Polikistik Over Sendromunun Bilmeniz Gereken İlk 10 Belirtisi

Polikistik over belirtileri konusuna başlamadan önce rahatsızlık hakkında ufak bir açıklama yapalım istedik. Polikistik over sendromu (PCOS) 18 ve 44 yaş arası kadınları, özellikle genç kız ve üreme çağındaki kadınları, hatta 11 yaşındaki kızları bile etkileyebilir sık görülen hormonal bir bozukluktur.

Dünyadaki yaklaşık her 10 kadından birisinde polikistik over sendromu vardır.

Polistik over Nedenleri

Fiziksel aktivite eksikliği, obezite, aşırı testosteron üretimi (testosteron kadınlarda az miktarlarda bulunan bir erkeklik hormonudur) ve kemoterapi bu rahatsızlığın en belirgin nedenleri arasındadır.

İnsülin direnci testosteron düzeylerinin artmasına katkıda bulunan ana faktörler arasındadır buda polikistik overın yaygın nedenlerinden birisi olmasına neden olur.

İnsülin, vücut tarafından doğal olarak üretilen, kan şekerini düzenleyen bir hormondur. İnsülin direnci sırasında, insülinin kan şekerini düşürücü etkisi sekteye uğrar ve şeker tehlikeli seviyelere yükselebilir.

Bu da, vücudun daha fazla insülin üretmesini tetikler.

Etkisi 

Polikistik over kadınlarda görülen kısırlığın en sık nedenidir.

Rahatsızlık yumurtlamayı engeller ve anovulatorik kısırlığa neden olur.

PCOS için tanımlanmış bir tedavi yöntemi yoktur. Ancak, artan fiziksel aktivite ve kilo verme gibi yaşam tarzı değişiklikleri ile belirtileri kontrol altında tutabilirsiniz.

Erken Belirti Tanımı: Büyüyen Bir Endişe

PKOS’un belirtileri çok dikkat çekici olmadığından çoğu kadın ki kendine çok dikkat etmiyorsa bu rahatsızlığın farkına varması gecikecektir.

Sonuç olarak, birçok kadın hamile olduğu zaman PCOS olduğunun farkına varıyor. 

2005 yılında Endokrinoloji ve Metabolizma Dergisinde yayınlanan çalışmaya göre klinik hastaların tanı yöntemleri ve sonraki tıbbi bakımları için yaklaşık yıllık 4.36 milyar dolar harcama yapılıyor.

Bu şaşırtıcı paranın toplam yüzde 2’si hastalığın tanısı için geriye kalanı da sempetomların azaltılması ve tedavi için kullanılıyor. 

Polikistik Over Sendromunun Bilmeniz Gereken 10 Belirtisi - polikistik over belirtileri

polikistik over belirtileri

Bir kadında aşağıdaki belirtilerin tümü bir anda görülebileceği gibi belirtiler ayrı ayrı da görülebilir.

İşte polikistik over sendromunun dikkat etmeniz gereken 10 ortak belirtileri.

1. Düzensiz Adet

PCOS hastalığının en yaygın belirtisi kalıcı ve düzensiz olan adet döngüsüdür.

Bozukluk vücuttaki testosteron üretimini tetikler. Bu aşırı testosteron da yumurtalıklardaki kistlerin büyümesine neden olur. Kistler yumurtlamayı engelleyerek adet döngüsünü bozar.

Bu düzensiz döngünün gençlik yıllarında görülmesi normal kabul edilir. Bazı durumlarda ve aşağıdaki diğer belirtiler ile birlikte ortaya çıkarsa PKOS’un erken göstergesi olabilir.

2014 yılında İnsan Üremesi Dergisinde yayınlanan çalışmaya göre gençlik yıllarında düzensiz adet görenlerin gelecekte PCOS hastalığına yakalanması ve kısır kalması olasıdır.

