Sağlıklı Kalmak için Tüketmeniz Gereken 10 Alkali Besin

İnsan vücudu alkalik olacak şekilde tasarlanmıştır ve ancak bu şekilde düzgün çalışır. Kan ve vücut dokularımız için optimum pH değeri yaklaşık 7.2 ila 7.4’dür. Bu, nötr pH seviyesinin biraz üstünde, tamamen asidik olan 0 pH ve tamamen alkali olan 14 pH arasındadır.

Bununla birlikte, çoğu yediğimiz gıdalar vücudumuzun asidite düzeyinin yükselmesine neden olur. İşlenmiş yiyecekler, gazlı içecekler, abur cubur atıştırmalıklar, et, yumurta ve çoğu insanın her gün tükettiği süt ürünleri gibi aşırı asitli gıdalar bundan sorumlu tutulabilir.

Sürekli bir asidite durumu, kalp rahatsızlığı, felç, kanser, cilt bozuklukları, oto-bağışıklık koşulları ve alerjilere yol açabilir,  ve liste bu şekilde uzayıp devam eder.

Bu sorunun çözümü, kan ve idrar da dahil olmak üzere vücut sıvılarının pH düzeyini dengelemeye yardımcı olacak bir alkali diyettir.

Birçok gıda doğada alkalindir. Günlük rahatsızlıkları azaltmak ve uzun vadeli sağlık risklerini azaltmak için pH düzeylerimizi dengelemeye yardımcı olabilir.

İşte sağlıklı kalmak için tüketmeniz gereken en iyi 10 alkali besin.

1. limon

Limonun bileşiğindeki potasyum ve magnezyum vücudu alkalize edici etkilere sahiptir.

Limonlar iyi bir kalsiyum, demir ve A, C, B vitamin kompleksinin yanı sıra pektin lifi ve karbonhidrat kaynağıdır. Ayrıca güçlü antibakteriyel, antiviral ve bağışıklık kazandırma güçleri barındırır.

Limon, vücuda temizlik ve detoks etkisi yapmanın yanı sıra, sindirimin gelişmesine, kilo vermeye yardımcı olur, cilt sağlığını destekler, bağışıklığı artırır, kanserle mücadele eder, yüksek tansiyonu kontrol eder, enfeksiyonları önler.

Limonların alkalize edici yararlarından faydalanmak için yarım limonun suyunu yarım barsak ılık suya katın. Sabahları kahvaltı yapmadan yarım saat önce bunu için.

2. Ispanak

En sağlıklı yapraklı yeşilliklerden biri olan ıspanak doğada oldukça alkalindir. Bir alkalileştirici madde görevi gören ve vücudunuzu optimum 7.4 aralığına getiren klorofil açısından çok zengindir.

Ispanak A, B2, C, E ve K vitaminlerinin iyi bir kaynağıdır.

Ayrıca, vücuda manganez, magnezyum, demir, potasyum, kalsiyum ve folat gibi şaşırtıcı alkalin etkileri olan mineraller de yükler. Artı, diyet lifi, flavonoidler ve karotenoidlerle yüklüdür.

Ispanak yiyerek, kas gücünü artırabilir, kansızlığa karşı savaşabilir, kalp sağlığını iyileştirebilir, erken yaşlanmayı önleyebilir, kanser riskinizi azaltabilir ve sağlıklı bir cildin tadını çıkarabilirsiniz.

Her gün en az 1 fincan ıspanak yemeyi hedefleyin. Ispanağın salatasını yapabilir, suyunu sıkıp içebilir, sandviç, patates kızartması ve yemeklerinize katabilirsiniz.

3. Avokado

Avokado her gün yemeniz gereken meyvelerden biridir. Asidik atıkların yıkanmasına ve vücutta daha alkalin bir ortam oluşturmalarına yardımcı olurlar.

Bu kremsi, yeşil meyve, besinlerle doludur. Avokado, diyet lifi, folat, potasyum, selenyum ve bol miktarda sağlıklı yağ ile birlikte K, C, B5 ve A vitaminleri içerir. Ayrıca alfa-karoten, beta-karoten, lutein ve benzeri gibi güçlü antioksidanlar içerirler. .

Diyetinize avokado ekleyerek daha hızlı kilo verebilirsiniz. Ayrıca avakado inflamasyon ile mücadele eder, kalbinizi sağlıklı tutar, kalp ve damar sağlığını artırır, kanserle mücadele eder ve kan şekerine faydalar sağlar.

