Perioral Dermatit

Perioral Dermatit Evde Nasıl Tedavi Edilir

Poreoral dermatit, ağız çevresinde, yüz cildi üzerinde görülen iltihaplı bir döküntü türüdür.

Bu cilt rahatsızlığının kesin nedeni bilinmemektedir. Uzmanlar topikal steroid kremlerin diğer koşulları tedavi etmek için yüze uygulanmasından sonra ortaya çıkabileceğine inanmaktadır. Ayrıca, kortikosteroid içeren burun spreylerinin yanı sıra vazelin veya parafin içeren baz yağlı kremler de bu probleme neden olabilir.

Bu cilt rahatsızlığını tetikleyebilecek bazı faktörler, bakteriyel veya mantar enfeksiyonları, rosacea, sürekli sarkık olma, fluoridated diş macunu kullanımı, oral kontraseptifler ve güneş koruyucu kremlerdir.

Perioral dermatit genç kadınlarda sık görülürken, aynı zamanda küçük çocukların yanı sıra erkekleri de etkileyebilir. Alerjik veya hormonal dengesizlik öyküsü olan insanların bu durumdan mustarip olma riski yüksektir.

Poreoral dermatitin en yaygın belirtileri, ağız çevresinde ve burnun çevresindeki kıvrımlarda bulaşıcı kırmızı döküntülerdir. Döküntüler görünüşte pullu olabilir ve içleri iltihaplı olabilir, ayrıca sızıntılı da olabilir. Bazen sivilcelere benzerler. Özellikle döküntü gibi yanma hissi veya kaşıntı da olabilir.

Perioral dermatit tedavisi genellikle aylar boyu sürebilir.

Birçok basit ev ilaçları belirtileri hafifletmeye ve durumun kötüleşmesine engel olabilir.

Perioral Dermatit

Perioral Dermatit

İşte perioral dermatit için en etkili doğal ve bitkisel tedaviler.

1. Elma Sirkesi

Elma sirkesi perioral dermatit için etkili olan en iyi ev ilaçlarından biridir. Bu sağlık toniği soruna neden olan bakteri, mantar ve virüslere karşı oldukça etkilidir.

Ayrıca, iltihaplı ve lekeli kırmızı döküntüleri ve ağrılı kızarıklıklara karşı hızlı bir rahatlama sağlayan güçlü anti-inflamatuar özellikler içerir .

 • Elma sirkesini eşit miktarda mineral su ile seyreltin. Bu çözeltide bir pamuk topu ıslatın ve etkilenen bölgeye yavaşça uygulayın. 20 dakika sonra durulayın, ardından nemlendirmek için zeytinyağı veya jojoba yağı uygulayın. En az 1 veya 2 hafta boyunca günde 2 veya 3 defa yapın.
 • Cildinizin içeriden iyileşmesine yardımcı olmak için, ılık bir bardak suya 1 ila 2 çay kaşığı elma sirkesi katın. Günde bir veya iki kez için.

Not: Cildiniz çok hassas ise, sirkeyi yüzünüze kullanmadan önce daha da inceltin.

2. Greyfurt Tohumu Özü

Greyfurt çekirdeği özütü, perioral dermatit için çok iyi bir doğal tedavidir. Güçlü bir antifungal, antiseptik ve anti-inflamatuar ajandır, ağrılı belirtileri hafifletmeye yardımcı olur.

Deriyi derinden iyileştirir ve enfeksiyona neden olan mikroplarla savaşır.

 • 5 ya da 6 damla greyfurt çekirdeği ekstraktını 1 çorba kaşığı hint yağı veya herhangi bir taşıyıcı yağ ile karıştırın. Pamuklu bir top yardımıyla etkilenen cilde uygulayın. 15-20 dakika sonra su ile durulayın. Günde 2-3 kez tekrarlayın.
 • Ayrıca, doktorunuza danışarak tablet formunda olan greyfurt çekirdeği özü alabilirsiniz.

3. Koloidal Gümüş

Koloidal gümüş, evde deneyebileceğiniz iyi bir çaredir. Bu doğal antibiyotik, toksinlerin vücuttan atılmasına ve hastalığın kötüleşmesine neden olan mikropların büyümesini önlemeye yardımcı olur.

Aynı zamanda cildi yumuşatır ve hassas ciltleri olan kişiler bunu semptomların şiddetini azaltmak için kullanabilirler.

