Ter Kokusuna Limonlu Çözüm

Öncelikle terleme nedir ve neden terleriz konusuna değinelim : Terlemeler; sempatik sistemimizde (metabolizma) gelişen doğal bir durum olup fizyolojik bir şekilde istem dışı vücudumuzdan sıvı salgılama yoluyla vücudumuzdan ter kanallarıyla atılan toksinler (su ve tuz) fonksiyonudur. Bu işlev sayesinde cilt nemlenerek vücut ısısı korunarak boşaltım sağlanır.

Çevresel faktörler (sıcaklık-aşırı nem ), fizyolojik aktiviteler (spor, egzersiz), psikolojik nedenler (gerilim, heyecan, stres), bazı hastalıklar (guatr, diyabet, grip, apse, bazı kanser türleri, böbrek rahatsızlıkları ve karaciğer rahatsızlıkları), bazı durumlar (şişmanlık, menopoz, ergenlik, şiddetli ağrı, sıcak yorgunluğu) gibi etmenler terlemenin ana nedenlerindendir.

Metabolizma da kan dolaşımının hızla artmasına bağlı olarak vücut ısısı yükselir , ter bezleri yoluyla salınım ve buharlaşma yoluyla oluşan soğutma işlemi başlar.

Yaşamı sorunlu kılan ve insanı kötü hissettiren ter kokusuna, limonlu bir karışım sayesinde pratik bir çözüm bulmak kendi elinizde. Ter kokusunun, gündelik ve sosyal hayatı olumsuz yönde etkileyen bir durum olduğu herkesçe malumdur.

Toplum içine karıştığınız bir günde ya da ortamda aniden kötü bir şekilde yayılan ve insanın yaşam kalitesini düşüren ter kokusunun sizden geldiği anlaşılınca yaşadığınız utanç hissi yüzünden bütün keyfiniz kaçmış, insanlarla da aranıza fiziksel bir mesafe koymuşsunuzdur demektir.

Hatta fiziksel anlamında da kıyafetleriniz deki ıslaklık görüntüsü hissi, performansınızı büyük ölçüde kaybetmeniz için yeterli bir durumdur. Artık vücudunuzun fazla ter salınımından utanmanıza ve gereksiz kasılımlar yaşamanıza gerek yok. Çünkü size önereceğimiz basit karışım sayesinde özellikle duş almaya ya da temizlenmeye fırsatınız olmadığı zamanlarda ter kokunuzu dert etmenize gerek kalmayacak ve kötü kokular yayan durumdan kurtulabileceksiniz.

Karışım Malzemeleri

  • 2 adet limon
  • 200 gr. bebek pudrası
  • Saklama kabı

Hazırlanışı

  • 2 adet limonun suyunu sıkarak saklama kabının içinde 200 gr. bebek pudrasıyla iyice karıştırın.
  • Islak mendil yardımıyla koltuk altınızı iyice silip temizledikten sonra fazla olmayacak şekilde (parmak ucu kadar) karışımdan alın ve dairesel hareketlerle koltuk altınıza yedirerek sürün.
  • Bu karışım koltuk altınızda kalıcı bir kozmetik etkisi yapacak ve ter kokunuzu filtre edecektir.

Dikkat etmeniz gereken bir husus, karışımı cildinizde iyice eritmediğinizde karışım kıyafetlerinizde leke bırakabilir. Hazırladığınız bu karışımı serin bir yerde 5 gün ile 1 hafta arasında saklayarak kullanabilirsiniz. Daha sağlıklı ve kaliteli yaşam dileklerimizle.

 

Yorumla