Öksürüğe Ne İyi Gelir – Öksürük Evde Nasıl Tedavi Edilir

Öksürük en yaygın sağlık sorunlarından biridir. Boğazınızda veya üst solunum yolunda tıkanıklık veya tahriş olduğunda, beyniniz yabancı bir maddenin var olduğunu düşünür ve vücudunuza o maddeyi çıkarmak için öksürmesini söyler.

Öksürük, viral bir enfeksiyon, soğuk algınlığı, grip ve sigara, astım, tüberküloz ve akciğer kanseri gibi sağlık sorunlarından da kaynaklanabilir.

Öksürüğün belirgin belirtileri arasında; boğazda kaşıntı, göğüs ağrısı ve tıkanıklık vardır. Reçetesiz satılan öksürük şuruplarını kullanmak yerine, mutfağınızdaki hazır içerikleri kullanarak öksürüğü doğal yöntemlerle tedavi etmeyi deneyebilirsiniz.

Öksürüğe Ne İyi Gelir

Öksürüğe Ne İyi Gelir – Öksürük Evde Nasıl Tedavi Edilir – En Etkili 10 Yöntem

1. Zerdeçal

Ot zerdeçal, öksürük için özellikle de kuru öksürük üzerinde terapötik bir etkiye sahiptir.

 • Tencerenin içerisine bir bardak su koyup ısıtın. Bir çay kaşığı zerdeçal tozu ve bir çay kaşığı karabiber ekleyin. Ayrıca tarçın çubukları da ekleyebilirsiniz. Bu karışımı iki ila üç dakika kadar kaynatın. Bir çorba kaşığı bal ekleyin. Öksürüğünüz düzelene kadar bunu günlük için.
 • Alternatif olarak, bir bardak suya bir çay kaşığı zerdeçal tozu ve bir çay kaşığı hardal tohumu ekleyerek bir bitki çayı yapın ve su bir buçuk bardağa inene kadar kaynatın. Biraz bal ekleyin ve bu bitkisel çaydan günde iki ila üç kez için.
 • Zerdeçal kullanmanın başka bir yolu da zerdeçal kökünü kızartmak ve pürüzsüz bir toz haline getirmektir. Zerdeçal tozunu su ve balla karıştırın ve günde iki kez için.

2. Zencefil

Zencefil, öksürük için en popüler doğal tedavi yöntemlerinden biridir.

 • Taze zencefili küçük dilimler halinde kesin ve hafifçe ezin. Bir bardak suya koyup kaynatın. Boğaz ağrısı, kesintisiz öksürük ve hatta tıkanıklıktan kurtulmak için günde üç ila dört kez bu bitkisel karışımı kullanın. Ayrıca limon suyu ve bal da katabilirsiniz.
 • Diğer bir seçenek olarak, öksürüğünüzü azaltmak için gün boyunca taze çiğ zencefili çiğneyebilirsiniz.

3. Limon

Limon, öksürüğü iyileştirmek için çeşitli şekillerde kullanılabilir. Limon iltihaplanmayı azaltan ve aynı zamanda enfeksiyon ile savaşan C vitamini bakımından zengin özelliklere sahiptir.

 • Basit bir öksürük şurubu yapmak için, iki yemek kaşığı limon suyunu ve bir çorba kaşığı balı karıştırın.  Bu sağlıklı şuruptan günde birkaç kez için.
 • Limon kullanmanın başka bir yolu da limon suyuna biraz bal ve bir tutam acı biber katıp içmektir.

4. Sarımsak

Sarımsak öksürük tedavisinde yardımcı olan hem antibakteriyel hem de antimikrobiyal bileşenlere sahiptir.

 • 2 ile 3 diş sarımsağı bir bardak suda kaynatın ve bir çay kaşığı kekik ekleyin. Oda sıcaklığına soğumaya bırakın, biraz bal ekleyin ve için. Bu karışım nefes almanıza yardımcı olur ve diğer öksürük belirtilerini hafifletir.
 • Boğaz ağrısını tedavi etmek için birkaç damla karanfil yağına biraz bal ve bir karanfil ezilmiş sarımsak katın, karıştırın ve yiyin. Ayrıca sarımsağı pişirdiğiniz yemeklerde de kullanabilirsiniz.

5. Soğan

Öksürük için en basit ev ilaçlarından biri de soğandır. Güçlü kokusu öksürüğü durdurmaya yardımcı olabilir.