 • Cildinizi ılık suyla iyice yıkayın ve temiz havluyla kurulayın. Etkilenen cilde 1 veya 2 damla kolloidal gümüş uygulayın. Bunu her gün iki kez yapın.
 • Kolloidal gümüş merhemini de yukarıda belirtildiği gibi etkilenen bölgeye uygulayarak kullanabilirsiniz.

4. Yoğurt

Perioral dermatit belirtilerini yatıştırmak için içinde şeker veya suni tatlandırıcı olmayan yoğurt da kullanılabilir. İyi bakteriler açısından zengin olan yoğurt ciltteki kötü bakterilerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olan güçlü bir antibakteriyel madde olarak çalışır.

Enflamasyon, kızarıklık ve acıyı sakinleştiren yatıştırıcı ve soğutucu özelliklere sahiptir.

 • Cildinize bir parça yoğurt sürün ve kurumasını bekleyin. Daha sonra serin su ile durulayın. Bunu birkaç hafta boyunca günde 2 veya 3 defa yapın.
 • Alternatif olarak, 1 çay kaşığı manuka balına 2 çorba kaşığı yoğurt ilave edin ve iyice karıştırın. Etkilenen bölgeye uygulayın, 15 dakika bekleyin ve daha sonra su ile durulayın. Bunu birkaç hafta boyunca günde iki kez yapın.
 • Ayrıca, bağışıklık sisteminizin mikroplarla savaşmasına yardımcı olmak için normal diyetinize canlı ve aktif kültürlerle birlikte yoğurdu da ekleyin.

5. Aloe Vera

Aloe vera, perioral dermatit de dahil olmak üzere farklı cilt sorunları türleri için iyi bir çözümdür. Anti-inflamatuar ve antimikrobiyal bileşikleriyle aloe vera, tahriş ve iltihaplanmayı hafifletir. Ayrıca, bu doğal dolgu maskeyi perioral dermatit ile ilişkili cilt kurumasını tedavi eder.

Ayrıca, perioral dermatit sivilcelerinin patlamalarını önlemeye yardımcı olmak için cildinizin pH dengesini geri getirir.

 • Günde birkaç defa taze aloe vera jeli uygulayın.
 • Alternatif olarak, küçük bir cam kap içine 4 yemek kaşığı saf aloe vera jel koyun. Her biri 5 damla olacak şekilde lavanta esansiyel yağı ve çay ağacı esansiyel yağını karıştırın. Günde iki defa etkilenen bölgeye uygulayın. Karışımı cam kap kap içinde serin bir yerde saklayabilirsiniz.

6. Yulaf ezmesi

Perioral dermatit nedeniyle oluşan cilt kaşıntısı, kızarıklıklar ve yanma hissini rahatlatmak için yulaf ezmesini kullanabilirsiniz.

Yulaf ezmesi cilt tahrişini ve enflamasyonu azaltır. Ayrıca cildi nemlendirir ve iyileşme sürecini hızlandırır.

 • ½ su bardağı ince öğütülmüş yulaf ununu biraz su ile karıştırın. Maskeyi etkilenen deri üzerine uygulayın ve en az 15-20 dakika bekletin. Ardından soğuk su ile yıkayın. Döküntü bitene kadar bunu günde bir veya iki kez tekrar edin.
 • Alternatif olarak, eşit miktarda yulaf ezmesi ve sade yoğurdu karıştırın, içerisine biraz bal katıp bir maske hazırlayın. Maskeyi yüzünüze uygulayın, yaklaşık 30 dakika bekletin ve durulayın. Gelişme görene kadar bu yöntemi günde bir kez yapın.

7. Bal

Bal, perioral dermatit gibi sorunlarla ilişkili deri iltihaplarıyla mücadelede gerçekten etkilidir. Aynı zamanda güçlü antibakteriyel ve antiseptik özelliklere sahiptir, bu da iltihaplanma ve kaşıntı gibi belirtileri azaltmada daha etkili olmasını sağlar.

 1. Etkilenen bölgeye biraz organik bal sürün.
 2. Kurumasını bekleyin, sonra ılık suyla durulayın.
 3. Bunu her gün iki kez tekrarlayın.