Her gün en az bir tane avokado yemeye çalışın. Mümkün olduğunca organik avokadoyu tercih edin.

4. Lahana

Lahana kesinlikle diyetinize dahil etmeniz gereken başka bir alkalin gıdadır. Lahana asidi dengeleyebilir ve vücudu alkalize edebilir.

Bu yeşil yapraklı sebze, A, C ve K vitaminleri gibi zengin vitaminlerle doludur. Ayrıca magnezyum, kalsiyum, manganez, bakır, potasyum, demir, fosfor ve protein gibi besin maddeleri içerir. Artı, antioksidan faydalar sunar.

İçerisindeki lif ve kükürt, vücudunuzun doğal detoksifikasyon sürecini destekler, böylece vücudunuz zararlı toksinlerden kurtulabilir. Hatta kötü kolesterolü düşürebilir, kanser riskinizi azaltabilir, kalp sağlığını iyileştirebilir, kilo vermeye yardımcı olur.

Bu yeşil sebzeyi haftada dört kez tüketmeye çalışın. Lahana cipsi yapabilir veya yapraklarından lezzetli püreler, çorbalar veya salatalar yapabilirsiniz. Önerilen porsiyon miktarı 1½ ila 2 fincan arasındadır.

5. Kereviz

Kereviz, yemeniz gereken başka bir çok alkali yiyecektir!

Asitleri nötralize edebilir ve vücudunuzun pH seviyesini dengeler. Aynı zamanda büyük bir idrar söktürücü olduğu için vücuttaki fazla sıvıdan kurtulmanıza yardımcı olur. Artı, su içeriği çok yüksek olduğundan, vücudunuzdaki hücreleri nemlendirir ve besler.

Kereviz ayrıca, A, C, K vitaminleri ve bazı B vitaminlerinin yanı sıra kalsiyum, magnezyum, fosfor, folat, potasyum ve lif içerir. Artı, kalorileri, karbonhidratları, yağları ve kolesterolü düşüktür.

Bu basit yeşil saplı bitki, kolestrolü düşürmeye yardımcı olur, birkaç kanseri inhibe eder, bağışıklık sistemini destekler, iltihaplanmayı savuşturur, kardiyovasküler sağlığı destekler, kilo vermeye ve çok daha fazlasına yardımcı olur.

Vücudunuzu alkali tutmak için günde 2-3 kereviz sapı yemeniz yeterlidir. Ayrıca salata, çorba veya püre yapabilirsiniz.

6. Buğday çimi

İnsanların farkında olmadığı diğer bir alkali gıda da buğday çimidir.

Çok güçlü bir alkalinite kaynağı olduğu kadar vücut için de birkaç besin kaynağıdır. A, B kompleksi, C, D ve E vitaminleri içerdiği gibi zengin klorofil, amino asitler kaynaklarıdır. Ayrıca magnezyum, potasyum, demir, çinko, bakır, selenyum, tiamin ve doğal enzimler içerir.

Buğday çimi detoksifikasyon sürecine yardımcı olur. Aynı zamanda karaciğerinizi canlandırır ve çevre kirleticilerinden korur. Buna ek olarak, enerji seviyelerini artırır, bağışık sistemini güçlendirir, kilo vermenize yardımcı olur, kan şekeri seviyelerini düzenler, kalp sağlığını geliştirir ve kanserle mücadele eder.

Çiğ buğday çimi bitkisini taze iken sıkıp suyunu içebilirsiniz. Önerilen miktar 30 ile 60 gr arasıdır. Buğday çimi suyunu sade içebileceğiniz gibi diğer sebze suları ile seyrelterek de içebilirsiniz.

Piyasada buğday çimi tozu da mevcuttur. Bir bardak suya 1 çay kaşığı toz katın, iyice karıştırın ve için.

7. Salatalık

Salatalık, alkalin diyetine katılabilen bir başka sağlıklı ektir. Asitleri nötralize edebilir ve sindirime yardımcı olabilir.

Salatalıkların beslenme profili çok etkileyicidir. K, C vitaminleri ve farklı B vitaminleri için mükemmel bir kaynaktır. Ayrıca, bakır, amino asitler, karbonhidratlar, çözünür ve çözünmez elyaf, potasyum, manganez, fosfor, magnezyum, biyotin ve silika gibi iyi miktarda mineral içerir.

