Sağlığınız İçin Başlıca 10 Temel Değişim

İnsanların yedikleri yiyecek çeşitlerini önemsemediği günler geride kaldı. Sağlıksız beslenmenin zararlarından dolayı insanlar bugünlerde yiyeceklerini almadan yada bir restoranda bir şeyler sipariş etmeden önce biraz düşünüyorlar.

Spora başlamak ve sağlık yolculuğu yavaş ve sağlam bir süreçtir. Sağlıklı yiyecekler yiyerek ve sağlıksız katkı maddeleri yerine sağlıklı alternatifler kullanarak yolculuğunuzda başarı elde edebilirsiniz.
Birkaç stratejik yiyecek değişimi size hızlı bir başlangıç yapabilir ve sağlığınızın ilerlemesi konusunda uzun bir yol alabilirsiniz.

Sağlığınız İçin Başlıca 10 Temel Değişim 

1. Abur Cubur Yiyeceklerini Daha Sağlıklı Aparatiflerle Değiştirin

Geçtiğimiz 20-30 yılda donatlar, burgerler, hamburgerler, rulolar, dürümler, patates kızartmaları ve benzerleri çok popüler oldu ve bunlar bağlantılı sağlık problemlerine yol açtı.
Abur cuburlar kolayca bulunabilir, lezzetlidir ve çok pahalı değildir. Fakat bunlar, besinsel değeri çok düşükken ve obeziteye, diyabete, depresyona ve böbrek problemlerine, yorgunluğa ve zayıf sindirime sebep olurken aynı zamanda şeker, tuz ve kalori bakımından yüksektir. Bunlar düşük beyin fonksiyonuna, kalp krizi riskinin artmasına ve karaciğerinizin zarar görmesine de öncülük edebilir.
Bazı sağlıklı aparatif seçenekleri:

 • Damla çikolatalı kurabiyeler yerine yulaf ezmeli kurabiyeleri deneyin.
 • Dondurma yerine meyve ve fındık parçalı yoğurdu deneyin.
 • Patates cipsleri yerine kavurma fındıkları deneyin.
 • Beyaz ve sütlü çikolata yerine bitter çikolatayı deneyin.
 • Patates kızartmaları yerine edamame fasulyelerini deneyin.
 • Şeker yerine taze meyveleri deneyin.
 • Tuzlu yada yağlı patlamış mısır yerine farklı baharat karışımlarıyla birleştirilmiş ev yapımı patlamış mısırı deneyin.

2. Tuzu Taze yada Kuru Ot ve Baharatlarla Değiştirin

Tuzu Taze yada Kuru Ot ve Baharatlarla Değiştirin
Vücudunuzun düzgün çalışması için ölçülü miktarda sodyuma ihtiyacı vardır. Sağlık uzmanları günlük 1 çay kaşığı tuz öneriyor. Fazlasını zararlı buluyorlar. Yüksek miktarda sodyum alımı konjestif kalp rahatsızlığı olan insanlarda sıvı birikiminin yanı sıra yüksek tansiyon, kalp sorunları, böbrek problemleri gibi birçok probleme neden olabilir. Diğer taraftan, tuzu azaltarak vücuttaki şişliklerin önüne geçebilirsiniz.
Yiyeceğinizin tadını arttırmaya ihtiyaç duyduğunuzda tuz yerine taze yada kuru ot ve baharatları kullanabilirsiniz. Tarçın, zencefil, sarımsak, karanfil, maydanoz, ada çayı, kişniş, hint cevizi, basil, koriyander, kimyon ve kakule bunlardan bazılarıdır.

3. İşlenmiş Tahılı Tam Tahıllarla Değiştirin


Tahıl, diyetlerin temel parçasıdır. En iyi sağlık faydaları için işlenmiş tahıl ürünleri yerine beslenmenize tam tahıl ürünleri ekleyin. İşlenmiş tahıllar temel besinlerin çoğunun kaybolmasına neden olan öğütülmüş besinlerdir. Popüler işlenmiş tahıl yiyecekleri beyaz un, beyaz pirinç, beyaz ekmek ve belli tahıllardır.
Kalp rahatsızlığına, diyabete, kansere ve diğer sağlık sorunlarına iyi gelir.
Beslenmenize daha fazla tam tahıl almak için yulafı, kinoayı, arpayı ve esmer pirinci tercih edin.

