Parlayan ve daha hızlı uzayan saçlar için gıdalar

Parlayan ve Daha Hızlı Uzayan Saçlar için 6 Süper Gıda

Hepimiz sağlıklı ve uzun saçları severiz ancak ne yazık ki çok azımız saç uzatma dönemini sağlıklı şekilde atlatabiliyor. Saçınızın uzama hızı ve sağlığı, beslenmeniz ve yaşam biçiminize bağlıdır.

Altta yatan hastalık, stres ve zayıf beslenme alışkanlıkları gibi faktörler, saç gelişimine zarar verebilir; saç dökülmesine, kepeklenmeye ve ilgili saç sorunlara neden olabilir. Bu faktörler aynı zamanda sağlıksız mat ve donuk saçların sebebidir.

Listemizdeki süper gıdaları diyetinize ekleyerek saçınızın uzama hızını artırıp saçınıza doğal bir parlaklık verebilirsiniz.

1. İstiridye

Saç dökülmesi genellikle vücuttaki çinko eksikliğinden ve saç derisinin hijyensizliğinden kaynaklanır. İstiridye çinko bakımından zengindir. Diyetiniz için ise 100 gram istiridye yeterli olacaktır. Lezzetli bir gıda oluşunun yanı sıra çeşitli şekillerde hazırlanabilir ve saç sağlığını iyileştirmede yardımcı olur.

2. Havuç

Havuç, kafa derisinde sebum yağı oluşumunda rol alan A vitamini bakımından zengindir. Sebum yağı saçları nemli ve sağlıklı tutmaya yardımcı olur.

Havucu çiğ olarak tüketebilir, suyunu içebilir, çorba ve yemek tariflerinde kullanabilirsiniz.

3. Yumurta

Saçınızın hızlı uzamasını ve pürüzsüz sağlıklı bir dokusunun olmasını istiyorsanız diyetinize bol miktarda protein eklemeniz gerekir. Yumurta protein açısından zengindir. Bu özelliği de onu daha güçlü ve daha hızlı uzayan saçlar arzulayan kişiler için faydalı bir besin haline getiriyor.

Yumurta ayrıca saç dökülmesine bağlı sorunları azaltmada yardımcı olan B vitamini ile biyotin de içerir. Yumurtanın içerdiği protein ayrıca saç derisi sağlığına da iyi gelir.

Her gün kahvaltıda bir yumurta tüketebilirsiniz. Tercihinize göre haşlayabilir, omlet yapabilir veya salataların bir parçası haline getirebilirsiniz.

4. Patates

Patates, vücut için sağlıklı bir besin öğesi olan beta karoten  bakımından zengindir. Bu besin, sağlıklı bir saç derisi elde etmeye ve saçın daha hızlı uzamasına yardım eder. Zarar görmüş mat saçların onarılmasında da rol oynar.

Lezzetli bir gıda olan tatlı patatesi salatalarınıza katabilir veya şifalı otlarla birlikte püre haline getirerek tüketebilirsiniz.

5. Avokado

Avokado, kafa derisi hücrelerinde bulunan farklı yağ asitlerinin oluşumuna yaptığı katkılarla bilinir. Cilt hücrelerini içeriden besleyerek saç uzamasını da teşvik eder.

Avokado yeme alışkanlığı size, daha kepeksiz, dökülme riski az ve daha sağlıklı bir saç kazandıracaktır. Ayrıca birçok saç ürününde kullanıldığı bir gerçektir.

Avokadoyu salata veya çeşitli şekillerde tüketebilirsiniz. Ayrıca “Zeytinyağlı ve Avokadolu Saç Maskesi: 2 Farklı Besleyici Tarif!” başlıklı yazımızı okuyun ve harika 2 saç maskesi tarifinden birini uygulayın. Farkı göreceksiniz.

6. Barbunya

Barbunya, saç uzamasını teşvik eden zengin bir proteini kaynağıdır. Barbunya ayrıca saç gücünü artırmaya yardımcı olan ve saç dökülmesini azalttığı bilinen biotin, çinko ve demir bakımından da zengindir. Barbunyada bulunan bioton, saç uzaması için gereken besin maddelerinden biridir.

Barbunyayı salatalara katmanın yanı sıra püre haline getirebilir veya güveç gibi çeşitli yemek tariflerinde de kullanabilirsiniz.

Henüz Yorum Yapılmamış

Tüm yorumları göster

Soru Sormak İstermisin?

error: Sizde duyun haberiniz olsun !!