Menopoz Belirtileri – Bilinmesi Gereken Tam 10 Belirti

Menopoz Belirtileri – Bilinmesi Gereken Tam 10 Belirti

Menopoz belirtilerini detaylı bir şekilde anlattık. En az bir yıl boyunca adet döngüsün olmaması, bir kadının üreme döneminden üreme dışı bir evreye geçişinin bir göstergesidir. Buda kadının menopoza girdiğini gösterir. Çoğu kadın için, menopoz 51 yaşında başlar.

Menopozda, düzensiz dönemlerin klasik belirtilerinin haricinde vücutta çok sayıda değişiklik meydana gelir ve pek çok kadın yalnızca bu yaşam evresine girdikten sonra bunu fark eder.

İşte menopozun bilinmeyen belirtileri

1. Yıllarca Sıcak Basması Yaşarsınız

Sıcak basması menopozun en sık görülen belirtilerinden biridir. Ateş basması ani gelişse de, çabucak geçmez. Bu sorun yıllarca devam edebilir.

Menopozda ateş basması genellikle 7 ila 10 yıl devam ediyor ve farklı kadınlar için farklı zamanlarda ortaya çıkıyor.

Vücut sıcaklığındaki ani yükseliş ve düşüş, kişinin günlük hayatında sıkıntılara neden olabilir. Kalp çarpıntılarına, kaygı, gerginlik veya korku hissine yol açabilir. Sıcak basması uyku esnasında oluşabileceği için, uykuyu bozarak yorgunluk ve ruh hali değişikliklerine neden olabilir.

Sıcak basmalarını kontrol altında tutmak için, sıcak içeceklerden, baharatlı yiyeceklerden, sıcak havalardan, stresli durumlardan, alkol, kafein ve bazı ilaçlar gibi olası tetikleyicilerden uzak durun.

2. Aşırı Yorgunluk

Bu belirti bitkin hissetmenize ve sürekli yorgun düşmenize neden olabilir. Bu yorgunluk, tıpkı ilk doğum yaptığınızdan sonraki günlerde yaşadığınız yorgunluk gibidir. 

Menopoz döneminde, östrojen, progesteron, tiroid ve adrenal hormonlar çok dalgalanarak yorgunluğa neden olabilir. Tüm bu hormonlar vücuttaki hücresel enerjinin düzenlenmesine katılırlar.

Yorgunlukla mücadele etmek için günlük rutininizi akıllı bir şekilde planlayın. Bitkin hissettiğinizde dinlenin.

3. Aşırı Kilo Almak

Menopozdan sonra hızlı bir şekilde kilo alındığı sık görülen bir sorundur.

Ulusal Kalp, Akciğer ve Kan Enstitüsüne göre, menopoz döneminde kadınlar ortalama 5 kilo alıyor. Hatta bazı kadınlar 15 ila 25 kilo kadar alabiliyor.

Menopozdaki kilo alımı sağlığınızda potansiyel ciddi sonuçlar doğurduğu için iyi bir işaret değildir. Bu sorun meme kanseri riskini artırır, depresyon, kalp hastalığı ve Tip 2 diyabete neden olur.

Düzenli egzersiz ve dengeli bir diyet içeren sağlıklı bir yaşam tarzı ile kilo alımını durdurup sağlıklı kilonuzu koruyabilirsiniz.

4. Saçlarda Bozulma

Saçlarda incelme (hatta saç dökülmesi), menopozun ana belirtilerinden biridir ve bu sorun birkaç ay sürebilir. Menopoz, dalgalanan hormonlardan dolayı saçınızı da etkiler.

Saç dökülmesi, menopoz öncesi aşamada başlayabilir. Bu süre zarfında östrojen seviyeleri düşer ve kan dolaşımındaki testosteron DHT’ye (Dihidrotestosteron) dönüştürülür. Bu da saç foliküllerine olan kan akışını azaltır; böylece saçlar her geçen gün daha da incelir.

Bu dönemde görülen hormonal dalgalanmalar saçların kurumasına ve kırılmasına da neden olur.

5. Uyku Sorunları

Menapoz sırasında, gece ateş basmaları olduğu için kadınlar kaliteli uyuyamaz.

2005 yılında Klinik Uyku Dergisinde yayınlanan bir çalışma menopozun uykuyu üç ana yol ile etkilediğini bildiriliyor.

  • Birincisi, menopoz duygu durum bozukluğu ve menopoz ile ilişkili uykusuzluk gelişimi.
  • İkincisi, uykuda bozuk solunum sıklığında artış olması.
  • Üçüncüsü, fibromiyaljinin gelişiminde bir artıştır.

