Stressiz Yaşamın Sırları

Günlük yaşamda çeşitli olaylarla karşılaşıyoruz. Bu olaylar ise ruh halimizi etkiler. Psikolojik durumumuz elbette ki, sırayla yaptığımız işin kalitesini belirler. Bu makalemizde yaşamımızı etkileyen, temel faktörlerden biri olan stresi ortadan kaldırmanın yolları hakkında konuşacağız. Araştırmalara göre, çalışan her 5 kişiden biri gün boyunca stres içinde olur. Stresli olan kişi ise baş ağrısı, sindirim problemleri, uykusuzluk gibi sorunlardan muzdarip olur. Bu da insanın psikolojisini etkiler. Psikolojimizin bozuk olması hem işteki verimliliğimizi, hem de özel hayattaki davranışlarımızı etkiler.
Denetleme
Stresten kurtulmak için algılarımızla mücadele etmeyi öğrenmeliyiz. İnsanların bu konuda düşünceleri farklıdır. İnsanlar çoğunlukla stres ile mücadelenin yollarını araştırmıyor. Sonuçta günün yeni başlamamıza rağmen otobüste, yolda karşılaştığımız en küçük anormal durum, birilerinin davranışı tüm günümüzü stres içinde geçirmemize neden olur. Ama unutmayın: ulaşımda, iş yerinde mutlaka sizi sinirlendirecek bir şeyler bulunacaktır. Bu sorunla başa çıkmanın tek yolu; her küçük detay üzerinde düşünmemek, asabileşmemek, kendine hakim olmayı başarmaktır.
Gezi
Eğer iş yerinizde yaşadığınız olaylar sizi asabileştirmiş ise, işten çıkınca, ya da arkadaşlarınızla buluştuğunuz zaman onlarla da sinirli ses tonuyla konuşmayın. Bununla sadece çevrenizdeki insanları kaybedebilirsiniz. Aksine, eğer işte yolunda gitmeyen bir şeyler oldu ise, o gününüzü keyifli geçirmek için mutlaka arkadaşlarınızla buluşun.
Yiyecekler
Stres sırasında dikkat etmek durumuna olduğunuz noktalardan biri de doğru beslenmedir. Elbette ki, sadece stresli olduğunuz zaman değil, her zaman diyetimize dikkat etmeliyiz. Ama bu durum özel hassasiyet gerektirir. Stresli zamanlarda daha fazla vitaminli yiyeceklerle beslenmelisiniz. Unutmayın stres durumunda zararlı alışkanlıkların (sigara, içki, uyuşturucu) size hiçbir faydası olmayacaktır.
Stresten uzaklaşmak için aşağıda sizin için yaptığımız tablo dan da faydalanabilirsiniz. İşte veya evde olmanıza bakılmaksızın günlük planlarınızı aşağıdaki sisteme göre kurmaya çalışın.
07:00
Güne bir bardak portakal suyu içmekle başlayın. Çünkü, stressde olan insanlara sürekli C vitamini gerekir. Sadece bunu yaparak bile rahatlayabilirsiniz.
08:00
2 saatinizi spora ayırın ve fiziksel aktiviteler ile meşgul olun.
11:00
Spordan sonra zevkinize uygun şarkıları dinlemeye çalışın. Seçtiğiniz müzikler ne kadar pozitif ve ritmik olursa o kadar rahatlarsınız.
13:00
Günlük programınıza mutlaka yürüyüşü de eklemelisiniz. Temiz havada bir saat dolaşarak rahatlayabilirsiniz.
15:00
Arkadaşlarınızla buluşmak stresinizi azaltmaya yardımcı olacaktır.
18:00
Bu saatlerde soğuk birşeyler içerek rahatlayabilirsiniz.
20:00
Balıkta bulunana omega-3 yağ asidi stresi azalttığı için balık yiyerek rahatlayabilirsiniz.
21:00
Kitap okumak kafanızı dağıtacak en güzel yöntemlerden birisidir. En azından kitap okurken günlük yaşam kaygılarından 1 saatlik de olsa kurtulmuş olacaksınız, buda sizi stresten uzaklaştıracaktır.
23:00
Güne sağlıklı başlamak istiyorsanız, mutlaka 7-8 saat uyumalısınız. Bunun için de akşam saat 11’den itibaren TV’den ve bilgisayardan mutlaka uzaklaşmalısınız. Rahat ve kısa zamanda uyumak istiyorsanız, bu temel şartlardan biridir.

Yorumla