Stresten Kurtulma Yolları – En Etkili 10 Yöntem

Stresten kurtulma yollarını detaylı anlatmadan önce çok kısa bir bilgilendirme yapmak istiyorum. Çoğu kişi zaman zaman stres yaşar. “Stres” terimi, herhangi bir değişim talebine karşı vücudun spesifik olmayan cevap belirtileridir. Strese, özellikle iş hayatında, ilişkilerde sorunlar yaşayanlar veya para sorunları olanlar daha yatkındır. Ayrıca travmatik olaylarda strese neden olur.

Stresin ortak fiziksel etkileri baş ağrısı, kas gerginliği ya da ağrı, göğüs ağrısı, yorgunluk, sık idrara çıkma, mide rahatsızlığı ve uyku güçlüğüdür.

Ayrıca stres anksiyete, huzursuzluk, motivasyon eksikliği, sinirlilik, gereksiz öfke, üzüntü, depresyon ve sosyal çekilme gibi belirtilere yol açan ruh halinizi ve davranışınızı doğrudan etkilemektedir.

Stres akut veya kronik olabilir. Çok fazla stres yüksek tansiyon, obezite, kalp rahatsızlığı, anksiyete ve depresyona neden olabilir. Hatta kişinin hayattan zevk almasını genel olarak azaltabilir.

Stres hayatın kaçınılmaz bir parçasıdır, ancak baş etmek için birçok kolay yol vardır. Olumlu bir bakış açısı izleyerek, bazı yaşam tarzı değişiklikleri yaparak, sağlıklı bir diyetle beslenerek ve bazı basit ev ilaçlarını kullanarak stresi etkili bir şekilde yönetebilirsiniz.

Stresten kurtulma yolları

Stresten kurtulma yolları

Stresle evde başa çıkmanın yöntemleri – En etkili 10 yöntem.

1. Yavaş ve Derin Nefes Alıp Verin

Yavaş ve derin nefes alma, stresli bir ortamda rahatlamanıza yardımcı olabilir. Derin solunum ile vücudunuza daha fazla oksijen girer, bu da zihninizde ve bedeninizde sakinleştirici bir etki yapar. Aslında, 15-30 dakika yavaş, derin solunum yaparak günü stressiz geçirebilirsiniz. Hatta daha net düşünmenizi sağlayabilir, böylece stresle daha kolay başa çıkabilirsiniz.

 1. Stresliyken, oturun ya da sessiz ve rahat bir yere yatın.
 2. Gözlerinizi kapatın ve burnunuzdan 5’e kadar sayarak derin bir nefes alın.
 3. 5’e kadar sayıp nefesinizi tutun, sonra 5’e kadar sayarak nefesi verin.
 4. 5-6 kez tekrarlayın veya sakinleşip rahat hissetmeye çalışın.

2. Epsom Tuzu

Epsom tuzu, stresliyken sakinleşmenize yardımcı olacak yararlı ve etkili bir yöntemdir. Stres vücuttaki magnezyum seviyesinin düşmesine neden olur ve adrenalin seviyesini arttırır.

Epsom tuzundaki magnezyum miktarı yüksektir, bu da beyindeki duygu durumu yükselten serotonin kimyasal maddesinin yükselmesine yardımcı olur. Doğal olarak stresin azalmasına, rahatlamaya, kaygı, sinirlilik, uykusuzluk ve anormal kalp ritmini azaltmaya yardımcı olur.

 1. Banyo suyuna 1 su bardağı Epsom tuzu ve birkaç damla aromatik esansiyel yağ ekleyin.
 2. Tuz granülleri suda çözünene kadar iyice karıştırın.
 3. Bu yatıştırıcı suyun içinde 20 dakika dinlenin.
 4. Bunu haftada 2 veya 3 kez tekrar edebilirsiniz.

3. Papatya Çayı

Papatya, stres azaltan etkili bir bitkidir. Yatıştırıcı ve rahatlatıcı doğası, merkezi sinir sistemi üzerinde bir olumlu bir etkiye sahiptir. Kasları rahatlatır, endişeyi azaltır ve daha bir iyi uyku uyumanıza yardımcı olur.

