Saç Uzatan Bitkisel Yağlar ve Kullanım Şekilleri

Saç Uzatan Bitkisel Yağlar ve Kullanım Şekilleri

Saç bakımı söz konusu olduğunda, yağ masajı şarttır.

Aslında kafa derisine düzenli olarak yağ uygulanması iyi ve sağlıklı saç büyümesinin ardındaki sırlardan biridir. Masaj, saç foliküllerini uyarır, böylece kafa derisine kan akışını teşvik eder. Saçınıza hacim kazandırmanıza da yardımcı olur.

Ayrıca saçınıza düzenli bir şekilde bitkisel yağ sürerek kafa derisinin nemlenmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca, saçlarınız kıvırcık ise düzelmesine yardımcı olur, saç dökülmesinin önüne geçer, kuru, kaşıntılı veya pul pul dökülen saç derisi ile başa çıkmaya yardımcı olur.

Zeytinyağı, hindistancevizi yağı, badem yağı veya hint yağı kafa derisine masaj yapmak için çok popülerdir. Ancak, birkaç damla esansiyel yağda karıştırılarak bu yağların faydalarını artırabilirsiniz. Saç sağlığına gelince, esansiyel yağların gücü genellikle göz ardı edilir.

saç uzatan bitkisel yağlar

Uçucu yağlar, bitkilerin özüne ve birçok tıbbi özelliğe sahip olan, doğadan gelen bir armağandır. Sadece saç büyümesini hızlandırmakla kalmaz, aynı zamanda kepeklenmeyi, saç derisinin pul pul dökülmesini önler, kuru saç derisini nemlendirir ve hatta saçların bozulmasını önler.

Ayrıca, uçucu yağlar tamamen doğaldır, bu yüzden de zararlı kimyasallar içermez ve çevre için iyidirler.

Saç Uzatan Bitkisel Yağlar ve Kullanım Şekilleri

1. Biberiye Yağı

Biberiye yağı saçlarınız için oldukça faydalıdır. Saç uzamasını hızlandıran antioksidan özelliklere sahiptir. Buna ek olarak, içindeki kükürt ve silika, saç dökülmesini tersine çevirir.

Dahası, antibakteriyel yapısı saç ve saç derisindeki mikropları nazikçe temizler, böylece kaşıntı ve kepek önlenir.

saç uzatan bitkisel yağlar – biberiye yağı

Dermatoloji Arşivi’nde yayınlanan 1998 tarihli bir çalışma, biberiye yağının saç kıran hastalığının tedavisinde de  kullanılabileceğine işaret etmektedir.

SKINmed Journal dergisinde yayınlanan 2015 araştırmasında, biberiye yağının minoksidil gibi saç uzatma tedavisine yardımcı olduğunu, ancak yan etki olarak daha az kafa derisi kaşıntısı yaptığı bulunmuştur.

 1. Zeytin, hindistancevizi, jojoba, badem veya avokado yağı gibi bir baz yağın 2 çorba kaşığı içine 2 veya 3 damla biberiye yağı katıp karıştırın.
 2. Saçınıza uygulayın ve 10 dakika boyunca parmak uçlarınızı kullanarak saç derisine masaj yapın.
 3. En az 30 dakika bekletin, sonra saçlarınızı her zamanki gibi şampuanlayın.
 4. En iyi sonuçlar için haftada iki kez tekrar edin.

2. Lavanta Yağı

Lavanta yağı saç uzamasını hızlandırabilir. Lavanta yağı ile saçlı deriye masaj yapıldığı zaman, kan dolaşımını iyileştirir, aynı zamanda saç dökülmesini önler ve saç uzamasını destekler. Aynı zamanda saç derisinin nemlenmesini sağlar, sebum üretimini dengeler ve kepekle savaşmaya yardımcı olur.

saç uzatan bitkisel yağlar – lavanta yağı

Ayrıca, kafa derisi sağlığını geliştirebilen antimikrobiyal ve antibakteriyel özelliklere sahiptir.

