Sırt Sivilcelerinden Hızlı Bir Şekilde Kurtulmanın Doğal ve Bitkisel Yöntemleri

Akne (sivilce) rahatsız edici ve acı verici bir cilt problemidir. Eğer bu sivilceler sırtınızda çıkıyorsa sorun çok daha kötü olabilir. Sırt üstü uyumak iyileşme sürecini zorlaştırabilir.
Artı, sırtınızdaki sivilceleri kolayca göremediğiniz için durumun ciddiyetini analiz edemezsiniz.

Sırt sivilceleri de yüz sivilceleri gibi cilt gözeneklerinin aşırı sebum üretimi nedeni ile yada bakteriler nedeni ile tıkanması ile meydana gelir. Bu sivilceler aynı zamanda göğüs, omuz, kol, bacak ve kalçalarda da gelişebilir.

Vücut losyonu, masaj yağı ya da güneş kremi gibi ürünlerin kullanımı gözenekleri tıkayarak akne ve deri döküntülerine yol açabilir. Sırt sivilcelerinin oluşum nedenlerinin arasında dar giysilerin meydana getirdiği sürtünme, sağlıksız bir diyet, stres, yanlış vücut ve yanlış cilt bakımının neden olduğu hormonal değişiklikler sayılabilir.

Süreç biraz ağrılı ve zor olsa da tedavi amaçlı kullanabileceğiniz bir çok etkili ve basit ev ilaçları vardır.

sırt sivilceleri

İşte sırt sivilcelerinden hızlı bir şekilde kurtulmak için en iyi 10 doğal ilaç.

1. Elma sirkesi

Elma sirkesi sırt de dahil olmak üzere her türlü akne için en iyi doğal tedavilerden biridir.

Anti-enflamatuar ve anti-bakteriyel özellikleri nedeniyle deri döküntülerinden sorumlu olan enflamasyon ve bakteriyel büyümeyi inhibe eder. Artı derinin PH seviyesini dengelemeye yardımcı olarak cildi bu tür sorunlara karşı korur.

 • 1 fincan suya 1 çorba kaşığı elma sirkesi katıp karıştırın. Sırtınızdaki etkilenen bölgelere bu karışımı uygulayın. 10 dakika bekleyin, ardından ılık su ile durulayın. Yöntemi su bazlı bir nemlendirici uygulayarak tamamlayın. Bu yöntemi akne tamamen iyileşene kadar günde 2 veya 3 kez tekrarlayın.
 • Ayrıca, günlük elma sirkesi tüketmek cildinizi sağlıklı tutmaya yardımcı olabilir. Ilık bir bardak suya 1 çay kaşığı filtresiz elma sirkesi ve biraz ham bal katın ve günde iki defa için.

2. Çay Ağacı Yağı

Sırt sivilceleri için bir başka mükemmel ev çaresi de çay ağacı yağıdır.

Bu esansiyel yağ doğal antiseptik ve anti-enflamatuar özellikleri ile akneyi tedavi etmeye yardımcı olur. Topikal kullanıldığında, yağ cilt tarafından kolayca emilir ve hızla sivilcenin kurumasına yardımcı olur. Ayrıca, kızarıklık ve iltihabı azaltır.

 • Bir pamuk üzerine 1 veya 2 damla çay ağacı yağı damlatın ve sırtınızdaki etkilenen bölgelere hafifçe sürün. 15 ila 20 dakika boyunca bekletin ve ılık su ile durulayın. Bu yöntemi günde bir kez tekrarlayın.
 • Alternatif olarak, 1 çay kaşığı bala 4 veya 5 damla çay ağacı yağı damlatın ve iyice karıştırın. Karışımı etkilenen bölgelere uygulayın. Daha sonra, yaklaşık 15 dakika süre ile bekletip suyla durulayın. Bu yöntemi günde bir kez tekrarlayın.

Not: Cildi hassas olanlar seyreltilmemiş çay ağacı uçucu yağını kullanmasın. Kullanmadan önce çay ağacı yağı ile suyu 3 e 1 oranında karıştırın, yani yağı sulandırın.

