Yerde Oturarak Yemek Yemenin Sağlığa Faydaları

Sandalyeler en çok kullanılan eşyalardan biridir. İnsanlar çoğu işlerini ve dinlenmelerini sandalye ve koltuklarda oturarak yaparlar. Sandalyeler evimizde, ofisimizde, iş yerimizde kısacası her yerde bulunur.

Ancak, eskiden insanlar yemeklerini ya oturarak ya da çömelerek yer sofrasında yerlerdi. Batı ülkelerinde yaygın olmasa da doğu kültüründe oturarak yemek yeme daha fazla yaygındır.

Aslında yoga ve ayurveda (kendini sağlıklı kılma terapisi) gibi önemli sağlık hareketlerinin temeli bu eski geleneğe dayanmaktadır.

Yerde Oturarak Yemek Yemenin Sağlığa Faydaları

1. Yer Sofrasında Yoga

Yemeğinizi yerde oturarak yerken bir nevi yoga yapıyorsunuz. Bu oturma pozisyonu (bağdaş kurma) basit ve kolaydır, üstelik sağlığa çok faydası vardır.

Sukhasana’da (Kolay, Çapraz Bacaklı Poz) veya halk diliyle bağdaş kurma pozisyonunda, göğsünüz ileri, sırtınız düz, bacaklar üst üste gelecek şekilde oturulur. Bağdaş kurarak düzgün oturmak, hem beden hem de zihni rahatlatır.  Ayrıca kas yorulmasını önler, vücudunuzu gevşetir.

Özetleyecek olursak sukhasana pozisyonunda yemek yerseniz hem sağlıklı yemek yemiş hemde yoga yapmış olacaksınız.

2. Sindirimi Geliştirir

Oturarak yemek yemek sindirim sisteminizin daha iyi çalışmasını sağlar. Oturur pozisyonda yemek yemek ileri-geri hareket sonucu midenin kasılması ile daha fazla mide asidi salgılanmasını sağlar. Böylelikle sindirim daha sağlıklı ve kolay olur.

Ayrıca yer sofrasında oturarak yemek, zihninizi sakinleştirir ve alt omurgaya baskı yaparak rahatlamanızı sağlar. Kaslar rahatlar ve tansiyon dengelenir.

Ayurveda’ya göre, bu olayların hepsi sindirime yardımcı olur. Sağlıklı bir vücudun sırrı doğru beslenme ve sindirimdedir.

3. Ömrü Uzatır

Bir yere yaslanmadan, sabit bir şekilde yerde oturmak ömrünüzü uzatacaktır.

Avrupa kardiyoloji dergisinde 2012 de yapılan bir çalışmaya göre, herhangi bir destek almadan yerde oturmak daha sağlıklı ve uzun bir yaşam sürmeyi sağlıyor. Araştırmalara göre, özellikle bağdaş kurarak yerde oturmak, vücuda esneklik ve kuvvet sağlıyor.

Eğer bir kişi otururken kalkmakta zorlanıyorsa önümüzdeki 6 yıl içinde ölüm riski, diğer insanlara göre 6.5 kat daha fazla. Bu araştırma 51-80 yaş arasındaki insanlar baz alınarak yapılmıştır.

4. Güç ve Esneklik Sağlar

Bağdaş kurarak oturmak kalçaları, dizleri ve ayak bileklerini güçlendirir. Aynı zamanda omurga, omuzlar ve göğüste esneklik sağlar. Böylelikle vücudunuzu daha esnek ve daha güçlü kıldığı için bazı hastalıkları önlemede başarılı olur.

Ayrıca saatlerce sandalyede oturmak kaslarınızın zayıflamasına ve boyun ağrılarına neden olur. Zayıf karın kasları ve kalça ağrıları, sürekli sandalyede oturmanın neden olduğu rahatsızlıklardan sadece birkaçı…

5. Düzgün Duruş Pozisyonu

Düzgün duruş, bazı kaslarda ve eklemlerde, özellikle de sırt ve boyundaki aşırı baskıyı azaltır. Yemek yerken düz bir zemine bağdaş kurarak oturun.

Sukhasana pozisyonunda oturduğunuzda sırtınızı düz, omuzlar geride ve göğüs dışarıda olacak şekilde oturun. Bu oturuş sırtınızı ve boynunuzu rahatlatarak sırt ağrılarından kurtulmaya yardımcı olur.

Öte yandan işiniz gereği gün boyunca koltukta veya sandalyede zamanınızı geçiriyorsanız, bu bel ağrılarına sebebiyet verebilir. En azından fırsat buldukça yerde oturarak yemek yiyin.

6. Kan Dolaşımını İyileştirir

Yerde oturarak yemek yemenin faydaları

Yemek yemeye hazırlanmak da dolaşım sisteminiz için faydalıdır. Sandalyede oturmayla zeminde oturmanın arasında farklılıklar vardır. Zeminde oturduğunuzda, kalp vücuda daha iyi kan pompalar. Ayrıca zeminde otururken yemek yemek, baskıyı azaltacağı için daha sağlıklı bir kalbiniz olacaktır.

En iyi kan dolaşımı kalbin besinleri tüm vücuda daha iyi dağıtmasıyla gerçekleşir. Dolaşım problemi yaşayan kişilerin düz bir zeminde oturarak yemesinde fayda var.

7. Kilo Vermenize Yardımcı Olur

Oturarak yemek yemenin, hem ruhsal hem de bedensel açıdan faydalarını anlattık. Sakin bir vücut ve ruh sağlığı, daha az yemenizi sağlar.

Oturduğunuzda yediğiniz yemek vagus sinirleri sayesinde beyine daha iyi iletim sağlar. Yani vagus siniri daha iyi çalışıp beyne doygunluk sinyalini gönderir.

Ayrıca yerde yemek yerken, daha yavaş yiyeceğiniz için beyne daha sık sinyaller gönderilip fazla yemeniz önlenmiş olur. Bu da kilo almanızın en büyük sebebi olan fazla yemek yemeye en iyi önlemlerden biridir.

 8. Ailenizi de Teşvik Edin

Öğle veya akşam yemeğinizi, bir değişiklik yaparak yerde yemek aile fertleri arasında farklı bir bağ kurmanıza sebep olur.

Çocuklarınız ile birlikte yerde oturarak onların seviyesinde yemek yediğinizde, onlara daha yakın bir bağ kurduğunuzu hissettirmenizi sağlar.

Siz de hem sağlığınıza hem de aile bağınıza önem veriyorsanız bu yöntemi denemenizde fayda var.

Yorumla