Toksikolojik Araştırmada yayınlanan bir 2016 çalışması, lavanta yağının farelerde daha hızlı saç uzamasını sağlayabildiğini göstermiştir. Ancak, insanlar üzerinde daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

 • 4 veya 5 damla lavanta yağını bir taşıyıcı yağın 2 çorba kaşığı içine karıştırın. Doğrudan kafa derisine uygulayın. Yıkamadan önce en az 20 ila 30 dakika bekletin. Saçlarınızı normalde yaptığınız gibi şampuanlayın. Bunu haftada 2 veya 3 kez yapabilirsiniz.
 • Şampuanınıza, saçınıza ya da başka bir saç ürününüze biraz lavanta yağı da ekleyebilirsiniz.

3. Nane Yağı

Nane yağı, saç uzamasını desteklemeye yardımcı olabilecek bir diğer esansiyel yağdır. Saç derisine giden kan akışını arttırır ve saç köklerini canlandırır, bu da saçın büyümesini uyarır.

Bu yağ aynı zamanda gözeneklerin açılmasına yardımcı olur ve kuru bir kafa derisi için iyi olan deri hücrelerinin normal bir şekilde yenilenmesini sağlar.

saç uzatan bitkisel yağlar – nane yağı

 • 2 yemek kaşığı ılık hindistancevizi yağı ile 5 damla nane yağını karıştırın. Bu karışımla kafa derisine masaj yapın ve 20 dakika bekletin. Ardından saçınızı şampuanı ile yıkayın. Bu yöntemi haftada iki kez tekrarlayın.
 • Diğer bir seçenek olarak, normal şampuanınıza 2 veya 3 damla nane yağı ilave etmek ve her zamanki gibi kullanmaktır.

4. Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı, kafa derisini sağlıklı tutmanıza yardımcı olabilecek güçlü temizleme, antibakteriyel ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Bu da saç gelişimini destekler.

İlaç Tasarım, Geliştirme ve Terapi’de yayınlanan bir 2013 araştırması, çay ağacı yağı ve minoksidil içeren bir karışımın, tek başına minoksidilden daha etkili olduğunu ve saç büyümesini geliştirdiğini bulmuştur. Bu arada Minoksidil bir vazodilatör ilaçtır. Saç büyümesi sağlaması ve kelliği önlemesiyle bilinen bir etken maddedir.

saç uzatan bitkisel yağlar – çay ağacı yağı

Çay ağacı yağı da güçlü antifungal özellikleri sayesinde kepek için faydalıdır. Amerikan Dermatoloji Akademisi Dergisi’nde yayınlanan 2002 tarihli bir çalışmada, yüzde 5 çay ağacı yağı ile şampuanın kepek tedavisinde etkili olduğu bildirilmektedir.

 • 2 veya 3 damla çay ağacı yağını 2 yemek kaşığı tatlı badem yağına katıp karıştırın. Saç derisini bu yağla masaj yapın, 30 dakika bekletin ve daha sonra şampuanlayın. Bu yöntemi haftada iki kez yapabilirsiniz.
 • Diğer bir seçenek olarak, normal şampuanınızın yaklaşık 20 gramına 1 veya 2 damla çay ağacı yağı karıştırmaktır, daha sonra saçınızı haftada 1 veya 2 kez bununla yıkayabilirsiniz.

5. Limon Yağı

Kepek, saç dökülmesine ve saç derisinde aşırı kaşıntıya neden olabilir. Bu sorunları çözmek için, limon otu yağı çok etkilidir.

