öpücük hastalığı nasıl tedavi edilir

Öpücük Hastalığı (Mononükleoz) Evde Nasıl Tedavi Edilir

Genellikle öpücük hastalığı olarak bilinen mononükleoz, epstein-barr virüsünün neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Bu virüs, herpes ailesine aittir ve lenfositleri ve epitel hücrelerini hedef almaktadır.

Genellikle tükürük ve mukusta bulunur, virüs çoğunlukla öpüşme, hapşırma ve öksürme ya da yiyecek kaplarının ya da eşyaların paylaşımıyla yayılır. Virüs her türlü geçici temasla yayılmaz.

Hastalık en sık ergenlikte ve genç erişkinlerde 20’li yaşların başlarına kadar görülür. Yaşlı yetişkinlerin çoğu, virüse çocuk gibi maruz kalmaz, zaten virüse karşı bağışıktır.

Öpücük hastalığının yaygın belirtileri ve semptomları yorgunluk, boğaz ağrısı, ateş, boyun ve koltuk altı şişmesi, bademciklerin şişmesi, baş ağrısı ve deri döküntüsüdür.

Hastalık aynı zamanda dalağın genişlemesi, hepatit ve sarılık gibi karaciğer sorunları, anemi ve aynı zamanda nefes almayı zorlaştıracak şişmiş bademcikler gibi komplikasyonlara yol açabilir.

Bu enfeksiyöz hastalık için uygun bir tedavi yoktur, çünkü antibiyotikler mono gibi viral enfeksiyonlara karşı etkili değildir. Genellikle 2-4 hafta içinde kendiliğinden düzelir. Bununla birlikte, bir kez virüs bulaştığında, semptomlar aktif olmasa bile hayatınızın sonuna kadar vücudunuzda kalır.

Tedavinin başlıca odak noktası, enfeksiyon ile bağlantılı belirtileri gidermek ve bağışıklığı artırmaktır. Belirli yaşam tarzı değişiklikleri ve evde tedavi yöntemleri ile bunun üstesinden gelebilirsiniz.

öpücük hastalığı nedir

öpücük hastalığı nedir

İşte mononükleoz için en etkili 10 doğal ve bitkisel tedavi yöntemi.

1. Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı orta zincirli yağ asitlerine sahiptir ve bu da bu yağı oldukça etkili bir antiviral ajan haline getirir. Öpücük hastalığının yanı sıra kızamık, herpes, hepatit C ve AIDS gibi hastalıklara şifalıdır.

Hindistan cevizi yağındaki laurik asit ve diğer orta zincirli yağ asitleri vücut tarafından hızla emilir ve güçlü antiviral ve antibakteriyel etkinliğe sahip monoester olan monolaurin oluşturmak için kullanılır.

Artı, yağda bulunan vitamin ve diğer besin maddeleri, bağışıklık sisteminin güçlenmesine ve genel sağlığın iyileşmesine yardımcı olur.

 • Enfeksiyonu tedavi etmek için günlük Hindistan cevizi yağı için. Tolerans seviyenize bağlı olarak, enfeksiyon ortadan kalkana kadar günlük 1 ila 3 yemek kaşığı alabilirsiniz.
 • Enfeksiyonları önlemek için bu yağı yemeklerde de kullanabilirsiniz.

2. C vitamini

Suda çözünen bir vitamin olan C vitamini, öpücük hastalığı tedavi rejiminin önemli bir bileşenidir. Bağışıklık sistemini destekler ve hastalığın süresini kısaltmaya yardımcı olur.

 • Biber, lahana, brokoli, çilek, limon, greyfurt, kivi, ananas, böğürtlen, domates, ıspanak, pazı ve portakal gibi C vitamini açısından zengin yiyecekler tüketin.
 • Doktorunuza sizin için en iyi doz ile ilgili danıştıktan sonra da C vitamini takviyesi alabilirsin.

3. Elma Sirkesi

Bir başka etkili tedavi de elma sirkesidir. Antiviral özelliklere sahip olan sirke, bu enfeksiyonun neden olduğu virüsün öldürülmesine yardımcı olur.

Ayrıca, elma sirkesi, iyileşmeyi hızlandıran, bağışıklık sisteminizi güçlendiren vitaminler ve mineraller bakımından da zengindir.

 • Bir fincan ılık suya 1 çorba kaşığı elma sirkesi katıp karıştırın. Biraz bal ekleyin ve iyice karıştırın. Enfeksiyonla mücadelede yardımcı olmak için günde iki kez için.
 • Ayrıca, 1 su bardağı ılık suya 1 ila 3 çay kaşığı elma sirkesi karıştırın. Boğaz ağrısını geçirmek için bu karışım ile günde birkaç kez gargara yapın.

4. Dinlenin

Mononükleoz tedavisinde en iyi yollardan biri bol bol dinlenmektir. Bu hastalık geceleri düzgün bir şekilde uysanız bile kendinizi bitkin hissettirir.

Bu dönemde vücudu çalışmaya zorlamayın. Çalışmak bağışıklık sistemini zayıflatabilir ve iyileşmeyi geciktirebilir. Yorgunluk azalana ve enerjiniz geri gelene kadar bol bol dinlenin ve uyuyun.

