Neden Sağlıklı Bir Bünye için Yüksek Masa Kullanmalıyız?

Neden Sağlıklı Bir Bünye için Yüksek Masa Kullanmalıyız?

Oturmak sağlığınız için çok kötüdür. Büyük şirketlerde yada ofislerde çalışanların saatlerce aynı yerde oturmak dışında seçenekleri yoktur.

British Psychological Society’nin 2012′de yaptığı bir araştırmaya göre, tipik bir iş haftasında çalışanlar ortalama 5 saat 41 dakikasını çalışma masalarında oturarak, 7 saatini uyuyarak geçiriyorlar. Aynı araştırmaya göre, çalıştığı yerde uzun süre oturanlar genelde iş ortamlarının dışında da oturmaya yatkınlar ve iş yerinde oturarak vakit geçirenlerin akıl sağlığının bozulmaya daha yatkın olduğu keşfedilmiştir.

Çok oturmanın zararlarından dolayı, sağlık uzmanları ofis çalışanlarına zaman zaman çalışma masasından kalkıp etrafta dolaşmayı tavsiye eder. Nitekim elindeki işi bırakıp dolaşmak her zaman o kadar da kolay değil.

Yüksek masalar, oturmak üzerine olan hayat tarzlarının sebep olduğu sağlık sorunlarının maliyetinin gittikçe farkına varan çalışan ve yöneticiler arasında yaygın bir çözümdür. Yüksek masalar yada koltuksuz masalar ayaktayken yada yüksek sandalye ile masaüstü bilgisayarınız yada dizüstü bilgisayarınızla yazı yazabileceğiniz, okuyabileceğiniz yerlerdir.

Yüksek masalar iş haftasında oturarak geçirdiğiniz zamanı azaltmanıza yardımcı olur. Ofisinize kurulmuş bir tane yüksek masa alın, vücudunuz bu adımı attığınız için size teşekkür edecektir.

Yüksek masa kullanımının kilit yararlarından birkaçı.

1. Obeziteyi Önler

Bazı araştırmalara göre ayakta durmak oturmaktan daha fazla kalori yakılmasına yardımcı olur. Aldığın kaloriden fazlasını yakmak sağlıklı bir kiloya sahip olmanın arkasındaki sebeptir.

Bu sebepten dolayı sağlık uzmanları geleneksel çalışma masası yerine yüksek masayı tavsiye eder. Uzun süre oturmayla obezite ve metabolik hastalıklar arasında şiddetli bir ilişki vardır. The American Journal of Public Health’in 2011 de yayımladığı bir araştırma sınıfta yüksek masa kullanılmasının kalori yakımının gözle görülür bir şekilde artmasına sebep olabileceğine ulaşmıştır.

The American Journal of Public Health’in 2016 da yayımladığı bir araştırmaya sınıfta yapılacak basit bir eşya değişiminin ilkokul öğrencilerinin vücut kitle endeksinin artmasını, ki bu obezitenin kilit bir göstergesidir, ortalama % 5.24 yavaşlatabileceğini belirtmiştir.

Yine de, bu konuda henüz bir fikir birliği yoktur. The Journal of Physical Activity and Health tarafından 2016 da yayımlanan başka bir araştırma 15 dakika ayakta durmak, 15 dakika oturmaya oranla fazladan sadece 2 kalori yaktığını belirtmiştir. Lakin, oturur pozisyondan ayağa kalkarken enerji tüketimini etkilemeyebilir.

2. Kanser Riskini Azaltır

Fiziksel hareket eksikliği birçok kanser türüne yakalanma riskini arttırır. Kanser riskinin oturan insanlarda daha fazla olmasının sebebi tam olarak bilinmese de, uzun süre oturarak çalışan insanlarda C-reaktif protein seviyesinin artmasından kaynaklı olabileceği mümkündür.

Cancer Epidemiology, Biomarkers, ve Prevention’un 2015 de yayımladığı bir araştırma boş zamanlarını oturarak değerlendiren kadınlarda özellikle çoklu miyelom, göğüs ve yumurtalık kanserine yakalanma riskinin daha fazla olduğunu bulmuştur. Bu risk vücut kitle endeksine uygun olsanız, fiziksel aktivitelerde bulunsanız yada diğer faktörlere uysanız bile kendisini korur.

