Öksürük Varyant Astım Nedir – Nasıl Tedavi Edilir

Öksürük varyant astım (CVA), daha hafif bir astım şeklidir. Çocukların bu tip astıma yakalanma ihtimali yetişkinlere göre daha fazladır.

Öksürük varyant astımın belirtileri tipik astım belirtileri gibi değildir. CVA, genellikle tek bir belirti gösterir, buda genellikle geceleri kötüleşen kronik kuru bir öksürüktür. Bu öksürük en az altı ila sekiz hafta sürer.

Yoğun öksürük nedeniyle hava yollarında iltihaplanma olabilir. Bu tip astım hastalığında ciddi hava yolu daralması riski daha düşüktür.
Kuru öksürük , uyku bozukluğuna, yorgunluğa, kaburgalarda çatlak veya kırığa, kusmaya ve baş dönmesine neden olabilir.

Standart kronik astım gibi, uzmanlar hala CVA’ya neyin neden olduğunu bulaşmamıştırlar. Ancak, polen gibi alerjenlerin öksürüğe neden olabileceğine inanırlar. Bir başka olası sebepte, öksürük ataklarını tetikleyen, solunum sisteminde görülen bir enfeksiyon olabilir.

öksürük varyant astım tedavisi

öksürük varyant astım

Bazı kişilerde, CVA, kalp hastalığı, kalp yetmezliği, migren, hipertansiyon ve anormal kalp ritimleri gibi durumları tedavi etmek için kullanılan beta-blokerlerin alınmasıyla bile ilişkili olabilir.

Başka bir alerjik rahatsızlığı olan, normal astımı olan veya astımı olan bir akrabası olan kişilerin öksürük varyantı astımına yakalanma ihtimalleri daha yüksektir. Diğer risk faktörleri arasında aşırı kilolu olmak, sigara içmek, sigara dumanına maruz kalmak ve çevresel ya da mesleki iritanlara maruz kalmaktır.

Öksürük varyantı astımı düzgün bir şekilde tedavi edilmezse, klasik astıma dönüşebilir. 2011 yılında yapılan Güncel Solunum Tıbbı İncelemelerinde yayınlanan bir çalışmaya göre, CVA’lı yetişkin hastaların % 30-40’ı, yeterince tedavi edilmediği için klasik astıma yakalanıyorlar.

Sorunun zamanında teşhis edilmesi durumunda öksürük varyantı astımının tedavisi zor değildir. Birçok basit ve etkili ev ilaçları kuru öksürükten rahatlama sağlayabilir.

İşte öksürük varyant astım için ilk 10 ev ilaçları.

1. Tuzlu Su

Tuzlu su, sürekli öksürüğe eşlik eden boğazda tahrişi hafifletmek için iyi bir ev çaresidir. Sıcak tuzlu su aynı zamanda hava yolu iltihabının iyileşmesini sağlar.

 1. 1 çay kaşığı ılık suya 1 çay kaşığı tuz katın.
 2. Tuz iyice eriyene kadar karıştırın.
 3. Bu su ile günde 2 veya 3 kez gargara yapın.

2. Kekik

Kekik, CVA’nın tek belirtisi olan kuru öksürüğü tedavi etmek için başka etkili bir ilaçtır. Bu bitki, mukusu akciğerlerden temizlemek ve kuru öksürük rahatlatmaya yardımcı olan antispazmodik, antibakteriyel ve balgam söktürücü özellikler içerir.

 • Günde 2 ila 3 bardak kekik çayı içebilirsiniz. Çayı yapmak için, Bir su bardağı suya 3 çay kaşığı kekik katıp 5 ile 10 dakika boyunca kaynatın. Süzün, ve tatlandırmak için bal katıp için.
 • Alternatif olarak, günde birkaç kez 1 çorba kaşığı taze kekiklerden elde edilen sudan içebilirsiniz.

3. Bal

Bal öksürük varyant astım için başka etkili bir doğal tedavidir.

Balın tatlılığı, tükürük bezlerinizin daha fazla tükürük üretmesini tetikler, bu da solunum yollarınızı yağlar, öksürüğünüzü hafifletir. Aynı zamanda inflamasyonla savaşan ve bağışıklığı artıran antioksidan özelliklere de sahiptir.

 • Bir bardak ılık su veya süt içine 1 çorba kaşığı bal katıp yavaşça için. Bunu günde birkaç kez tekrarlayın. Bu içecek boğazda yatıştırıcı bir etkiye sahiptir.
 • Alternatif olarak, eşit miktarlarda bal, zencefil suyu ve nar suyunu karıştırın. Bu karışımdan günde günde 2 veya 3 kez 1 çorba kaşığı için.
 • Yatmadan önce, 1 ila 2 çay kaşığı bala biraz tarçın tozu katarak yiyin.

4. Zencefil

Zencefil, astımın yanı sıra öksürük varyantı astım da dahil olmak üzere çeşitli rahatsızlıklar için popüler bir doğal tedavidir.

