MRSA Enfeksiyonu Doğal Olarak Nasıl Tedavi Edilir?

MRSA Enfeksiyonu Doğal Olarak Nasıl Tedavi Edilir?

Metisiline dirençli Staphylococcus aureus (MRSA), bir çeşit Staphylococcus veya staph bakterinin neden olduğu enfeksiyondur. Bu bakteri, onlarca yıl boyunca gereksiz antibiyotik kullanımıyla iyice gelişti ve birçok farklı antibiyotiğe direnebilmeyi öğrendi.

Bu bakteri genellikle burunda ve deride bulunur ve zarara neden olmaz. Bununla birlikte, kontrolsüz şekilde çoğalmaya başladıklarında, özellikle cildinizde bir kesik veya kesilme olduğunda MRSA enfeksiyonu ortaya çıkabilir.

Bu tür enfeksiyon son derece bulaşıcıdır ve virüslü bir kişi ile doğrudan temas yoluyla çok hızlı yayılabilir. Bir kişi, enfekte bir kişinin dokunduğu bir nesneyle veya yüzeye temas ederek enfekte olabilir.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’ne göre, her üç kişiden biri, genellikle herhangi bir hastalığa yakalanmadan burunlarında virüs taşıyor. Ayrıca, her 100 kişiden ikisi MRSA taşıyor.

MRSA enfeksiyonları ya hastaneye ait (HA-MRSA) ya da toplum tarafından edinilen (CA-MRSA) olarak sınıflandırılır. HA-MRSA, hastaneler veya bakım evleri gibi tıbbi tesislerde daralan enfeksiyonlarla ilişkili iken, CA-MRSA enfeksiyonu, enfeksiyon kapmış bir kişiyle yakın temas kurarak veya enfekte bir yara ile doğrudan temas yoluyla iletilir.

Hastane ve toplum MRSA enfeksiyonları genellikle farklı nedenlerle farklı ortamlarda ortaya çıktığı için, iki enfeksiyon için semptomlar ve risk faktörleri birbirinden çok farklıdır.

HA-MRSA’nın yaygın belirtileri arasında döküntü, sık baş ağrısı, kas ağrısı, titreme, ateş, genel yorgunluk, öksürük, nefes darlığı ve göğüs ağrısı sayılabilir. Zamanında tedavi edilmezse bakteri pnömonisi, idrar yolu enfeksiyonu ve sepsis gibi ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

CA-MRSA’nın belirtileri, vücut kıllarının fazla olduğu veya kesilmiş, çizilmiş veya sürülmüş bölgelerde cilt enfeksiyonlarını içerir. Etkilenen alana dokunulduğunda sıcak olduğu hissedilir. Ayrıca, enfeksiyon deride şişmeye, kırmızı, ağrılı diken diken bir örümcek ısırığı veya sivilce benzer batmaya neden olur. Bu batmalar çoğunlukla sarı veya beyaz merkeze sahiptir ve bu merkezin sızlaması ve diğer sıvıların boşaltılmasıyla mümkündür.

HA-MRSA açısından en büyük risk altındaki insanlar arasında, yaşlı erişkinler ve zayıflamış bağışıklık sistemine sahip hastaneler, hastaneye yatırılanlar, invaziv tıbbi prosedürden geçenler ve uzun süreli bakım tesislerinde ikamet edenler bulunur.

Öte yandan, CA-MRSA için risk faktörleri, temas sporlarına katılmak, kalabalık yerlerde yaşamak, sağlıksız koşullarda yaşamak ve homoseksüel olmaktır.

Bir HA-MRSA enfeksiyonu tipik olarak tehlikeli ve hayatı tehdit edici bir enfeksiyon olduğu için yoğun tıbbi bakıma ihtiyaç duysa da, CA-MRSA enfeksiyonları evde bazı yaygın ev malzemeleri ile tedavi edilebilir. Enfeksiyon derin, ağrılı bir apseye dönüşürse, cerrahi müdahale gerekebilir.

İşte MRSA’yı doğal olarak iyileştirmenin en iyi 10 yolu.

