Tatlı Yiyerek Forma Girin

Kilo vermeye çalışanların en büyük sorunlarından biri yasaklı yiyecekler. Bunların başında da tatlı geliyor.  Bugün tatlı ihtiyacınızı giderek harika bir tarifimiz var. Merak etmeyin, çok sık tüketmemek koşuluyla kilo aldırmıyor.

Neden Tatlı İstiyoruz

Yemeklerden 2-3 saat sonra tatlı yeme isteği, gece yatmadan önce yeme krizleriniz varsa muhtemelen insülin direnciniz var. Tatlı içerdiği yağ ve un nedeniyle kalori bombasıdır. Unlu ve şekerli besinler, bağırsaktan çok çabuk emildiğinden kan şekerini ve insülin hormonunu çok hızlı yükseltir. Bu nedenle kilo ve şeker hastalığına yakalanma riskini artırır.

Hangi Tatlılar Kilo Aldırmaz

Meyveli ve sütlü olarak tabir edilen tatlılar, daha az kalori ve şeker icerdigi için kilo aldırmayan tatlılar sınıfında yer alır. Elbette bu tatlılar da şeker ve kalori içerir,  fakat dengeli tüketildiğinde zararları daha azdır.

Tatlı Zamanına Dikkat

Sabah kahvaltıdan sonra saat 11.00 gibi ve öğleden sonra saat 16.00 da tükettigimiz tatlılar midemizi rahatsız etmez. Erken saatte yenen tatlılar psikolojik olarak da iyi hissettirir. Ama kesinlikle akşam yemeğinden sonra tatlı tüketmeyin. Aksi taktirde yağ depolarsınız.

İştah Kesen Besinler

Yumurta: Tüm besinler içinde en kaliteli protein kaynağıdır. Tok tutucu özelliğinden dolayı tercih edilir. Kalori oranı da düşüktür.

Yoğurt: içeriğindeki protein iştahı bastırmaya yardımcı olur. Yüksek kalsiyum içerdiği için kilo vermeyi sağlar.

Yulaf: Besleyici ve düşük kalorilidir. Sabah kahvaltıda yada ara öğünlerde meyvelerle birlikte tüketilirse uzun süre tokluk hissi sağlar.

Tarçın: kan şekerini dengeleyerek iştahı keser. Meyvelerin üzerine biraz tarçın eklemek kan şekerini dengede tutar, tok kalmaya yardımcı olur.

 

Yorumla