Oturma Banyosu Nasıl Yapılır – Faydaları Nelerdir?

Oturma Banyosu Nasıl Yapılır – Faydaları Nelerdir?

Kalça banyosu olarak da bilinen oturma banyosu, kalçaların tamamen içine girdiği büyük bir kapta yada küvet içine doldurulan sıcak tuzlu suya oturmaya denir.

Oturma banyosu vücudun alt kısmındaki rahatsızlık ve ağrıyı hafifletmek için tıbbi olarak tavsiye edilir. Aslında, oturma banyosu perine bölgesindeki (rektum ve vulva veya skrotum arasındaki boşluk) ağrı, iltihaplanma, şişme veya tahriş olan insanlar için mükemmel bir seçenektir.

oturma banyosu

Aynı zamanda anal bölgede problem yaşayan veya anogenital bölgede bir tür enfeksiyon olan kişiler için de yararlıdır.

Oturma banyosunu kullanmak kolaydır. Küvetinizi kolayca oturma banyosuna çevirebilir veya piyasada kolayca bulunabilen oturma banyosu kiti kullanabilirsiniz.

oturma banyosunun faydaları

Kullanmakta olduğunuz nedene bağlı olarak oturma banyosunu ılık veya soğuk suyla doldurabilirsiniz.

Küvet içinde oturma banyosu

Oturma banyosu hazırlamak için normal küvetinizi kullanabilirsiniz. Sadece küvetin yöntem öncesi ve sonrası iyice temizlendiğinden emin olmanız gerekiyor.

  1. Küveti kısmen ılık suyla doldurun.
  2. Suya 1 ila 2 yemek kaşığı Epsom tuzu veya karbonat karıştırın.
  3. Küvette oturun, burada önemli olan kalçalarınız ve genital bölgenizin suya batmasıdır.
  4. Bir seferde 15 dakika ya da su ısısını kaybedene kadar bekleyin.
  5. Daha sonra iyice kurulanın.

Oturma banyosunu kullanmanın yararları

Evde çeşitli sağlık koşullarını tedavi etmek için oturma banyosunu kullanabilirsiniz.

1. Hemoroidleri iyileştirir (Basur)

Basur olarak da bilinen hemoroidler, anüs çevresinde veya alt rektumda bulunan şişmiş damarlardır.

Hemoroid hem erkek hem de kadınlarda yaygındır ve 20 insandan 1’ini etkiler. Aslında, 50 yaşından büyük yetişkinlerin yaklaşık yarısında hemoroid vardır.

Yaşlandıkça, anal alandaki destekleyici dokular zayıflar ve sizi hemoroidlere karşı daha duyarlı hale getirir .

Bir oturma banyosu yardımıyla, hemoroid rahatsızlıklarını azaltabilirsiniz. Nemli ısı hemoroidleri yatıştırmaya yardımcı olur, ağrı ve kaşıntı hissini azaltır.

Hamile kadınlar da bu yöntemi yararlı bulacaktır. Kadınlar ve Doğum’da yayınlanan bir 2017 çalışmasında, bir hamam banyosunun temel bir modalite olduğu, hamilelik sırasında hemoroid tedavisi için , anorektal bir krem ​​ile karşılaştırıldığında çok daha fazla umut verici sonuçlar verdiği bildirilmektedir.

2. Vajinal Doğum Bozukluğunu azaltır

Kadınlar normal doğumdan sonra çok fazla ağrı ve rahatsızlıktan geçer. Aslında, uterusun normal boyutuna geri çekilmesiyle karşılaşılan kramplar, dayanılmaz olabilir.

Acı ve hassasiyetin azaltılmasına yardımcı olmak için, bir oturma banyosunun kullanılması tavsiye edilir.

Doğumdan sonra bir oturma banyosu kullanmak, perineyi temizlemeye yardımcı olur ve böylece her türlü enfeksiyon riskini azaltır. Vajinal doğum genellikle bir oturma banyosu ile azaltılabilir perine iltihabına neden olur.

Doğum sonrası iyileşme süreci bir oturma banyosu ile desteklenebilir. Ilık su aslında bölgedeki kan dolaşımını hızlandırır ve bu da iyileşmeyi destekler.

3. Vajinal Kistleri tedavi eder

Bir vajinal kist, vajinanın duvarları boyunca, genellikle vajina ağzı yakınında oluşan sıvı veya yarı katı bir doku topağıdır.

Birçok vajinal kist tipi vardır. En yaygın olanlar vajinal inklüzyon kistleri, Gartner kanalı kistleri ve Bartholin kistleridir.

Bir kist büyük olduğunda veya bir enfeksiyon söz konusu olduğunda, çok fazla rahatsızlık veya ağrıya neden olabilir.

Bir oturma banyosu yardımıyla, rahatsızlıkları kolayca azaltabilir ve kistin drenajını teşvik ederek iyileşmeyi teşvik edebilirsiniz. Ayrıca, alanı temiz tutmaya ve enfeksiyon riskini azaltmaya yardımcı olabilirsiniz.

Vajinal kistleri tedavi etmek için günlerce oturma banyosu seansları gerekebilir. Ayrıca, durumunuza bağlı olarak, günde üç ya da dört kez, her biri en az 10 ila 15 dakika boyunca bir oturma banyosu kullanmanız gerekebilir.

