Öksürüğü Ne Keser – Evde Tedavi Yöntemi – 10 Yöntem

Öksürük en sık görülen sağlık sorunlarından biridir. Boğaz veya üst solunum yolu geçişlerindeki bir tıkanıklık ya da tahriş edici bir durum geliştiğinde, beynin bir yabancı unsur varmışcasına o öğeyi kaldırmak için kullandığı bir silahtır öksürük.

kuru öksürük

öksürüğü ne keser

Öksürük, aynı zamanda viral enfeksiyonlar, soğuk algınlığı, grip ve astım, tüberküloz, akciğer kanseri, sigara ya da diğer sağlık sorunları nedeniyle meydana gelebilir. 

Öksürüğün belirtilerinin arasında boğaz kaşıntısı, göğüs ağrısı ve tıkanıklık vardır. Öksürüğün tedavisinde eczaneden alacağınız öksürük şuruplarını kullanmak yerine, mutfağınızda bulunan birtakım şifalı malzemeleri kullanarak doğal öksürük tedavileri deneyebilirsiniz.

Öksürüğü ne keser – İşte öksürüğün tedavisi için evinizde hazırlayıp uygulayabileceğiniz en etkili 10 yöntem.

1. Öksürük için Zerdeçal

öksürük için zerdeçal

öksürüğü ne keser evde

Zerdeçal bitkisinin öksürük üzerinde, özellikle de kuru öksürük üzerinde tedavi edici bir etkisi vardır.

 • Yarım fincan kadar suyu kaynatın. İçerisine bir tatlı kaşığı zerdeçal tozu ve bir tatlı kaşığı karabiber ekleyin. Ayrıca tarçın çubukları da ekleyebilirsiniz. Tüm bu malzemeleri iki ya da üç dakika boyunca kaynatın. Ardından bir bir çorba kaşığı bal ekleyin. Durumunuz düzelene kadar bu karışımdan her gün için.
 • Alternatif olarak, bir bardak su içine bir çay kaşığı zerdeçal tozu ve bir çay kaşığı karambolde tohumu ekleyin ve su yarım fincana düşene kadar kaynatın. Bu bitkisel çaya bal ekleyip günde iki üç defa içebilirsiniz.
 • Öksürüğü evde kesmek için zerdeçalın başka bir kullanım yolu, kök zerdeçalı kızartıp pürüzsüz bir toz haline gelene kadar öğütmek, içerisine su ve bal katıp günde iki kez içmektir.

2. Öksürük için Zencefil

Zencefil evde öksürük tedavisi için en popüler doğal kürlerden biridir.

 • Taze zencefili küçük dilimler halinde kesin ve dilimleri biraz ezin. Bir bardak su koyun ve bir taşım kaynatın. Boğaz ağrısının, öksürüğün ve hatta tıkanıklığın tedavisi için bu bitkisel çözümden üç dört gün için. Tadını sevmeyenler içerisine biraz limon suyu veya bal katabilirsiniz.
 • Öksürüğü azaltmak için bir başka bir seçenek de gün boyunca taze zencefil çiğnemektir. 

3. Limon

Öksürüğe kesin çözüm arayanlar bu yöntemi kesin denesin. Limon öksürük tedavisi için çeşitli şekillerde kullanılabilir. Limonlar inflamasyonu azaltan özelliklere sahiptir ve aynı zamanda vücudun enfeksiyonla savaşmasına yardımcı olan  C vitamini dozunu sağlar.

 • Basit bir öksürük şurubu
  yapmak için iki yemek kaşığı limon suyuna bir çorba kaşığı bal katıp karıştırın. Gün içinde bu sağlıklı şuruptan birkaç kez için.
 • Limon kullanmak için başka bir etkili yol olarak, limon suyuna biraz bal ve bir tutam acı biber katıp karıştırın ve için.

4. Öksürüğü ne keser: Sarımsak

Sarımsak öksürük tedavisine yardımcı antibakteriyel ve antimikrobiyal bileşenlere sahiptir.

