Papaya ve Papaya Tohumlarının En İyi 10 Sağlık Faydaları

Papaya ve Papaya Tohumlarının En İyi 10 Sağlık Faydaları

Papaya tüm dünyada iyi bir sebepten ötürü popülerdir. Tropikal meyveler, A, C ve K vitaminleri, niasin, magnezyum, potasyum, protein, karoten ve doğal lif gibi besinlerle yüklüdür. Papaya ağacının her yeri, meyvelerden yapraklara kadar bazı tıbbi özellikler içerir.

Meyve posasına ek olarak, bu meyvenin tohumları da yenilebilir ama keskin, acı bir tadı vardır. Fenolik ve flavonoid bileşikler, protein, kalsiyum, magnezyum ve fosfor açısından zengindirler. Papaya tohumlarındaki yağ miktarı yüksektir bu nedenle fazla tüketilmesi iyi değildir.

papayanın faydaları

Karaciğeri detoksifiye eder ve güçlü antioksidandır, antelmintik ve antibakteriyel etkileri vardır. Papaya tohumlarını oldukları gibi yiyebilir veya salatalara, meyve sularına ve diğer yemeklere katabilirsiniz.
Önlem: Hamile kadınlar ve lateks alerjisi veya papaya alerjisi olan kişiler hem papayayı hem de tohumlarını yemesin.
İşte papaya ve papaya tohumlarının bilinmeyen 10 sağlık yararı.

1. Kalp Hastalığına Karşı Korur

Düzenli papaya tüketimi ateroskleroz ve diyabetik kalp hastalığını önleyebilir. Papaya, A, C ve E vitaminleri bakımından zengindir ve çok güçlü antioksidanlar açısından mükemmel bir kaynaktır.

Papaya kalp krizi ve felçlerin ana nedenlerinden biri olan kolesterolün oksidasyonunu önlemeye yardımcı olur. Papaya yüksek kolesterol seviyelerini düşürmede çok yararlı olabilecek iyi bir lif kaynağıdır.

2. Sindirim geliştirir

Papayada bulunan papain adı verilen sindirim enziminin yüksek miktarı, sert protein liflerini parçalamaya yardımcı olur ve doğal sindirim sürecine yardımcı olur.
Meyvenin yüksek su ve çözünür lif içeriği de sindirim sürecini kolaylaştırır. Bu da bağırsak hareketlerinin düzgün olmasını teşvik eder ve kabızlığı önlemeye yardımcı olur.

Ek olarak, papayadaki yüksek miktarda folat, beta-karoten ve C ve E vitaminleri kolon kanseri riskini azaltmaya yardımcı olabilir.
Ayrıca papaya tohumları, bağırsak solucanlarından ve parazitlerden kurtulmanıza yardımcı olur, çünkü bunlar proteolitik enzimler ve karpain adı verilen anthelmintic alkaloid açısından zengindir.

3. Görmeyi Korur

Arch of oftalmology dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, günde üç porsiyon veya daha fazla papaya tüketmek, yaşlı yetişkinlerde görme kaybının temel nedeni olan yaşa bağlı maküler dejenerasyon (ARMD) riskini,% 36 oranında azaltabilir.

Papaya içerisindeki antioksidan olan A, C ve E vitamininin varlığı nedeniyle gözleriniz için iyidir. Ayrıca gözlerinizdeki retinaya zarar verebilecek yüksek enerjili mavi ışığa karşı koruma sağlayan karotenoidler lutein ve zeaksantin içerir. Ayrıca katarakt, glokom ve diğer kronik göz hastalıklarına karşı da koruma sağlarlar.

4. Artrit Tedavisine Yardımcı Olur

Papaya, artritin neden olduğu ağrıyı hafifletmeye yardımcı olan çeşitli anti-inflamatuar enzimler içerir.< Papayada bulunan en eşsiz iki protein sindirim enzimi, romatoid artrit ile ilişkili iltihaplanmayı büyük ölçüde azaltabilen papain ve chymopapain’dir.
A, C, E ve beta-karoten vitaminlerinin yüksek içeriği de inflamasyonu azaltmada çok iyidir. Romatizmal Hastalıklar Annals’ta yapılan bir çalışmaya göre, düzenli olarak papaya gibi yeterli miktarda C vitamini içeren gıdaları yemeyenlerin düzenli olarak bu gıdaları tüketenlere göre artrit geliştirmeleri daha olasıdır.

5. Cildi İyileştirir

Papaya, cildiniz için harika olan birkaç sağlıklı bileşene sahiptir. Papaya, maksimum cilt yararı sağlamak için bir yüz maskesi olarak kullanılabilir.
Olgun papaya bir yüz maskesi olarak kullanıldığında, aknenin tedavi edilmesine ve cilt enfeksiyonlarının önlenmesine yardımcı olan tıkalı cilt gözeneklerinin açılmasına yardımcı olur.

