Mide Yanması Evde Nasıl Tedavi Edilir

Mide Yanması Evde Nasıl Tedavi Edilir

Mide yanması rahatsızlığınız mı var? Mideniz ateş halindeymiş gibi mi hissediyorsunuz? Eh, yalnız değilsin. Günümüzde birçok kişi bu tatsız hissi yaşıyor.

Yanma hissinin yanı sıra üst karında veya alt göğüste, şişkinlik, gazlanma, rahatsızlık hissi, erken acıkma ve bulantı da hissedebilirsiniz.

Mide Yanması Neden Olur?

Midede biriken fazla asit mide yanmasına neden olur ki bu çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelebilir.

Mide yanmasının bazı yaygın nedenleri gastrit (mide astarının iltihaplanması), gastroözofageal reflü hastalığı (GÖRH), gıda alerjileri, irritabl bağırsak sendromu (İBS), ülser, çölyak hastalığı ve bir Helikobakter pilori bakteriyel enfeksiyonudur.

Mide yanmasının diğer önemli nedenleri; ilaçların yan etkileri, duygusal stres, alkol bağımlılığı, sigara kullanımı, obezite, aşırı antibiyotik kullanımı, klorlu su içilmesi ve sağlıksız beslenmedir.

Midede yakıcı bir dalgalanmanın sayısız ve farklı nedenleri göz önüne alındığında, bir tedavi planına başlamadan önce kesin nedeni bulmak önemlidir. Doğru bir teşhis için kesinlikle doktorunuza danışmalısınız.

Ayrıca mide yanmasına bitkisel çözüm için aşağıdaki basit ev ilaçlarını deneyebilirsiniz.

Mide Yanması Nasıl Geçer?

İşte mide yanması için et etkili 10 doğal ve bitkisel tedavi yöntemi.

1. Elma Sirkesi

Elma sirkesi mide yanması hissi yaşayanlar için iyi bir çözümdür. Doğada asidik olmasına rağmen, midede asit seviyesinin dengelenmesine yardımcı olan alkalize edici bir etkiye sahiptir.

Bu da gıdaların sindirilmesini kolaylaştırır ve sıklıkla bu acı verici soruna neden olan aşırı mide asidinin oluşumunu engeller. Aynı zamanda midenin pH değerlerinin düzeltilmesine yardımcı olur.

 1. Yarım bardak ılık suya 1 – 2 çay kaşığı elma sirkesi karıştırın.
 2. Biraz bal ekleyin (isteğe bağlı) ve iyice karıştırın.
 3. Günde bir veya iki kez için. Ayrıca yemeklerden önce de içebilirsiniz.

2. Karbonat

Karbonat (sodyum bikarbonat) mide yanması hissi gibi sindirim sorunlarının tedavisinde etkili bir çözümdür. Mide asidini nötrleştirmek için doğal bir antiasit olarak çalışır, böylece anında rahatlama sağlar.

 1. Bir bardak suya yarım ila bir çay kaşığı kabartma tozu koyun. Tamamen çözünene kadar karıştırın.
 2. Tatlı olmasını isterseniz biraz bal veya limon katıp hemen için.
 3. Bu yöntemi yemek yedikten sonra günde 2-3 defa tekrarlayabilirsiniz.

Not: Bu yöntemi 1 haftadan fazla uygulamayın.

3. Probiyotikler

Probiyotikler, yanma hissi, ağrı ve asitlik ve sindirim sistemi problemleri ile ilişkili rahatsız edici hisleri hafifletebilir. Probiyotikler bağırsak ve genel sindirim sağlığını güçlendiren “iyi huylu” bakterilerdir.

Aslında, probiyotik gıdalar yemek, bağırsak bakterilerinin doğal dengesini düzeltmenize yardımcı olur ve mide asidinin oluşmasını önler.

 • Yoğurt, bazı süt ürünleri, soya ürünleri, kefir (yoğurda benzer), lahana, bitter çikolata, miso çorbası, kimçi(Çin lahanasından yapılır) ve kombu çayı gibi gıdalar ile beslenip probiyotik alımını artırın.
 • Ayrıda doktoruna danıştıktan sonra probiyotik takviyesi de alabilirsiniz.