Buna rağmen, bu araştırma erkekler için oturmak ve kanser riski arasında bir bağlantı bulamamıştır.

3. Daha Uzun Bir Hayat Garantiler

Eğer siz de esneme hareketi yapmadan saatlerce oturan insanlardansanız, ayakta durmak daha uzun yaşamanıza yardımcı olur.  Ayrıca daha uzun yaşamayı istiyorsanız “Uzun Yaşamak İsteyenlerin Yapmaması Gereken 10 Şey” başlıklı yazımızı okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

Ayakta durmak, bir çeşit fiziksel aktivite olduğundan diyabet ve kardiyovasküler hastalıklar gibi birçok farklı hastalığa yakalanma riskini azaltmayı garanti eder.

Diabetologia’nın 2012’de yayımladığı bir araştırma oturarak zaman harcamak ile diyabet hastalığı, kardiyovasküler hastalıklar gibi ölümlere yol açan hastalıklara yakalanma riskinin ilişkili olduğunu keşfetmiştir.

BMJ Open’in 2012 de yayımladığı başka bir araştırmada televizyon izlemek ve oturmak gibi sabit hareketlerin azaltılması Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ortalama yaşam süresini uzattığını keşfedilmiştir.

American Journal of Preventative Medicine’de 2016 da yayımlanan bir inceleme günde 3 saatten fazla oturarak geçirilen zamanın 54 ülkedeki ölümlerin %3.8’inden(yılda 433,000 ölüm)  sorumlu olduğuna dair 54 tane anket denetlemiştir.

Araştırmacılar oturarak geçirilen zamanın azaltılmasının ve aktif hayat tarzının arttırmanın erken ölümleri uzaklaştırmaya yardımcı olabileceği sonucuna varmışlardır.

4.Kan Şekeri Seviyenizi Düzenler

Aşırı oturarak zaman geçiren insanların tip 2 diyabet hastalığına daha çok yakalanma riski olduğunu hiç bir zaman unutmayın.

Oturmak yerine yüksek masa kullanmak şekeri kanınızdan daha kolay bir şekilde temizlemenize yardımcı olur. Hatta, öğünlerden sonraki sağlığınız için kötü olan kan şekeri seviyesindeki anlık yükselmeleri engellemek için basit bir yöntemdir.

Occupational and Environmental Medicine’in 2014’de yayımlandığı bir araştırma koltuksuz-masalı ofislerde yemek sonrası glisemik dolaşım belirtilerini hafifletmeye yardımcı öğeler gösterdiğini bulmuştur.

Medicine and Science in Sports and Exercise’in 2014’de yayımladığı başka bir araştırma ise oturma ve ayakta duruş pozisyonlarına alternatif getirmenin fazla kilolu yada obez ofis çalışanlarında öğün sonrası glikoz tepkimesinin azalttığını ortaya koymuştur.

The University of Queensland’in 2015’de yayımladığı bir araştırmanın içindeki bir rapor günde fazladan iki saat ayakta durmak ortalama aç-kan şekerini yaklaşık olarak %2 ve kandaki yağlanmayı ortalama %11 düşürdüğü keşfetmiştir.

5. Postürünüzü Geliştirir ve Ağrılarınız Keser

Çalışma masanızda uzun süre oturmak postürünüzü kötü etkilediği gibi boynunuz ve sırtınızı ağrıtır. Postürünüzü düzenlemek ve boyun ve sırt ağrılarınızı dindirmek için yüksek masalar oldukça etkilidir. Ayrıca omuz ağrısı şikayetinden çok fazla müzdarip iseniz “Omuz Ağrısı Evde Nasıl Tedavi Edilir?” başlıklı yazımızdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Basit bir hareket olan ayakta durma ile merkez gücünüzü arttırarak daha düzgün bir postürünüz olmasına katkı sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda, eğer yüksek masa kurar ve bilgisayar ekranınızı göz-dinlenme seviyesinin üstünde tutarsanız bilgisayarınızda çalışmak için eğilmek yada kambur durmak zorunda kalmazsınız.