 • Stresle mücadele etmek için günde 4 bardak kadar papatya çayı içebilirsiniz. Çayı hazırlamak için, bir fincan sıcak suya 2 çay kaşığı kuru papatya katın. Örtün ve 10 dakika kadar demlendirin. Az serinlesin, içine az organik bal katıp tatlandırın ve için.
 • Ayrıca, küvetin içini sıcak suyla doldurup içine papatya çiçeklerini veya birkaç damla papatya yağı katıp içinde bekleyerek rahatlayabilirsiniz.
 • Bu bitkiyi ek formda da alabilirsin. Doğru miktar için doktorunuza danışın.

4. Masaj

Masaj yaptırmak birçokları için stres giderici etkiye sahiptir. Geleneksel Çin tıbbına göre, masaj stresi azaltmak ve genel sağlığı iyileştirmek için enerji kanallarını açmaya yardımcı olur.

Ayağa, ellere, sırta ve kafaya sıcak bir yağ ile masajı yapmak gergin kasları rahatlatır, dolaşımı iyileştirir ve endişe ile mücadele etmenize yardımcı olur.

Rahatlatıcı bir masaj için susam, zeytin veya hindistancevizi yağı kullanabilirsiniz.

 1. İstediğiniz yağı hafifçe ısıtın.
 2. Alnınıza, boynunuza, omuzlarınıza, ayak ve altlarına masaj yapmak için bu sıcak yağı kullanın.
 3. Daha sonra, sıcak bir banyo yapın.
 4. Stresinizi azaltmak için vücudunuza her gün ya da gerektiğinde masaj yapın yada yaptırın.

5. Ashwagandha

Aynı zamanda Hint ginsengi veya Withania somnifera olarak bilinen Ashwagandha, stres için etkili bir bitkidir.

2012 yılında Indian Journal of Psychological Medicine’de yayınlanan bir araştırmada, ashwagandha kökünün stres hormonu olan kortizol seviyelerini düşürerek yetişkinlerde stres ve kaygıları azaltmada etkili olduğunu bulmuştur. Bu bitki strese karşı direnci arttırır, bu da yaşam kalitesini artırır.

Buna ek olarak, ashwagandha sinir sistemini güçlendirir, enerjiyi artırır, yorgunluğu savuşturur ve uyku kalitesini geliştirir.

Bu bitki piyasada taze kök, kurutulmuş kök, toz veya ek formda kolaylıkla bulunur. Önerilen doz, günde 3 kez 1 su bardağı süt veya suda kaynatılan taze veya kurutulmuş kökün 1 ila 2 gramıdır. Bir takviye alırken önce doktorunuza danışın.

Not: Hamile kadınlar ve küçük çocuklar bu otu kullanmamalıdır.

6. Fesleğen

Fesleğen doğal bir anti-stres maddesi olarak çalışan, etkili bir Ayurvedik bitkidir. Adaptogenik bir bitki olması vücudun fiziksel ve duygusal strese karşı doğal tepkisini arttırır. Artı, vücudun stres zamanlarında düzgün çalışmasına yardımcı olur.

Etnofarmakoloji Dergisinde yayınlanan 2006 tarihli bir araştırmaya göre, fesleğen kronik stres kaynaklı değişikliklere karşı merkezi sinir sistemini koruyor.

Stresini Azaltmak İçin Fesleğen Çayı İçebilirsiniz.

 • Günde iki kez 10 ila 12 adet taze fesleğen yaprağı çiğneyebilirsiniz.
 • Stresi azaltmak için bir fincan fesleğen çayı içebilirsiniz. Çayı hazırlamak için, 1 çorba kaşığı taze fesleğen yaprağını bir bardak kaynar suya katın. 5 dakika boyunca ağzını kapatın ve demlendirin. Az soğuduktan sonra, az organik bal katıp ve çayı yavaşça yudumlayın.

7. Yeşil Çay

Ayrıca   bir bardak yeşil çay yudumlayarak stresten uzak kalabilirsiniz. Yeşil çay, alfa beyin dalgalarının üretimini teşvik eden, stres azaltan, rahatlamayı teşvik eden ve odaklanma ve zihinsel uyanıklığı artıran bir amino asit olan L-Theanine’i içeriyor.

Buna ek olarak, bu amino asit gama-aminobütirik asit (GABA), gevşemeyi teşvik edici nörotransmitter gelişiminde önemli bir rol oynamaktadır.