4. Turşu Suyu

Turşu suyu midede asit oluşumunu azaltmak için elma sirkesine benzer bir şekilde çalışır. Doğal olarak fermente edilmiş ekşi turşu suyu, süt içermeyen probiyotikler için iyi bir kaynaktır ve yan etkilere neden olma olasılığı daha azdır.

Ayrıca, turşu suyu daha lezzetli olduğu için birçok kişi tarafından tercih edilir.

Mide asidi sorununuz varsa, yemeğinizi yedikten sonra birkaç yudum veya çay kaşığı turşu suyu içebilirsiniz.

5. Zencefil

Zencefil genel sindirim sisteminiz için iyidir ve reflüden ülserlere kadar birçok mide probleminin tedavisine yardımcı olur.

Sağlıklı sindirim için gerekli besin maddelerinin daha iyi emilmesini ve erimesini sağlar. Ayrıca midede mukus sıvısını arttırır ve midenizdeki asit etkisini azaltır. Aslında, zencefil mide asitlerini etkisiz hale getirir.

 • 1 fincan kaynar suyun içine 1 çay kaşığı taze doğranmış zencefil kökü atın. Ağzını kapatın ve 10 dakika kadar demlendirin. Ilıdıktan sonra bal katın ve yavaş yavaş yudumlayın. Yaklaşık bir hafta boyunca günde 2 veya 3 kez için.
 • Alternatif olarak, yemek yemeden önce yarım çorba kaşığı zencefil suyuna biraz bal katıp, bir hafta boyunca günde 2 kez için.
 • Küçük bir zencefil kökü çiğnemek bile mide asidi sorununu rahatlatacaktır.

Not: Zencefil, kan inceltici ve yüksek tansiyon ilaçları ile birlikte kullanıldığında bir takım sorunlara neden olabilir. Bu tür ilaçları kullanırsanız, zencefil ilaçlarını kullanmadan önce doktorunuza danışın.

6. Papatya

Papatya, asit bastırıcı etkisinden dolayı başka bir mükemmel doğal çaredir. Midede iltihaplanmayı azaltmaya ve asit seviyelerini etkisiz hale getirmeye yardımcı olur. Artı, ülser riskini azaltabilir.

Buna ek olarak, stresi hafifleterek asit reflünün oluşumunu engeller.

 • 1 su bardağı sıcak suya 1 çay kaşığı kurutulmuş papatya çiçeği koyun. Kapağını kapatın ve 5 dakika kadar demlendirin. Ilıdıktan sonra biraz bal ekleyip günde 3-4 defa için.

Not: İçindeki aktif bileşikleri yok edileceği için bu bitkiyi kaynatmayın.

7. Aloe Vera Suyu

Aloe vera suyu anti-inflamatuar özellikleri ve içeriğindeki vitaminler, mineraller ve amino asitler yardımı ile sindirimi arttırır, aynı zamanda vücuttaki toksinleri temizler.

2015 yılında Geleneksel Çin Tıbbı Dergisinde yayınlanan bir çalışmada, aloe vera suyunun, rapor edilen herhangi bir yan etki olmadan, asit reflü semptomlarını etkin biçimde azalttığı rapor edilmiştir. Çalışma, aloe veranın asit üretimini azaltarak ve anti-inflamatuar bir ajan olarak etkili olabileceğini sonucuna vardı.

 • Yemeklerden önce yarım su bardağı aloe vera suyu için.

 Not: Farklı bir mide rahatsızlığınız varsa aloe vera suyunu içmeyin.

8. Sakız

Bir parça şekersiz sakız çiğnemek mide yanması ile mücadele etmek için basit bir yöntemdir. Sakız alkalin ajan olan tükürük üretimini uyarır. Tükürüğü yuttuğunuzda, mide asidini etkisiz hale getirir ve size sorundan hızlı bir rahatlama sağlar.

2005 yılında Diş Sağlığı Dergisinde yayınlanan bir çalışmada, yemekten sonra yarım saat şekersiz sakız çiğnemenin mide yanmasını azaltabileceğini bildiriliyor.