Antibakteriyel, antiseptik ve antifungal özelliklerinden dolayı limon otu, kafa derisindeki bakteriyel veya mikrobiyal gelişmeyi sınırlandırır. Bu da saç derisini kepek ve diğer kafa derisi problemlerinden korumanıza yardımcı olur.

saç uzatan bitkisel yağlar – limon otu yağı

2011 yılında Güneydoğu Asya Tropik Tıp ve Halk Sağlığı Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada kepeğin tedavisinde yüzde 2 lik limon yağı şampuanının etkili olduğu bulunmuştur.

Forsch Komplementmed’de yayınlanan 2015 yılında yapılan bir çalışmada, limon otu yağının etkili bir kepek tedavisi olduğu ve kullanıldıktan iki hafta sonra kepeği önemli ölçüde azalttığı bulunmuştur.

 1. Birkaç damla limon yağını şampuanınıza karıştırın.
 2. Şampuanı saç derisine uygulayın ve 2 dakika masaj yapın.
 3. Bir iki dakika daha bu şekilde bekletin.
 4. Ilık su kullanarak durulanın.
 5. Bu yöntemi haftada 2 veya 3 kez tekrarlayın.

6. Kekik Yağı

Kekik yağı, hem saç derisini uyararak hem de saç dökülmesini önleyerek saçların büyümesini hızlandırabilir. Saç derisi ve kepek sorunlarının hafifletilmesinde de yararlıdır.

saç uzatan bitkisel yağlar – kekik yağı

Dermatoloji Arşivi’nde yayınlanan 1998 tarihli bir çalışma, kekik yağı içeren uçucu yağların saç kıran tedavisi için güvenli ve etkili olduğunu ve sadece taşıyıcı yağ ile tedaviden çok daha etkili olduğunu göstermektedir.

 1. 2 çorba kaşığı esansiyel yağı 2 yemek kaşığı ılık sızma zeytinyağına katın.
 2. 3 damla lavanta yağı ekleyin ve iyice karıştırın.
 3. Karışımla kafa derisine masaj yapın ve 20 ila 30 dakika bekletin.
 4. Ardından şampuanla yıkanın.
 5. Bu yöntemi haftada 2 veya 3 kez tekrar edin.

7. Papatya Yağı

Papatya yağı saç sağlığınız için de faydalıdır.

Bu bitkisel yağ kepekle mücadeleye, kaşıntılı kafa derisini rahatlatmaya, dermatit, sedef ve diğer saç derisi rahatsızlıklarını tedavi etmeye yardımcı olur. Ayrıca saç dökülmesini de önler.

saç uzatan bitkisel yağlar – papatya yağı

Ayrıca bu yağ saçınızı düşündüğünüz gibi yağlandırmaz, bu nedenle sık sık kullanabilirsiniz ve istemediğiniz sürece yıkamak zorunda kalmazsınız.

 • 2 yemek kaşığı jojoba yağına 3 damla papatya yağı ilave edin. Yağ karışımı ile kafa derisine masaj yapın ve en az 1 saat veya gece boyunca bu şekilde bekletin. Ertesi sabah saçlarınızı şampuanla yıkayın. Haftada 2 veya 3 kez tekrarlayın.
 • Diğer bir seçenek olarak 10 damla papatya yağını ¼ fincan suya karıştırın. Saçınızı yıkadıktan sonra son durulama olarak kullanın.

Önemli ipuçları

 • Esansiyel yağlar, deriye doğrudan uygulandığında cilt tahrişine veya alerjik reaksiyonlara neden olabileceğinden, bunları bir taşıyıcı yağ ile seyreltmeniz şiddetle tavsiye edilir.
 • Hassas bir cildiniz varsa, bu bitkisel yağları kullanmadan önce küçük bir yama testi yapın.
 • Etkilenen bölgede kontakt dermatit, yanma hissi, rahatsızlık veya ağrılı karıncalanma veya kızarıklık varsa yağları kullanmayı hemen bırakın.

Henüz Yorum Yapılmamış

Tüm yorumları göster

Soru Sormak İstermisin?

error: Sizde duyun haberiniz olsun !!