Postural Taşikardi Sendromu (POTS) Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Postural ortostatik taşikardi sendromu yada postural taşikardi sendromu olarak bilinen (POTS)  hastalığının birincil belirtisi ortostatik intoleransıdır.

Ortostatik intolerans bir kişinin aniden ayağa kalktığı zaman kan basıncının aniden düşdüğü bir durumdur. Bu da sersemlik veya bayılmaya neden olur.

Normal şartlar altında oturma pozisyonundan veya yatar pozisyondan ayağa kalktığımız zaman yerçekimi kuvveti karın bölgemizdeki, el ve ayaklarımızdaki bir miktar kanı çeker. Bu da kalp ve beyne giden kan akışını korumak için kalp hızında hafif bir artışa yol açar, kan damarlarında hızlı bir daralmaya neden olur. Bu şekilde kan basıncı önemli ölçüde düşer.

Bütün bu otomatik vücut fonksiyonları bundan sorumlu olan otonom sinir sistemi ile gerçekleşir.

Ancak, POTS hastalığından muzdarip kişilerde otonom sinir sistemi düzgün çalışmıyor. Bu nedenle ayakta durularken bu durumu telafi etmek için kalp ve beyne giden kan akımında bir düşüş meydana geliyor.

POTS rahatsızlığından müzdarip olan kişiler yatar pozisyondan ayakta durur pozisyona geldikleri zaman  baş dönmesi veya bayılma gibi bir durumla karşılaşır.

Bu hastalığa her insan yakalanabilir, ancak 15 ve 50 yaşları arasındaki kadınlar buna daha yatkındır. Özellikle kadınlardaki adet dönemi öncesi oldukça şiddetli yaşanır.

postural-tasikardi-sendromu

Bu durumun kesin nedeni iyi anlaşılamamıştır. Fakat postural taşikardinin muhtemel sebeplerinden biri şeker hastalığı, multipl skleroz(MS hastalığı), lupus (immün sistemin kendi doku ve organlarını hedef alarak savaştığı, kronik inflamatuar bir hastalıktır), sarkoidoz ( bağışıklık sisteminin anormal çalışmasından dolayı ortaya çıkan, özellikle akciğerler ve lenfatik sistemi etkileyen ancak vücuttaki tüm doku ve organları tutabilen sistemik bir hastalıktır), mitokondriyal hastalıkları, Lyme hastalığı (bakterinin yol açtığı bir hastalıktır), eklem hipermobilite sendromu ve mononükleoz rahatsızlığıdır.  Ayrıca hamilelik, majör cerrahi, travma ya da viral hastalıktan sonra sık görülür.

Postural Taşikardi Sendromunun İşaretleri ve Belirtileri

Oturur veya ayakta yatar pozisyondan ayağa kalktıktan sonra bir kaç dakika içinde ortaya çıkan belirtilerin bir dizi nedeni vardır. Yatarken bazı belirtilerde rahatlama olabilir.

Bazı yaygın belirti ve bulgular şunlardır:

 • Baş dönmesi veya sersemlik
 • Bayılma
 • Kalp çarpıntısı
 • Titreme ve terleme
 • Halsizlik ve yorgunluk
 • Baş ağrısı
 • Görsel Sorunlar, bulanık veya tünel görüşü
 • Uyuyamama
 • Göğüs ağrısı
 • Hastalık hissi
 • Nefes darlığı

Belirtiler hafiften şiddetliye doğru uzanabilir. Şiddetli belirtiler günlük yapılan zorlu faliyetlerden sonra ortaya çıkar. Vücut yer çekimini ayarlayamadığı için ayakta durmak bile zorlaşabilir.

Hatta fiziksel aktiviteler esnasında bayılma nöbetleri ve baş dönmesi yaşayabilirsiniz.

İnsanlar genellikle bu belirtileri anksiyete rahatsızlığına bağlar veya panik atak nedeniyle olduğunu düşünür, taşikardi tanısı oldukça zor konulur. Eğer bu belirtilerden herhangi birinden muzdarip iseniz hemen bir doktora başvurmalısınız. Uygun tanı ve tedavi çok önemlidir.
Taşikardi rahatsızlığı bir takım yaşam tarzı değişiklikleri ve doktor tarafından reçete edilen ilaçlar ile tedavi edilebilir.

İşte postural taşikardi sendromun tedavisinde uygulayabileceğiniz bazı doğal yöntemler.

1. Daha fazla sıvı tüketin

POTS dan muzdarip insanlar kan basıncının düşüp kalp atım hızının yükselmesi nedeniyle fazla ayakta kalamazlar. Bu sorunu çözmek için, sıvı alımını artırmak oldukça faydalıdır.

Su içmek sempatik sinir sistemini uyarır ve uygun kan basıncını muhafaza etmeye yardımcı uyarıcı nörotransmiter norepinefrin seviyesini yükseltir.

Bu da POTS sendromunda yeterli hidrasyon için oldukça önemlidir. Ne kadar su içeceğinizi de idrarınızı takip ederek tespit edebilirsiniz. İdrarınızın sürekli açık renk olacak şekilde kalmasını sağlayacak kadar su için.

2010 yılında Nöroloji Avrupa Dergisinde yayınlanan bir başka çalışma da gösteriyor ki, alınan sıvılar velev ki çorba bile olasa taşikardi rahatsızlığına iyi geliyor.

Aya kalktığınız zaman başınızın döndüğünü hissederseniz sadece birkaç yudum su için. Birkaç dakika içinde kendinizi rahatlamış hissedeceksiniz.

2. Daha fazla tuz tüketin

Fazla tuzlu yemek normalde zararlı olsa da eğer POTS hastalığının belirtilerini yaşıyorsanız tuzu biraz artırabilirsiniz.

Vücuttaki sodyum miktarı vücuttaki kan ve plazma hacminin dolaşımdaki miktarını etkiler. Yani, daha fazla sodyum sırayla daha iyi ortostatik intolerans ve daha az semptomlara yol açacak daha fazla hacim anlamına gelir.

POTS hastaları günlük tükettiği tuzu 2 ila 4 gram artırması gerekir.

Not: Tuz, yüksek tansiyon ya da böbrek veya kalp hastalığından muzdarip olanlar için tavsiye edilmez.

3. Küçük öğünler şeklinde ve daha az karbonhidratlı yiyecekler tüketin

Eğer POTS hastasıysanız küçük öğünler yemek de oldukça faydalıdır.

Küçük öğünler demek daha az kan akışı demek ve POTS belirtilerin şiddetinin azalması demek. Bu hastalıktan müzdarip kişilerde, vücudun alt kısmında kan göllenmesi ile ilgili bir sorun vardır, ve kalp normal insanlardaki gibi kanı vücudun üst tarafına yönlendiremez.

Aynı zamanda, karbonhidrat alımını sınırlamak da oldukça önemlidir. Yüksek karbonhidrat alımı ortostatik semptomları olan kişilerde kan basıncının düşmesine neden olur. Diğer yandan, karbonhidrat alımını dengede tutmak vücuttaki kan basıncının kalitesini artırır, ikisi birbiri ile bağlantılıdır.

Yorumla