Tuz ve Yüksek Tansiyon İlişkisi

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre yaklaşık 75 milyon yetişkinden – her 3 kişiden 1’i – yüksek tansiyona sahip. Bir başka rahatsız edici gerçek ise, sadece yaklaşık yarısının ya da yüzde 54’ünün durumlarını kontrol altında tutmalarıdır.

Hipertansiyon olarak da adlandırılan yüksek tansiyon tehlikeli bir durumdur. Kalp krizi, inme, kronik kalp yetmezliği ve böbrek hastalığı riskini artırır.

Birçok insan kan basıncının üzerinde ne kadar kontrole sahip olduğunu bilmiyor. Yüksek tansiyonu ve komplikasyonlarını önlemek veya kontrol etmek için gerekli adımları atabilirsiniz.

Çoğu doktorun önerdiği önemli bir adım tuz alımınızı sınırlamaktır. Beslenme Rehberine göre, önerilen sodyum miktarını günde 2.300 miligram (mg) olarak belirlemektedir.

Bununla birlikte, hipertansiyon veya prehipertansiyonunuz varsa, kılavuzlar günlük sodyum alımınızı sadece 1,500 mg’a kadar sınırlandırmanızı öneriyorlar.

Tuz Kan Basıncını Nasıl Etkiler?

Ağır bir tuz diyeti vücuttaki doğal sodyum dengesini bozar. Böbrekler kan dolaşımındaki fazla sodyumu atamaz.

Sodyum biriktikçe, vücut sodyumu seyreltmek için suya tutunur. Bu da, hem sıvıyı çevreleyen hücrelerin miktarında hem de kan dolaşımındaki kan hacminde bir artışa yol açar.

Kan hacmindeki bir artış, kalbin daha fazla çalışması gerektiği ve kan damarları üzerinde daha fazla baskı olduğu anlamına gelir. Yavaş yavaş, bu ekstra çalışma ve baskı kan damarlarını daraltarak yüksek tansiyona yol açar.

Vücuttaki yüksek sodyum seviyesi de nitrik oksit sentezinde bir azalmaya neden olur ve akut böbrek yetmezliğine neden olur. Daha az nitrik oksit sentezi, kan damarlarının daralmasına bağlı olarak kan akışının daha yüksek direnç gösterdiği ve aynı zamanda yüksek tansiyona neden olduğu anlamına gelir.

BMJ’de 2013 yılında yayınlanan bir çalışmada, dört veya daha fazla hafta boyunca tuz alımında mütevazi bir azalmanın, hem hipertansif hem de normotansif bireylerde, cinsiyet ve etnik gruptan bağımsız olarak, tansiyonda belirgin bir düşüşe neden olduğu bulunmuştur.

Elektrolit ve Kan Basıncında yayınlanan daha sonraki bir 2014 araştırması, diyetle alınan tuz alımının azalmasının hipertansiyon, kardiyovasküler hastalık ve felçten kaynaklanan ölümlerin sayısını azaltabileceği sonucuna varmaktadır.

McMaster Üniversitesi araştırmacıları tarafından yapılan 2016 tarihli bir araştırma, düşük tuzlu bir diyetin yararlı olmayabileceğini ve aslında ortalama tuz tüketimine kıyasla kardiyovasküler hastalık ve ölüm riskini artırabildiğini bildiriyor.

Yüksek tuz tüketimi, sadece tansiyon değil kan basıncını arttırmadan kalbe, aorta ve böbreklere zarar verebilir. Kemikler için de kötüdür.

Aşırı tuz alımının dezavantajlarına bakıldığında, diyetinizde tuz alımını sınırlamak önemlidir. Harvard Halk Sağlığı Okulu’na göre, 50 yaşın üzerindeki insanlar, yüksek veya hafif yüksek kan basıncı olan kişiler ve şeker hastaları tuz tüketimi ile ilgili sağlık problemleri gelişmesi riski altındadırlar.

Tuz tüketimini sınırlamanın ipuçları

Tuz alımınızı sınırlama söz konusu olduğunda, tuz karıştırıcısını düşürmekten ziyade akılda tutulması gereken daha çok şey vardır. Bu önemli ipuçlarını aklınızda bulundurun:

  • Alışveriş yaparken, bir ürünün içindeki sodyum miktarını öğrenmek için beslenme etiketlerini kontrol edin. Sodyum, domates sosu, çorbalar, konserveler, hazır gıdalar gibi işlenmiş gıdalarda yüksek olabilir.
  • “Soda” ve “sodyum” kelimelerinin ve etiketlerdeki “Na” sembolünün yakından göz önünde bulundurulması lazım, bunlar, sodyum bileşiklerinin mevcut olduğunun açık bir göstergesidir.
  • Mümkün olduğunda işlenmemiş veya minimum işlenmiş gıdaları satın alın.
  • Pizza, beyaz ekmek, işlenmiş peynir, sosisli sandviç, soslu spagetti, jambon, ketçap, pişmiş pirinç ve unlu ürünleri tüketmekten kaçının.
  • Sofra tuzunun kosher tuzu ve / veya deniz tuzu ile değiştirilmesi , yemeklerinize istediğiniz kadar koymak anlamına gelmez. Hem kosher tuzu hem de deniz tuzu fazla miktarda sodyum içerir.
  • İşlenmiş tuz yerine, sadece bir tutam yüksek kaliteli Kelt veya Himalaya deniz tuzu kullanın.
  • Yemek yaparken, yemeklerinize lezzet katmak için biber ve baharat kullanın.
  • Kan damarlarını rahatlatmak, sodyum salgılamak ve kan basıncınızı düşürmek için potasyum açısından zengin yiyecekler tüketin.
  • Kalp sağlığınızı iyileştirmek için Hipertansiyon (DASH) diyetini durdurmak için uygulanacak diyetleri takip edin.

Yorumla