4. Kırmızı Eti Soğuk Su Balığıyla Değiştirin

Kırmızı Eti Soğuk Su Balığıyla Değiştirin
İneklerin, koyunların, ördeklerin ve kazların kırmızı eti protein ve demir bakımından zengindir fakat kırmızı etin içerdiği doymuş yağın yüksek yüzdesi kırmızı eti yiyecek tercihinde sağlıksız yapar. Doymuş yağ obeziteyle bağlantılıdır.
Ek olarak, çalışmalar kırmızı et yemenin kardiyovasküler hastalıkların, felçlerin, 2 numaralı diyabetin, eklem iltihabının, hiper tansiyonun ve kanserin belli çeşitlerinin riskini artırabileceğini gösterdi.
Somon, tuna, sardalye, ringa, hamsi, uskumru, alabalık, kılıç balığı ve mezgit gibi soğuk su balıklarını yemek daha iyidir.
Bu soğuk su balıkları eikosapantaenoik asit (EPA) ve dokosaheksaenoik asit (DHA) gibi omega-3 asitleri bakımından yüksek değere sahiptir. Bu yağ asitleri tansiyonu düşürebilir, kan kolesterolü seviyelerini geliştirebilir, hafıza gücünü arttırabilir, ruh halini iyileştirebilir, depresyonla savaşabilir ve Alzheimer hastalığına ve kansere karşı koruyabilir.

5. Mayonezi Avokadoyla Değiştirin

Mayonezi Avokadoyla Değiştirin
Mayonez, yağ,yumurta sarısı,limon suyu yada sirkesi ve çeşnilerden yapılan koyu, kremsi bir sostur. Sıklıkla salata soslarında, formüllerde ve sandviç ve burgerlerde yaygın olarak kullanılır. Mayonezin kremsi yapısı ve huzur veren tadı çoğu insanın hoşuna gitmesine rağmen sağlığınız için iyi değildir.
En ticari mayonezler obeziteye, kalp problemlerine ve diğer sağlık sorunlarına sebep olabilen sağlıksız yağ ve kalorilerle doludur.
Bunun yerine 25 temel besinden daha fazlasını içeren avokadoları tercih edin. Avokadolar birçok vitamine bakıra, demire, potasyuma, life, proteine ve omega-3 yağ asitlerine sahiptir. Düzenli olarak avokado yemenin kalp ve beyin sağlığını desteklediği, eklem iltihabını engellediği, kansere karşı koruduğu, sindirime yardımcı olduğu ve derinizi beslediği bilinir.
Olgun bir avokadoyu püre yapabilir ve bunu sandviçinize bir ezme olarak kullanabilirsiniz. Sağlıklı kremsi formüller oluşturmak için püre yapılmış avokadoya biraz tuz ve limon suyu karıştıtabilirsiniz.

6. Margarini Sızma Zeytinyağıyla Değiştirin

Margarini Sızma Zeytinyağıyla Değiştirin
Çoğu mutfaktaki yaygın bir bileşen margarindir. Margarini ekmeğe sürersiniz ve ekmek ve yemek pişirmede kullanırsınız. Fakat margarin yüksek kolesterol seviyelerine, kardiyovasküler hastalığa, kalp problemlerine, obeziteye, yüksek kan basıncına, diyabete ve üreme sistemi, kalın bağırsak ve safra kesesi kanserine neden olabilen doymuş yağ içerir.
Margarin yerine doymamış yağa sahip olan ve daha sağlıklı bir seçenek olan sızma zeytinyağını kullanın. Sızma zeytinyağı E ve K vitaminlerinin yanı sıra omega-3 ve 6 yağ asitlerini de içerir.
Zeytin yağı kalp krizi, diyabet, astım, eklem iltihabı ve kanser riskini azaltabilir. Ek olarak, derinizi ve saçınızı sağlıklı yapabilir.
Ekmek yapımında tereyağı gibi zeytin yağını kullanabilirsiniz. Bunu yemek pişirmede yada salata soslarında da kullanabilirsiniz.

7. Organik Olmayanı Organik Olanla Değiştirin

Organik Olmayanı Organik Olanla Değiştirin
Organik yiyecekler organik olmayanlarla karşılaştırıldığında daha güvenli ve sağlıklıdır. Bunun sebebi organik yiyeceklerin daha az toksine sahip olmasıdır. Stanford Üniversitesi’nin 2012 yılındaki bir meta-analizi organik yiyecekler yemenin sağlığınızı olumsuz etkileyen zararlı tarım ilaçlarına daha az maruz kalma anlamına geldiğini ortaya koydu.

