Stresle Başa Çıkma Yolları – En Etkili 35 Yöntem Sayesinde Strese Son!

Stresle Başa Çıkma Yolları – En Etkili 35 Yöntem Sayesinde Strese Son!

Stresle başa çıkma yolları oldukça basit biliyormusunuz. Günümüzde etrafta çok fazla panik ve kaos var. Bunların içinde sakin kalmak ve birileriyle rahat bir şekilde konuşmak neredeyse imkansız.

Stresli durumlarda sakin kalmayı öğrenin

E tabi sakin kalmak ve iç dengeyi korumak da oldukça önemli.

Bu yazımızda stresli durumlarda sakin kalmanıza yardımcı olabilecek birkaç alışkanlık ve stratejiyi listeledik, dikkatlice sonuna kadar okuyup sakin bir hayat yaşayın;

1. Derin nefes alın

Stresle başa çıkma yollarının ilki derin nefes almaktır. Stresli bir durumda, bir dakikalığına durun ve beş kez derin nefes alın. Stresin sizden sonsuza kadar gittiğini hayal edin.

2. Gevşeyin

Vücudunuzun gergin bölgelerini (sıkışık çeneler, sert omuzlar veya sert kaslar gibi) tanımlayın. Tam anlamıyla gevşemek için gergin zamanlarınızda bu bölgelere hafifçe masaj yapın.

3. Analiz etmeyi bırakın

Gereksiz yere endişe duyduğunuzda, montaj stresine yakalanabilirsiniz. Kontrolünüzün dışında olan şeyler için kendinizi strese sokmayın. Kendinizi aşırı analiz ediyorsanız, kısa bir yürüyüşe çıkın, müzik dinleyin ya da dikkatinizin dağılmasına yardımcı olacak bir şey okuyun. Kendinizi mutlu edecek şeylere odaklanın.

4. Bir şeyleri kişisel olarak almayın

Her zaman her şey seninle ilgili değildir. Her şeyi üzerinize almayın. Sadece sizinle ilgili olan şeylere odaklanın.

5. Sakinleştirici şeyleri veya yerleri görselleştirin

Kendinizi daha rahat ve sakin hissettiğiniz plaj veya doğa izleri gibi bir yerde olduğunuzu düşünün.

6. Sezginizi ayarlayın

Bir karar verirken sezginizi dinleyin ve bağırsak hislerine güvenin. İçgüdülerinizi dinlemek, en tatmin edici kararları almanıza yardımcı olacaktır. Bu kararların etkisi hayatınızın kalitesini artırmanıza yardımcı olacak, böylece hayatınızda sakin ve huzurlu bir ortam sağlayacaktır.

7. Kalbinizi Dinleyin

Stresle başa çıkma yolları arayanlar kalbinizi dinleyin. Kalbin sana neyin doğru olduğunu söyler. Kalbinizden sonra, kendinize karşı doğru olmanıza yardımcı olacak, yaşamınızdaki ahlak kurallarınız ve değerlerinizle daha uyumlu olacaksınız. Bu size huzurlu hissettirecektir.

8. Rutinleri ayarlayın

Yaşamınızdaki rutinleri ayarlamak, daha sonra ne yapacağınız konusunda karar verme ihtiyacını azaltacağından ve huzursuz sinir enerjisine demir atmaya yardımcı olacağından sizi rahatlatacaktır. Ayarlanmış bir rutin diğer önemli görevler için zihninizde yer açmanıza yardımcı olur.

9. Bir sonraki günü planlamak için 15 dakika erken kalkın

Gününüzü planlamak hayatınızı kolaylaştıracak. Her zamanki saatinizden 10 veya 15 dakika önce uyanın. Ardından gününüzü nasıl geçireceğinizi planladığınız kaba bir plan oluşturun. Bu size bir başarı hissi verecek ve stresli durumlarda sakin kalmanıza yardımcı olacaktır.