Humane Factors’un 2009 da yayımladığı bir araştırmaya göre uygun oturma-ayakta durma çalışma ortamı örnekleri kas-iskelet şikayetlerini azaltmak için erken sağlık müdahalelerinde çok etkilidir.

Occupational and Environmental Medicine’in 2014 de yayımladığı bir araştırmaya iş günlerinde 30 dakikada bir oturur pozisyondan ayağa kalkmak, oturanlara oranla, obez ve aşırı kilolu çalışanlardaki alt sırt rahatsızlıkları ve yorgunluk seviyeleri gözle görülür bir şekilde azalmıştır.

6. Yaratıcılığı Arttırır

 IIE Transactions on Occupational Ergonomics and Human Factors’in 2016 da yayımladığı bir araştırmaya göre yüksek masalı çalışma ortamları iş yerindeki üretkenliğinizi arttırır.

Araştırma altı ay boyunca bir müşteri hizmetleri ofisinde yüksek masalı çalışanlar ile kontrol grubu olan geleneksel çalışma masalı çalışanlar arasındaki nesnel verimliliği karşılaştırmıştır. Bu araştırmaya 167 tane çalışan katılmıştır.

Altı ayın sonunda ayakta duranların oturanlara oranla günlük %45 daha yaratıcı olduğunu bulmuştur.

Ayaklı Masaların Yararlarını En Üst Düzeye Çıkartacak Tavsiyeler

  • Vücut hareketinizi değiştirirken acele etmeyin. Eğer tüm gün oturur pozisyonda çalışken bir anda tüm gün ayakta çalışmaya geçerseniz sırt, ayak ve bacak ağrıları çekebilirsiniz. Yani, eğer altı saat oturmaya alışkınsanız bunu beş saate düşürün ve yavaş yavaş oturma sürenizi azaltın.
  • Çok oturmak sağlığınız için çok kötü olmasına rağmen, ayakta çok uzun kalmak da bacaklarınızda gerilmelere sebep olabilir. Dolayısıyla, oturur ve ayakta durur pozisyonlar arasında sürekli değişim yapılması tavsiye edilir. Oturduğunuz her saat karşılığında bir o kadar saat de ayakta durmalısınız.
  • Yüksek masa kullanırken masanızı ve bilgisayarınızı boyunuza göre ayarlamalısınız. Bu gözünüz ve sırtınızdaki gerilerek zorlanmaları engelleyerek rahatlık sağlayacaktır.
  • Ayakta durmanın verdiği yorgunluğu engellemek için yerler yorgunluk karşıtı matlarla kaplanmalıdır. Bu matlar gözle görülmeyen bacak kas hareketlerini uygun kan akışını sağlaması içindir.
  • Eğer yüksek masanızda bilgisayar kullanıyorsanız, bileğinizdeki gerilmeleri önlemek için klavye ve fare pozisyonlarını değiştirin. Hatta, fare kullanırken bileğinizdeki baskıyı azaltması için kol desteği kullanmayı düşünün.
  • Eğer yüksek masa kullanıyorsanız, düzenli molalar verip hareket etmeyi ve esnemeyi unutmayın. Bu durum aynı zamanda gözlerinizin ihtiyacı olan dinlenmeyi sağlar ve kafanızı toplamanıza yardımcı
  • Eğer ayakta durmayı çok dikkat dağıtıcı buluyorsanız, fazladan konsantrasyon gerektiren zamanlarda oturma sürenizi kullanınız.
  • Eğer sağlığınız izin veriyorsa, size koşu bandında yürürken bilgisayarınızda çalışma veya video konferansa katılma şansı tanıyan “koşu bandı masalarını” kullanmayı yeğleyebilirsiniz.
  • Yüksek masa kullanırken rahat ayakkabı kullandığınızdan emin olun.

Henüz Yorum Yapılmamış

Tüm yorumları göster

Soru Sormak İstermisin?

error: Sizde duyun haberiniz olsun !!