Sızıntılı Bağırsak Sendromunun Bilmeniz Gereken Belirtileri ve Tedavi İpuçları

Uzmanlar, sızıntılı bağırsak sendromunun bugün tıpta en yanlış anlaşılan konulardan biri olduğunu söylüyor.

Bağırsak permeabilitesi olarak da bilinen Leaky gut sendromu (LGS), kendi başına bir hastalık değildir. Bu, en iltihaplı ve otoimmün koşullarla ilişkili olan patolojik bir durumdur.

Sorun bağışıklık sisteminin büyük bir bölümünün duvarlarının içinde bulunduğu vücudun en büyük organlarından biri olan ince bağırsağın geçirgenliğinde anormal bir artışa bağlı olarak başlar.

Bu artan geçirgenlik bağırsak astarının epitel tabakasını birbirine bağlayan bağırsak sıkı bağlantı noktalarında oluşan bir arıza sonucu ortaya çıkar. Bu bağlantı noktaları, toksinler ve sindirilmemiş gıda parçacıkları gibi şeylerin kan dolaşımına geçmesine izin vermez.

Burada meydana gelen sorunla bağlantı noktalarında ayrılmalar olur ve buradan kanın içerisine bakteriler, virüsler, sindirilmemiş gıda parçacıkları ve zehirli atıklar sızar.

Bağışıklık sistemi patojenleri de bu “yabancı işgalcilerle” savaşmaya başlar. Bu da sonuçta vücudunuzun farklı bölümlerinde iltihaplanmayla sonuçlanır ve bu da çeşitli belirtilere ve semptomlara neden olur.

Sızıntılı barsak sendromunun bir numaralı nedeni bağırsak astarında ki iltihabı tetikleyebilen glutendir. Yüksek miktarda süt ürünleri (kazein), şeker, alkol ve alerji yapan herhangi bir gıdanın tüketilmesi de bu soruna neden olabilir.

Antibiyotikler, steroidler veya aspirin, asetaminofen gibi tezgah üstü ağrı kesiciler de sızıntıya neden olabilir.

Bu gizemli durum, iltihaplı bağırsak hastalığı, artrit çeşitleri, akne, sedef hastalığı, karaciğer hastalığı ve pankreas hastalığı gibi farklı hastalık türleri ile bağlantılıdır.

LGS’yi teşhis etmek zordur, çünkü endoskopi veya kolonoskopi ile yapılan testlerle de bulunamaz. Fakat LGS’den mustarip olanlar için, bunu tanımlamak ve tedavi etmek yaşamlarını değiştirebilir.

İşte sızıntılı bağırsak sendromunun en belirgin belirtileri ve bunları tedavi etmek için şifalı basit ipuçları.

1. İnflamatuvar Bağırsak Hastalığı

Diyare, karın ağrısı, şişkinlik ve gaz oluşturan inflamatuar bağırsak hastalığı, LGS’in bir başka yaygın işaretidir.

Bağırsaktaki iltihaplanma hem ince hemde kalın bağırsak hareketlerinde irritabilite ve düzensizliklere yol açar ve bu da enflamatuvar barsak hastalığına neden olur.

2. Kronik Yorgunluk

Sürekli yorgun hissetmek sızıntılı bağırsak sendromunun belirtisi olabilir.

Leaky gut sendromu, sitokinler adı verilen bazı inflamatuvar bileşiklerde artışa neden olur. Bu bileşikler doğrudan yorgunluk ile ilişkilidir.

Sızıntılı bağırsak ayrıca adrenal bezlerini etkiler, adrenal tükenmişlik olasılığını artırır ve sık sık yorgunluğa neden olur. Vücuttaki diğer hormonları da bozarak yorgunluğa neden olabilir.

3. İnflamatuar Cilt Sıkıntıları

Ani gelişen akne, sedef hastalığı, dermatit veya egzama gibi inflamatuar cilt sorunları da sızıntılı bağırsak sendromunun belirtisi olabilir.

Bağırsağın aşırı geçirgenliği derinin iltihaplanmasına neden olabilir. İnflamasyon, bir dizi cilt rahatsızlıklarına, özellikle akne ve sedef hastalığına bağlıdır.

Artı, bağırsakta bir dengesizliğe neden olan zararlı bakterilerin artması, kronik cilt problemlerinin arkasında yatan diğer faktörlerden biridir.

4. Birden fazla eklem ağrısı

Eklem ve kaslardaki kronik ağrı, LGS’nin en yaygın belirtilerinden biridir.

İnsanlar eklem ağrısını iltihaplanmaya bağlasalar da, bu ağrıya bağırsaktaki sağlıklı mikroplardaki bir dengesizlik de neden olabilir.

2013 yılında ELife’da yayınlanan bir çalışmada, romatoid artrit hastalarının, bağırsaklarında ki Prevotella copri adlı bir böceğin hastalığına yakalanma olasılığını artırdığını tespit ettiler.

5. Ruhsal Sorunlar

LGS, anksiyete ve depresyon gibi ruh hali ile ilgili bozuklukları doğrudan etkileyen hormon ve diğer kimyasalların salınmasını tetikler.

Bağırsaklardaki zararlı bakteriler kan dolaşımına geçer ve beyinde toksin üretimine neden olur. Beyninizdeki bu toksinler beyninizdeki ruh halinizi olumsuz etkileyebilir.

2008’de yayınlanan bir çalışmada, sızıntılı barsağın çeşitli nörobilişsel bozukluklara neden olduğu gösterilmiştir. Ayrıca bu hastalık depresyonu tetikleyen diğer kimyasalların salınmasını tetikler.

LGS’in diğer yaygın belirtileri arasında şunlar bulunur:

 • Şişkinlik
 • Keyifsizlik
 • Gıda alerjileri
 • Tiroid problemleri
 • Çeşitli beslenme yetersizlikleri
 • Mevsimsel alerjiler veya astım
 • Premenstrüel sendrom (PMS) veya polikistik över sendromu (PCOS) gibi hormonal dengesizlikler,
 • Aşırı maya (Candida) büyümesi
 • Çölyak hastalığı, crohn hastalığı ve astım gibi durumları tetikleyebilir veya kötüleştirebilir

LGS’nin iyileşmesine yardımcı olacak ipuçları:

 • Sabahları aç karnına 15 dakika boyunca 1 çorba kaşığı hindistancevizi yağıyla gargara yapın, ağzınızı çalkalayın.  Bu, vücuttaki toksinlerin atılmasına ve iltihapların azalmasına yardımcı olacaktır.
 • Alkol kullanıyorsanız hemen bırakın.
 • Aspirin, ibuprofen, naproksen ve diğer nonsteroid antiinflamatuvar ilaçları (NSAİİ) kullanmayın.
 • Dışkı testi yaptırarak parazitiniz olup olmadığını öğrenin.
 • Anti-inflamatuar diyet yapın.
 • Diyetinizden gluten, süt ürünleri ve şeker gibi gıdaları çıkarın.
 • Probiyotik gıdalar tüketin.

Yorumla