Örümcek ısırığı evde nasıl tedavi edilir

Örümcek Isırığı Evde Nasıl Tedavi Edilir?

Örümcekler neredeyse her evde bulunur ve hemen hemen her insanı korkutan, tiksindiren bir böcektir. Örümcek, insana zarar verebilecek tehlikeli bir böcektir. Örümcek ısırığı, birçok insanın karşılaştığı en yaygın sorunlardan biridir.

Örümcek ısırığı, örümcekte herhangi bir zehir bulunmadıkça tehlikeli bir şey değildir. Ancak ısırılan alanda, kaşıntı, şişme, ağrı, kızarıklık ve iltihap gibi farklı sorunlara yol açar. Bu yazımızda, örümcek ısırığının sebep olduğu rahatsızlıkları azaltmak ve sorundan kurtulmak için kolay ve etkili yöntemleri ele aldık.

1. Örümcek Isırığına Lavanta Yağı Sürün

Lavanta yağı, örümcek ısırığının etkilerini azaltmak için çok etkili bir tedavidir. Lavanta yağı içerisinde bulunan anti bakteriyel özellikler, enfeksiyonun azaltılmasında çok etkilidir.

Rahatlamak için örümceğin ısırdığı bölgeye lavanta yağı sürün. Isırığın sebep olduğu kaşıntı, şişme, kızarıklık, ağrı ve iltihaplanma geçene kadar aralıklarla lavanta yağını ısırığın olduğu yere sürün.

2. Isırılan Bölgeyi Yukarıda Tutun

Örümcek kolunuzu veya bacağınızı ısırdıysa, ilk olarak almanız gereken tedbirlerden biri ısırılan alanı yukarıda tutmaktır. Bunu yapmak, örümcek ısırığı nedeniyle oluşan enfeksiyonun kan dolaşımı yoluyla yayılması riskini azaltır.

3. Örümcek Isırığında Deniz Tuzu Kullanın

Deniz tuzu kolay bulunan bir şeydir. Ve birçok faydası vardır. Bunlardan bir tanesi de örümcek ısırığını iyileştirmesidir. Isırılan bölgeyi yıkayın ve üzerine deniz tuzu dökün, etkilenen alana yayın. Sorundan tamamen kurtulmak için düzenli olarak kullanın.

4. Örümcek Isırığında Çay Kullanın

Çay otu, çok faydalı tıbbi özelliklere sahiptir ve uzmanlar tarafından bile önerilir. Örümcek ısırığı semptomlarını azaltmak için çayı kullanabilirsiniz. Çayın anti bakteriyel özellikleri, enfeksiyonla mücadelede çok etkilidir ve kullanımı ağrı ve iltihaplanmayı azaltmada da yardımcı olur.

Çay demlemek için kullandığınız bir çay poşetini soğutun ve ısırılan bölgenin üzerine koyun, bir bandaj veya bez yardımıyla bağlayabilirsiniz. Alternatif olarak demlediğiniz çayı da bir bez yardımıyla ısırılan bölgeye sürebilirsiniz.

5. Örümcek Isırığında Karbonat Kullanın

Karbonat çeşitli tıbbi özelliklere sahip faydalı ve çok yaygın bir maddedir. Örümcek ısırığının sebep olduğu kaşıntı, şişme, ağrı, kızarıklık ve iltihaplanmadan kurtulmak için karbonat kullanabilirsiniz.

Bir miktar karbonata, 3 katı kadar su ekleyin ve karıştırın. Isırığı iyileştirmek için bu karışımı etkilenen bölgeye günde 2 – 3 kez sürün.

6. Örümcek Isırığında Buz Kullanın

Buz örümcek ısırığının neden olduğu şişme sorununu azaltmada çok etkilidir. Birkaç buz küpünü temiz bir beze sarın ve ısırılmış bölgede 15-20 dakika boyunca bekletin. Alternatif olarak, rahatlama için ısınmış bölgenin üzerine soğuk suya batırılmış bir bez de uygulayabilirsiniz.

7. Örümcek Isırığında Aspirin Kullanın

Bir örümcek tarafından ısırıldıysanız, öncelikle ısırılan bölgeyi güzelce yıkayın, ve ısırılan bölgenin üzerine bir aspirin tableti koyun. Aspirin, örümcek ısırığı semptomlarını hafifletirken enfeksiyonun yayılma riskini çok etkili bir şekilde azaltır.

Henüz Yorum Yapılmamış

Tüm yorumları göster

Soru Sormak İstermisin?

error: Sizde duyun haberiniz olsun !!