Prostat Kanserinin Bilmeniz Gereken Bulgu ve Belirtileri

Prostat kanseri, dünyadaki erkeklerde melanom dışı deri kanseri sonrası bulunan en yaygın kanser türüdür. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinin verilerine göre tüm ırklardan ve İspanyol kökenli erkeklerde kanser ölümlerinin önde gelen nedenlerinden biridir.

Prostat kanseri, rektumun önündeki mesanenin tabanında bulunan ve üretranın üst kısmını çevreleyen erkeklerdeki ceviz boyutlu bez olan prostat bezinde başlar. Prostat mesane kontrolünü düzenler ve spermleri besleyen ve taşıyan seminal sıvıyı üretir.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezinin verilerine göre, 2013 yılında Dünya genelinde 176.450 erkeğe prostat kanseri tanısı kondu ve bunlardan 27.681 i öldü.

Prostat kanserine özellikle neyin sebep olduğu henüz bilinmiyor. Bununla birlikte, prostat kanseri riskini artıran birkaç faktör var. Risk faktörlerinden bazıları şunlardır:

Yaş: Prostat kanseri çoğunlukla 50 yaşın üzerinde ki erkeklerde görülür ve yaşla birlikte riskte artar.

Aile öyküsü: Babalarında yada erkek kardeşlerinde prostat kanseri hastalığı olanlar diğer insanlara kıyasla bu hastalığa yakalanma riski daha yüksektir.

Soy: Siyah tenli erkekler, diğer etnik kökenlerden ait erkeklere oranla prostat kanserine yakalanma olasılığı daha yüksektir.

Egzersiz yapmama: fiziksel aktivite eksikliği kişiyi prostat kanserine karşı daha savunmasız hale getirir.

Yüksek testosteron düzeyleri: testosteron tedavisi alan erkeklerin prostat kanserine yakalanma riski daha yüksektir.

Yetersiz beslenme: Kötü beslenme tüm kanserler gibi, prostat kanserine yakalanma riskini de artırır. Aşırı süt ürünleri, yüksek kalsiyum diyeti, işlenmiş ve kırmızı et tüketimi, doymuş yağ, yüksek alkol tüketimi ve yüksek dozda E vitamini takviyesi, prostat kanseri riskini artıran etmenlerdir.

Prostat kanseri genellikle yavaş büyüyor ve belirtiler yıllarca ortaya çıkmayabiliyor. Aslında, erken evrede, prostat kanseri belirti göstermeyebilir. Belirtiler yalnızca kanser üretra üzerine baskı yapmak için yeterince büyüdüğünde başlar.

Benzer şekilde, eğer kanser prostat bezinin dış kısmında, üretranın dışında başlarsa, herhangi bir belirti olmayabilir.

Genişletilmiş bir prostatın mutlaka kanser olduğu anlamına gelmediğini belirtmek önemlidir. Erkekler büyüdükçe, prostat bezleri de sıklıkla büyür. Bu durum benign prostat hiperplazisi (BPH) olarak bilinir. BPH genellikle kansere dönüşmez, ancak büyümüş prostat bazen kanser hücrelerinin alanlarını ihtiva edebilir.

Ayrıca, prostattaki tümörler veya büyüme, kanserli değilse bile (iyi huylu) prostat kanserine benzer belirtilara neden olabilir.

Prostat kanserinin olası belirtileri hakkında doğru bilgiye sahip olarak, zamanında harekete geçmek mümkündür.

İşte prostat kanserinin bilmeniz gereken bulgu ve belirtileri.

1. Mesane alışkanlıklarındaki değişiklikler

Prostat bezinin mesane ve idrar yolu ile olan yakınlığı nedeniyle, prostat kanseri çeşitli üriner belirtilere neden olur. Büyüklüğüne ve konumuna bağlı olarak, bir tümör üretraya bastırıp sıkıştırabilir ve mesane alışkanlıklarında değişikliğe neden olabilir.

Erkeklerde mesane alışkanlıklarında değişiklikler birden fazla olabilir:

  • İdrar yapma zorluğu veya idrar yaparken durma ve başlama problemi
  • İdrar sırasında yanma yada ağrı hissi
  • Özellikle geceleri iştahta açılma
  • Mesane kontrolünün kaybedilmesi ve idrarda sızdırma
  • Zayıf idrar akışı
  • Mesaneyi tamamıyla boşaltamama hissi.