10. Düşüncelerinizi güncelleyin

Düşüncelerinizi kafanızdan ve kâğıttan çıkartmak, rahatlamak ve zihninizi sakinleştirmek için harika bir yoldur. Yazmak, düşünceleri zihninizden silmenize ve netlik getirmenize yardımcı olur ve hayatınızdaki endişeleri ve zorlukları belirlemenize yardımcı olur.

11. Yapılacaklar listesi oluşturun

Öncelik vermenize yardımcı olacak bir yapılacaklar listesi oluşturun. Yapılacaklar listesine bakın ve hangi işin acilen yapılması gerektiğini görün. Hayatınızdaki dağınıklık aklınızda gereksiz stres ve karışıklık yaratır. Bir yapılacaklar listeniz olduğunda, yapılması gereken her şeyin halledileceği ve aklınızı rahatlattığı için rahatlamış olursunuz.

12. Yapılacaklar listenizi azaltın

Uzun veya sonsuz bir yapılacaklar listesi sizi korkutabilir ve stresinizi artırabilir. Yapılacaklar listenizi parçalayın ve her seferinde bir adımını yapmaya çalışın. Önümüzdeki 2 saat içinde bugün yapabileceğiniz işlere ve önümüzdeki haftayı da diğer işlere ayırın. Bu, hızlıca odaklanmanıza ve listedeki en önemli şeyleri yapmaya başlamanıza yardımcı olacaktır.

13. Organize edin ve dağıtın

Stresle başa çıkma yolları denilince organize olmayı da denememiz gerekiyor. Evinizde veya iş yerinizdeki dağınıklıklar stres ve hayal kırıklığı yaratabilir. Çalışma alanınıza zihninizi temizlemenize ve sakinleşmenize yardımcı olacak şekilde ayarlayın.

stresle başa çıkma yolları

14. Hayatındaki gereksiz şeyleri ortadan kaldırın

Maddi şeyler veya insanlar gibi, önemsiz ve gereksiz şeyleri hayatınızdan çıkartın. Gerçekten çok önemli olmayan şeyleri yapmayı bırakın. Bu, odaklanmanızı sadece bugün yapılması gereken şeylere daraltmanıza ve yaşamınızdaki gereksiz stresi azaltmanıza yardımcı olacaktır.

15. Amacınızı birkaç mini hedefe ayırın

Amacınız çok zaman ve sabır gerektiriyorsa, bunu birkaç mini hedefe ayırın. Birkaç hedefe ulaşmak, sizi cesaretlendirmek için bir başarı hissi verir ve size hedeflerinize sadık kalmak için sabır sağlar.

16. Bakış açınızı duraklatın ve analiz edin

Bir şey sizi strese sokarsa, bir an için durun, derin bir nefes alın ve kendinize sorun, strese değer mi? Birkaç saat sonra, ertesi gün, gelecek hafta, gelecek ay veya hatta gelecek sene sonra ne olacak? Yakında, sizi strese sokan şeylerin çoğunun birkaç gün sonra bile farkına varamayacağını anlayacaksınız. Yani kontrolünüz dışında olan şeyler hakkında endişelenmeyin.

17. Kendinize, yerinizde başka biri olsa ne yapacağını sorun

Stresle başa çıkma yolları arayanlar bu yöntemi iyi okuyun. Bir an için kendi içinizden çıkın ve bakış açınızı değiştirin. Yaşamınızda gerçekten hoşlandığınız ve saygı duyduğunuz bir kişiyi bulun ve kendinize durumunuzdaki kişinin ne yapacağını sorun. Bu yeni bir bakış açısı bulmanıza yardımcı olacaktır.

18. Sizi rahatsız eden sorunu çözün

Seni aşağıya çeken her ne olursa olsun, stresli hissetmeni gereken şeyi hemen bırakın.

19. Akıl almayı bırakın ve sorun

Bir şeyleri düşünmeye veya insanları düşünmeye çalışmak, yaşamınızda gereksiz stres ve gerginliğe neden olabilir. Bunun yerine, iletişim kurun ve ne istediğinizi sorun. Bu, işleri karmaşıklaştırmak yerine basitleştirecektir. Ve aynı zamanda sakin kalmanıza da yardımcı olacaktır.