Mükemmel bir balgam söktürücü olmak, yoğunluğun yanı sıra öksürük nöbeti süresinin azaltılmasına yardımcı olabilir. Ayrıca hava yolu iltihaplanmasını azaltmaya ve hava yolu kasılmasını önlemeye yardımcı olur.

Ayrıca, hızlı bir iyileşme sağlayan bağışıklık sistemini güçlendirici özelliklere sahiptir.

 • Taze zencefili küçük dilimler halinde kesin ve hafifçe ezin. Bir bardak suya koyup kaynatın. Günde 3 veya 4 kez için.
 • Diğer bir seçenek olarak, gün boyunca taze çiğ zencefil çiğneyebilirsiniz.

5. Limon

Limon öksürük varyantı astımının en belirgin semptom olan kuru öksürüğü tedavi etmek için de kullanılabilir. Limon C vitamini bakımından zengin olduğu için iltihabı azaltır ve aynı zamanda enfeksiyonla savaşır.

Aslında, C vitamini de vücutta salınan histaminleri azaltmaya yardımcı olur, bu da aşırı alerjik reaksiyonları ve astım krizlerini önler.

 • 2 çorba kaşığı limon suyunu 1 çorba kaşığı balla karıştırın. Bu sağlıklı şuruptan günde birkaç kez için.
 • Limon kullanmanın başka bir yolu da, günde birkaç kez sıcak limonata içmektir.

6. Sarımsak

Sarımsak da öksürük varyant astım tedavisi söz konusu olduğunda etkilidir. Kuru öksürmeden hızlı bir şekilde rahatlama sağlayan doğal bir balgam söktürücü olarak iş görür.

Sarımsak ayrıca hava geçişlerini açık tutmaya yardımcı olur ve hava yolu kaslarının kasılmasını azaltır ve bu da daha iyi nefes almayı destekler.

 • Bir karanfil sarımsağı ezin, bal ile karıştırın ve günde 2-3 defa yiyin.
 • Ayrıca kaynar suya 1 çorba kaşığı doğranmış sarımsak katın. Kafanızı bir havluyla örtün ve bu suyun buğusunu soluyun.

7. Zerdeçal

Zerdeçal da CVA’yı tedavi etmek için kullanılabilir. Öksürük, özellikle kuru öksürük üzerinde terapötik bir etkiye sahiptir. Ayrıca, iyileşme sürecine yardımcı olan hava yollarındaki iltihaplanmayı da azaltır.

Bağışıklık sistemini güçlendirici özelliği de vücudunuzun enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olur.

 • Zerdeçal kökünü kızartın ve pürüzsüz bir toz haline getirin. 1 yemek kaşığı bal ve ½ çay kaşığı zerdeçal tozu katıp karıştırın. İyileşene kadar günde iki kez yiyn.
 • Diğer bir seçenek ise günde iki kez yarım çay kaşığı zerdeçal tozu ile karıştırılmış bir bardak ılık süt içilmesidir.

8. Sigara İçmeyin

Sigara, öksürük varyantı astımı için bilinen tetikleyicilerinden biridir. Sigara içilmesi ya da pasif içicilik olarak bilinen sigara dumanına maruz kalınması akciğerlerinizi tahriş eder ve öksürüğü daha da kötüleştirebilir. Bu nedenle sigarayı bırakmanız şiddetle önerilir .

Sigara içiyorsanız hemen bırakın. Aynı zamanda, sigara dumanından da uzak kalın, evinizde veya arabanızda sigara içmemek için sıkı bir kural koyun.

Sigara içilmesine izin veren halka açık yerlerden uzak durun ve seyahat ederken sigara içilmeyen otellerde kalın.

Sadece sigara dumanı değil, aynı zamanda tütsü, mum, ateş ve havai fişeklerden gelen dumanlardan da kaçınmanız gerekir.

9. Polen ve Diğer İrritanlardan Uzak Durun

Öksürük varyant astım için çok yaygın bir tetikleyici de polene maruz kalmaktır. Öksürüğünüzü azaltmak için, hava kalitesi raporlarına dikkat etmeli ve durumunuzu kötüleştirebilecek havası kirli bölgelerden uzak durmalısınız.

 • Evinizin havasındaki poleni azaltmak için bir klima kullanın. Klima filtrelerini düzenli olarak temizleyin ve değiştirin.
 • Polen mevsiminde pencerelerinizi kapalı tutun.
 • Havası kirli olan yerlerde yaşamayın.
 • Evinizi toz ve toz akarlarından uzak tutmak için elinizden gelenin en iyisini yapın. Evinizi haftada en az iki kez süpürün.
 • Yatak ve yorganlarınızı sıcak suda yıkayın.

10. Akıllıca Egzersiz Yapın

Öksürük varyantı astımından muzdarip olanlar, şiddetli veya uzun süreli egzersiz yapmasınlar. Fakat egzersizden uzak durmak da iyi bir çözüm değildir.

Öksürük varyant astımı olan kişiler için bile fiziksel aktivite önemlidir. Aslında, düzenli egzersiz bağışıklığınızı güçlendirebilir ve hastalıklarla savaşmaya yardımcı olabilir.