4. Anal Çatlakları İyileştirir

Anal fissürler akut veya kronik olabilen bir problem olan anüs ve anal kanalda ki çatlak veya yırtıktır. Anal fissürlerin ana belirtisi, bağırsak hareketleri sırasında ve sonrasında, kötü bir kokuya sahip kanama, kaşıntı ve akıntının yanı sıra ağrıdır.

Anal çatlaklardan muzdarip insanlar için oturma banyosu oldukça faydalıdır. Yöntem anal bölgedeki kan dolaşımını artırarak iyileşme sürecini hızlandırır.

World Journal of Surgery’de yayınlanan bir 2007 çalışmasında, anal fissürler için oturma banyosu tedavisi uygulayan hastaların, uygulamayanlara göre daha az ağrı yaşadığını bildirilmiştir.

Yöntemin en güzel yanı hiç bir yan etkisinin olmaması ve çok kısa sürede etkili bir rahatlama sağlamasıdır.

2016 yılında Australian Prescriber’de yayınlanan bir başka çalışma, makat çatlağının en etkili tedavisinin diyet lifi ile beslenmek, oturma banyosu kullanmak, topikal merhemler sürünmek olduğunu belirtmektedir.

Hastalar, ancak bu tedaviler işe yaramadığı zaman cerrahi bir operasyona ihtiyaç duyacaktır.

5. Pelvik İnflamatuar Hastalık ile Savaşır

Kadın üreme organlarını etkileyen bir enfeksiyon türü olan pelvik inflamatuar hastalık (PID), cinsel yolla bulaşan bakterilerin vajinaya girdiğinde ve uterusa, fallop tüplerine veya yumurtalıklara yayıldığında ortaya çıkar.

Pelvik inflamatuar hastalık ile ilişkili büyük bir ağrı ve rahatsızlık vardır. Bir oturma banyosu ağrının giderilmesine yardımcı olabilir.

Pelvik inflamatuar hastalığı tedavi etmek için bir oturma banyosunu deneyebilirsiniz(soğuk ve ılık su ile dönüşümlü). Sıcak banyo pelvis kaslarını gevşetmeye yardımcı olurken, soğuk banyo ağrıyı hafifletmeye yardımcı olacaktır.

Oturma banyosuna her zaman sıcak suyla başlayın ve soğuk olanla sonlandırın. Bir seferde üç adet sıralı birleşik oturma banyosu yapabilirsiniz.

6. Enflamasyonlu ve Büyümüş Prostatı Tedavi Ediyor

Büyümüş prostat genellikle 50 yaş ve üstü erkekleri etkileyen bir hastalıktır.

Oturma banyosu, genişlemiş prostat rahatsızlıklarını azaltmak için rahatlatıcı ve etkili bir yoldur. Sıcak su pelvis kaslarını gevşetmeye yardımcı olurken, şişliği azaltır ve iyileşmeyi destekler, soğuk banyo ağrının hafifletilmesini sağlar.Oturma banyoları ayrıca bölgeyi temiz tutarak ve bölgeye kan akışını arttırarak yardımcı olur.

Asya Journal of Andrology’de yayınlanan bir 2012 araştırması, oturma banyosunun, prostat masajı ve pelvik taban fizik tedavilerinin, hastaların kronik prostatit semptomlarını daha iyi kontrol etmesine yardımcı olabileceğini bildirmektedir.

7. Kabızlığı kolaylaştırır

Kabızlık, çocuklar da dahil olmak üzere her yaştan insanı etkileyebilir. Kabızlık ile ilgili ağrı ve rahatsızlık, sıcak bir oturma banyosunda oturmak suretiyle kolayca azaltılabilir.

Aslında, oturma banyosu yapmak, eliminasyonla ilişkili rahatsızlığı azaltmaya yardımcı olabilir ve dışkıları tutma eğilimini önleyebilir.

Kabızlığı önlemek veya tedavi etmek için, kişiye göre etki gösteren sıcak veya soğuk bir oturma banyosu kullanabilirsiniz.

8. Endometriozdan Ağrının Hafifletilmesine Yardımcı Olur

Endometriozis, kadınlarda, rahmin içindeki astarın uterusun dışında bulunan ve kronik bir inflamatuar reaksiyonu tetikleyen bir durumdur.

Uzmanlara göre, endometriozis, üreme yıllarında yaklaşık olarak 10 kadından birini etkilemektedir ki bu dünya çapında yaklaşık 176 milyon kadına tekabül eder.

Pelvik ağrı, endometriozisin en sık görülen semptomudur ve oturma banyosu ile azaltılabilir. Sıcak ve soğuk oturma banyosu uygulanabilecek en iyi tedavi yöntemidir.

Ek ipuçları

  • Sıcak bir oturma banyosu kullanıyorsanız, daima suyun sıcaklığını kontrol edin. Suyun çok sıcak olması hassas ciltlere zarar verebilir.
  • Ayrıca bu oturma banyosu suyunun faydasını artırmak için suya sofra tuzu, Epsom tuzu, beyaz sirke, elma sirkesi veya karbonat katıp karıştırabilirsiniz.
  • Ayrıca suya duş jeli, köpük banyosu veya herhangi bir sabun türü eklemeyin.
  • Oturma banyosunu günde 3 ila 4 kez 10 ila 15 dakika boyunca kullanabilirsiniz. Durumunuza bağlı olarak, doktorunuz daha fazla öneride bulunabilir.

Henüz Yorum Yapılmamış

Tüm yorumları göster

Soru Sormak İstermisin?

error: Sizde duyun haberiniz olsun !!