Tiroid Hastaları Doğal Yöntemler ile Nasıl Kilo Verebilir

5. Fındık gibi sağlıklı atıştırmalıkları deneyin

Tiroid hatalarının metabolizmalarını hızlandırıp rahatça kilo vermesi için küçük öğünler halinde ve sık sık yemek yemesi şarttır. Sağlıklı bir diyet planının ana bileşeni öğleden önce saat 10 gibi ve öğleden sonra yenilen atıştırmalıklardır.

Fındık içeriğindeki selenyum nedeniyle sağlıklı bir seçimdir.Selenyum tiroidin düzgün çalışması için önemli bir mineraldir.

Selenyum bakımından yeterli beslenme ile tiroid hormon sentezini ve metabolizmanızı destekleyebilirsiniz ve aşırı iyot maruziyetinin zararlarına karşı korunabilirsiniz.

2015 yılında Klinik Endokrinoloji Ve Metabolizma dergisinde yayınlanan bir çalışma notlarına göre düşük selenyum düzeyi tiroid hastalığı riski ile ilişkili olduğu belirtildi.Selenyum alımı bu riski azaltabilir.

Fındık bir selenyum minerali kaynağıdır. 2008 yılında Amerikan Journalda yayınlanan bir çalışmaya göre günlük sadece iki fındık tüketerek vücudunuzdaki selenyum miktarını artırabilirsiniz.

Brezilya fıstığı ile birlikte, badem, ceviz, kabak çekirdeği ve yumurtada selenyum içeren iyi atıştırmalıklar arasındadır.

6. Balık yağı takviyeleri alın

Vücut tiroid işlevselliğini artırmak için gereken balık yağı omega-3 yağ asitlerini üretmez.

Omega-3 yağ asitleri de vücuttaki yağ metabolizmasına etki ederek yağ birikimini önlemeye yardımcı olur. Yüksek kan basıncı yani yüksek tansiyon da dahil olmak üzere bir dizi sağlık sorunlarına ve kan şekeri yüksek olan viseral yağ denilen karındaki yağı azaltmada faydalıdır.

2010 yılında Beslenme Dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre yağ asitleri karaciğerde tiroid hormon sinyalini geliştirip hepatik lipit metabolizmasını etkilediği vurgulanmıştır.

Doktorunuza danıştıktan sonra bir balık yağı takviyesi alabilirsiniz. Buna ek olarak balık yağını günde 3 gramdan fazla almayın.

7. Elma sirkesini deneyin

Elma sirkesi hem hipotiroidi ile hemde aşırı kilolar ile başa çıkmada yardımcı olabilir.

Elma sirkesi tiroid hormonlarını düzenlemeye yardımcı olur.Ayrıca detoksifikasyonu artırarak kilo vermenizi kolaylaştırır.

2009 yılında Biyobililm Dergisinde yayınlanan bir çalışmaya ve Biyokimya raporlarına göre günlük sirke tüketimi, vücut kitle indeksi, viseral yağ alanı, bel çevresindeki yağ alanı ve serum trigliserid düzeyleri üzerinde olumlu etkiye sahiptir ve hızlı kilo vermenize yardımcı olur.

  1. Bir bardak sıcak suya 2 yemek kaşığı ham, filtresiz elma sirkesi ekleyin.
  2. Karışımın içerisine biraz bal katıp karıştırın.
  3. Günlük iki kez düzenli olarak bu şifalı karışımdan için.

Yorumla