Sivilce izlerinden kurtulmak için 9 basit İpucu

Çoğu insan yaşantısının herhangi bir döneminde yüzünde ki sivilceler ile sorun yaşamıştır. Sivilce sorunu bazı insanlar için tam anlamıyla bir kabusa dönüşebilir. Yüzdeki sivilceler kişinin cesaret ve öz güvenini kırar. Yüzdeki siyah noktalar gibi sivilcelerinde tedavisi yıllar boyu sürebilir. Sonuçta sivilcelerden kurtulsanız bile ardından bıraktığı küçük ve can sıkıcı izlerle uğraşmak durumunda kalırsınız.

Sivilceler genellikle yüzde çıkar. Bunun dışında boyun, sırt, omuzlar veya göğüslerde de çıkabilir.

Doğal ve bitkisel tedaviler hakkında konuşmadan evvel sivilce ile ilgili bilmeniz gereken ilginç bir gerçek var. Cildimize elastikiyetini veren kollajen adında bir madde vardır. Sivilceler sıkıldığı yada patlatıldığı zaman bu kolajen maddesi azalacağı için cilt enfeksiyonlarına yakalanma riski de artacaktır. Ayrıca cildinizde derin izler oluşacak ve yüzünüz esnekliğini kaybedecektir.

sivilce izlerinden kurtulma

Sivilce izlerinden kurtulmanın doğal ve bitkisel yöntemleri

1. Limon – Limon cildinizdeki kollajen maddeyi arttırarak yüzünüzün esnekliğini geri kazanmasını sağlar. Ayrıca yüzdeki sivilce izlerini azaltmaya yardımcı olabilir.

Bir kaba bir adet taze limon sıkın. Bir pamuk yardımı ile bu suyu yüzünüze sürün. Kalan limon suyunu buzdolabında saklayarak daha sonra tekrar kullanabilirsiniz.

Limon Suyu Maskesi

Malzemeler:

  • Bir yemek kaşığı süt
  • Bir yemek kaşığı badem suyu (isteğe bağlı)
  • Bir yemek kaşığı bal
  • Bir yemek kaşığı Limon Suyu

Hazırlanışı – Tüm malzemeleri iyice karıştırın ve 10 gün boyunca günde bir defa hafifçe yüzünüze sürün.

Not – Yüzünüze bu maskeyi uyguladıktan sonra kesinlikle güneşli havada dışarı çıkmayın. Güneş yüzünüzdeki sivilce izlerini daha da belirginleştirir.

 2. Bal – Bal cilt problemleri için en popüler doğal bir tedavi yöntemidir. Ve akne izlerini tedavi etmek de bunun içindedir.

Sivilce izlerinin yada kızarıklıkların bulunduğu bölgeye akşam yatmadan önce bal sürün ve gece boyunca yüzünüzde bekletin. Ayrıca içerisine süt veya yoğurt katarak güzel bir sivilce maskesi hazırlayıp deneyebilirsiniz.

3. Çemen otu tohumları – Bir miktar çemenin yapraklarını attıktan sonra bir blender yardımı ile çekin. Elde ettiğiniz karışımı parmak yardımı ile yüzünüzdeki tüm izlerin üzerine teker teker uygulayın. 20 ile 30 dakika beklettikten sonra yıkayarak durulayın. Bu yöntemi izler azalıncaya kadar bir kaç gün deneyebilirsiniz.

4. Domates –  Domates lezzetli olduğu kadar şifalı özelliklere de sahiptir. Domateste cildin yenilenmesi için gerekli olan A vitamini vardır. Domates yaralı hücrelerin tedavisinde önemli bir rol oynar.

Birer adet domates , avokado ve salatalığı püre haline gelene kadar çekin ve karıştırarak bir macun hazırlayın. Bu macunu yüzünüzdeki kızarık ve sivilceden etkilenmiş bölgeye sürün. 20 dakika beklettikten sonra yıkayıp durulayın. Etkili sonuçlar için haftada 2-3 kere kullanın.