Güçlü bir antrenman planı uygulamak yerine, yoga, kolay bisiklet, orta-tempolu yürüyüş, yüzme ve ağırlık antrenmanlarını deneyin.

Golf, beyzbol, yüzme, jimnastik, tenis ve kısa ve aralıklı efor sarfiyatı gerektiren diğer raket sporları gibi sporları da oynayabilirsiniz.

Herhangi bir egzersiz yapmadan önce, vücudunuzu ısıtın. Ayrıca, havadaki polen sayısı yüksek olduğunda egzersiz yapmayın.

Ek ipuçları:

 • Sağlıklı kilonuzu koruyun. Aşırı kilolu olmak astım belirtilerini kötüleştirebilir ve sizi diğer sağlık sorunlarına karşı daha fazla riske sokar.
 • Astım belirtilerinizi kontrol altında tutmak için nefes egzersizleri yapın.
 • Havadaki polen miktarı yüksek olduğunda dışarı çıkmadan önce burnunuzu ve ağzınızı kapatın.
 • Eğer kediye alerjiniz varsa, kürklü veya tüylü evcil hayvanlardan uzak durun.
 • Evcil hayvanlarınız varsa, bunları düzenli olarak yıkayarak temizleyin.
 • Vücudunuzu nemlendirmek için yeterince su için.
 • Boğazınızı yumuşatmak için et suyu, çay veya meyve suyu gibi ılık sıvılardan için.
 • Kuru öksürüğü hafifletmek ve tahriş olmuş bir boğazı rahatlatmak için öksürük damlaları veya sert şekerler emebilirsiniz.
 • Öksürdüğünüzde veya hapşırdığınızda burnunuzu ve ağzınızı kapatın.
 • E ve C vitamini, beta-karoten, flavonoidler, magnezyum, selenyum ve omega-3 yağ asitleri bakımından zengin bir diyet uygulayın.

Yorumla

1 Yorum

 • ASTIM BRONŞİT
  Astım bronşit denilince bronşlarda
  iltihaplanmayla birlikte daralma olur. Bu daralmaya dolayı
  hastalarda, normal bronşitten farklı olarak nefes darlığı ve
  hırıltılı nefes alıp verme görülür. Akciğerlerimizde bulunan ve
  akciğerlerimize hava taşımaya yarayan bronş dediğimiz
  borucukların içinin iltihaplanmasıdır. Normal bir bronşitte
  oluşanbronşlarda daralma yoktur.
  En değerli hazinemiz sağlığımızdır.
  En mükemmel canlı,İnsandan sonra Arı dır,Arı ürünleri en etkili,
  en mükemmel,en güvenilir ürünlerdir.Apis Latince de Arı, terapi,
  tedavi yöntemi olup,Doğal tedavi yöntemleri içerisinde en üstünü
  Apiterapi dir.Gezegenimiz de hasta olmayan tek canlı Arı dır.
  Bunun sebebi kovanların yüzeyindeki yine bir arı ürünü olan
  Propolis tir.Pro güvenli,polis şehir,Propolis güvenli şehir
  anlamındadır.Propolis doğada,en çok antioksidan içeren,en güçlü
  antibiyotik,antimikotik,antienflamatuar,antiviral,antibakteriyel,
  antihistaminik,antifungal maddedir.Propolis en güçlü kimyasal
  bazlı sentetik antibiyotikten 100 misli güçlüdür.
  Hormonlu,gdo lu,kimyasallı,katkılı işlenmiş endüstriyel gıdaların
  ve doğal olmayan batı tipi beslenme tarzının sebep
  olduğu hastalıkların modern tıpta ilaçlarla tedavisinin yapılamadığı
  veya yapılmadığı,herkesçe malumdur.
  Kimyasal bazlı sentetik ilaçlarla,Başta Candida olmak üzere;ülser,
  gastrit,sinüzit,ASTIM BRONŞİT,şeker,tansiyon ve kolestrolden,
  iyileşen tek bir kişi yoktur.
  Halbuki tüm bu hastalıkların Doğal yöntemlerle kalıcı olarak
  tedavisi mümkündür.Vakit uyanma ve sorgulama vaktidir.
  Enfeksiyonel hastalıklarda kullanılan sentetik antibiyotikler,
  bağırsak florasındaki yaşam dostu,sağlığımızın sigortası,
  yararlı bakteriler olan,probiyotikleri yokederek,bağışıklık
  sistemimizi zayıflatmaktadırlar.
  Erzurum Ziraat mezunu 34 yıllık bir Apiterapist ve İmmunoterapist olarak; Apiterapi
  ve İmmunoterapinin sinerjik etkilerinden yararlanarak
  yüzlerce kişinin iyileşmesine vesile oldum.Doğru Ürün temini,
  Astım Bronşitte Propolis in kullanım teknikleri
  ve bağırsak florasının yenilenmesi konularında bilgi,birikim ve
  dengeli doğal beslenme ile ilgili