Sigara Bırakmanın Doğal ve Çok Kolay 10 Yolu

Sigara Bırakmanın Doğal ve Çok Kolay 10 Yolu

Sigara sadece kötü bir alışkanlık değildir. Sigara bir tür bağımlılıktır ve sizin genel sağlığınızı olumsuz yönde çok kötü etkiler.

Akciğer Derneğine göre, tüm kanser ölümlerinin üçte birini ve ölümcül kalp krizlerinin dörtte birinin nedeni sigaradır. Sigara çok kolay bırakılabilecek bir bağımlılıktır.

Arkadaşlar sigarayı bırakmanın ilk ve en önemli nedeni kötü bir ölümden kurtulmaktır.

Her sigara ile vücuda giren nikotin, bünyede bağımlılık meydana getirir. Nikotin insan vücudunda birçok sağlık sorununa neden olur. (Bkn: Nikotin nedir – vücuttan nasıl atılır)

Sigaranın kötü etkilerine bakıldığında, kullanan kişinin en kısa zamanda bırakmak için elinden gelen her türlü çabayı göstermesi gerekir.

Sigarayı bıraktıktan sonra oluşabilecek hayal kırıklığı, kaygı, öfke, konsantrasyon eksikliği, iştah artışı, baş ağrısı, yüksek tansiyon ve sürekli sigaraya özlem gibi yoksunluk belirtileri herkesi etkilemez, bunu unutmayın. Sigarayı bırakıpta bu belirtilerin hiç birini yaşamayan yüzlerce insan vardır.

Şimdi siz değerli takipçilerimize sigarayı bıraktıran 10 doğal yöntemden ve sigarayı kesinlikle bıraktıran bir videodan bahsedeceğiz. Video yazının sonundadır.

Sigara nasıl bırakılır – Sigara bırakma yöntemleri bitkisel yöntemler : 

1. Lobelya

Lobelya, değişik renklerde çiçek demetleri veren bir bitkidir. Lobelya, vücuttaki nikotin etkilerini azaltan, lobelin isimli bir bileşen içerir.

Lobelyayı aktarlardan rahatlıkla temin edebilirsiniz. Sigarayı bırakmak isteyenler için günlük önerilen normal doz üç kez 20 ila 60 damladır.

Bu tedavi yöntemine 3-5 damla gibi düşük bir dozda başlayıp yavaş yavaş arttırmak en iyisidir.

Lobelya bir derece zehirli olduğu için kullanmadan aile hekiminize danışmanızda fayda vardır.

Not: Kalp hastalığı veya yüksek tansiyonu olanlar bu bitkiyi kesinlikle kullanmamalıdır. Hamile olanlar, emziren kadınlar ve çocuklar da bu bitkiyi kullanmasın.

2. Meyan kökü ile sigarayı bırakma

Meyan sigarayı bırakmaya yardımcı olan balgam söktürücü ve yatıştırıcı bir bitkidir.

Hafif bir tada sahip olan meyan duman üflemeye olan isteği gidermeye yardımcı olur. Sigara içenlerin öksürüğünü rahatlatır.

Ayrıca, bu bitki adrenal ve kortizol seviyelerini dengelemeye yardımcı olarak yorgunluğu azaltır ve enerjinizi geri kazanmanızı sağlar.

Küçük bir meyan kökünü çiğneyerek sigara içme arzunuzu tatmin edebilirsiniz.

Hatta günde iki ya da üç kez meyan kökü çayı içerek aynı etkiyi görebilirsiniz.

Not: Meyan diyabet, yüksek tansiyon, böbrek hastalığı veya karaciğer hastalığı olan kişiler için tavsiye edilmez.

3. Acı biber

Acı biber solunum sistemini dumanda bulunan tütün ve kimyasal maddelerin zararlarına karşı duyarsızlaştırır.

Artı, acı biberin antioksidan özelliği sigaranın akciğerlere verdiği zararları stabilize eder.

Sigarayı bırakmak için acı biberi, taze, toz, kapsül veya çay halinde kullanabilirsiniz.

Ancak, en iyi seçenek bir bardak su içine bir tutam acı biber katıp sigara içme isteği geldiğinde bu sudan yudum yudum içmektir.

4. Sarı Kantaron ile sigara bırakma

Bu şifalı bitki sigarayı bırakma evresindekilere çok yardımcı olabilir. Sigarayı bırakan insanlardaki sinir etkilerini ortadan kaldırır. Stresle savaşmasına yardımcı olarak sakinleştirici bir özellik sağlar.

Aslında, nikotin eksikliği belirtileri zamanla geçebiliyor. Ama depresyona muzdarip olan kişiler sigarayı bıraktığı zaman anksiyete bozukluğu ve stres yaşayabiliyor.