 1. Bir fincan sıcak suya 2 çay kaşığı yeşil çay yaprağı katın.
 2. 5 dakika boyunca ağzını kapatıp demlendirin.
 3. Az biraz taze limon suyu ve bal katın.
 4. Stresi azaltmak için günde 2-3 bardak yeşil çay içebilirsiniz.

8. Passif Lora Çiçeği

Stres için etkili bir diğer halk ilacı da pasiflora çiçeğidir. pasiflora çiçeği beyindeki GABA düzeylerini artırabilir, bu da stresin yanı sıra kaygı ve panik atakların azalmasına yardımcı olur.

 • Stres azaltmak için bir fincan pasiflora çiçeği çayı içelim. Çayı hazırlamak için 1 çorba kaşığı kurutulmuş otu 1 fincan sıcak suya katın. Ağzını kapatın ve yaklaşık 10 dakika demlendirin. Çay hala sıcakken için.
 • Pasiflora, sıvı, tentür ve tablet formlarında da bulunur. Bazı ilaçlarla etkileşime girebileceğinden takviye almadan önce önce daima doktorunuza danışın.

Not: Hamile bayanlar ve küçük çocuklar için uygun değildir.

9. Stresten Kurtulma Yolları : Egzersiz

Hafif yada yüksek yoğunluklu egzersiz, aerobik, büyük bir stres giderici olarak çalışır. Stres hormonlarını azaltmaya ve vücudunuzdaki “iyi hissetmenizi sağlayan” hormonları artırmaya yardımcı olur. Buna ek olarak, ruh halinizi geliştirir ve günlük endişelerinizden rahatlama sağlar.

Stresliyken egzersiz yapmak için zaman ayırmaya çalışın. Kısa bir yürüyüş yapabilir, yüzebilir, dans edebilirsiniz. Masa tenisi oynamak bile stresi azaltır.

Ayrıca stresle mücadele için yoga Yapabilirsiniz. Yoga, hem zihninizi hem de bedeninizi sakinleştiren bir meditasyon çeşididir. Aynı zamanda odaklanmayı artırır ve yaptığınız her şeyde sakin ve rahat kalmanıza yardımcı olur.

10. B Vitaminleri

Stresi önlemek ve ruh halinizi iyileştirmek için B vitaminleri almaya başlayın.  B vitaminleri olan B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9 ve B12 vitamini beynin ve sinir sisteminin düzgün çalışmasını sağlarken, aynı zamanda rahatlamayı ve stres ve yorgunlukla mücadeleyi destekler.

Aslında vücuttaki B vitamini eksikliği sinirlilik, depresyon ve apati oluşturabilir. Bu nedenle, stresliyeken, B vitamini bakımından zengin gıdaları tüketmeye çlışın.

 • B vitamini bakımından zengin gıdalar arasında, tahıllar, fasulye, bezelye, fıstık, ıspanak, lahana, siyah çörek pekmezi, avokado, patates, muz, baklagiller, yumurta ve süt ürünleri vardır.
 • B vitamini takviyesi de alabilirsiniz. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu B vitamini tipini öğrenmek için önce bir doktora danışın.

Ek İpuçları

 • Aileniz ve arkadaşlarınızla daha fazla vakit geçirebilmeniz için İnternet ve telefon kullanımınızı sınırlayın.
 • Uykunuzu iyi alın. Uyku doğal bir stres azaltıcıdır.
 • Haftanın 5 günü, 30 dakikalık bir yürüyüşün keyfini çıkarın.
 • Alkol, kafein ve şeker tüketiminizi sınırlayın.
 • Ruh halinizi iyileştirmek ve stresle mücadele etmek için tahılı gıdalar ve proteini bol sağlıklı yiyecekler yiyin.
 • Diyetinize daha fazla C vitamini ekleyin. C vitamini, stres hormonu düzeylerini normale döndürmeye yardımcı olur.
 • Eğer sigara içiyorsanız bırakın.
 • Stresliyken dinlendirici müzikler dinleyin. Müzik zihniniz için yatıştırıcı bir etki yapar.
 • Aromaterapi ruh halinizi iyileştirerek, kaygı düzeyini azaltarak, odaklanma ve konsantrasyona yardımcı olarak stresten kurtulmayı sağlayabilir.
 • Örgü örmek, bulmaca çözmek, kitap okumak veya şarkı söylemek gibi hayatınızı stressiz hale getirecek sakinleştirici bir hobiye devam edin.

 

Yorumla