Tiroid Hastaları Doğal Yöntemler ile Nasıl Kilo Verebilir

Tiroid, boğazımızda bulunan, kelebek şeklinde bir bezdir. Metabolizma dahil olmak üzere birçok vücut fonksiyonlarını düzenleyen hormonları üretir. Tiroit bezi underactive olduğunda yani, (tıbben hipotiroidi olarak bilinir) ve normalden daha az hormon salgılamaya başladığında metabolizma hızını etkiler ve vücut daha az kalori yakar. Bu da kilo alımına neden olur.

Diyet ya da fiziksel aktivitede herhangi bir değişiklik olmadan açıklanamayan kilo alımı hipotiroidizm hastalığının temel belirtilerinden biridir.

2008 yılında Suudi Medikal Dergisinde yayınlanan bir çalışma, genel tiroid disfonksiyonu önem derecesi değişen kilolu kişilerde daha yaygın olduğunu bildiriyor. Ancak obezite ve hipotiroidi arasında kesin sebep sonuç ilişkisini bulmak için ileri düzeyde yapılacak çalışmalara ihtiyaç vardır.

Tiroid bezinin normalin dışında çalışmasının belirtileri arasında aşırı kilo ile birlikte cilt kuruması, kas ağrıları, kırılgan saçlar, sürekli yorgunluk, sık yorgunluk, iştahsızlık, adet sorunları, yüksek kolesterol düzeyleri, kabızlık, hazımsızlık, konsantrasyon eksikliği, zayıf hafıza ve artan soğuk duyarlılığı vardır. 

Bu süreçte metabolizma yavaşladığı için kilo vermek zor olabilir, ancak yapabileceğiniz bir takım şeyler vardır. Her şeyden önce hormon replasman tedavisi ve bazı yaşam tarzı değişiklikleri ile sorunu tedavi edebilirsiniz.

İşte Hipotiroid hastaları için kilo verme yöntemleri. 

1. Tiroid ilaçları kullanın

Hipotiroidizm hastalığından muzdarip olanların hekim tarafından yönlendirildiği gibi tiroid ilaçlarını düzenli olarak almaları önemlidir. Bu vücudunuzdaki tiroit hormonlarını normal seviyelerde tutmaya yardımcı olacaktır. Tiroid seviyeleri kontrol altında tutulduğunda otomatik olarak olarak hedeflediğiniz kilo vermek kolaylaşır.

Vücuttaki tiroid seviyesini normale döndürmeden kilo vermek sadece zor değildir, birçok insan için imkansız olabilir.

Tiroid hastalarının sabah yapacakları ilk şey bol su ile aç karnına ilaçlarını almak olmalıdır. İlaç aldıktan sonra, kahvaltı yapmadan önce bir saat bekleyin.

Aynı zamanda, tiroid ilacı aldıktan sonra en az 30 dakika boyunca herhangi bir başka ilaç almayın.

2. Basit karbonhidratlar ve şekerlerden kaçının

Eğer hipotiroidiniz varsa, kompleks karbonhidratlar üzerinde bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Özellikle düşük karbonhidrat içeren orta halli bir diyet takip etmek önemlidir. Sadece kalori alıp basit karbonhidrat ve şekerden uzak durun.

Kilo vermeye çalışırken yağları kolayca yakmak için ana odak daha az kalori olmalıdır. Hipotiroidizmden kaynaklanan yavaş metabolizma kalori yakmayı çok zorlaştırabilir.

Vücutta iltihabı etkileyebilir küçük proteinler olan sitokin üretimini azaltmak için karmaşık karbonhidratlar tüketin.

İyi dengelenmiş bir diyet ve günlük kalori alımını izlemek için kendinize yiyecek günlüğü tutun.

3. Hareketli olun

Egzersiz yapmak belki de hipotiroidizm hastalığından muzdarip insanlar için kilo vermenin en iyi yollarından biridir.

Egzersiz yaparak hipotiroidi etkilerinin üstesinden gelip metabolizma hızını hızlandırabilirsiniz. Egzersiz aynı zamanda çok ihtiyaç duyulan güç ve hareketliliği sağlar.

Düşük yoğunluklu, 45 ila 60 dakikalık, günlük tempolu yürüyüş gibi uzun süreli egzersizler bunun için yeterlidir. Ama bunu düzenli olarak yapmak önemlidir.

Bunun yanı sıra, vücut geliştirme ve hafif çalışmalar, 30 dakika boyunca haftada iki kez yapılmalıdır. Bu egzersizler hareketli kalmak ve bu sorunun üstesinden gelmek için son derece yararlıdır.

4. Yemeklerde Hindistan cevizi yağı kullanın

Hipotiroidizm ile kilo vermenin diğer bir basit yolu da Hindistan cevizi yağının düzenli kullanımıdır.

Her şeyden önce, hindistan cevizi yağı, sağlıklı orta zincirli yağ asitleri içerdiği için tiroid hormonu üretimini teşvik ederek bu bezin normal işleyişini destekler. Ayrıca kolesterol düzeylerini dengeleyerek kilo vermenizi hızlandırır ve tiroidin bu ortak sorununu ortadan kaldırır.

Buna ek olarak, hindistan cevizi yağındaki yağ asitleri kolayca mitokondri içinde enerjiye dönüştürülür. Burada hücrelerin enerji yakması güçlüdür.Bu da metabolizma için destekleyici bir etki gösterir.

2012 yılında Lipid Dergisinde yayınlanan bir başka çalışmada abdominal obezite ile başvuran kadınların biyokimyasal ve antropometrik profillerinde hindistan cevizi yağı diyetinin olumlu etkisi vurgulanmıştır.

Yemeklerinizi bundan sonra sızma hindistan cevizi yağı ile pişirmeyi deneyin. Ayrıca günlük 1 yada 2 kaşık hindistan cevizi yağını süt, çay, sıcak çikolata ya da diğer meyve sularına ekleyerek yiyebilirsiniz.

Not: Günde 3 yemek kaşığından fazla hindistan cevizi yağı tüketmeyin.

Yorumla