 • Beslenmemizin büyük bir kısmını oluşturan domateslerin, patateslerin ve soğanların organik olarak yetişmiş olanlarını alın.
 • Özellikle kabuğuyla yediğimiz elma, guava vb. meyvelerin organik olarak yetişmiş olanlarını alın.
 • Süsleme gibi formlarda kullanmak için kişniş, basil, nane ve maydanoz gibi organik bitkiler alın.
 • Yiyeceklerinizde toksin seviyesini azaltmak için et ,süt ve yumurta gibi organik hayvan ürünlerini kullanın.

Hafta sonları daha besinsel ve sağlıklı olan yerel, mevsimsel meyve ve sebzeleri, süt ürünlerini ve tahılları almak için market yerine köy bakkallarına bir yolculuk yapın.

8. Şekerli İçecekleri Filtreli Suyla Değiştirin

Şekerli İçecekleri Filtreli Suyla Değiştirin
Soda gibi şekerli ticari içeceklerin hiç besinsel faydası yoktur. Daha kötüsü, bu içecekler kimyasal eklerle, yüksek miktarda rafine şekerle, şurup yada yapay tatlandırıcılarla doludur.
Fazla şeker alımı diyabet, kardiyovasküler hastalık, karaciğer kanseri, Alzheimer ve birçok ciddi hastalık riskini arttırabilir.
Bunların yerine saf filtreli suyu tercih edin. Saf su sıvı bakımından vücudunuzun ihtiyaçlarına hizmet eder ve birçok sağlık faydası da vardır. Düzenli su içmek yorgunluğu almaya yardım edecek, ruh halini düzeltecek, baş ağrılarını tedavi edecek, sindirime yardım edecek, kabızlığı iyileştirecek, kilo kaybını destekleyecek ve toksinleri vücuttan atacaktır.
Sağlık faydaları katmak için içmeden önce bir bardak suya biraz ıhlamur yada limon suyu ve bal ekleyin.
Şişelenmiş su içmekten şişelerde plastik kullanımı sağlıklı olmayabileceği için kaçının. Her zaman evde filtreli su için ve suyu cam şişede taşıyın.

9. Mısır Gevreğini Yulafla Değiştirin

Mısır Gevreğini Yulafla Değiştirin
Günlük olarak kahvaltı yapmak önemlidir ve insanların yaptığı en yaygın ve kolay kahvaltılardan biri sütlü bir kase mısır gevreğidir. Maalesef, çoğu mısır gevreği sağlıklı olmayan yoğun şeker, işlenmiş tahıl ve hatta tuzla doludur.
Bunun yerine, bir yulaf kasesinin tadını çıkarın. Yulaf lif, protein, demir, omega-3 yağ asitleri, bitkisel gıdalar ve antioksidanlar içerir. Düzenli olarak yulaf yemek kolesterolü değiştirebilir, bağışıklığı güçlendirebilir, kardiyovesküler sağlığı geliştirebilir, kilo vermeye yardım edebilir, kan şekerini dengeleyebilir ve yüksek kan basıncısını düşürebilir.
Yulafla birlikte sağlıklı alternatifler olarak kinoayı, saf yulaf lapasını ve tam tahıl gevreklerini seçebilirsiniz.

10. Kahveyi Yeşil Çayla Değiştirin

Kahveyi Yeşil Çayla Değiştirin
Bazı insanlar sabah kendine gelmek için basitçe bir fincan kahveye yada fazlasına ihtiyaç duyarlar. Günde bir fincan kahve iyidir fakat fazlası vücudunuzda faydadan daha çok zarara neden olabilir.
Michian State Üniversitesi’ne göre kahvedeki yüksek miktardaki kafein sıvı kaybına neden olabilir, uykuyu engeller ve yorgunluğa neden olur. Ülseri de azdırabilir, kan basıncını ve kolesterolü yükseltebilir ve kalp atışını hızlandırabilir.
Güne yeşil çay gibi sağlıklı bir alternatifle başlayabilirsiniz. Yeşil çay metabolizmayı güçlendirebilen, beyin sağlığını ilerletebilen, kilo vermeye yardım edebilen, kan şekeri seviyelerini düşürebilen, kolesterol seviyelerini indirebilen ve kanser riskini azaltabilen antiviral, antioksidan, anti-yangısal ve antikavit özelliklere sahiptir.
Günde birkaç fincan yeşil çay yudumlayın.
Beslenme alışkanlıklarınıza bu küçük değişiklikleri dahil etmek bütün sağlığınız üzerinde çok büyük bir farklılık yaratabilir.

Yorumla