Enfeksiyon başladıktan sonra bir ay boyunca spor, egzersiz ve diğer fiziksel aktivitelerden kaçınmak en iyisidir.

5. Bol su için

Özellikle ateşiniz olduğunda bol miktarda su ve diğer sağlıklı sıvıları almak çok önemlidir. Sıvılar ateş düşürür, boğaz ağrısını hafifletir ve ağız kuruluğunu önler.

Artı, yeterli hidrasyon bağışıklık sisteminiz için iyidir. Su toksinleri vücuttan atmaya yardımcı olur ve hücrelerinizin ve organlarınızın düzgün çalışmasını sağlar.

 • Düzenli aralıklarla bol su için. Boğaz ağrısını geçirmek için sıcak su yudumlayabilirsiniz.
 • Ev yapımı sebze suyu, su içeriği bakımından zengin su ve meyveler, vücudunuzu sulu tutmada size yardımcı olur.

Dehidrasyona katkıda bulunabilecek alkollü ve kafeinli içeceklerden kaçının.

6. Tuzlu Su Gargarası

Boğaz ağrısı, öpücük hastalığına özgü en yaygın belirtilerden biridir. Tuzlu su gargarası bunun için en iyi çözümdür.

Sıcak tuzlu su boğazda yatıştırıcı bir etkiye sahipti ve rahatsızlıkları büyük oranda azaltacaktır.

 1. 1 su bardağı ılık suya yarım çay kaşığı tuz katın.
 2. Tuzu çözmek için iyice karıştırın.
 3. Birkaç saniye boyunca bu çözeltiyle gargara yapıp tükürün.
 4. Boğaz ağrısını gidermek için bunu düzenli aralıklarla yapın.

7. Sarımsak

Sarımsak antiviral özelliklere sahip bir bileşik olan allisin içerir. Allicin öpüşme hastalığından sorumlu virüsü öldürmeye yardımcı olur.

Artı, sarımsakta bulunan manganez, B6 vitamini ve selenyum genel sağlığı geliştirir.

 • Her gün aç karnına 2 ila 3 adet sarımsak yiyin. Tadını sevmeyenler direk yutabilir.
 • Doktorunuza danıştıktan sonra sarımsak takviyesi alabilirsiniz.

8. Lizin

L-lizin, viral enfeksiyonları herpes virüs replikasyonuna müdahale ederek inhibe etmek için iyi bir amino asittir . Aslında, l-lisinin eksikliği viral enfeksiyonlara daha duyarlı olmanızı sağlar.

 • 2 hafta boyunca her gün 1500 mg l-lizin takviyesi alın. Ek almadan önce doktorunuza danışın.
 • Diyetinize yumurta, peynir, balık, yağsız et, fındık ve baklagiller gibi lizin bakımından zengin yiyecekler de ekleyebilirsiniz.

9. Astragalus

Astragalus çin tıbbında bağışıklık geliştirmeye yardımcı olan geleneksel bir bitkisel ilaçtır. Astragalus’un bağışıklık kazandırma ve adaptogen özelliği enfeksiyonla hızlı bir şekilde mücadeleye yardımcı olur ve rahatsızlıklardan kurtulmanızı sağlar. Aynı zamanda vücudun enerji seviyesini artırmaya yardımcı olur.

 • Bir litre suya bir avuç kuru astragalus kök dilimleri ekleyin. 30 dakika kaynatın, soğuduktan sonra günde iki kez bu çaydan için.
 • Doktorunuza danıştıktan sonra bu bitkinin diğer formlarını da kullanabilirsiniz.

Not: Bağışıklık sisteminizde sorunlar varsa, bu otu almadan önce doktorunuzla konuşun.

10. Ekinezya

Ekinezya, mononükleoz belirtilerini tedavi etmenin yanı sıra iyileşmeyi de destekleyebilir.

Ayrıca, vücudun savunma sistemini güçlendirerek çeşitli enfeksiyonlarla mücadele eder.

 • 1 veya 2 çay kaşığı kurutulmuş ekinezyayı 1 fincan sıcak suda 10 dakika boyunca demleyin. Bu çaydan günde 1 ila 2 bardak için.
 • Alternatif olarak, bir bardak suya bir çay kaşığı ekinezya tentürü karıştırın. Günde 3 veya 4 kez için.
 • Belirtiler kayboluncaya dek ekinezya kapsüllerini almayı tercih edebilirsiniz, ancak önce doktorunuza danışın.

Not: Otoimmün rahatsızlıktan muzdarip olanlar bu otu kullanmasın. Ayrıca bu bitki çocuklar için uygun değildir.

Ek İpuçları

 • Enfeksiyonun yayılmasını önlemek için birkaç hafta boyunca kimseyle öpüşmeyin.
 • Dalağınızın yaralanma riskini azaltmak için birkaç hafta ağır kaldırmayın.
 • Öpücük hastası olan kişinin kullandığı kapları bulaşık makinasında yıkamayın.
 • Tamamen iyileşene kadar sigara ve içki içmeyin.
 • Bir parça sert şeker emerek boğazınızı nemli tutun.
 • Fazla karbonhidratlı besinler almayın.

Henüz Yorum Yapılmamış

Tüm yorumları göster

Soru Sormak İstermisin?

error: Sizde duyun haberiniz olsun !!