 • Bir bardak su içinde iki ila üç karanfil sarımsağı kaynatın ve bir çay kaşığı kekik ekleyin. Oda sıcaklığında soğumaya bırakın ve içine biraz bal kattıktan sonra için. Bu karışım nefesinizi açacak ve diğer öksürük belirtilerini hafifletmeye yardımcı olacaktır.
 • Boğaz ağrısı hafifletmek için birkaç damla karanfil yağı ile biraz balı karıştırın ve içine bir diş ezilmiş sarımsak katın. İyice karıştırın ve yutun.
 • Ayrıca sarımsağı pişirip yutabilirsiniz.

5. Öksürük için Soğan

Öksürük için basit ev ilaçlarından biriside soğandır. Soğan nefesi açar ve öksürüğü keser.

 • Ayrıca pişmiş soğan suyu, karakafes çayı ve bal ile bir öksürük şurubu yapabilirsiniz. Kuru öksürükten kurtulmak için bu karışımdan her gün için.
 • Başka bir seçenek olarak, bir çay kaşığı organik bal ile bir buçuk çay kaşığı soğan suyunu karıştırın. Öksürüğü hafifletmek ve boğazı yatıştırmak için bu karışımdan günde en az iki kez için.

6. Kuru öksürük için ne iyi gelir: Ballı Sıcak Süt

Ballı sıcak süt içmek kuru öksürüğü rahatlatır. Ayrıca sürekli öksürük yaşayan insanlardaki göğüs ağrısını da azaltır. En iyi sonuçlar için bu şifalı karışım yatmadan önce içilir. Balın analjezik özelliklerinden faydalanmak için aç karnına sade bir çay kaşığı bal yutabilirsiniz. Bu yöntemde balgamı söktürür ve boğazları yumuşatarak yatıştırır.

7. Kırmızı Biber

kırmızı biber

Kırmızı biber, sürekli öksürük nedeniyle meydana gelen göğüs ağrısını azaltmaya yardımcı olur. Aynı zamanda ısındırıcı ve uyarıcı etkisi vardır.

 1. Bir çay kaşığının dörtte biri kadar kırmızı biberi, yine çay kaşığının dörtte biri kadar zencefili, bir çorba kaşığı balı, bir çorba kaşığı elma sirkesini ve iki çorba kaşığı suyu karıştırarak sağlıklı bir öksürük şurubu hazırlayın.
 2. Bu şurubu iki üç günde için.

8. Havuç Suyu

havuç suyu

Havuç, öksürüğün çeşitli belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabilecek birçok vitamin ve besin içerir.

 1. Dört ya da beş tane taze havucun suyunu sıkın. Bunu biraz sulandırarak bir meyve suyu hazırlayın. Tat katması için bir çay kaşığı bal ekleyin.
 2. Belirtiler geçene kadar bu meyve suyundan günde üç ila dört kez için.

9. Üzüm

hint bektaşi üzümü

Üzüm bir balgam söktürücü olarak hareket eden özelliklere sahiptir, solunum sistemini etkileyen bölgelerden gelen mukusun temizlenmesini sağlar. Üzüm sayesinde mukusdan daha hızlı kurtulacak ve öksürükten hızlı bir şekilde şifa bulacaksınız. Bu faydalarından yararlanmak için sadece üzüm yiyebileceğiniz gibi taze üzüm suyu da içebilirsiniz. Üzüm suyuna bir kaşık bal katarak etkisini artırabilirsiniz.

10. Badem

badem

Badem öksürüğün belirtilerini gideren şifalı, proaktif bir rol oynamaktadır.

 1. Beş altı adet bademi 8 ila 10 saat süre ile suda bekletin.
 2. Suda beklettiğiniz bademi pürüzsüz bir hamur yapmak için ezin ve içerisine bir çay kaşığı tereyağı ekleyin.
 3. Belirtiler geçene kadar bu karışımdan günde üç-dört kez yiyin.

Bu ev ilaçları öksürük şurupları ve hapları gibi yan etkileri olmadan öksürüğün çeşitli belirtilerini tedavi etmeye yarar. Eğer iki haftadan uzun süren öksürüğünüz varsa kesinlikle bir doktora danışın.

Öksürüğü Ne Keser – Evde Tedavi Yöntemi – 10 Yöntem başlıklı yazımız ile ilgili aklınıza takılan tüm soruları aşağıdaki yorum formu aracılığıyla bizlere ulaştırabilirsiniz.

Yorumla