Artı, salatalığın kaloriside düşüktür. Ayrıca antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahiptir.

Diyetinize salatalık dahil etmek, kardiyovasküler hastalık riskinizi azaltmanıza, sindiriminizin gelişmesine, kan şekeri seviyenizi düşürmenize, göğüs, rahim, yumurtalık ve prostat kanserleri gibi farklı kanser türleriyle savaşmanıza yardımcı olabilir. Su içeriği yüksek olduğu için vücudunuzu da sulu tutacaktır.

8. Brokoli

Brokoli, diyetinize dahil etmeniz gereken en iyi alkalin, turpgil sebzelerden biridir. Brokoli’deki fitokimyasallar vücudun alkalize edilmesine, östrojen metabolizmasında artışa ve östrojen baskınlığının belirtilerinin azaltmasına yardımcı olur.

 

Bu lezzetli sebze ayrıca C, K ve A gibi çeşitli vitaminlerle doludur. Ayrıca lif, manganez, potasyum, demir, folat ve protein içerir. Dahası, inanılmaz anti-inflamatuar ve antioksidan özelliklere sahiptir.

Brokoli vücudu toksinlerden arındırıyor, kanserle mücadeleye yardımcı oluyor, sindirim sistemini düzenliyor, kalp-damar sistemini güçlendiriyor, bağışık sistemini güçlendiriyor, cilt sağlığını destekliyor, metabolizma hızını arttırır.

Haftada en az dört kez brokoli yemeye çalışın. Brokoliyi buğlanmış ya da kavrulmuş halde tadabilirsiniz. Ayrıca salata, meyve suları ve çorbalara katabilirsiniz.

9. Sarımsak

Gerçek bir mucize olan sarımsak, genel olarak vücudu sağlıklı tutan başka bir alkalin besindir.

Sarımsağın başlıca bileşiği olan allicin, antibakteriyel, antiviral, antifungal ve antioksidan özelliklere sahiptir. Ayrıca sarımsakta B1, B6 ve C vitaminleri ile manganez, kalsiyum, bakır, selenyum ve diğer pek çok besin maddesi vardır.

Sarımsak, toksinlerin sindirim sisteminden filtrelenmesine yardımcı olan glutatyon üretiminin artmasıyla detoksifikasyona yardımcı olur.

Bu alkalin oluşturucu gıda, diğer pek çok sağlık avantajda sunar. Birkaçını söylemek gerekirse, kardiyovasküler sağlığı geliştirir, bağışıklık sistemini güçlendirir, kan basıncını düşürür, karaciğer fonksiyonlarını destekler, karaciğeri temizler, iltihaplanmayı azaltır ve kanseri savuşturur.

Sarımsağın alkalin faydasından yararlanmak için yararlı kükürt bileşiklerini serbest bırakmak için ezilmeli veya doğranmalıdır. Vücudunuzun pH’sını en uygun seviyede tutmaya yardımcı olmak için her gün iki veya dört diş taze sarımsak yiyin.

10. Dolmalık Biber

Kırmızı, yeşil veya sarı olsun, biberlerin doğası oldukça alkalindir. Asitik gıdaları dönüştürerek vücudun genel alkalin seviyesini yükseltirler.

Biber ayrıca potasyum, manganez, bakır, diyet lifi, folat, demir ve güçlü antioksidan özellikler sağlayan çeşitli flavonoidler ile birlikte C, A, B6, E ve K vitaminleri içerir.

Biber düzenli yenildiği zaman anksiyetenin azalmasına yardımcı olur, bağışıklık sistemini güçlendirir, hipertansiyonu düşürür, stres ile mücadele eder ve vücudun metabolizma hızını artırır. Ayrıca kardiyovasküler hastalıklara, Tip 2 diyabete, kansere ve iltihaplı hastalıklara iyi gelir.

Haftada 3 ila 4 porsiyon biber yemeye çalışın.

Ek İpuçları:

Hardal yeşil sebzeler, incir, ginseng, elma sirkesi, badem, kabak çekirdeği, havuç, pancar, şalgam, turp, olgun muz, karpuz, baklagiller ve fasulye gibi alkali besinleri de diyetinize dahil edebilirsiniz.

Yorumla