Sigara Bırakmanın Doğal ve Çok Kolay 10 Yolu

Sigara sadece kötü bir alışkanlık değildir. Sigara bir tür bağımlılıktır ve sizin genel sağlığınızı olumsuz yönde çok kötü etkiler.

Amerikan Akciğer Derneğine göre, tüm kanser ölümlerinin üçte birini ve ABD’de ölümcül kalp krizlerinin dörtte birinin nedeni sigaradır. Sigara çok kolay bırakılabilecek bir bağımlılıktır.

Sigarayı bırakmanın ilk ve en önemli nedeni kötü bir ölümden kurtulmaktır.

İnsanların sigarayı başlamalarının belli başlı nedenleri vardır. Bunlardan en yaygın olanları bulundukları ortamda bir kariyere sahip olduklarını düşünmeleri, strese girmeleri, medyadan etkilenmeleri, akran baskısı gibi nedenlerdir.

Her sigara ile vücuda giren nikotin, bünyede bağımlılık meydana getirir. En sonunda kişi sigaraya başlamış olur.

Nikotin  insan vücudunda birçok sağlık sorunlarına neden olur.

Solunum sağlık sorunları, yüksek tansiyon ve kalp hızı, bağışıklık sisteminin zayıflaması, erkeklerde düşük sperm sayısı, kadınlarda düşük doğurganlık, düzensiz adet döngüsü, erken menopoz , akciğer kanseri ve diğer kanser türleri sigaranın insanı etkileyen kötü yönlerinden bazılarıdır .

Sigara içmeyen ama sigara dumanına maruz kalan insanlarda da yani pasif sigara içicilerinde de nefes yolu ile ilgili hastalıklara yakalanma riski vardır.

Sigaranın kötü etkilerine bakıldığında, kullanan kişinin en kısa zamanda bırakmak için elinden gelen her türlü çabayı göstermesi gerekir.

Sigarayı bıraktıktan sonra hayal kırıklığı, kaygı, öfke, konsantrasyon eksikliği, iştah artışı, baş ağrısı, yüksek tansiyon ve sürekli sigaraya özlem gibi yoksunluk belirtilerini hissetmeyi bekleyebilirsiniz. Ama sigarayı bırakanların büyük bir bölümünde bu sıkıntıların hiç birisi yaşanmaz.

Günde iki tanede içseniz, iki paket de içseniz eğer bırakmayı istiyorsanız kesinlikle başarılı olursunuz !

Bu konu ile ilgili olarak aile sağlık merkezlerinden ve hastanelerdeki sigara bırakma servislerinden profesyonel anlamda destek alabilirsiniz.

Ayrıca bu kötü alışkanlığı bırakmanıza yardım edecek bazı basit, doğal yöntemleri de deneyebilirsiniz.

Şimdi siz değerli takipçilerimize sigarayı bıraktıran 10 doğal yöntemden ve sigarayı kesinlikle bıraktıran bir videodan bahsedeceğiz. Video yazının sonundadır.

Sigara nasıl bırakılır : 

1. Lobelya

Lobelya, değişik renklerde çiçek demetleri veren bir bitkidir. Lobelya, vücuttaki nikotin etkilerini azaltan, bir aktif terkip maddesi olarak adlandırılan lobelin içerir.

Lobelya bir çok aktarda mevcuttur. Sigarayı bıraktırması için günlük önerilen normal  doz günde üç kez 20 ila 60 damladır.

Bu tedavi yöntemine 3-5 damla gibi düşük bir dozda başlayıp tedbirli bir şekilde arttırmak en iyisidir.

Lobelya bir derece zehirli olduğu gibi, nitelikli bir sağlık uygulayıcısı gözetimi altında kullanımı önerilir.

Not: Kalp hastalığı veya yüksek tansiyonu olan kişiler bu bitkiyi kesinlikle kullanmamalıdır. Hamile ve emziren kadınlar ve çocuklar da bu bitkiyi kullanmamalıdır.

2. Meyan kökü ile sigarayı bırakma

Meyan sigarayı bırakmaya yardımcı olabilecek bir balgam söktürücü ve yatıştırıcı bir bitkidir.

Meyan hafif tatlı bir tada sahiptir ve duman üflemeye olan isteği gidermeye yardımcı olur. Ayrıca, sigara içenlerin öksürüğünü rahatlatır.

