MRSA Enfeksiyonu Doğal Olarak Nasıl Tedavi Edilir?

7. Koloidal Gümüş

Koloidal gümüş, suda asılı gümüş parçacıklardan oluşan alternatif  tıp ürünlerinden birisidir. CA-MRSA gibi enfeksiyonları kontrol etmenin ve tedavi etmenin etkili bir yoludur. Aslında, antibiyotik ilaçlarının keşfinden önce, gümüş, mikrop öldürücü özellikleri nedeniyle yaygın olarak antibiyotik olarak kullanılmıştır.

2014 yılında yayınlanan bir çalışmada kolloidal gümüşün bu enfeksiyon üzerinde doğrudan bakterisidal etkilere sahip olduğu bulundu.

 1. Cildinizi iyice yıkayın ve temiz havluyla kurutun.
 2. Enfeksiyonun yüzeyine 1 veya 2 damla kolloidal gümüş uygulayın.
 3. Cildi absorbe etmek için bölgeyi bir bandaj ile örtün.
 4. Bunu günde iki kez tekrar edin.

Kolloidal gümüş merhemi de kullanabilir ve yukarıda belirtildiği gibi enfekte olmuş bölgeye uygulanabilir.

8. Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı, CA-MRSA enfeksiyonlarının tedavisine yardımcı olabilecek güçlü bir antibiyotiktir. Güçlü antioksidan ve antienflamatuar özellikleri, enfeksiyonun neden olduğu cilt rahatsızlıklarını hafifletir.

2004 yılında Enfeksiyon Kontrol Dergisinde yayınlanan çalışmada çay ağacı yağının yaraları tedavi etmek için umut verici antimikrobiyal olduğu bulundu. Bununla birlikte, MRSA enfeksiyonuna karşı çay ağacı yağı etkinliğini değerlendirmek için daha ileri çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.

 • 1 çay kaşığı zeytinyağına veya başka bir taşıyıcı yağ içine 2 veya 3 damla çay ağacı esansiyel yağı katıp karıştırın. Enfekte alana sürün. Ilık suyla yıkamadan önce birkaç saat bekletin. Bu yöntemi günde 2-3 defa uygulayın.
 • Ayrıca banyo dekolonizasyonunu desteklemek için banyo suyunuza birkaç damla çay ağacı yağı ekleyebilirsiniz. Bu suyla dolu küvette günde bir kez 15 ila 20 dakika boyunca dinlenin.

Not: Bu yağı açık yaranın üzerine direk uygulamayın, bu şekilde yapmak şiddetli ağrıya neden olabilir. Çay ağacı yağını içmeyin; yan etkilere neden olabilir.

9. Hint Leylakı

Neem olarak da bilinen Hint lilası, CA-MRSA enfeksiyonu için başka bir doğal tedavi yöntemidir.

Neem’in antibakteriyel özelliklerinin yanı sıra staph enfeksiyonlardan sorumlu zararlı bakterileri yok etmeye yardımcı olan antibiyotik özellikleri vardır.

 • Bir avuç kadar hint lilasına küçük bir parça zerdeçal tozu katın. Etkilenen bölgeye uygulayın. Durulamadan önce en az 30 dakika bekletin. Bunu günde birkaç kez tekrarlayın.
 • Neem yaprağını suyun içindeki miktarı suyun üçte birine düşene dek kaynatabilirsiniz. Bu suyu kullanarak etkilenen alanı günde birkaç kez temizleyin.

10. Elma Sirkesi

Elma sirkesi, güçlü antibiyotik özelliklerinden dolayı staf enfeksiyonları için iyi bir çözümdür. Bakterileri öldürmeye yardımcı olur, lezyonları iyileştirir ve ilişkili semptomları azaltır.

Ayrıca, elma sirkesi enfeksiyonları durdurmak için bağışıklık sistemini güçlendirir .

 • Eşit miktarda ham, filtrelenmemiş elma sirkesi ve suyu karıştırın. Etkilenen alanı günde bir veya iki kez temizlemek için çözümü kullanın.
 • Ek olarak bir bardak ılık suya 1 ila 2 çorba kaşığı elma sirkesi katın. Karışıma biraz bal ekleyip günde iki kez için.

Ek İpuçları

 • Ellerinizi sık sık ve dikkatlice yıkayın. MRSA’ya neden olan mikroplara karşı en iyi savunma budur. Ellerinizi yıkarken en az 15 saniye boyunca fırçaladığınızdan emin olun, sonra tek kullanımlık bir havluyla kurutun.
 • Yanınızda sürekli en az yüzde 62 alkol içeren küçük bir şişe el temizleyicisi taşıyın. Sabun ve suya erişemediğinizde bu dezenfekte ediciyi kullanın.
 • Vücudunuzdaki herhangi bir yarayı ne kadar küçük olursa olsun, temizleyin ve tamamen iyileşene kadar steril, kuru bandajlarla kaplayın.
 • Enfeksiyonun yayılmasını önlemek için kişisel eşyalarınızı başkalarıyla paylaşmaktan kaçının.
 • Antrenmanlarınızdan sonra daima duş alın.
 • Havlu ve yatak çarşaflarını en sıcak suya ayarlanmış bir çamaşır makinesinde yıkayın ve mümkünse güneş altında kurutun.
 • MRSA enfeksiyonlarından mustarip hastalara bakan insanlar koruyucu giysiler giymeli ve sıkı el hijyeni prosedürlerine uymalıdır.
 • Enfekte kişilerin kirlenmiş yüzeyleri ve çamaşır yıkama maddeleri uygun şekilde dezenfekte edilmelidir.
 • Enfeksiyona karşı savaşmak ve yayılmasını önlemek için enfekte bölgeleri her gün sıcak su ve sabunla temizleyin.
 • C vitamini ve diğer bağışıklık artırıcı maddeler, antioksidanlar içeren sağlıklı bir diyet uygulayın.

 

Yorumla