Limonun Cilt ve Saç için 10 Güzellik Faydası

Limonun Cilt ve Saç için 10 Güzellik Faydası

Limon güzellik rejimlerinde de kullanılan mutfak malzemelerinden biridir. Limon pH seviyelerini dengeler, yüksek tansiyonu kontrol eder, enfeksiyonla mücadele eder, sindirimi geliştirir, vücuttaki pis koku ile mücadele eder, bağışıklık sistemini güçlendirir. Ancak, limon cilt ve saç için daha fazla faydalıdır.

Bu narenciye, C vitamini, kalsiyum, magnezyum ve potasyum için zengin bir kaynaktır. Aynı zamanda saç, cilt ve tırnakların görünümünü ve durumunu iyileştirmeye yardımcı olan antioksidan, antibakteriyel, antifungal ve sıkılaştırıcı özelliklere sahiptir.

Limonun çeşitli güzellik faydalarından yararlanmak amacıyla, günlük limon suyu içebilir ve aynı zamanda cildinize uygulayabilirsiniz.

İşte Limonun Cilt ve Saç için 10 Güzellik Faydası

1. Cildi Gençleştirir

Hem erkekler hem de kadınlar kırışıklıklardan, ince çizgilerden, karanlık noktalardan arınmış ışıltılı ve kusursuz bir cilt ister. Limon cildinizin gençleşmesine yardımcı olan, güzel ve genç görünmesini sağlayan tek maddedir.

Limondaki C vitamini cildin elastikiyetini geri kazandırarak pürüzsüz ve genç görünümünü korur.

Hatta cildi serbest radikal hasarına karşı korur. Buna ek olarak, sıkılaştırıcı özellikleri kırışıklıklar ve ince çizgiler gibi erken yaşlanma belirtilerini önlemeye yardımcı olur.

[tie_list type=”checklist”]

 • Bir limon parçasının üzerinde biraz bal koyun ve yüz, boyun, eller ve bacaklarınızı bununla hafifçe ovalayın. Daha sonra, 10 dakika boyunca bekletin, ılık suyla durulayın. Bunu haftada iki kez tekrar edin.
 • Alternatif olarak, gül suyu veya E vitamini yağını eşit miktarda karıştırın ve limon suyu ile sulandırarak cildinize uygulayın. Sıcak suyla yıkamadan önce 10 dakika bekletin. Bu doğal yöntemi haftada birkaç defa tekrar edin.
 • Ayrıca, cildinizdeki güzelliği korumak için günde iki defa bir bardak limon suyu için.

[/tie_list]

2. Akne İzlerini Tedavi Eder

Limon, akne tedavisine hızlı bir şekilde yardımcı olan doğal bir büzücü(L-askorbik asit) içerir. Buna ek olarak, limondaki C vitamini sağlıklı cilt dokularının büyümesini teşvik ederek akne izlerini ve lekeleri en aza indirir.

Ayrıca akneye neden olan bakterileri öldürebilen antibakteriyel özellikleri vardır.

[tie_list type=”checklist”]

 • Sadece etkilenen bölge geneline bir dilim limon sürün. Soğuk suyla yıkamadan önce 5 dakika bekleyin. Akne bitene kadar günde iki kez tekrarlayın.
 • Alternatif olarak, yarımşar çay kaşığı limon suyu ve gül suyunu karıştırın. Bir pamuk kullanarak karışımı etkilenen cilt üzerine uygulayın. 15 dakika bekleyin, sonra soğuk su ile durulayın. Bu yöntemi günde iki kez tekrarlayabilirsiniz.
 • Ayrıca, günlük bir bardak limon suyu içerek cildi serbest radikal hasarına karşı koruyabilir ve ph seviyesini kontrol altında tutabilirsiniz.

[/tie_list]

3. Kepeği ve Kaşıntıyı Önler

Limon suyu kepek tedavisinde ve kafa derisindeki kaşıntının kontrolünde oldukça etkilidir. Limon kepeğe neden olan iki önemli faktörü yani kafa derisindeki pH seviyesini ve fazla yağ salgılanmasını kontrol altında tutar. Ayrıca, antifungal ve antibakteriyel özellikleri ile kafa derisi enfeksiyonları ile savaşmaya yardımcı olur.