Yatmadan önce 20-30 dakika boyunca yapacağınız güzel bir sıcak banyo, hormonlar ile ilgili uyku sorunlarıyla başa çıkmanıza yardımcı olabilir.

6. Kemik Kaybı

Kemik kaybı ve kemik erimesi 50 yaş üstü kadınlarda sık görülür. Aslında, 35 yaşından sonra, vücutta kademeli olarak kemik kütlesi kaybı yaşanır.

2008 tarihinde Klinik Endokrinoloji ve Metabolizma Dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre bu kemik kaybının menopoza giren kadınlarda daha da hızlandığı bildirmektedir.

Östrojen hormonu, kemiklerin güçlü kalmasına yardımcı olur. Menopoz nedeniyle, yumurtalıklar menopozdan 2-8 yıl önce meydana gelen perimenopoz sırasında bile bu hormonu üretmeyi bırakır. Bu da kemik sağlığınızı olumsuz yönde etkiliyor ve kemiğinizi daha hızlı kaybetmeye başlıyorsunuz.

7. Ciltte Aşırı Kuruluk Oluşur

Menopozdan sonra nemlendiricinizi yenileyin, çünkü cilt aşırı derecede kuru olma eğilimi gösterir. Östrojen seviyeleri düştükçe, cildinizdeki yağ üretimi de düşer ki, buda cildinizin pürüzlenmesine neden olabilir. Bazı kadınlar bu dönemde ciltlerinin kuru, taraklı, kaşıntılı ve kırmızı olmasından şikayetçidir.

Cildinizi nemlendirmek ve cilt kuruluğunu önlemek için daha kaliteli nemlendiricileri deneyebilirsiniz.

8. Sık Depresyon Yaşarsınız

Menopoza eşlik eden hormonal dalgalanma beyin kimyasında değişikliğe neden olabilir ve bu da depresyona neden olabilir.

Sıkça duygu durum salınımı ve depresyon zayıflatıcı olabilir. Menopozdan sonra sık sık depresyona girebilirsiniz.

Ruh hali dalgalanmaları ve depresyon stresli olabilir ve bilinçli bir sebep olmaksızın aniden bir üzüntü, huzursuzluk, endişe veya umutsuzluk hissi uyandırır.

Derin nefes alma, meditasyon, sağlıklı bir diyet, dengeli uyku ve aileden gelen destek, sorunu büyük ölçüde ele almanıza yardımcı olabilir.

Ayrıca “depresyonu bu 35 yöntem sayesinde yenebilirsiniz” başlıklı yazımızdaki yöntemler sayesinde bu dönemi daha rahat bir şekilde geçirebilirsiniz.

9. Kötü Kolesterolde Yükselme Olur

Menopoz “kötü” kolestrolünüzün yükselmesine neden olabilir.

2015 yılında Kuzey Amerika Menopoz Derneği tarafından yapılan bir araştırma, menopozun iyi kolesterolün etkisini azalttığını ve böylece kadınların menopoz döneminde arter sertleşmesine karşı daha savunmasız bir hale geldiği bildiriyor.

Ancak, sağlıklı bir yaşam tarzı ile kolestrolünüzdeki dalgalanmları önleyebilirsiniz. Bol egzersiz yapın ve kalp sağlığınız için beslenmenize dikkat edin.

10. Bellek Sorunları Yaşarsınız

Çoğu kadın, özellikle menopoz öncesi veya sırasında hafıza kaybı yaşar. Bazıları için unutkanlık bir sorun haline gelir ve günlük aktivitelerini bile etkiler.

Menopoz dönemindeki unutkanlık, vücudun hormon seviyelerinin azalması nedeniyle gerçekleşir. Östrojen düşmesi özellikle menopozdan önce veya menopoz sırasında belleği etkiler.

Ayrıca menepoz beyindeki vücuttaki kortizol seviyesini de etkiler.

Kortizol seviyesindeki dengesizlik nedeniyle beyinde zaman zaman arızalar meydana gelir ve kısa süreli hafıza kaybı yaşanabilir.

2011’de Kuzey Amerika’nın Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği’nde yayınlanan bir çalışmada perimenopozun bilişsel işlev üzerinde hem anlık hemde uzun vadeli etkileri olabileceğini bildiriliyor. Perimenopozun biliş üzerine etkisi geçici ve hafif gözükmektedir.

Çapraz bulmaca çözmek, kitap okumak veya bilgisayar kullanmak belleğinizi keskinleştirmeye yardımcı olabilir.

7

Henüz Yorum Yapılmamış

Tüm yorumları göster

Soru Sormak İstermisin?

error: Sizde duyun haberiniz olsun !!