2. Adet yokluğu (Birincil adet görememe)

Bir kadının adetinin aniden kesilmesi ve bunun 6 ay kadar devam etmesi durumu PCOS rahatsızlığının az yaygın belirtileri arasındadır.

Ayrıca primer amenore denilen bir kızın 16 ile 18 yaşına gelene kadar adet geçirememesi anlamına gelen durumda hastalığın belirtisi olabilir. Yukarıda da belirtildiği gibi, testosteron fazlalığı menstruasyonu tamamen inhibe ederek yumurtalıkların yumurtayı serbest bırakmasını engelleyebilir.

Birkaç bozuklukla birlikte görülen adet kanaması yoksunluğu PCOS hastalığının erken belirtisi olabilir.

3. Yüz ve Vücut Kıllarının Aşırı Uzaması

Yüz ve vücuttaki aşırı kıllanma hirsutizm olarak bilinir ve aşırı testosteron üretiminin bir yan etkisidir, ayrıca PKOS hastalığının en yaygın belirtilerden biridir.

Aşırı kıllanan bölgeler arasında üst dudak, çene ve çene alanı, kollar, bacaklar, uyluk, göğüs ve mide bölgesi sayılabilir.

2012 yılında Ulusal Aile Hekimliğinde yayımlanan bir çalışmaya göre PKOS rahatsızlığı hirsutizmin en sık nedenidir.

Ayrıca kadınların yüzünde çıkan sakalda istenmeyen ve üzücü bir durumdur. Ayrıca, istenmeyen sakaldan kurtulmak son derece zaman alıcı ve masraflı bir süreç olabilir.

4. Saç İncelmesi ve Dökülmesi

Bazılarımız sabah kalktığımızda yastığımızın üzerinde yada duş alırken banyomuzda endişe verici sayıda dökülen saçla karşılaşabiliyoruz.

Saç incelmesi ve hızlı saç dökülmesi bir hormonal dengesizliktir ve özellikle PKOS’un ortak bir işaretidir.

PKOS vücuttaki aşırı testosteron üretimini tetikler. Aşırı aktif testosteron da kafa derisine gider ve saç köklerinde bulunan enzim ile etkileşime girdiğinde türev olarak dihidrotestosterona (DHT) dönüşür.

Sonrasında DHT saç köklerine bağlanır ve incelmesine neden olur. Bu incelik git gide artar ve saçın büyüme sürecini yavaşlatır.

Bu aynı zamanda saçın daha duyarlı hale gelmesini, zayıf ve kırılgan doğasını açıklayabilir.

5. Sivilce

20 ve 25 yaşları arasında görülen sivilceler masum olabilir ancak bu yaştan sonra çıkan sivilceler PCOS hastalığının belirtisi olabilir.

Kalıcı sivilceler de hirsutizm gibi aşırı testosteronun yağ bezelerinin yağ üretimini tetiklemesinin bir sonucudur.

PKOS ile ilişkili sivilceler genellikle yanaklar, çene, çene hattı ve üst boynunda oluşur. Deri altında sert şişlikler şeklinde gelişen bu sivilceler gözle görülür ve darbelere açıktır.

Bu sivilceler adet öncesi çıkan sivilcelere göre daha fazla kalıcıdır.

Görünüşte kırmızı olabilir ve genellikle ağrılı beyaz veya sarımsı bir ucu olur.

6. Obezite ve Kilo verememe

PKOS hastaları her zaman obez değildir, ama onlar da genellikle ince değildir. PKOS olan bir kadının metabolizması yavaşlar ve boy kilo dengesini kaybeder.

2002 yılında Ulusal Obezite ve Metabolik hastalıklar dergisinde yayımlanan bir çalışmada, PCOS tanısı konulan kadınların yaklaşık yüzde 50’sinin fazla kilolu veya obez olduğu ve bunların çoğusunun da karın bölgesinin yağlı olduğu belirtilmiştir.

PKOS en yaygın belirtilerden biriside kilo verememektir. Kadınlar samimi çabalarına rağmen bazen bir kilo bile veremezler.