2. İdrarla beraber kan gelmesi

İdrarla gelen kan çoğu kez mesane enfeksiyonu nedeniyle oluşur fakat bu prostat kanserinin belirtisi de olabilir. Ne yazık ki, erken aşamalarında bulgu veya belirtiler olmayabilir.

Tümör genişlediğinde üretra sıkışır ve kısmen idrar akışı engellenir ve prostatta ve çevredeki alanlarda yara dokusu oluşabilir. Bu da idrar yaparken kanamaya neden olabilir.

İdrarla gelen kan, mesane, böbrekler veya kolon kanserinin ilk belirtisi olabilir, bu nedenle bu sorunu doktorunuzun dikkatine sunmanız önemlidir.

3. Cinsel İşlev Bozukluğu

Prostat bezi erkek üreme sisteminde kilit rol oynamaktadır. Dolayısıyla bu bezdeki her türlü problem cinsel disfonksiyona neden olabilir.

Prostat kanseri hastası ereksiyon olmada, ereksiyonu (sertleşmeyi) muhafaza etmede yada cinsel birliktelik sonrası boşalırken fazla ağrı yaşayabilir. Durum ilerlediğinde cinsel organdan kan da gelebilir.

Cinsel işlev bozukluğu yaşın artmasıyla ortaya çıkan yaygın bir sorundur, çünkü birçok erkek bu belirtileri görmezden gelir. Sertleşme bozukluğunu (erektil disfonksiyon) hafife almayın.Bu konu ile ilgili doktorunuza danışın. Testler, belirtilerin kanserden kaynaklanıp kaynaklanmadığını belirlemenize yardımcı olabilir.

4. Sık Yaşanan Ağrılar

Prostat kanseri yayılıp kemiklere ulaştığında, sık sık ağrı meydana gelir. Ağrı aynı zamanda birden çok alanda ortaya çıkabilir. Ağrının yoğunluğu tümörün büyümesine ve çevresine yayılma durumuna bağlıdır.

Prostat kanseri olan erkekler kalçalarda, sırtın alt bölgesinde, kalça kemiklerinde (pelvis) veya üst uyluklarda derin bir ağrı hissedebilir.

Hafif ya da kronik olarak devam eden herhangi bir ağrı ciddi bir sağlık sorununun belirtisi olabilir, bu nedenle bir doktor tarafından değerlendirilmelidir.

5. Bacaklarda zayıflık veya uyuşma

Ağrı ile birlikte, bacaklarda ve pelvik bölgede şişmeler olabilir. Artı, kalçalarda, bacaklarda ve ayaklarda hissizlik yaşanabilir. Aynı zamanda kalça, uyluk veya sırtta sertliğe neden olabilir.

Bazı erkekler mesane ya da bağırsak kontrolünü kaybedip idrar yada büyük ihtiyacını tutamayabilir.

Bu genellikle kanserin omurgaya yayılıp omuriliğin sıkışması ile oluşur.

6. Açıklanamayan Kilo Kaybı

Açıklanamayan kilo kaybı genellikle prostat kanseri de dahil olmak üzere kanser türlerinin ilk belirgin belirtilerinden biridir.

Prostat kanserinin yayılıp karaciğere sıçraması ile karaciğerin fonksiyonları bozulur ve kilo vermeye başlarsınız. Karaciğer fonksiyonları, iştahı düzenlemek ve toksinleri atmak için önemlidir.

Egzersiz ve diyet yoluyla kilo vermeye çalışmadıysanız ve hala kilo veriyorsanız doktorunuza danışın.

7. Yorgunluk

Sürekli halsizlik ve yorgunluk prostat kanseri de dahil olmak üzere çeşitli kanserlerin belirtisi olabilir.

Aslında, bu tür kanserler ne kadar çok uyunursa yada dinlenilirse dinlenilsin, kemiklerde asla iyileşmeyen derin bir yorgunluğa neden olabilir. Bu yorgunluk, telaşlı bir günden sonra hissettiğiniz tükenme olayından farklıdır. Enerji seviyenizi, motivasyonunuzu ve konsantre olmanızı etkileyebilir.

Geçmeyen zayıflık hissi ve yorgunluk bir doktor tarafından değerlendirilmelidir.

Önemli Not:

Kanser Derneği, 50 yaşın üzerindeki erkeklerin prostat kanserini erken teşhisi için yılda bir yada iki defa tarama yapılmasını önermektedir. Prostat kanseri taramaları, belirtiler görülmeden, kanseri erken evrelerinde tespit etmeyi mümkün kılmaktadır.

Yorumla