8. Aynısafa (calendula)

Başka basit ve etkili tedavi yöntemi de aynısafa bitkisidir. Bu bitki, antibakteriyel, antifungal ve nemlendirme özelliklerine sahiptir ve bu rahatsızlığın belirtilerinden olan kaşıntıyı ve iltihaplanmayı keser.

Ayrıca iyileşmeyi hızlandırır ve cildi düzgünce nemlendirir.

 1. 30 gram kadar saf shea yağını bir kaba koyun.
 2. Biraz su katın, shea yağı eriyinceye kadar düşük sıcaklıkta ısıtın.
 3. Ocağı kapatın ve 3 – 5 damla erimiş aynısafa yağı katın.
 4. İyi karıştırın ve 1-2 saat bekleyin.
 5. Bunu krem olarak birkaç hafta, günde 2 veya 3 defa kullanın.

9. Zerdeçal

Perioral dermatitin doğal tedavisinde kullanılabilen bir maddede zerdeçaldır.

Zerdeçal cilt rahatsızlığına bağlı iltihap ve kaşıntıyı azaltmak için etkili olan anti-inflamatuar bileşiklere sahiptir. Doğal bir antiseptik olması, enfeksiyon ve yaraların daha fazla patlama riskini de azaltabilir.

 • Maske yapmak için biraz zerdeçal tozu biraz su veya balı karıştırın. Bu maskeyi etkilenen cilde 15-20 dakika uygulayın. Soğuk su ile yıkayın. Günde 2-3 kez tekrarlayın.
 • Cildinizi içeriden dışarıya doğru tedavi etmek için günde iki kez sıcak zerdeçal sütü içebilirsiniz. Zerdeçal sütü hazırlamak için bir bardak süte 1 çay kaşığı zerdeçal katıp kaynatın.

10. Neem Yağı

Neem, Hindistan’da uzun zamandan beri çeşitli cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Bu geleneksel çare, cüzzam, yaralar (ülserler) ve kızarıklıklar gibi cilt problemlerini tedavi etmek için kullanılır.

Rahatsızlığı iyileştirmeye yardımcı olan anti-bakteriyel, anti-enflamatuar ve anti-ülser özellikleri vardır. Ayrıca kaşıntılı ve tahriş olmuş cildi yatıştırmaya yardımcı olur.

 • Jojoba yağı veya zeytinyağı gibi 1 çorba kaşığı taşıyıcı yağa birkaç damla organik neem yağı karıştırın. Etkilenen bölgeye uygulayın. 30 dakika veya daha fazla süreyle bekletin, sonra durulayın. Bunu birkaç hafta boyunca günde bir kez yapın.
 • Ayrıca, neem içeren cilt bakım ürünleri ve sabunları tercih ederek cildi rahatlatmaya yardımcı olabilirsiniz.

Ek İpuçları

 • Döküntünün iyileşmesine yardımcı olmak için etkilenen bölgeye çinko oksit kremi uygulayın.
 • Doktorunuza danıştıktan sonra çuha çiçeği yağını da kullanabilirsiniz. Esansiyel yağ asitleri, durumun iyileşmesine yardımcı olur.
 • Sert kıllı yüz fırçaları veya parfümlü temizleyiciler kullanmayın.
 • Yüzünüz yandığında sadece ılık su ile yıkayın.
 • Makyaj, kozmetik ve güneş kremi kullanmayı bırakın veya azaltın.
 • Yastık kılıflarınızı ve havlularınızı düzenli olarak sıcak suda yıkayın.
 • Aşırı tuzlu veya baharatlı gıdaların tüketimini sınırlayarak cildi ağız çevresinde tahrişi azaltabilirsiniz.
 • Cildinizin ultraviyole (UV) ışınlarına, sıcaklığa ve rüzgara maruz kalma süresini sınırlayın.
 • Cildinizi rahatlatmak için ıslak veya soğuk kompress uygulayabilirsiniz.
 • Etkilenen cildi ovmayın ve çizmeyin.
 • Semptomların ciddiyetini azaltmak için cildinizi jojoba yağı veya hindistancevizi yağı gibi doğal yağlarla nemlendirin (hindistancevizi yağı belirtileri azaltsa da perioral dermatitlerin bazı türleri için uygun olmayabilir).

Henüz Yorum Yapılmamış

Tüm yorumları göster

Soru Sormak İstermisin?

error: Sizde duyun haberiniz olsun !!