Menopozda Sıcak Basmaları ile Başa Çıkmak için Doğal ve Bitkisel İlaçlar

Sıcak basmaları menopoz dönemindeki kadınlarda görülen ortak bir semptomdur. Bu durum genelde menopoz döneminde görülse de bazı kadınlarda menopozdan sonra bir süre daha gerçekleşmeye devam ediyor.  İçten geldiği hissedilen bu ısı süper can sıkıcı bir duygudur. Sıcak basması terlemeye, deride kızarıklığı, karıncalanma hissine ve cildin ısınmasına neden olmaktadır. Kadınlar birtakım doğal ve bitkisel tedavi yöntemlerini deneyerek bu belirtilerin şiddetini azaltabilir hatta tamamen kurtulabilir.  

Karayılan Otu

karayılan otu

Buttercup ailesine ait bir bitkinin köklerinden gelen karayılan otu bir bitkisel ilaçtır. Bu bitki, can sıkıcı sıcak basması da dahil olmak üzere menopoz belirtilerini hafifletir. Bu bitkinin çeşitli formlarda bulunan özünü alabilir yada yaygın olarak kullanılan hapını deneyebilirsiniz. Karayılan bitkisini kullanmadan önce bir doktora danışmak gerekir.

Kahve İçmeyin 

menopozda kahve içmek

Kahve içmek sadece sıcak basmaları ve diğer menopoz belirtileri yaşıyorsanız sizin için iyi olmayabilir. Belirtileri bu kadar açıkken bazı kadınlar kafein dolu kahveyi içmeye devam ediyor. Eğer kahve için aşırı tutkunuz varsa kahveyi az içtiğinizden emin olun ve kafeinsiz kahve içmeye başlayın. 

Sigarayı Bırakın

sigarayı bırakın

Yapılan birkaç araştırmada sigara içen kadınların menopoz döneminde sıcak basması sorununu daha şiddetli belirtilerle geçirdiği ortaya konmuştur. Nikotin kadınlarda sıcak basması sorununu ağırlaştırmaktadır ve etkileri uyarıcı etki gösterir. Sigara ve diğer bağımlılık kurtulmak için yerel yardım merkezlerinin yardım alabilirsiniz. İsterseniz “sigarayı bırakmanın doğal yolları” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. 

Unutmayın Egzersiz Zorunluluktur

egzersiz yapın

Egzersiz tüm vücuttaki kan dolaşımını artırmak suretiyle menopozun yan etkileri de dahil olmak üzere vücuttaki tüm anormalliklerin önüne geçer. Rahatlamak için şınav çekebilir, yürüyebilir, koşabilir yada farklı egzersizler yapabilirsiniz.  Günde yarım saat ve haftada 5 gün olmak üzere koşu yapmak sıcak basmasını ortadan kaldırmak için mucizevi bir etki yapacaktır.

Bol Bol Su İçin 

bol su için

Bol su içmek, sıcak basmasının ve diğer birçok sağlık koşullarından kurtulmanın en iyi çözümüdür. Su içerek yükselen vücut ısısının normale dönmesine yardım edebilirsiniz. Nereye giderseniz gidin yanınızda bir tane su şişesi götürün. Günde en az üç litre su için. 

Bazı kadınlar menopoz başlangıcından sağ birkaç yıl sonrasına kadar sıcak basması yaşayabilir. Yukarıdaki doğal tedavi yöntemleri ile bu rahatsızlığın etkilerini azaltabilirsiniz. 

Yorumla