1. Sıcak Sıkıştırma

CA-MRSA enfeksiyonunun neden olduğu ciltteki şişmiş, kırmızı, ağrılı darbeleri tedavi etmek için etkilenen bölgeye sıcak kompres uygulamak önemlidir.

Sıcak kompresin verdiği ısı bölgede kan akışını artırmaya yardımcı olur ve bu enfeksiyonun neden olduğu zararlı bakterilerin yok edilmesine yardımcı olur. Sıcak kompresler ayrıca ağrıdan ve şişmeden kurtulmayı sağlar.

 1. Bir kase sıcak suya bir avuç tuz katıp iyice karıştırın.
 2. İçine temiz bir bez batırın, fazla suyunu sıkın ve etkilenen bölgenin üzerine bastırın.
 3. Bunu küçük patlar patlayana ve dışarı akıncaya kadar gün boyunca tekrar tekrar yapın.
 4. Bu işlem bitince etkilenen alanı iyice temizleyin ve daha fazla enfeksiyonu önlemek için merhem sürün.

2. Zerdeçal

Doğal bir baharat olan zerdeçal CA-MRSA enfeksiyonu için etkili bir ev tedavisidir. Kurkumin bileşiminde bulunan antibakteriyel gücü, bakteriyel enfeksiyonla savaşmaya yardımcı olur.

Ayrıca, antienflamatuar ve antiseptik özellikleri virüslü bölgenin iyileşmesine yardımcı olur.

2013 yılında Phytotedicine’de yayınlanan bir araştırma, zirai bileşiğin kurkumin maddesinin antibiyotiklerle kombinasyon halinde MRSA enfeksiyonlarına karşı yeni antibiyotik kombinasyonlarının geliştirilmesine yol açabileceğini öne sürüyor.

 • 1 tatlı kaşığı zerdeçal tozunu 1 çorba kaşığı hindistancevizi yağı ile karıştırın ve enfekte bölgeye uygulayın. Alanı bir bandajla örtün. Bandajı değiştirin ve enfeksion temizleninceye kadar karışımı günde iki kez yeniden uygulayın.
 • Alternatif olarak, bir maske hazırlamak için eşit miktarda zerdeçal ve bentonit kil tozunu su ile karıştırın. Maskeyi etkilenen alan yayın. Bir bandajla örtün ve günde iki kez değiştirin.
 • Ayrıca, 1 fincan sütte 1 çay kaşığı zerdeçal tozunu kaynatın, sonra birkaç dakika pişirin. Bu altın sarısı şifalı karışımı günde 2 veya 3 kez için.
 • Doktorunuza danıştıktan sonra zerdeçal takviyeleri almayı tercih edebilirsiniz.

3. Aloe Vera

Aloe vera, güçlü antimikrobiyal ve antibakteriyel özellikleri sayesinde, ilaca dirençli bakterilere karşı mükemmel bir doğal antibiyotiktir. Ayrıca semptomları azaltmaya ve cildinizi iyileştirmeye yardımcı olur.

2012 yılında Avusturalya Medikal Dergisinde yayınlanan bir araştırmada, çok ilaca dirençli organizmaların neden olduğu enfeksiyonların tedavisinde etkin ve ucuz bir seçenek olması için bir aloe vera jeli preparatı bulundu.

 1. Bir kap içine 2 yemek kaşığı aloe vera jeli koyun.
 2. Buna 2-3 çay kaşığı zerdeçal tozu ekleyin.
 3. İyi karıştırın ve etkilenen bölgeye uygulayın.
 4. Bir bandajla örtün ve bir gece boyunca açık bırakın.
 5. Enfeksiyon ortadan kaybolana kadar bunu her gün yapın.

4. Sarımsak

CA-MRSA enfeksiyonunun  iyileştirilmesinin diğer bir doğal yolu da sarımsaktır. Güçlü antibiyotik bileşenlere sahip olan sarımsak vücudun pH seviyesini dengelemeye yardımcı olur. Sarımsağa içerisindeki “allisin” isimli bileşik antibiyotik gücü sağlar.

