Soğuk Algınlığı Evde Nasıl Tedavi Edilir

Soğuk algınlığı için etkili bir tedavi yok diyorlar. Hastalığın tam anlamıyla önlenemez olduğu doğru olmakla birlikte, soğuk algınlığı ile gelen belirtiler için tedaviler vardır.

Soğuk algınlığı farklı virüs tiplerinin neden olduğu bir enfeksiyon türüdür. Soğuk algınlığının yaygın belirtilerden bazıları şunlardır: baş ağrısı, burun akıntısı, öksürük, yüksek ateş, göz kaşıntısı, boğaz ağrısı, vücut ağrıları vb.

Hastalık boğaz ağrılarına, bronşit ve zatürre gibi diğer enfeksiyonlara neden olmadan önce tedavi edilmelidir.

Soğuk algınlığı için yan etkisi olmayan birçok doğal ve bitkisel tedavi yöntemi vardır, bunlar soğuk algınlığının çeşitli semptomlardan etkili bir rahatlama sağlar.

İşte soğuk algınlığı için etkili 10 ev ilaçları :

1. Sarımsak

Sarımsak tedavisi

Sarımsağın antibakteriyel ve antiviral özellikleri vardır. Soğuk algınlığının belirtilerinden kurtulmak için çok yararlı olabilir. Sarımsak bağışıklık sistemi için iyidir ve solunum yollarını açmanıza yardımcı olur, aynı zamanda vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

 • Bir adet sarımsağı iyice ezdikten sonra içerisine iki çay kaşığı limon suyu, bir tatlı kaşığı bal ve yarım çay kaşığı kırmızı biber veya kırmızı biber tozu karıştırın. Bu karışımı belirtiler geçene kadar her gün tüketin.
 • Bir bardak suyun içine dört ya da beş adet doğranmış sarımsak katıp kaynatın ve bir çay kaşığı bal ekleyin. Bunu da günde iki üç kez için.
 • Ayrıca çiğ sarımsak yiyebilir veya yiyecek ve içeceklerinize birkaç damla sarımsak yağı katabilirsiniz.

Hazırlanan karışım son hali aşağıdaki resimdeki gibi olmalıdır. 

Sarımsak biber karışımı

2. Bal

Bal, boğaz tahrişini yatıştırıcı özelliklere sahiptir, bunun yanı sıra soğuk algınlığının süresinin kısaltılmasında büyük yardımı olabilir. Bal yüksek miktarda besin ve enzim içerdiği için soğuk algınlığına neden olan bakteri ve virüsleri öldürür.

 • En basit yöntemi ile bir çay kaşığı bala iki çay kaşığı limon suyu katarak yiyebilirsiniz. Soğuk algınlığından kurtulmak ve boğaz ağrısını rahatlatmak için karışımı her iki saatte bir yiyin.
 • İsterseniz, sadece bir kaşık ham bal yutabilirsiniz.

3. Baharat Çayı

Baharat çayı soğuk algınlığı kurtulmak için son derece faydalı bir Ayurveda çaredir.

 1. Çeyrek fincan kuru kızarmış kişniş tohumunu ezin ve içine her biri bir buçuk yemek kaşığı olacak şekilde kimyon ve rezene tohumu ekleyin ayrıca çeyrek çay kaşığı da çemen tohumu ekleyin.
 2. Şimdi, bir bardak su kaynatalım.
 3. İçerisine yukarıdaki baharat karışımından yarım kaşık katın ve yarım çay kaşığı kaya şekeri katın.
 4. Üç ile dört dakika kaynamaya bırakın.
 5. Sonra iki çorba kaşığı süt ekleyin.
 6. Ardından karışımı bir tülbent yada süzgeç yardımı ile süzün.
 7. Sıcakken yavaşça yudumlayın.
 8. Bu baharat çayını belirtiler geçene kadar her gün için.

4. Zencefil

Zencefil antiviral, balgam söktürücü ve anti-inflamatuar özellikleri nedeniyle, soğuk algınlığı ve semptomların tedavisinde de yararlı olabilir.

 • Günde birkaç kez ham zencefil yiyebilir ya da zencefil çayı içebilirsiniz.  Zencefil çayının etkisini artırmak için içine bir limon suyunu ve bal ilave edin.
 • Ayrıca günde iki kez zencefil, karanfil ve tuz ile bir hamur yapıp bir buçuk çay kaşığı kadar yiyebilirsiniz.
 • Burun akıntısından kurtulmak için, kuru zencefil tozuna eşit miktarda tereyağı karıştırın, az miktarda da tatlandırıcı katabilirsiniz. Karışımı her sabah aç karnına tüketebilirsiniz.