Papaya’nın mayalanmış eti, ölü cilt hücrelerini çözmenize ve papain yüzünden taze ve parlak bir cilde sahip olmanıza yardımcı olabilir.
Ayrıca yüzdeki yaşlanma belirtilerini de azaltır.

6. Saçları Besler

Papaya da saçlarınız için çok faydalıdır. Çeşitli mineraller, vitaminler ve enzimler bakımından zengin olan papaya, saçların büyümesini ve gücünü artırabilir. Saç telini besleyerek saç hacminizi artırmanıza yardımcı olabilir. Papaya da kepek kontrolü için kullanılır.

Saç uzmanlarına göre, papayanın saça olan faydalarından yararlanmak için hem papaya saç maskesini kullanabilir hemde papaya özü içeren saç bakım ürünlerini kullanabilirsiniz. Ayrıca papaya yaprağı ekstraktlarını mat, asi ve cansız saçlara ekstra parlaklık katmak için bir saç kremi olarak kullanabilirsiniz.

7. Kanseri Önler

Papayada, belirli kanser türlerini geliştirme riskinizi azaltabilecek birkaç önemli bileşik vardır. Zengin antioksidan içeriği, özellikle likopen, beta-karoten ve beta kriptoksin olarak bilinen karotenoid, kanser riskini azaltmada özellikle faydalıdır.

Bu meyve ayrıca, potansiyel karsinojenleri vücuttan yok ederek ve tümör baskılayıcı proteinlerin etkisini arttırarak kanserin önlenmesine yardımcı olan izotiyosiyanat adı verilen bileşikleri de içerir.

Kanser hücrelerinin oluşumunun yanı sıra formasyonun da engellenmesine yardımcı olurlar.
Papaya tohumları da immünomodülatör bileşiklerinden dolayı kanser büyümesini yavaşlatmaya yardımcı olur.

8. Sağlıklı Kiloyu Korumanıza Yardımcı Olur

Papaya A ve C vitamini, folat, lif ve potasyum bakımından zengindir.Bu besinler sağlığınız için faydalıdır. Dahası, bu meyve daha uzun süre tok hissetmenizi sağlayan ve kabızlığı önleyen lif bakımından zengindir. Küçük bir papaya, diyette gerekli olan önerilen günlük lif değerinin yaklaşık % 11’ini sağlar.


Aynı zamanda, sindirime yardımcı olan ve bağırsaklarınızdan daha hızlı yiyecek hareketini destekleyen eşsiz bir doğal enzim olan papain’e de sahiptir. Kötü sindirim genellikle zayıf beslenme ve kilo problemlerine bağlanır. Papaya kilo yönetimi için büyük bir yardım sağlar.


Meyve kolesterol içermez, yağsız ve çok düşük kaloridir ve bu nedenle diyet için mükemmel bir yemektir. Sağlıklı kilonun korunmasına ilgi duyuyorsanız, papayayı çiğ ya da pişmiş olarak yiyebilirsiniz.

9. Hipertansiyon Tedavisine Yardımcı Olur

Papaya, sodyumun etkilerini önleyen ve kan basıncını normal bir aralıkta tutmaya yardımcı olan iyi bir potasyum kaynağıdır.

Bu nedenle sağlık uzmanları hipertansiyondan muzdarip hastaların günlük diyetlerinde papayayı da katmalarını  önermektedir. Diyetinizdeki papaya miktarını arttırmak için bu meyveyi salatalara veya baharatlı soslara da katabilirsiniz. 

10. Bağışıklık sistemini güçlendirir

Papaya, beyaz kan hücrelerini artırmaya yardımcı olan ve hücreleri serbest radikal hasarından koruyan yüksek miktarda C vitamini içerir.
Papaya da bulunan diğer güçlü bağışıklık sistemini güçlendirici antioksidan vitaminler A ve E vitaminleridir.

Sağlıklı bir bağışıklık sisteminin düzgün çalışması için hem A vitamini hem de E vitamini gereklidir.
Papaya sıklıkla soğuk algınlığı, öksürük veya gripten muzdarip olanlar için çok şifalı özellikler sergiler.

Artık bu meyveyi düzenli yemek için 10 ekstra nedeniniz var. Papayayı meyve salatalarını ve meyve sularına katıp lezzetli bir şekilde tüketebilirsiniz.

1

Henüz Yorum Yapılmamış

Tüm yorumları göster

Soru Sormak İstermisin?

error: Sizde duyun haberiniz olsun !!