Bir pilot çalışmada, 24 kişi sigara bırakma danışmanı desteği ile birlikte günde iki kez kantaron kapsül alarak sigarayı bırakmayı denemişlerdir. 12 hafta sonunda bu 24 kişiden dokuzu sigarayı bırakmıştır.

Tabi ki tüm sigarayı bırakma süreci bu çalışmaya bağlanmamalıdır.

Not: Bu bitki, eğer kullanıyorsanız kullandığınız ilaçlar ile birleştiği zaman yan etki gösterebilir. Bu bitkiyi kullanmadan önce aile hekiminize danışmanızda fayda var.

Ayrıca hamile veya emziren kadınlar için de uygun değildir.

5. Yeşil Yulaf

Ayrıca avena sativa veya yabani yulaf olarak bilinen yeşil yulaf, sigarayı bırakmaya yardımcı etkili bir bitkisel tedavi yöntemidir.

Yapılan bir çalışmada yeşil yulafın nikotin arzusunu ve yoksunluk belirtilerini azalttığı gözlemlenmiştir.

Artı, yeşil yulaf sakinleştirici etkisi ile sinir hastalarının kolay bir şekilde sigarayı bırakmasına yardımcı olur.

Yeşil yulafı kapsül şeklinde eczanelerden alabilirsiniz. Günlük 300 mg yeşil yulaf kapsülü alabilirsiniz, fakat doğru doz için satın aldığınız eczacıya danışın.

6. Ginseng

Ginseng sigara içme isteğinin sıklığını azaltır.

Aynı zamanda fiziksel ve duygusal stres ile baş edebilmeyi sağlayan bir bitkidir. Vücudu dengede tutarak sigarasızlık belirtilerini hissettirmez.

Ayrıca, konsantrasyonu artırır, ruh halinizi güzelleştirir ve zihinsel strese iyi gelir.

Kahvaltılarda gevreğe yada bir bardak süt içerisine bir çay kaşığı ginseng tozu ekleyerek kullanabilirsiniz.

Bu yöntem sigaraya duyulan özlemi azaltır. Ayrıca bir parça kurutulmuş ginsengi çiğneyip ardından su ile yutabilirsiniz.

Not: Eğer kalp problemleri, şeker hastalığı, şizofreni ya da hormon bozukluğu gibi bir hastalığınız varsa bu bitkiyi kullanmayın.

7. Kedi otu

kedi otu ile sigarayı bırakın

sigarayı bırakmanın doğal yöntemleri

Kedi otu sigaradan tiksindiren bitkiler arasındadır. Bitkisel bir yatıştırıcı ve anti-anksiyete takviyesi olarak çalışan çiçekli bir bitkidir.

İnsanlarda sigarayı bırakmaya yardımcı olacak bir çok etkisinin olduğu bilinmektedir. Bu bitki, beyindeki GABA reseptörleri ile etkileşimde bulunur ve sakinleştirici bir etki yapar.

Vücut üzerindeki sakinleştirici etkisini sigara içme isteğini ortadan kaldırarak gösterir.

Kediotu ayrıca sinirlilik, depresyon, huzursuzluk ve anksiyete bozukluğu gibi rahatsızlıkların tedavisinde de kullanılabilir.

Sigarasızlık hissettiğiniz zamanlarda size çok faydası olur. Kedi otu insanların daha dinlendirici bir uyku uyumalarına yardımcı olur.
Kedi otu eczanelerde kapsül, toz veya tentür formlarında bulunabilir. Bu yöntem kesinlikle bir doktor gözetiminde uygulanmalıdır.

8. Çarkıfelek Çiçeği

sigarayı bırakmak için çarkıfelek çiçeği

Çarkıfelek çiçeği vücudun gevşemesini sağlar, sinirlilik halini dindirir ve sigarayı bırakmanıza yardımcı olur.

Ayrıca sigarayı bıraktığınız ilk günlerdeki uykusuzluk ve huzursuzluk hallerini ortadan kaldırır. Nikotin arzusunu azaltarak sigarayı hayatınızdan tamamen çıkarmanıza yardımcı olur.

Çarkıfelek çiçeği çay, tentür veya kapsül şeklinde kullanılabilir.

Ancak, diğer otlar gibi bu bitkiyi de hekiminize danıştıktan sonra kullanın.

Bu bitki hamileler ve emziren kadınlar için tavsiye edilmez.

9. Kulak Masajı ile sigarayı bırakma

Kulak masajı yaparak aşırı sigara içme isteği ile başa çıkabilirsiniz.