Sizinle aynı diyet ve egzersizler yapan arkadaşlarınız muhteşem kilo verip harika sonuçlar elde ederken siz halen daha ilk başladığınız yerdeyseniz PCOS hastalığından endişelenebilirsiniz.

7. Yüksek Tansiyon

PCOS kardiyovasküler komplikasyonlara neden olabilecek bir hastalıktır.

İnsülin direnci, yüksek kan basıncı (hipertansiyon) ve obezite en yaygın belirtileri arasındadır.

2015 yılında Hipertansiyon Dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, kadınlarda özellikle artan vücut kitle indeksi (VKİ) PCOS hastalarında sık görülen bir semptomdur.

Eğer yüksek kan basıncınız (hipertansiyon) varsa, aşırı kilolu veya obez iseniz ve PKOS’un diğer belirtileri varsa, tanı konmamış bir PCOS hastası olabilirsiniz.

8. Ciltteki Anormal Renk Değişikliği

PKOS boyun, alın, göbek, koltuk altı, göğüs kıvrımlarındaki ciltte, genellikle kasık bölgesi çevresinde ve bazen dirsekler, dizler ve uyluk arasında ve ellerde kahverengi veya siyah kalın yamalara neden olan anormallik bir cildi tetikleyebilir. Buna akantozis nigrikans denir.

2011 yılında Dermatoloji Hint Dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre 30 akantozis nigrikans hastasının altısında PCOS hastalığı tanısı konulmuştur.

Ciltte görülen bu yamalara siğil gibi görünen deri parçaları yani minik deri büyümeleri de eşlik edebilir.

9. Stres

Stres herhangi bir ruhsal ya da fiziksel bir hastalığın yan ürünüdür. PKOS hastaları özellikle hirsutizmin (vücudun ve yüzün aşırı kıllanması ) nedeniyle sıkıntılı bir süreç geçirir.

2012 yılında Üreme ve Kısırlık Dergisinde yayınlanan 81 PCOS hastası üzerinde yapılan bir araştırmaya göre bu hastaların 32’sinde nevrotik stres, 29’unda yüksek stres ve 12’sinde son derece yüksek stres olduğu bildirilmiştir.

PKOS belirtilerinden muzdarip iken kendinizi sürekli ve hatta nevrotik stresli bulursanız, tanı konulmamış PKOS hastası olabilirsiniz.

10. Depresyon

Stres gibi, depresyon da herhangi hormonal dengesizlik ile el ele giden psikolojik sıkıntının bir başka tezahürüdür.

PCOS dan muzdarip olan kadınlar her gün çeşitli belirtiler ve bunların yansımaları ile uğraşmak zorunda kaldıkları için ruh hallerinde bir bozukluk meydana gelir.

2011 yılında İnsan Üremesi Dergisinde yayınlanan çalışmaya göre, PCOS olan deneklerin depresyon ve anksiyete düzeylerinde bir artış olduğu bildirildi.

Eğer kendinizi sürekli depresif hissederseniz ve aynı zamanda PKOS’un diğer belirtileri de varsa tanı ve tedavi için ya da diğer temel sorunlar için doktorunuza danışın.

Polikistik over belirtileri konulu yazımızla ilgili tüm sorularınızı aşağıdaki form aracılığıyla bizlere ulaştırabilirsiniz.

Yorumla

2 yorum

  • Ben 24 yasindayim. 10 yildir yuzumde aşiri ve cabuk uzayan killanma var. Lazer yaptirdim 6 ay sonra artarak devam etti. Simdi ise doktorlar lazer yapmayi kabul etmiyor. Pkos dan süpheleniyoruz. Ama henuz ultrason cektirmedim. Pkos a tüylenmeye üzulduğum kadar uzulmem sanirim.

  • Daha 15 yaşındayım ama erkeklerden daha çok yüzümde tüy var polikistik overdan dolayı olduğunu düşünüyorum nasıl kurtulabilirim o tüylerden