5. Aloe Vera ve Zerdeçal –  Aloe vera her evde bulunması gereken mucizevi bir hediyedir. Aloe vera cildinizdeki toksinleri temizler ve cildinizi nemlendirir. Aloevera sivilce nedeni ile ciltte oluşan girintileri ve izleri temizleyen bir kaç bitkiden bir tanesidir.

Ayrıca “Sivilce İzlerini Yok Etmek için Aloe Vera Tarifleri” başlıklı yazımızda aloe vera ile sivilce izlerinden kurtulmak için tarifleri ele aldık. Gözatmanızı tavsiye ederiz.

Öte yandan Zerdeçal cildinizi ölü hücrelerden arındırır. Bu iki şifalı bitkiyi eşit miktarda karıştırın ve parmak uçlarınızla sivilce izi olan bölgeye masaj yapın. 20 dakika beklettikten sonra yıkayarak durulayın.

6.Patates – Bu doğal yöntem diğer yöntemler kadar hızlı sonuç vermeyebilir fakat kesinlikle çok etkilidir. Bu yöntemi denemek için ihtiyacınız olacak tek şey bir adet dilimlenmiş çiğ patatestir.  Patates dilimlerini iz kalan bölge üzerinde 15 dakika boyunca gezdirin. Patates dilimleri ile dairesel hareketler yaparak yüzünüzü hafifçe ovun. Ardındın yüzünüzü yıkayın ve durulayın. Patates dilimi kuruncaya kadar kullanılabilir.

Patates ile yüzü ovmak cildi kurutacağı için bu işlem sonrasında hindistan cevizi yağı gibi doğal bir nemlendirici kullanarak cildinizi yumuşatabilirsiniz. Bu yöntem ile yavaş yavaş sivilce izlerinden kurtulabilirsiniz.

7.Papaya Maskesi- Bu maske ile sivilce izlerinden kurtulmak çok daha kolay ! Bu yöntem lazer ışığı tedavisi gibi etkili bir yöntemdir.

Papaya ve Bal Maskesi

Malzemeler:

  • Yarım bardak papaya püresi
  • 2 çay kaşığı hakiki bal

Yöntem – Bu iki malzemeyi karıştırarak yüzünüze uygulayın. 20 dakika boyunca beklettikten sonra yüzünüzü ılık su ile durulayın. Yaklaşık bir ay boyunca düzenli olarak bu yöntemi deneyin.

8.Zeytinyağı – Zeytinyağının içerisinde antioksidan ve demir ile birlikte, A, D, C, E, B1 ve B2 vitaminleri vardır. Bu mucizevi yağ nazik bir şekilde cildinizi iyileştirir ve izleri yok eder.

Zeytinyağı Maskesi

Malzemeler:

  • 2 Kaşık zeytinyağı
  •  – Bir kase sıcak su
  • – Temiz bir havlu

Yöntem – İzlerin ve yaraların üzerine zeytinyağı sürerek masaj yapın. Cildiniz bu yağın tamamını yada en azından bir kısmını absorbe edene kadar masaja devam edin. Bu da yaklaşık olarak 3 yada 4 dakikaya tekabil eder. Ardından, temiz bir bezi ılık suda ıslatın ve masaj yaptığınız yere bastırın. Yüzünüzdeki yağın fazlası gidene kadar bu bez ile yüzünüzü temizleyin. Ardından ılık su ile yüzünüzü yıkayın.

9.Buz – Buz cildinizdeki yara ve sivilce izlerinin boyutunu küçültür. Buzdolabından bir kaç kalıp buz alın ve bir beze sarın. Sonra bu buzlu bez ile sivilce izi olan yeri nazik hareketlerle ovun. Ciddi sonuçlar alana kadar bu yöntemi tekrarlayabilirsiniz.

Yorumla

11 yorum