Sağlıklı ve Uzun Bir Yaşam İçin 6 Süper Gıda

Hepimiz sağlıklı ve uzun bir hayat arzularız; fakat kötü beslenme alışkanlıklarımız, yaşam tarzımız ve stres nedeniyle sağlığımız tehlikeye giriyor. Bunun sonucunda ise zayıf bağışıklık seviyesi ve sağlık ile ilgili türlü problemler ortaya çıkıyor.

Sağlıklı ve uzun  bir hayat sürmek için diyetimize dahil edilebileceğimiz birçok süper gıda vardır. Sağlıklı besin maddeleri ile dolu olan bu süper gıdalar, vücudun enfeksiyon ve hastalıklarla savaşma yeteneğini geliştirirken uzun bir ömrün anahtarını da bizlere verir.

1. Koyu Yeşil Yapraklı Sebzeler

Koyu yeşil yapraklı sebzeleri diyete dahil etmek; A, B, C, ve K vitamini ile bol miktarda karotenoidin (bir bitki pigmenti) vücuda girmesini sağlamak anlamına gelir. Yeşil yapraklı sebzeler, hücreleri korumada ve birçok hastalık riskini azaltmada görev yapan antioksidanlar içerir. İyice temiz olmak şartıyla sapları da kullanılabilir.

Tüm koyu yeşil yapraklı sebzeleri sulu yemeklerde, salatalarda veya çorbalarda kullanabilirsiniz.

2. Tohum ve Kuru yemiş

Tohum ve kuru yemişler, uzun bir yaşam sürmek isteyenlerin tercih edebileceği en uygun gıdalardandır. Vücuttaki iltihaplanmayı azaltmaya  da yardım ederler. Örneğin ceviz, kalp ve beyin sağlığına faydalı, iyi bir omega 3 yağ asidi kaynağıdır. Hatta zayıflama diyetlerinde bile kullanılabilir. Keten, kabak, chia ve kenevir tohumları da iyi birer omega 3 kaynağıdır.

Ayrıca kaju ve badem, metabolizma dostu olan demir ve magnezyum açısından zengindir. Yorgunluğunu gidermek için de bire birdirler.

Yağ oranı yüksek olan bu tohum ve kuru yemişler, sağlıklı ve uzun bir ömür için gerekli bir besin olan diyet lifi bakımından da zengindir.

3. Bitter Çikolata

Bitter çikolata, sağlıklı kalma, iyi uyuma ve ömrü uzatmaya yardımcı süper bir gıdadır. Çikolata, bir antioksidan kaynağı olan flavonol bakımından zengindir. Bitter çikolata ise, iltihap kapma riskini azaltır. Vücudu, enfeksiyon ve hastalıklarla savaşması için daha donanımlı hale getirir.

İçeceğinizin yanında ve ya tatlı tariflerinde kullanabilirsiniz.

4. Bal

Bal, bilinen en eski süper gıdalardan biridir ve birçok doğal tedavi yönteminde kullanılır. Ayrıca, bireyin genel sağlık durumunun iyileşmesine de yardımcı olur. Antiseptik (mikrop öldürücü madde) ve antioksidan özellikleri vardır.

Tahıllarla veya tatlı tariflerinde kullanabilirsiniz. Ayrıca sabahın erken saatlerinde bir bardak sıcak suya bir çay kaşığı bal ekleyip içebilirsiniz.

5. Fasulye

Fasulye, uzun yaşam formülünün en önemli maddesi olarak kabul edilir. Kolay erişilebilir olmasının yanı sıra fasulye, vitamin ve lif bakımından oldukça zengindir. Bu da sağlıklı ve uzun bir yaşam sürmek için gerekli bir besin olduğunun göstergesidir.

Çeşitleri arasında mercimek, siyah, pinto ve mung fasulyesi bulunur.

6. Avokado

Avokado, vücuda çeşitli faydalar sunan oldukça besleyici bir gıdadır. Magnezyum, protein, E vitamini, karbonhidrat ve iltihap oluşumunu önleyen yağlar açısından zengindir. Bu özellikleri ile yaşlanmayı yavaşlatır ve vücudun hastalık ve enfeksiyonlara karşı savaşmasına yardım eder. Sindirilmesi de kolaydır.

Sindirim, yaşlılıkta büyük bir sorun haline gelir ve düzenli avokado tüketiminin sindirimi de geliştirdiği bilinir. Bu, gıdaların vücut tarafından kolaylıkla işlenmesi ve besinlerin vücut tarafından kolayca emilmesi anlamına gelir. Tüm bu özellikler tek bir şeye işaret eder; uzun ve sağlıklı bir yaşam.