3. Boraks

Boraks suda ve sıcakta çözünen, yoğunlaşmış bir borik asitten türeyen sodyum tuzudur. Boraks aynı zamanda doğal bir anti-akne ajan olarak kabul edilir. Bu güçlü antimikrobiyal ajan cilt üzerinde ki bakteri ve diğer toksinlerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Ayrıca, sırt akneleri ile bağlantılı olan ağrı ve iltihaplanmayı azaltmada yardımcı olan bir anti-enflamatuar ajan olarak çalışmaktadır.

 1. 1 kaseye yarım çay kaşığı boraks tozu koyun.
 2. 1 çay kaşığı gliserin ve biraz su katarak bir maske hazırlayın.
 3. Karışımı sırtınızdaki tüm aknelere sürün.
 4. Tamamen kurumasını bekleyin.
 5. Kuruyan macunu ılık su ile durulayın, dikkat edin sivilceli bölgelere soğuk su sıçramasın ve sırtınızı havlu ile kurutun.
 6. Yöntemi günde 1 ya da 2 kez tekrarlayın.

4. Bal

Bal sivilceli bölgeleri sulu ve sakin tutar. Doğal bir antibiyotik ve antibakteriyel ajan olan bal, akne semptomları azaltıp enfeksiyonu önleyebilir.

 • Etkilenen alan üzerine biraz ham bal veya Manuka balını hafifçe sürün. 10 ila 15 dakika bekleyin, sonra ılık su ile durulayın. Bu yöntemi 2 ya da 3 günde bir kez tekrarlayın.
 • Ayrıca 1 çorba kaşığı bal ve yarım çay kaşığı tarçın tozu ile bir maske hazırlayabilirsiniz. Bu maskeyi sırtınızdaki sivilcelere sürün. Yaklaşık 10 dakika bekleyin, sonra ılık su ile durulayın. Yöntemi günde bir kez kullanın.

5. Zerdeçal

Zerdeçal sivilceye neden olan P. acnes bakterilerini öldürmeye yardımcı olan bir antibakteriyel özelliğe sahiptir.

Artı, bu ortak mutfak malzemesi iltihabı ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olan bir anti-inflamatuar özelliğe sahiptir. Ayrıca cildin pH seviyesini dengeler.

 • 2 çay kaşığı tahine 1 çay kaşığı zerdeçal tozu katıp iyice karıştırın. Maskeyi etkilenen alanlara hafifçe sürün. Durulamadan önce yaklaşık 1 saat boyunca açık bırakın. Yöntemi bir kaç günlüğüne günde bir veya iki defa tekrar edin.
 • Ayrıca, enflamasyon ve ağrı ile mücadele için günde iki kez zerdeçallı süt için. Zerdeçallı süt yapmak için bir bardak ılık süte yarım çay kaşığı zerdeçal tozu katıp karıştırın.

6. Aloe Vera

Sırttaki rahatsız edici aknelerden kurtulmak için aloe verayı deneyin. Bu doğal jel sivilceye neden olan bakterileri öldürerek inflamasyonu azaltır ve iyileşme sürecini hızlandırır.

2014 yılında Dermatolojik Tedavi Dergisinde yayımlanan bir çalışma da aloe veranın akne vulgaris hastalığının hafif ve orta derecede tedavisinde çok etkili olduğu sonucuna varmıştır.

 • Bir aloe vera yaprağını kesip açın ve jelini ayıklayın. Bu saf jeli bir hafta boyunca günde iki kez etkilenen alan üzerine sürün.
 • Alternatif olarak, bir yemek kaşığı aloe jeline bir çay kaşığı bal ve bir miktar zerdeçal tozu katarak bir maske hazırlayın. Maskeyi etkilenen cilt üzerine uygulayın, 15 ila 20 dakika boyunca bekletin ve daha sonra su ile iyice yıkayın. Bu yöntemi günde bir kez tekrarlayın.

Yorumla