Mide ekşimesi ve yanmasına evde çözüm yöntemleri (1)

Mide Yanması ve Reflüye Evde Çözüm Yöntemleri

Mide asitinin yemek borusunu tahriş etmesiyle oluşan yanma hissi, mide ekşimesi veya yanması olarak adlandırılır. Mide ekşimesinin birçok nedeni vardır ancak bunlardan en yaygınları; kötü beslenme alışkanlıkları, aşırı yemek yeme, stres, kabızlık ve hareketsiz yaşam tarzıdır.

Baharatlı gıdalar, kafeinli içecekler, soğuk içecekler ve alkol da mide ekşimesine sebep olabilir. Bunlara bağlı olarak midede ağrı ve yanma hissi oluşur.

Genelde yemek yedikten sonra ortaya çıkan bir rahatsızlık olduğu için, kişi bazen yemek yemek istemez ve kilo kaybına neden olur. Evde uygulayabileceğiniz çeşitli tedaviler mide yanması veya ekşimesine iyi gelir. Bu sorun için size bazı etkili yollar önereceğiz.

1. Limonlu Su İçin

Limon suyu, mide ekşimesine çok iyi gelir. Midedeki asit dengesini sağlamaya yardımcı olur. Yarım limonun suyunu sıkın, üzerine su ekleyin ve için. Limon suyu vücudumuz için gerekli bazı besin maddelerini de içerir.

2. Avokado ve Papaya (Kavun Ağacı Yemişi) Yiyin

Midede fazla asit üretiminin neden olduğu mide ekşimesini iyileştirmek için avokado ve papaya yiyin. Bu iki meyve de ülkemizde az bulunur. Ancak olgunlaşmış olanlarını temin edip yerseniz, mide yanmasına ne kadar iyi geldiğini göreceksiniz.

3. Süt İçin

Süt, fazla yemeye bağlı gelişen mide rahatsızlıklarına karşı çok iyi gelir. Midedeki fazla asit, mide mukoza zarında tahrişe ve ülsere neden olabilir. Bunun için, süt içmelisiniz.

4. Fesleğen Yiyin

Fesleğen, mide bozulması, yanması ve ekşimesine iyi gelir. Gaz giderici özelliği ile, karın ağrısına neden olan gazları gidermeye yardımcı olur. Bunun için reyhan yemelisiniz.

5. Nane Yiyin

Mide ekşimesi ve yanmasının verdiği rahatsızlıktan kurtulmak için nane kullanın. Nane yiyin ve yemeklerinize ekleyin. Aynı zamanda bir nefes tazeleyicidir.

6. Zencefil Yiyin

Zencefil, mide ekşimesi ve reflüye çok iyi gelir. Bu şifalı bitki eski zamanlarda yerli Amerikalılar tarafından kullanılmış. Zencefili çayını yaparak veya yemeklerinize katarak yiyebilirsiniz.

7. Bala Tarçın Katın ve Yiyin

Mide yanması sorunundan muzdaripseniz, tarçın ve bal kullanabilirsiniz. Bala bir miktar tarçın tozu katın, karıştırın ve yemeklerden önce bir iki kaşık yiyin.

Tarçınlı bal yemek, mide ekşimesine, ülsere reflüye iyi gelir. Ayrıca sindirime de yardımcı olarak hazımsızlık sorununu ortadan kaldırır.

error: Sizde duyun haberiniz olsun !!