Safra Kesesi Sorunları Nasıl Engellenir

Safra kesesi karın sağ üst kısmında, karaciğerin altında bulunan, yaklaşık 10 cm büyüklüğünde ve armut şeklinde olan bir organdır. Bu organ yediğimiz yiyecekleri sindirme rol oynar.

Birincil işlevi bağırsaktaki yağlı maddelerin emilimini sağlamaktır. Safra kesesi safra yolları vasıtasıyla ince bağırsağın içine safra aktarır. Buradan, yağda çözünen vitaminler ve besinler emilerek kan dolaşımına katılır.

Bununla birlikte, bir takım koşullar safra kesesinin çalışmasını etkiler. Bu koşullardan bazıları şunlardır: safra taşı, kolesistit (safra kesesi iltihabı) , safra koliği ve işlevsiz safra kesesi sendromu.

Herkes safra kesesi sorunlarından muzdarip olabilir. Fakat genetik, obezite ve cinsiyet hastalığın risk faktörlerini belirler. Mesela kadınlar erkeklere göre bu tür sorunlara daha fazla yatkındır. Bu rahatsızlık küçük bir sıkıntı iken ihmal edilirse önemli bir tıbbi duruma dönüşebilir.

Safra kesesi sorunlarının farklı türleri ve belirtileri vardır. Safra kesesi belirtilerinin başında yağlanma, göğüs ağrısı, mide ekşimesi, hazımsızlık, aşırı gaz ve şişkinlik, yemek yedikten sonra sağ kürek kemiği altında ya da sırtta ağrı sayılabilir.

Eğer safra kesesi problemi yaşıyorsanız yada şüpheleniyorsanız, doğru tanı ve tedavi için derhal doktorunuza danışın.

Ancak, ilk etapta safra kesesi sorunlarına yakalanma riskini azaltmak veya önlemek için aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.

İşte safra kesesi sorunlarını önlemek için en iyi 10 doğal ve bitkisel yöntem. 

1. Sağlıklı Kilonuzu Koruyun

Sağlıklı Kilo

Obezite safra kesesi sorunlarına yakalanma riskini artıran baskın bir faktördür. Sağlıklı kilonuzu koruyarak safra kesesi taşı ve diğer safra kesesi sorunlarını önleyebilirsiniz.

Kesinlikle hızlı bir şekilde kilo vermeye çalışmayın. Sağlık sorunlarını önlemek için fazla kiloyu yavaş ve kademeli vermeye çalışın. İdeal kilonuza ulaşana kadar haftada 1 veya 2 kilo vermeyi hedefleyin.

Aslında bazı diyetler safra taşı oluşumuna katkıda bulunabilir. Sağlıklı beslenmeye dikkat edin ve ideal kiloya ulaşana kadar düzenli olarak egzersiz yapın.

2. Hafif Egzersizler Yapın

Egzersiz

Bedenin ve zihnin sağlıklı kalmasını yolu düzenli egzersiz yapmaktan geçer. Günlük yapacağınız hafif egzersizler ile safra kesesi hastalıklarına yakalanma riskini azaltabilirsiniz.

Egzersiz yaparak safra kesesi sorunlarının başlıca kaynağı olan kolesterolünüzü düşürebilirsiniz. Ayrıca kilonuzu dengeleyerek safra kesesi taşını önleyebilirsiniz. Buna ek olarak, sindiriminizi düzenleyebilir ve karaciğerinizin işleyişini kontrol altında tutabilirsiniz.

Bu faydalar için yoğun egzersizler yapmanıza gerek yoktur. Düzenli ve hafif egzersizlerle de aynı sonuçlara varabilirsiniz. Mesela tempolu yürüyüş, koşu, yüzme, dans, aerobik ya da bisiklete binme gibi bazı hafif egzersizler size yardımcı olabilir.

Haftada 5 kez ortalama 30 dakika boyunca egzersiz yapmak hayatınızda büyük bir fark yaratabilir. Eğer ilk defa egzersiz yapacaksanız bir uzman gözetimine ihtiyaç duyabilirsiniz.

3. Diyet Değişiklikleri

Diyet Değişiklikleri

Diyet, aynı zamanda safra kesesi hastalıklarında önemli bir rol oynar. Safra kesesi taşı ve diğer sorunları önlemek için, diyet planınızda bazı değişiklikler yapmanız gerekebilir.

  • Riski azaltmak için, zeytin yağı gibi tekli doymamış yağlar kullanın. Ayrıca, yağlı etler, tereyağı ve diğer hayvansal ürünlerde bulunan doymuş yağdan kaçının.
  • Tavuk gibi düşük yağlı yada yağsız gıdaları tüketebilirsiniz. Mesela süt, az yağlı yoğurt ve yağsız fıstık ezmesi.
  • Lif açısından zengin olan tam tahıllı ekmek, tahıl ve sebzeleri tüketin.
  • Bolca taze meyve ve sebze tüketin.
  • Fıstık, badem ve ceviz yiyin.
  • Çok fazla şeker ya da karbonhidrat tüketmeyin.
  • Omega 3 yağ asitleri açısından zengin olan yağlı balık, balık yağları, keten tohumu, ceviz ve tofu gibi gıdaları tüketebilirsiniz.
  • Baharatlı, kızartılmış gıdalardan ve yağlı etlerden uzak durun.

4. Güne Limon Suyu ile Başlayın Limon Suyu

Limon, güçlü bir doğal detoksifiye bileşendir. Limondaki çeşitli bileşenler sağlıklı sindirim için gerekli olan safra kesesini uyarırlar. Hatta detoksifiye sürecinde karaciğere yardımcı olarak vücudu toksinlerden temizler.

Buna ek olarak, safra kesesi sorunları için önemli risk faktörlerinden biri olan obezite ile mücadelede etkilidir.

Bir bardak sıcak suya yarım limonun suyunu sıkın ve içine biraz bal ekleyip her gün sabah aç karnına için. Ayrıca gün boyunca birkaç defa limon suyu içebilirsiniz.

 

Yorumla