Mide Ekşimesini (Mide Yanması) ve Reflüyü Tetikleyen 10 Gıda

Göğüste yanma, boğazda tatsız acı tadı, midede şiddetli şişkinlik, tüm bu belirtiler asitli reflü rahatsızlığı ile ilgilidir.

Birçok kişinin yemek borusu düzgün çalışmadığı için ve mide asitlerinin yemek borusuna geri dönmesiyle gelişen asitli reflüden muzdariptir.

Reflü hastalığı, sigara içmek, obezite, tansiyon ilaçları, egzersiz ve mide bozuklukları ile tetiklenebilir. Aynı zamanda yapılan diyet de mide ekşimesi ve asit reflüde önemli bir rol oynar.

Mide borusundaki dokulara zarar veren ve mide asitlerinin geri mide borusuna gelmesine neden olan çeşitli gıdalar ve içecekler vardır.

Aslında, sağlık uzmanları, asit reflüye neden olan gıdaları tanımlamak için yiyip içtiklerinize çok dikkat etmeniz gerektiğini öneriyor. Unutmayın, hastalığı tetikleyen faktörler her insan için farklı olabilir.

Mide ekşimesi ve reflünüz varsa sıralayacağımız 10 gıdadan uzak durmalısınız.

1. Çikolata

Çikolata yemeye bayılıyorsunuz ve çoğu zaman çikolata yedikten sonra mide ekşimesi çekiyorsanız, en sevdiğiniz tatlılara hayır demenin zamanı gelmiş demektir.

Asit reflü hatalarının çikolata yememesinin 3 nedeni vardır.

Birincisi çikolata kafein ve teobromin gibi reflüyü oluşturan diğer uyarıcıları içerir. Theobromine, alt yemek borusu kasının kasılmasını engeller, dolayısıyla şiddetli asit reflüsü ihtimalini doğrudan artırır.

İkincisi çikolatadaki yağ miktarı yüksektir, bu da sindiriminin daha uzun sürmesine neden olur, buda reflüyü tetikler.

Üçüncü olarak, içindeki kakao sorunu tetikleyebilir. Kakao mide asidini artırır.

Bitter çikolata, yağlı sütlü çikolata kadar kötü değildir, ancak bu ortak tetikleyiciden de uzak durmak iyidir.

2. Alkol

Her çeşit alkollü içecek geri  mide asidinin yemek borusundan yukarı çıkmasına neden olur. Alkol yemek borusunun alt kısmındaki kasları gevşetir ve asidin mideden çıkmasına neden olur .

Aynı zamanda midedeki asit üretimini uyarır, mide ve yemek borusunu tahriş ederek durumu daha da kötüleştirir.

2006 yılında yayınlanan Alimentary Pharmacology & Therapeutics raporunda, reflü hastalarının büyük bir kısmının şarap ve bira gibi alkollü içecekleri yaygın olarak tüketildiğini bildiriyor.

Mide sağlığını korumak için mümkünse hiç alkollü içecek tüketmeyin.

3. Kahve

Gün boyu kahve içmeyi seviyorsanız, şimdi biraz bitki çayı içmenin zamanı geldi.

Kahvedeki kafein mide ekşimesi veya reflü hastalarının rahatsızlıklarını tetikler. Midedeki asitliği artırarak asidin geri akmasına neden olur.

Kahve ayrıca yemek borusunun alt kısmındaki baskıyı azaltır, bu da duyarlı kişilerde mide ekşimesine neden olabilir veya şiddetlendirebilir.

Artı, kahve, gastrik boşalma sürecini hızlandırarak, asidin daha hızlı bir şekilde ince bağırsağa geçmesine neden olur. Buda bağırsak dokusunda hasara neden olabilir.

Kahve ile birlikte çay, gazlı içecekler ve enerji veren içeceklerden de uzak durmak gerekir.

4. Domates

Mide ekşimesi ve reflüden korunmanın en etkili yöntemlerinden biriside domates ve domates bazlı ürünlerden uzak durmaktır.

Domateste bulunan sitrik asit, malik asit ve askorbik asit mide ve yemek borusunu tahriş edebilirler.

Bu asitler tükendikten sonra, midede çok fazla gastrik asit üretilmeye başlar. Bu da yemek borusuna sızabilir ve göğüste rahatsız edici bir yanma hissi oluşturabilir.

Domateslerin yanı sıra ketçap, domates soslu pizza, makarna sosu ve biber sosu gibi domatesten yapılan ürünlerden kaçının.

5. Gazlı İçecekler

Soda ve diğer gazlı içeceklerde mide ekşimesi ve reflü rahatsızlığını tetikler.