Allisin sentetik antibiyotiklerden daha karmaşık olduğundan bakteri ve enfeksiyonların  sarımsak veya allikine direnç göstermesi pek olası değildir.

Artı, sarımsak bağışıklık sistemini güçlendiren bir kaç sülfür bileşiği içerir.

 • Etkilenen bölgeyi temizledikten sonra üzerine biraz sarımsak yağı dökün ve bir bandaj ile örtün. Birkaç saat sonra bandajı çıkarın. Bunu birkaç gün boyunca günde iki kez tekrarlayın.
 • Her gün aç karnına birkaç karanfil sarımsak yiyin ve pişirdiğiniz yemeklere sarımsak katın.
 • Sarımsak takviyeleri almayı tercih edebilirsiniz, ancak bunu bir doktora danıştıktan sonra yapmalısınız.

5. Manuka Balı

Manuka balı, CA-MRSA’nın kontrolüne ve tedavisine yardımcı olabilecek doğal antibakteriyel ve iyileştirici özelliklere sahiptir.

Bal enfeksiyon bölgesine uygulandığında, vücudun enfeksiyonunu çekmeye çalışır. Buna ek olarak, yarayı sterilize edebilir ve iyileşme sürecini hızlandırabilir.

2002 yılında yayınlanan bir araştırma, Manuka balı içindeki fitokimyasal maddelerin, enfeksiyona neden olan bakterilerin büyümesini engellediğini bildiriyor.

2011’de Antimicrobiology and Chemotherapy Dergisinde yayınlanan bir araştırma Manuka balının MRSA’daki hücre bölünmesini engellediğini gösteriyor. Bu çalışma aynı zamanda Manuka balında şeker ve metilglikoladan başka antibakteriyel bileşenlerin bulunduğunu belirtiyor.

2012’de Frontiers in Microbiology’de yayınlanan bir başka çalışmada, Manuka balının ürettiği hidroksil radikallerinin antibiyotik dirençli bakterilere karşı etkili olduğunu keşfettiler.

 1. Enfekte olmuş bölgeye biraz Manuka balı sürün.
 2. Birkaç saat beklettikten sonra ılık suyla yıkayın.
 3. Bu yöntemi enfeksiyon ortadan kaybolana kadar birkaç kez tekrarlayın.

Manuka balının ticari baldan daha yapışkan olduğunu unutmayın.

6. Kekik Yağı

Kekik otundan elde edilen kekik yağı tehlikeli ve bazen de ilaca dirençli bakterilere karşı etkilidir.

Antibakteriyel yapısı, bakterileri öldürebilir ve CA-MRSA gibi stafit enfeksiyonlarını kontrol edebilir. Dahası, antiseptik, antioksidan, anti-inflamatuar ve ağrı giderici özellikleri daha hızlı iyileşmenize yardım eder.

2001 yılındaki Georgetown Üniversitesi Tıp Merkezi tarafından yapılan bir araştırmada, oregano’nun kimyasal bileşenlerinden biri olan karvakrolün, bu enfeksiyonunu geleneksel antibiyotikler kadar etkili bir şekilde azalttığı ortaya çıktı.

2007 yılında Tıbbi Mikrobiyoloji Dergisinde yayınlanan bir başka çalışmada, orkinos esansiyel yağının bu enfeksiyon yaraları üzerindeki olumlu etkileri vurgulanmaktadır.

 • 2 çorba kaşığı zeytinyağı veya başka bir taşıyıcı yağa 8-10 damla kekik yağı karıştırın. Etkilenen bölgeye uygulayın ve birkaç saat boyunca açık bırakın. Sonra, ılık suyla yıkayın ve bu bölgeyi iyice kurutun. Yöntemi birkaç kez tekrar uygulayın.
 • Ayrıca, bir bardak su veya meyve suyuna 2 veya 3 damla kekik yağı karıştırabilirsiniz. Bu karışımdan bir hafta boyunca günde iki kez için.

Not: Hamile kadınlar kekik yağını kullanmasın.

Henüz Yorum Yapılmamış

Tüm yorumları göster

Soru Sormak İstermisin?

error: Sizde duyun haberiniz olsun !!