[tie_list type=”checklist”]

 • 1 su bardağı suya 2 limonun suyunu sıkın. Saçınızı şampuanladıktan sonra bu seyreltilmiş çözelti ile saçınızı durulayın. 5 dakika bekledikten sonra saçınızı normal su ile durulayın. Yöntemi haftada bir veya iki kere deneyebilirsiniz.
 • 1 fincan sade yoğurda 1 limonun suyunu sıkın. İçine biraz Hindistan cevizi ya da zeytinyağı ekleyin ve iyice karıştırın. Saçlarınızı hafif ıslattıktan sonra özellikle kökleri üzerine uygulayın. Kafanıza bir duş başlığı takın ve 30 dakika bekleyin. Ardından ılık su ile durulanın. Yöntemi haftada iki defa tekrarlayabilirsiniz.

[/tie_list]

Not : Limon ile ilgili ilaçları kullanırken saçlarınız güneşe maruz kalırsa renkleri açılır.

4. Çatlakları Azaltır

Çatlaklar çirkin görüntü oluşturur ve insanlarda kozmetik endişeye neden olur. Çatlakları evinizde tedavi etmeyi düşünüyorsanız limonu deneyebilirsiniz.

Onun hafif asidik özelliği ölü cilt hücrelerinin dökülmesini ve gelişmekte olan cilt hücrelerinin eskisinin yerini almasını sağlar. Ayrıca içindeki C vitamini cildinize sağlık katar.

[tie_list type=”checklist”]

 • Çatlaklar üzerine dairesel hareketlerle yavaşça 5 dakika boyunca 1 dilim limon sürün. Limon suyunun cildin üzerinde kurumasını bekleyin ve sonra ılık su ile durulanın. Yöntemi günde iki defa tekrar edebilirsiniz.
 • Alternatif olarak, eşit miktardaki limon suyu ve salatalık suyunu karıştırın. Karışımı etkilenen bölgelere sürün ve nazikçe 5 dakika masaj yapın. 10 dakika beklettikten sonra ılık suyla yıkanın. Yöntemi günde bir defa deneyin.

[/tie_list]

Bu yöntem sayesinde diz ve dirseklerdeki kararmalar dan da kurtulabilirsiniz.

5. Çillerden Kurtulmanızı Sağlar

Ciltteki hasarın ortak belirtisi olan çiller hem erkek hem de kadınlar için güzellik endişesine neden olabilir. Limon suyu cildi aydınlatarak çillerin hafiflemesine hatta zamanla kaybolmasına yardımcı olur.

[tie_list type=”checklist”]

 • Taze sıkılmış limon suyu ile çilli bölgeye yavaşça 5 dakika boyunca masaj yapın. 10 dakika beklettikten sonra ılık suyla durulanın. Yöntemi günde iki defa tekrarlayın.
 • Alternatif olarak, 1 limonun suyu, 1 yemek kaşığı yoğurt ve biraz bal ile bir maske hazırlayın. Macunu çilli bölgeye sürün. Macun ciltte kuruduktan sonra soğuk su ile durulayın. Yöntemi günde bir defa kullanabilirsiniz.

[/tie_list]

6. Sararmış Dişleri Beyazlatır

Eğer parlak ve beyaz bir gülümseme istiyorsanız, limonu deneyebilirsiniz. Beyazlatma özelliği sarı dişleri beyazlatır.

[tie_list type=”checklist”]

 • Tüm dişlerinizi taze limon kabuğu ile ovun. Birkaç dakika bekledikten sonra ağzınızı ılık su ile çalkalayın. Yöntemi günde bir kez yapın.
 • Alternatif olarak, yarımşar çay kaşığı tuzu ve kabartma tozunu limon suyu ile karıştırın. karışımı lekeli dişlerin üzerine sürün ve yavaşça ovalayın. 1 dakika bekledikten sonra ağzınızı bol su ile çalkalayın. Yöntemi bir hafta boyunca günde bir defa tekrarlayın.

[/tie_list]

7. Kırılgan Tırnakları Güçlendirir

Birçok kişi kırılma eğilimli, donuk ve kırılgan tırnaklardan şikayetçidir. Limon suyu kırılgan tırnakları güçlendirmek için iyi bir seçenektir.