Gazlı içeceğin içindeki kabarcıklar midenin içinde genişler ve mide asidinin mideden taşmasına neden olur.

Doğal gazlı içecekler de oldukça asidiktir. Bu içecekleri içtiğinizde, mide asidi hacmi çok daha yüksek bir seviyeye yükselir ve durumu daha da kötüleştirebilir.

Reflüyü önlemek için her türlü gazlı içecekten uzak kalmaya çalışın, bunu da yapamıyorsanız en aza indirgeyin. Çok içmek istiyorsanız sabahları veya günün erken saatlerinde içmeyi deneyin, çünkü reflü geceleri yatarken daha kötü olma eğilimindedir.

6. Narenciye Meyveleri

Turunçgiller portakal, limon ve greyfurt gibi meyveler reflü semptomlarının yanı sıra mide yanması da kötüleştirebilir. Dolayısıyla, bu meyveleri tüketmeyin ve sıkılmış hallerini de içmeyin.

Turunçgillerdeki asit miktarı yüksektir ve sindirim sistemini tahriş eder. Turunçgillerin yüksek asitliği yemek borusunu gevşetir ve rahatsızlık daha da kötüleşir.

Bu tarz meyveler hem mideye hem de yemek borusuna zarar verir.

Günlük meyve gereksinimlerini karşılamak için daha az asidik olan meyveleri seçin. Elma, armut, muz ve kavun gibi yüksek alkalin meyvelerden yiyebilirsiniz.

7. Aşırı Yağlı Etler

Asit reflünün diğer bir ortak tetikleyicisi de sığır eti ve kuzu eti gibi aşırı yağlı yiyeceklerdir. Mide sağlığı için fazla yağlı etleri tüketmeyin.

Aşırı yağlı etin sindirimi çok fazla zaman alır. Et uzun süre midenizde kaldığından mide daha uzun süre genleşecek demektir. Bu durumda alt yemek borusu kasları uzun süre baskı altında kalır ve sonuç olarak midedekilerin yemek borusuna kaymasına neden olur.

Ayrıca kızarmış yağlı gıdalar da geç sindirilir ve bağırsak astarını zayıflatarak sindirim sürecini etkileyebilir.

8. Nane

Nane diğer mide rahatsızlıklarına iyi gelse de mide ekşimesi ve reflü semptomlarını şiddetlendirebilir.

Nane, alt yemek borusu kaslarını gevşetir, buda bu tarz hastalar için daha fazla soruna neden olur.

Şiddetli, kronik reflünüz varsa naneden ve nane içeren şeylerden tamamen uzak durun.

9. Sarımsak

Sarımsak, enfeksiyonu ve soğuk algınlığını iyileştirmeye yardımcı olsa da, mide ekşimesi çeken insanlar için yaygın bir tetikleyicidir.

Sarımsak hem midenizin asidini artırır, hemde sindirimi yavaşlatarak reflüye neden olur.

Yemek borusunun altındaki basıncı azaltarak sindirim asitlerinin geri akmasını kolaylaştırdığı bilinmektedir.

Sarımsaktan vazgeçemeyenle, ciddi asidik sorunları azaltmak için sarımsağı az miktarda ve sadece pişmiş bir biçimde deneyin.

Sarımsak gibi, soğan da bazı insanların reflü semptomlarını kötüleştirebilir.

10. Peynir

Peynir reflünün hastalığının tetikleyicisi olarak kabul edilir. Ayrıca çoğu zaman mide ekşimesine neden olduğu biliniyor.

Peynirdeki yüksek yağ midenin boşaltılmasını yavaşlatır, böylece içindekilerin yemek borusuna geri akmasına neden olur. Artı, peynir sindirimi midenizin normalden daha fazla asit üretmesine neden olabilir.

Ayrıca, peynirdeki aşırı protein mide asidine neden olabilir veya mide ekşimesini daha da kötüleştirebilir.

Kaşar, krem ​​peynir, parmesan ve silton gibi yağlı peynirlerden uzak durun. Peynir yemeniz gerekiyorsa, süzme peynir, ricotta ve az yağlı diğer türler gibi az yağlı peynirleri tercih edin.

Ek İpuçları

  • Her çeşit kızarmış gıdalar reflüyü şiddetlendirebilir, dolayısıyla kızartma yememeye çalışın.
  • Yatmadan iki saat önce yeme içmeyi bırakın.
  • İki ya da üç kez büyük öğün yemek yerine, dört ya da beş kez küçük öğün yiyin.
  • Ağır baharatlı yiyeceklerden kaçının.
  • Yemek pişirirken taze otlar ve baharatlar kullanın; çünkü kurutulmuş muadillerine bunların reflüyü tetikleme olasılığı daha azdır.

Yorumla