20. Kabul et ve git

Geçmişten gelen bir şey sizi rahatsız ediyorsa, sürekli onu düşünmek yerine onu kabul edin. Hatalarınızı, olumsuz deneyimlerinizi kabul ettiğinizde, güç kazanırsınız. Onların şu anda sizin için önemli olmadığını düşünmek sakin kalmanıza yardımcı olacaktır.

21. Yaptığınız her şeyde mükemmeliyetçiliği beklemeyin

Mükemmellik bir efsanedir ve bu gerçeği ne kadar çabuk kabul ederseniz, sizin için o kadar iyi olur. Kimsenin mükemmel olmadığını ve bunu bekleyerek, kendinizi gereksiz yere strese sokacağınızı bilin.

22. Kendi kendinizi merkeze koymayı bırakın

Kendin hakkında çok fazla düşünmeyi bırak. Çoğu zaman, genellikle ihtiyaçlarınızı ve problemlerinizi düşünürsünüz. Bu türden kendinden merkezli düşünce modeli, hayal kırıklıklarına ve strese yol açar. Bir süreliğine kendinizi unutun ve başkaları hakkında düşünün.

23. Başkaları için bir şeyler yapın

Kendiniz hakkında düşünmek yerine, başkaları için bir şeyler yapmaya çalışın. Verme neşesi size iç huzur ve mutluluk getirecek.

24. Çoklu görevden kaçının

Her seferinde bir şeye odaklanın. Bir iş seçin ve işiniz bitinceye kadar bir sonraki işe başlamayın. Bu şekilde stresli durumlarda sakin kalabilirsiniz.

25. Pratik dikkat

Dikkatinizi şu an yaptığınız şey üzerinde odaklayarak dikkat edin. Derin bir nefes alın, yavaşça ve 5’e kadar sayarak verin, dikkatini bu şekilde odaklayın. Yemek yerken, yürürken veya belirli bir işte çalışırken dikkat etmeyi deneyin. Yaptığınız şeyleri deneyimlemek için zaman ayırın. Her hareketinize odaklanın. Bu, beyninizi her zaman dikkatli olmak için eğitir. Dikkatli olmak, sakin ve formda kalmanıza yardımcı olacaktır.

26. Sosyalleşin

Endişeli hissetmeye başladığınızda, kendinizi daha iyi hissettirecek arkadaşlarınıza dönün. Arkadaşlarınızla biraz zaman geçirebilirsiniz, bu stresinizi azaltmanıza ve sakin kalmanıza yardımcı olur.

27. Uykunuza dikkat edin

Vücudunuz ve aklınız dinlenmek ve yenilemek için yeterli uykuya ihtiyaç duyar. Uykusuzluk sizi strese sokabilir. Gerekli uyku miktarını almak, stresi yok eder, sakin ve rahat kalmanıza yardımcı olabilir.

Dinlenmek ve sakin kalmak için gece boyunca uyuyun.

28. Şekerlemeler yapın

Stresle başa çıkma yollarından en sevimlisi şekerleme yapmaktır. 15 dakika süren bir şekerleme bedeninizi ve zihninizi tazeler ve canlandırır. Uyku sakinleşmenize yardımcı olur. Zihniniz dinlendiğinde, bilinç dışı zihninizin karışıklıklarını sıralayabilir.

29. Meditasyon yapın ya da yoga yapın

Meditasyon, stresi atlatmanıza ve rahatlamanıza yardımcı olacak, durgunluk bulmanıza yardımcı olacaktır. Oturup nefesinize ya da duaya konsantre olmak için sessiz bir köşe bulmanız yeterli. Bu, yalnız kalmanıza ve dikkat dağıtıcı ve sıkıcı düşüncelerinizi azaltmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca rahatlama ve sakin olma yeteneğinizi arttırır. Her gün dua etmek için zaman ayırın. Hayatınızın değiştiğini hissedeceksiniz.

