaşığı elma sirkesi katıp, karıştırıp içebilirsiniz. Karışımı tatlandırmak için biraz limon suyu veya bal katabilirsiniz. Bu karışımdan günde üç defa içebilirsiniz.

Durumunuz düzelene kadar bu yöntemlerden herhangi birisini deneyebilirsiniz.

4. Yulaf ezmesi

Yulaf ezmesi anti-tahriş edici, anti-inflamatuar ve yatıştırıcı özellikleri ile kaşıntıyı keser ve iyileşme sürecini hızlandırır.

  • İki fincan yulaf ezmesine bir bardak kabartma tozu katıp karışımı sıcak su dolu bir küvete dökün. Suyu en az 15 dakika boyunca karıştırarak karışımın dağılmasını sağlayın. Durumunuz düzelene kadar, günde iki kez bu rahatlatıcı banyonun keyfini çıkarın.
  • Alternatif olarak iki yemek kaşığı yulaf ezmesi ile yine iki yemek kaşığı mısır nişastasını karıştırıp içine yeterince su katarak bir maske hazırlayın. Bu maskeyi etkilenen bölgeye sürdükten sonra 20 dakika bekletin ve sonra ılık su ile durulayın. Bu yöntemi günde bir defa uygulayabilirsiniz.

 

Yorumla

2 yorum

  • Kurdeşen için:kilermeni (kil taşının farklı olanı aktarlarda bulunur) ve kükürt,kilermeniyi parçala havanda döv.1 yemek kaşığı kilermeniyi 2 su bardağı suya koy,çay kaşığı 1/4 ü kadar kükürt koy hepsi suda beklesin.O sudan bir hafta sabah akşam iç.O dibe çken kil çamurunu vücudunda kaşınan yerlere sür 2 saat bekle..Ve yine öyle karışımı bir kovaya dök ve banyon bitince o suyu vücuduna dök ve havlu ile kurulan.(en sonki banyo durulama suyun o killi su olsun.)Mide rahatsızlığı olanlar kükürk koymasın ve mide koruyucu ilacı içsinler.