Ayrıca, bu bitki adrenal tonik ve kortizol seviyelerini dengelemeye yardımcı olabilir. Yorgunluğu azaltarak ve enerjinizi geri kazanmanızı sağlar.

Küçük bir meyan kökünü çiğneyerek sigara içme arzunuzu tatmin edebilirsiniz.

Hatta günde iki ya da üç kez meyan kökü çayı içerek aynı etkiyi görebilirsiniz.

Not: Meyan diyabet, yüksek tansiyon, böbrek hastalığı veya karaciğer hastalığı olan kişiler için tavsiye edilmez.

3. Acı biber

Acı biber de dumanda bulunan tütün ve kimyasal maddelerin zararlarına karşı solunum sistemini duyarsızlaştırır.

Artı, acı biberin antioksidan özelliği sigaranın akciğerlere verdiği zararları stabilize eder.

Sigarayı bırakmak için biberi, taze biber, biber tozu, kapsüller veya çay halinde kullanabilirsiniz.

Ancak, en iyi seçenek bir bardak su içine bir tutam acı biber katıp sigara içme isteği geldiğinde bu sudan yudum yudum içmektir.

4. Sarı Kantaron ile sigara bırakma

Bu şifalı bitki sigarayı bırakma evresindeki insanlara yardımcı olabilir. Sigarayı bırakan insanlardaki sinir etkilerini ortadan kaldırır, stresle savaşmasına yardımcı olarak sakinleştirici bir özellik sağlar.

Aslında, nikotinin eksikliği belirtileri zamanla geçebiliyor. Ama depresyona muzdarip olan kişiler sigarayı bıraktığı zaman anksiyete bozukluğu ve stres yaşadıkları görülmüştür.

Bir pilot çalışmada, 24 kişi sigara bırakma danışmanı desteği ile birlikte günde iki kez kantaron kapsül alarak sigarayı bırakmayı denemişlerdir. 12 hafta sonunda bu 24 kişiden dokuzu sigarayı bırakmıştır.

Tabi ki tüm sigarayı bırakma süreci bu çalışmaya bağlanmamalıdır.

Not: Bu bitki eğer kullanıyorsanız kullandığınız ilaçlar ile birleştiği zaman yan etki gösterebilir. Bu bitkiyi almadan önce doktorunuza danışmanız tavsiye edilir.

Ayrıca hamile veya emziren kadınlar için tavsiye edilmez.

5. Yeşil Yulaf

Ayrıca avena sativa veya yabani yulaf olarak bilinen yeşil yulaf, sigarayı bırakmaya yardımcı etkili bir bitkisel tedavi yöntemidir.

Yapılan bir çalışmada yeşil yulafın nikotin arzusunu ve yoksunluk semptomlarını azalttığı gözlemlenmiştir.

Artı, yeşil yulafın sakinleştirici etkisinin yanı sıra bir tonik etkiye sahiptir. Sinir hastalarının sigarayı bırakmasında son derece faydası vardır.

Yeşil yulaf kapsülü piyasada kolaylıkla bulunabilir. Güvenle günlük 300 mg yeşil yulaf kapsülü alınabilir, ama kendi bünyeniz için doğru dozu bulmak istiyorsanız kesinlikle doktora danışmanız tavsiye edilir.

6. Ginseng

Ginseng sigara içme istek sıklığını hafifletmeye yardımcı olabilir. Bu bitki böbrek üstü bezleri için bir tonik olarak kabul edilir ve kandaki kortizol seviyelerini yeniden düzenlemeye yardımcı olur.

Ginseng aynı zamanda fiziksel ve duygusal stres ile baş edebilmeyi sağlayan bir bitkidir. Sigarasızlık belirtileri yaşamadan vücudun dengesini yeniden kazanmasını sağlar.

Ayrıca, konsantrasyonu artırır, ruh gelişiminize yardımcı olur ve zihinsel strese iyi gelir.

Kahvaltılarda gevreğe yada bir bardak süt içerisine bir çay kaşığı ginseng tozu eklenerek kullanılabilir.

Bu yöntem sigaraya duyulan özlemi azaltır. Ayrıca bir parça kurutulmuş ginsengi çiğneyip ardından su ile yutabilirsiniz.