İçindeki C vitamini ve folik asit tırnakların büyümesini destekler. Buna ek olarak tırnaklarınızın parlamasına yardımcı olun.

[tie_list type=”checklist”]

 • Tırnaklarınızı yatmadan önce, 5 ila 10 dakika süreyle taze limon suyunun içinde bekletin. Ilık su ile durulayın ve üzerine hafifçe zeytin veya hindistan cevizi yağı sürün. Elinize eldiven giyin ve uyuyun. Sabah uyandığınızda ılık su ile durulanın. Yöntemi bir kaç hafta boyunca günlük tekrarlayın.
 • Alternatif olarak, 1 yemek kaşığı limon suyu ile 3 yemek kaşığı zeytin yağını karıştırın. Karışımı mikrodalgada hafif ısıttıktan sonra tırnaklarınız 10 dakika boyunca içinde bekletin. Sonra bir eldiven giyerek uyuyun. Ertesi sabah, ellerinizi ılık suyla yıkayın. Bu yöntemi sonuçlardan memnun olana kadar her gün kullanın.

[/tie_list]

8. Koyu Dudakları Aydınlatır

Güneş ışınlarına doğrudan maruz kalma, düşük kaliteli kozmetik ürünleri ve yüksek kafein alımı dudaklarda koyulaşmaya neden olur. Bu koyuluğu açmak için limon suyunu kullanabilirsiniz.

Limonun doğal ağartma özelliği koyu dudakları aydınlatır ve dudakların doğal pembeliğini geri kazanmasını sağlar. Bu biraz zaman alabilir, ancak sabır ve sebat ederek kesin sonuçlar alabilirsiniz.

[tie_list type=”checklist”]

 • 1 limonun suyunu sıkın ve yatmadan önce yavaşça dudaklarınıza sürün. Bu basit yöntemi birkaç ay boyunca her gün takip edin.
 • Alternatif yöntem olarak limon suyu, gliserin ve baldan yarımşar kaşık alın ve karıştırın. Bu karışımı birkaç ay boyunca yatmadan önce dudak kremi gibi dudaklarınıza sürüp yatabilirsiniz.

[/tie_list]

9. Çatlak Dudakları Tedavi Eder

Çatlak dudaklar kış aylarının yaygın bir güzellik sorunudur.  Limon ile bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Limon dudakları yumuşatır ve ölü cilt hücrelerini tazeler.

Dudaklarınızı bir dilim limonun iç kısmı ile yavaşça ovalayın. Ardından ılık su ile durulayın, kurulayın ve biraz hindistan cevizi yağı sürün. Yöntemi günde bir kez tekrarlayın.

10. Topuk Çatlaklarını Tedavi Eder

Limon suyu kullanarak çatlak ayak rahatsızlığını azaltabilir ve yumuşamış topukların tadını çıkarabilirsiniz. Limonun hafif asidik özelliği ölü ve kuru cilt hücrelerinden kurtulmanıza yardımcı olur.

 1. Ilık su dolu bir küvete yarım fincan limon suyu katın.
 2. Ayaklarınızı 10 ila 15 dakika boyunca bu suda bekletin.
 3. Ardından yumuşak bir ayak fırçası ile ayaklarınızı ovun.
 4. Sonra ayaklarınızı yıkayıp kurulayın ve nemlendirici uygulayın.
 5. Yöntemi haftada 2 ya da 3 kez tekrarlayın.

Uyarılar

 • Alerjiniz varsa limon kullanmayın.
 • Limonun sıkıştırıcı özelliği, cildinizi kurutabilir. Kullandıktan sonra, biraz nemlendirici uygulayın.
 • Limon cildinizi yakarsa kullanmayı bırakın.
 • Limonu göze yada göz kapaklarına yakın yerlere sürmeyen. Bu yanma ve batma hissine yol açar.
 • Cildinizde yada saçınızda limon varken kesinlikle güneşe çıkmayın.
 • Eğer hassas bir cildiniz varsa, limonu kullanmadan önce suyla sulandırın.
 • Daima taze limon suyu kullanın ve tüketin.
2

Henüz Yorum Yapılmamış

Tüm yorumları göster

Soru Sormak İstermisin?

error: Sizde duyun haberiniz olsun !!