5. Tavuk Çorbası

Tavuk çorbası, birçok temel besin ve vitamin içerdiği için soğuk algınlığı semptomlarını tedavi etmeye yardımcı olur. Tavuk çorbası yüksek antioksidan özellikleri ile iyileşme sürecini hızlandırır.

Buna ek olarak, bağışıklık sistemini güçlendirerek yorgun vücudun gücünü geri kazandırır. En iyi sonuçlar için, çorbayı hazırlarken organik sebze ve tavuk kullanın.

6. Kırmızı Soğan

Soğuk algınlığına yakalananlar ev yapımı kırmızı soğan şurubundan yardım alabilir. Şurubu hazırlamak için, kırmızı soğana, bal ya da esmer şekere ihtiyacınız olacak.

 1. 2-3 adet kırmızı soğanı yatay bir şekilde dilimleyin. Soğan dilimlerini bir kaba koyun ve ham bal ekleyin. Kap dolana kadar işlemi tekrarlayın.
 2. Kabın ağzını örtün ve 12 ile 15 saat boyunca bekletin. Kabın ağzını açtığınızda karışımın kıvamının kalın olması gerekiyor. Kalınlaşmamış ise biraz daha bekletebilirsiniz.
 3. Boğaz ağrısı ve soğuk algınlığının diğer belirtilerinden korunmak ve kurtulmak için bu şuruptan günde birkaç defa bir kaşık için.

7. Biber

Biber

Biber soğuk algınlığının çeşitli belirtilerini hafifleten en hazır doğal tedavilerden biridir. Biberdeki kapsaisin maddesi burun tıkanıklığını giderir, sümüğü yumuşatıp akışkanlığını artırarak rahatlama sağlar.

 • Eğer burun akıntısı muzdarip iseniz yemeklerinizin üzerine bolca biber ekin. Ayrıca ılık bir bardak suya bir çay kaşığı karabiber karıştırıp gargara yapabilirsiniz.
 • Biber yeyip içemiyorsanız biber kokulu bir ortamda kalıp biberin yukarıdaki etkilerinden faydalanabilirsiniz.

8. Sığır kuyruğu çayı

sığırkuyruğu Çayı

Bir fincan sıcak sığır kuyruğu çayı içerek kaybettiğiniz sıvıyı geri kazanabilir ve soğuk algınlığından kurtulabilirsiniz. Sığır kuyruğu çayı balgam söktürücü özellikleri sayesinde, genellikle soğuk algınlığının eşlik ettiği göğüs sıkışıklığını rahatlatmasında etkili olabilir.

 1. Sığır kuyruğu çayı yapmak için bir süzgeci kurutulmuş sığır kuyruğu otu ile doldurup beş ile 10 dakika süreyle bir bardak kaynar suyun üzerinde bekletin.
 2. Buna biraz bal ekleyerek günde iki ya da üç kez için.

Ayrıca soğuk algınlığı belirtilerini tedavi etmek için yeşil çay da içebilirsiniz.

9. Süt

süt

Süt zerdeçal ve zencefil tozu ile kombine edildiğinde, vücut ağrıları, baş ağrısı ve öksürük gibi soğuk algınlığının önemli semptomlarını tedavi etmeye yardımcı olur. Süt yanlış bilinenin aksine mukus üretimini artırmaz.

 1. Sütü kaynatın ve yarım çorba kaşığı zerdeçal ve bir buçuk çay kaşığı zencefil tozu (aynı zamanda taze zencefil de kullanabilirsiniz) ekleyin.
 2. Ağzınızı yakmadan içebilmeniz için sütü oda sıcaklığında soğumaya bırakın. Bu karışımı özellikle yatmadan önce olacak şekilde günde iki kez içmeye çalışın.

10. Tarçın

Tarçın

Tarçın soğuk algınlığı ile mücadeleye yardımcı olabilecek, boğaz kuruluğunu ve ağrısını hafifletecek bir gıdadır.

 • Bir bardak kaynar suya bir yemek kaşığı toz tarçın ve iki karanfil katıp karıştırın, 15 ile 20 dakika kaynamaya bırakın. Süzün ve hala sıcakken için. En iyi sonuçlar için, siz de biraz bal ekleyebilirsiniz. Bu çay günde bir ile üç kez içilmelidir.
 • İsterseniz, sadece bal ile birkaç damla tarçın kabuğu yağını karıştırıp yutabilirsiniz.

Bu ev ilaçları soğuk algınlığı belirtilerinden rahatlama sağlar. Soğuk algınlığı iki hafta veya daha uzun sürerse kesinlikle bir doktora danışın.

 

Yorumla