 • Ayrıca, pişmiş soğan suyundan, karakafes çayından ve baldan öksürük şurubu da yapabilirsiniz. Kuru öksürükten kurtulmak bu çayı günlük için.
 • Bir başka seçenek olarak, yarım çay kaşığı soğan suyunu bir tatlı kaşığı saf bal ile karıştırın. Öksürüğü ve boğazınızı hafifletmek için bu karışımdan günde en az iki yudum alın.

6. Ballı Sıcak Süt

Ballı sıcak süt, kuru öksürüğü hafifletebilir ve sürekli öksürmeden yaşayabileceğiniz göğüs ağrısını azaltabilir. En iyi sonuç için, yatmadan önce bu şifalı karışımdan için. Balın analjezik özelliklerinden fazladan yararlanmak için aç karnına bir tatlı kaşığı bal yutun. Bu yöntem, mukusu temizlemeye ve boğazınızı yatıştırmaya yardımcı olur.

7. Kırmızı Biber

Kırmızı biber sürekli öksürük nedeniyle meydana gelen göğüs ağrısını azaltmaya yardımcı olur. Aynı zamanda ısıtıcı ve uyarıcıdır.

 1. Dörtte bir çay kaşığı acı biber, dörtte bir çay kaşığı zencefil, bir çorba kaşığı bal, bir çorba kaşığı elma sirkesi ve iki yemek kaşığı suyu karıştırıp sağlıklı bir öksürük şurubu yapın.
 2. Bu şuruptan günde iki ila üç kez için.

8. Havuç Suyu

Havuç, öksürüğün çeşitli belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabilecek birçok vitamin ve besin maddesine sahiptir.

 1. Dört ila beş havuçtan taze meyve suyu yapın ve sulandırmak için biraz su ekleyin. Tatlandırmak ve etkisini artırmak için bir tatlı kaşığı bal ekleyin.
 2. Belirtileriniz düzelene kadar günde üç ila dört kez için.

9. Üzüm

Üzüm, balgam söktürücü özellikleri sayesinde solunum sisteminizin etkilenen bölgelerindeki mukusu temizlemeye yardımcı olur.

Bu faydalar için sadece üzüm yiyebileceğiniz gibi taze üzüm suyu da yapabilirsiniz. Bir kaşık dolusu bal ile üzüm suyu da, etkili olduğu kadar sakinleştirici olacaktır.

10. Badem

Bademin öksürük belirtilerini iyileştirmede proaktif rol oynayan besin özellikleri vardır.

 1. 5 yada 6 adet bademi 8 ila 10 saat boyunca suya ıslatın.
 2. Islatılmış bademden yumuşak bir macun yapın ve bir çay kaşığı tereyağı ekleyin.
 3. Belirtileriniz geçene kadar bu karışımdan günde üç ila dört kez yiyin.

Bu ev ilaçları hap ve öksürük şurupları ile gelen yan etkiler olmadan öksürüğün çeşitli belirtilerden rahatlama sağlayabilir. Fakat iki haftadan uzun süredir sürekli öksürüğünüz varsa, vakit kaybetmeden doktorunuza danışın.

Yorumla

1 Yorum

 • Alerjik rinit çağımızın en yaygın oto immün hastalıklarından
  bir tanesi.Propolis te bu hastalığın doğa daki doğal yanetkisiz et etkili ilacı.
  Çok uzun yıllar çekmek zorunda kaldığım bu illetten çok şükür Propolis
  mucizesi ile kurtuldum.Siz de Propolis in en güçlü en üstün antihistaminik,
  antibiyotik bir etkiye sahip olduğunu Oxford Üniversitesi dahil yapılan bilimsel
  araştırmalardan okuyabilirsiniz.İnanın bu konularda tıp bilinçli yada bilinçsiz
  tamamen yetersiz.Sentetik antibiyotik ve benzeri ilaçlarla bu tür hastalıkların
  tedavi edildiğini gören yok.Sadece geçici bir rahatlama,sonrasında başka bir
  rahatsızlık,zincir böyle devam ediyor.Modern Tıbba asla karşı değilim,ama doğal çözümlerede
  inanmamız yönelmemiz gerektiğini vurgulamak istiyorum.Aslında Hastalıkların Doğal yöntemlerle tedavisi,
  Alternatif tıp değil,gerçek tıbbın ta kendisidir.
  Organik sertifikalı Propolistemini ve kullanımı hususları ve
  İmmunoterapi ile bağırsak florasındaki yararlı bakteri dengesinin,normalize edilerek,bağışıklık sisteminin
  güçlendirilmesi kalıcı,yanetkisiz,güvenilir tedavi yöntemidir.