Yemekten sonra, göğsünüzde ve midenizde asitliğin neden olduğu yanma hissinin önlenmesine yardım etmek için bir parça şekersiz sakız çiğneyin. Şekerli ve nane gibi aromalı sakız çiğnemeyin.

9. Muz

Muzun lif içeriği yüksektir ve sindirimi hızlandırmaya yardımcı olur, böylece göğüs ve midede asitlik ve yanma hissini en aza indirir.

Aslında, muz asidin geri akışa karşı bir tampon görevi gören doğal antasitler içerir. Antasit midede aşırı asit salgılanmasını dengelemek için kullanılan bir ilaçtır. Ayrıca, içindeki potasyum midede asit üretimi kontrol altında tutar.

 • Mide yanmasından hızlı bir şekilde kurtulmak ve rahatlamak için olgunlaşmış bir muz yiyin.
 • Soğuk süt veya yoğurtla muzu karıştırıp blender da çekip içebilirsiniz.
 • Muzun yanı sıra elma, papaya ve karpuz da asit reflüsünden rahatlama sağlayabilir.

Kaygan karaağaç

Kaygan karaağaç yemek borusundaki asiditeye karşı bariyer görevi görerek mideyi rahatlatır.

Aynı zamanda mukus üretimi teşvik eder. Bu da, ülser ve aşırı asiditeye karşı korunmaya yardımcı olabilir.

 • 1 çorba kaşığı toz haline getirilmiş kaygan karaağacı 1 fincan sıcak suda 5 dakika bekletin. Bu çayı günde 2 veya 3 kez için.
 • Kaygan karaağaç ayrıca piyasada günde 3 veya 4 kez alınabilen kapsül formunda (400 ila 500 mg) mevcuttur. Tabi ki satın almadan önce kesinlikle doktorunuza danışın.

Ek İpuçları

 • Gıda günlüğü tutarak olası tetikleyicileri belirleyebilir ve bunları önleyebilirsiniz.
 • Sindirim sistemini desteklemek için besleyici ve yüksek lifli bir diyet uygulayın. Ayrıca, sindirime yardımcı olmak için üst üste 2 öğün ağır yemek yerine her gün 5 veya 6 öğün, küçük porsiyonlar şeklinde yiyin.
 • Yediklerinizi iyice çiğnemeden yutmayın.
 • Sindirim asitlerini nötralize etmeye yardımcı olan yumuşak şeyler yiyin.
 • Mide asidini artıran rafine edilmiş karbonhidratlar, kızarmış ve işlenmiş gıdalar, şekerli içecekler, kırmızı et, hidrojene yağlar, baharatlı gıdalar ve çikolata gibi gıdalardan uzak durun.
 • Portakal, domates ve greyfurt gibi sebze ve meyvelerde yüksek oranda sitrik asit vardır bu nedenle bu tarz gıdaları az tüketmeye çalışın.
 • Sürekli mide yanmanız ve mide ekşimesi rahatsızlığınız varsa belirtilerin şiddetini artırabileceğinden bir süre sarımsak ve soğan yemeyin.
 • Alkol tüketmeyin. Bağımlılığınız varsa ‘’ başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.
 • Mideniz doluyken yatmayın ya da yemekten hemen sonra uzanmayın, hazımsızlık da mide ekşimesine neden olabilir.
 • Yemekten sonra en az 30 dakika boyunca herhangi bir egzersiz yapmayın.
 • Su, mide asitlerini etkisiz hale getirecek nötr bir pH değerine sahiptir, bu nedenle bol miktarda su için. Daha fazla su içmek için ‘’başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.
 • Bir bardak soğuk süt veya ayran içmek asit oluşumunu önleyebilir ve fazla asidi emebilir, böylece asitlik belirtileri azaltılır.
 • Sigara içmek mide yanmasını tetkikler. En kısa sürede sigarayı bırakmaya çalışın. Sigarayı bırakmak için ‘’ başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Henüz Yorum Yapılmamış

Tüm yorumları göster

Soru Sormak İstermisin?

error: Sizde duyun haberiniz olsun !!