Not: Eğer kalp problemleri, şeker hastalığı, şizofreni ya da hormon bozukluğu gibi bir hastalığınız varsa bu doğal bitkiyi kullanmayınız.

7. Kedi otu

kedi otu ile sigarayı bırakın

sigarayı bırakmanın doğal yöntemleri

Kedi otu sigaradan tiksindiren şeyler arasındadır. Bir bitkisel yatıştırıcı ve anti-anksiyete takviyesi olarak çalışan bir çiçekli bitkidir.

İnsanlarda sigarayı bırakmaya yardımcı olacak bir çok etkisinin olduğu bilinmektedir. Bu bitki, beyindeki GABA reseptörleri ile etkileşimde bulunur ve bir sakinleştirici etkiye neden olur.

Vücut üzerinde sakinleştirici etkisini sigara içme isteğini ortadan kaldırarak gösterir.

Ayrıca, kediotu insanlardaki sinirlilik, depresyon, huzursuzluk ve anksiyete bozukluğu gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılabilir.

Sigarasızlık hissettiğiniz zamanlarda size çok faydası olur. Kedi otu insanların daha dinlendirici bir uyku uyumalarına yardımcı olur.
Kedi otu piyasada kapsüller halinde, toz veya tentür formatlarında bulunabilir. Bu yöntem kesinlikle bir doktor gözetiminde uygulanmalıdır.

8. Çarkıfelek Çiçeği

sigarayı bırakmak için çarkıfelek çiçeği

Çarkıfelek çiçeği vücudun gevşemesini sağlar, sinirlilik halini dindirir ve sigarayı bırakmanıza yardımcı olur.

Ayrıca sigarasız dönemdeki uykusuzluk ve huzursuzluk hallerini ortadan kaldırır. Nikotin arzusunu azaltarak sigarayı hayatınızdan tamamen çıkarmanızı sağlar.

Çarkıfelek çiçeği çay, tentür veya kapsül şeklinde kullanılabilir.

Ancak, diğer otlar gibi bu bitkiyi de bir sağlık kuruluşu gözetiminde kullanmak daha iyidir.

Bu bitki hamile ve emziren kadınlar için tavsiye edilmez.

9. Kulak Masajı ile sigarayı bırakma

Kulak masajı aşırı sigara içme isteği ile başa çıkmak için başka bir yoldur.

Sigarayı bırakmada kulak masajı vücudun anahtar noktası olarak kabul edilir. Kulak masajı esnasında sigara içme dürtüsü ortadan kalkar ve akapuntur noktaları uyarılır.

Bu yöntemi masaj salonlarında uygulatacağınız gibi kendinizde evde yaklaşık iki dakika boyunca kendi kulaklarınıza masaj yaparak sigara isteğinizi azaltmanıza yardımcı olabilirsiniz.

Bu doğal ilaçlar size sigarayı bırakmada yardımcı olur. Ama, sigarayı bırakmada her zaman güçlü bir irade en önemli faktör olmuştur.

Başarıyla sigarayı bırakma süreci sonunda, uygun bir diyet, egzersiz, meditasyon aracılığıyla sigaranın vücutta yol açtığı hasarı ortadan kaldırabilirsiniz.

Ayrıca nikotini vücuttan hızlıca atmak için ‘Nikotini Vücuttan Atmanın 8 Doğal Yolu‘ başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Sigaranın fiziksel bağımlılığından kurtulma süresi yaklaşık 3 gündür. Sigara içmeden geçirdiğiniz sadece üç günden sonra vücudunuz sigara istemez.

Fakat bu süreçten sonra birde psikolojik bağımlığı aşma süreci başlar ki buda yaklaşık 6 ay kadar sürer.

Değerli arkadaşlarım aşağıdaki yayınladığım videoyu sonuna kadar sıkılmadan izleyerek bu psikolojik bağımlılığı da çok rahat bir şekilde aşabilirsiniz.

Allen carr sigarayı bırakmanın kolay yolu başlıklı videoyu izledikten sonra gerçekten sigarayı bırakmak isteyen herkes bir daha sigara içmeyecek bunu da idda ediyorum.

Sigara nasıl bırakılır konulu yazımızla ilgili yorumlarınızı aşağıdaki form aracılığıyla bizimle ve diğer ziyaretçilerimizle paylaşabilirsiniz.

Yorumla

20 yorum