Meditasyon ve yoga da sakin kalmanıza yardımcı olabilir

30. Şükredin

Stresli veya endişeli iseniz, ALLAH’a şükran duygularınızı ifade etmek, stres hormonlarınız üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir. Minnettarlığınızı ifade ettiğinizde, sadece kendinizi iyi hissettirmekle kalmaz, aynı zamanda sakinleşmenize de yardımcı olur. Her gün sizin için minnettar hissettiğiniz üç şeyi yazmak için zaman ayırın.

31. Günlük olaylarda sabırlı olun

Kendinizi stresli hissettiğiniz zamanlarda sabırlı olun. Böyle yaparak sakin olma yeteneğinizi arttırmanıza yardımcı olur. Örneğin: Süpermarkette daha uzun kuyruklara girin, can sıkıcı insanlara karşı kendinizi şımartın veya doğanın ortasında uzun bir yürüyüşe çıkın.

32. Kendinize karşı şefkatli olun

Öz eleştiri yapmaktan kaçının. Kendiniz için yargısal ve saygısız olduğunuzda, gönül rahatlığınızı kaçırır ve stresinizi artırırsınız. Kendinize şefkatli olduğunuzda, iç değer bakımından güçlenirsiniz. İç huzuru ancak bu şekilde sağlayabilirsiniz.

33. Olumsuz konuşma ve inançlardan kaçının

Stresle başa çıkma yollarının en önemlilerinden biriside budur. Sürekli zihinsel konuşma ve sürekli olumsuz konuşma, stresinizi ve hayal kırıklığınızı artırabilir. Düşünce kalıplarınıza dikkat edin ve kendinizi negatif bir düşünce spiraline dönüştürdüğünüzde durun ve pozitif olanlara dönüştürün. Günlük pozitif konuşmalar yapın. Bu, sakin olmanıza yardımcı olabilir. Olumlu ifadeleri deneyin. Örneğin, bir düşünce sarmalına girdiğinizde “bu bana işlemez”, “ben yavaş yavaş bunun üstesinden gelebilirim” diyin. Bunu daha önce yapmıştım diyin.  Olumlu konuşma, stresi atlatmanıza, sakin kalmanıza ve sakin ve özlü bir şekilde durumlarla başa çıkmanıza yardımcı olur.

34. Teknolojiden uzaklaşın

Bu günlerde herkes teknoloji ile aşırı bağlantılı. Zihniniz her zaman bilgi içeren bir overdrive üzerinde; Her zaman e-postalar, sosyal beslemeler, sohbet vb. ile meşgul oluyorsunuz. Zihniniz rahatlamaya, şımarmaya ve hayattan zevk almak için zamana ihtiyaç duyar. Biraz nefes alın. Seçeceğiniz bir zaman diliminde tüm teknolojik ürünlerden uzaklaşın ve rahatlayın.

Sosyal medyayı bir süreliğine yalnız bırakın ve biraz huzurun tadını çıkarın

35. Yavaşlayın

Aceleniz olduğunda kontrolü kaybedersiniz; nereye gittiğinizi ve nedenini yitirirsiniz. Bir şeyler yapmak için acele etmeyin. Bir şeyler yapmak için her zaman aceleniz olduğunda, stresli ve sinirli hale gelirsiniz. Yavaşlamak stres ve karışıklıktan kurtulmanıza ve ana yeniden bağlamanıza yardımcı olacaktır. Bu şekilde yapmak sağlıklı bir bakış açısı bulmak ve olayları açık ve sakin bir şekilde düşünmeyi daha kolay hale gelir.

Stresle başa çıkma yolları başlıklı yazımızla ilgili aklınıza takılan tüm soruları aşağıdaki yorum formu ile bizlere ulaştırabilirsiniz.

2

Henüz Yorum Yapılmamış

Tüm yorumları göster

Soru Sormak İstermisin?

error: Sizde duyun haberiniz olsun !!