Kulak masajı sigarayı bırakmada vücudun anahtar noktası olarak kabul edilir. Kulak masajı yaparken sigara içme dürtüsü ortadan kalkar ve akapuntur noktaları uyarılır.

Bu yöntemi masaj salonlarında uygulatacağınız gibi kendinizde evde yaklaşık iki dakika boyunca kendi kulaklarınıza masaj yaparak sigara isteğinizi azaltabilirsiniz. 

10. Ters lezzetler deneyin

Çarpışan tatlara konsantre olun.  Bazı yiyecekler sigaraların lezzetini arttırır, bazıları da sigaradan nefret ettirir. Sigarayla çatışan lezzetleri diyetinize uygulayarak sigara içme isteğinizi azaltabilirsiniz.

 • Herkesin ağız tadında ufak değişiklikler olsa da kırmızı et, kahve ve alkolün aromaları, sigaranın tadını arttırmaya meyillidir, bu yüzden sigarayı bırakmaya çalışırken bu yiyecekleri ve içecekleri azaltın.
 • Diğer taraftan, çoğu meyve, sebze ve süt ürünü, sigaranın tadını kötüleştirir, bu yüzden bırakma aşamasında bu yiyeceklere yönelin.

11. Taze limon suyu için

Yapılan çalışmalar içilen bir bardak limon suyunun sigarayı bırakmada bir adet nikotin sakızı kadar etkili olduğunu göstermiştir. Limon suyu ayrıca sigara içme isteğini de azaltmaktadır.

 • Limon suyu yukarıdaki yöntemde bahsedilen sigaranın tadını kötüleştiren bitkiler sınıfına girer.
 • Eğer tadından rahatsız olmayacaksanız sigarayı bıraktığınız ilk günlerde sigara isteği geldiğinde limon dilimlerini emebilirsiniz.

Bu doğal ilaçlar size sigarayı bırakmada yardımcı olur. Ama, sigarayı bırakmada her zaman güçlü bir irade en önemli faktör olmuştur.

Başarıyla sigarayı bırakma süreci sonunda, uygun bir diyet, egzersiz, meditasyon aracılığıyla sigaranın vücutta yol açtığı hasarı ortadan kaldırabilirsiniz.

Ayrıca nikotini vücuttan hızlıca atmak için ‘Nikotini Vücuttan Atmanın 8 Doğal Yolu‘ başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Sigaranın fiziksel bağımlılığından kurtulma süresi yaklaşık 3 gündür. Sigara içmeden geçirdiğiniz sadece üç günden sonra vücudunuz sigara istemez.

Fakat bu süreçten sonra birde psikolojik bağımlığı aşma süreci başlar ki buda yaklaşık 6 ay kadar sürer.

Değerli arkadaşlarım aşağıdaki yayınladığım videoyu sonuna kadar sıkılmadan izleyerek bu psikolojik bağımlılığı da çok rahat bir şekilde aşabilirsiniz.

Allen carr sigarayı bırakmanın kolay yolu başlıklı videoyu izledikten sonra gerçekten sigarayı bırakmak isteyen herkes bir daha sigara içmeyecek bunu da idda ediyorum.

Birde sağlık bakanlığının hazırlamış olduğu bir test de bu dönemde size oldukça yardımcı olabilir. (Bkn: Sigara bırakma testi)

Sigara nasıl bırakılır konulu yazımızla ilgili yorumlarınızı aşağıdaki form aracılığıyla bizimle ve diğer ziyaretçilerimizle paylaşabilirsiniz.

4

21 Yorum

Tüm yorumları göster
 1. Fatma
  13 Temmuz 2018
 2. Ahmet Safa
  2 Mart 2018
  • asuman bedel
   2 Mart 2018
 3. Robson Caroline
  4 Şubat 2018
 4. Fatih
  5 Ekim 2017
  • asuman bedel
   8 Ekim 2017
 5. Emre
  28 Haziran 2017
 6. Doğan
  5 Mayıs 2017
 7. İstanbul B.
  3 Mayıs 2017
  • Magdure
   16 Nisan 2018
 8. Anonim
  20 Nisan 2017
 9. İsminiz
  14 Mart 2017
 10. Emre
  25 Şubat 2017
  • admin
   25 Şubat 2017
   • Anonim
    20 Mart 2017
 11. sigara
  17 Ocak 2017
  • samet
   14 Mart 2017
   • ismail
    28 Haziran 2017
    • Anonim
     25 Ağustos 2018
 12. Sedat
  14 Ağustos 2016
 13. hkfertkhr
  19 Mayıs 2016

Soru Sormak İstermisin?

error: Sizde duyun haberiniz olsun !!