Uçuk Evde Nasıl Geçer? Uçuk Yaralarını İyileştiren Bitkiler

Uçuk, herpes virüsünün insan cildine saldırısından kaynaklanır ve problem genellikle yüz, dudak, ağız vb. alanlarda görülür. Uçuk cilt enfeksiyonu türlerinden biridir.

Uçuk çıkacağı bölgede önceden ısınma hissi olur ve sonrasında iltihaplı kabarcıklar ortaya çıkar. Bu kabarcıklarda yoğun bir iltihaplanma ve ağrı vardır ki, bu da hem oldukça çirkin bir görüntüye hem de rahatsızlığa neden olur. Uçuğa neden olan birçok etken vardır.

Hormonal değişiklikler, çeşitli hastalıklar, alerji, stres, kullandığımız bazı ilaçlar, ameliyat ve zayıf bir bağışıklık sistemi uçuk çıkmasına neden olabilir. Uçuğun belirtileri, ateşli kabarcıklar, ağızda yaralar, lenf bezlerinde şişme, yorgunluk, kaşıntı, huzursuzluk vs. dir.

Uçuğu çabuk iyileştirmek önemlidir. Çünkü herhangi bir yolla enfeksiyonlu kişinin tükürüğü ile temas olduğunda, sağlıklı kişiyi etkileyebilir. Herpes virüsü bulaşmış olan birinin başkalarından uzak durmasını ve bu yazımızda ele aldığımız evde doğal tedavi yöntemlerini uygulayarak uçuk yaralarından kurtulmasını öneriyoruz.

1. Uçuk Çıkan Bölgeye Soğuk Tampon Yapın

Vücudunuzun herhangi bir yerinde çıkan uçuklar, iltihaplanma ve ağrı yaptığından fazlasıyla rahatsız edicidir. Bu nedenle, uçuk kabarcıklarındaki iltihaplanmayı azaltmak için soğuk tampon uygulayabilirsiniz.

Ayrıca soğuk tampon yaparak uçuk bölgesindeki şişmeyi azaltabilirsiniz.

 • Bu nedenle rahatlamanız için etkilenen bölgelere soğuk suyla ıslatılmış temiz bir bez veya içerisine buz konulmuş bir bez ile tampon yapmanız sizi rahatlatacaktır.

2. Uçuklar İçin Elma Sirkesi Kullanın

Elma sirkesi büzücü özelliği vardır ve bu nedenle enfeksiyonu etkili bir şekilde azaltarak vücudun dezenfekte edilmesine yardımcı olur. Sadece bu değil, elma sirkesinin antienflamatuar özelliği, sebep olduğu iltihap ve ağrıyı azaltmada çok etkilidir; bu nedenle, etkilenen alanlara elma sirkesi uygulamak, uçuğun yayılması riskini de azaltır.

 • Elma sirkesini bir pamuk yardımıyla uçuk çıkan bölgeye sürün. Eğer ağzınızın iç kısmında uçuk varsa, az miktarda elma sirkesi ve su ile ağzınızı çalkalayın sonra yıkayın.

 

3. Uçuklar İçin Aloe Vera Kullanın

Uçuk kabarcıklarını azaltmak için aloe vera jelini düzenli olarak kullanın. Ağız yaralarının oluşumunu azaltmak için de aloe vera kullanabilirsiniz. Sadece bu değil, aloe veranın cildi besleme özelliği de vardır ve herpes enfeksiyonunu iyileştirerek uçuk yaralarını hızlıca temizler.

 • Uçuk çıkan bölgelere aloe vera jelini sürün.

4. Uçuk Yaraları İçin Sarımsak Kullanın

Sarımsak doğal bir anti mikrobiktir ve bu nedenle derideki viral enfeksiyonu azaltmak için çok kullanışlıdır. Sadece bu değil, sarımsağın güçlü ve faydalı özellikleri uçuk probleminden kurtulmak için ağız yaralarını ve uçuk kabarcıklarını azaltmada çok etkilidir.

 • Taze sarımsağı ezerek yaralara doğrudan sürebilirsiniz. Uçuktan tamamen kurtulmak için düzenli olarak sarımsağı kullanabilirsiniz.

5. Uçuğa karşı % 3 Hidrojen Peroksit

% 3’lük bir hidrojen peroksit çözeltisi, uçuk enfeksiyonunu azaltmak için çok etkili bir çözümdür. Uçuk kabarcıklarını ve onlara bağlı olarak ortaya çıkan tüm ağrı ve enfeksiyonu azaltır. Aynı zamanda ağız kokularını da azaltır.

 • Hidrojen peroksit çözeltisini ağzınızı çalkalayarak veya yaraların üzerine uygulayarak kullanabilirsiniz. Bu çözeltiyi yutmamaya çalışın.

6. Uçuk Yaralarına Karşı Zeytin Yağı Kullanın

Zeytinyağı, anti oksidanlar açısından zengindir ve zeytinyağının etkili cilt nemlendirme özelliği, uçuk nedeniyle oluşan yaraları azaltmada çok etkilidir.

 • Bu nedenle, sorundan kurtulmak için uçuk yaraları üzerine zeytinyağı uygulamanız önerilir.

7. Uçuğa Karşı Karbonat Tedavisi

Uçuklama sorunundan hızlıca kurtulmak için karbonat da kullanabilirsiniz. Karbonat, uçuklamadan kaynaklanan yaralar ve kabarcıkların azaltılmasında çok etkilidir ve enfeksiyonun yayılma riskini de azaltır.

 • Sorundan kurtulmak için uçuklayan bölgeye biraz kabartma tozu uygulayın.

8. Uçuğa Karşı Çay Tedavisi

Çay, birçok alanda olduğu gibi uçuk problemini azaltmak için de etkilidir. Çay, iltihaplanmayı azaltan anti-inflamatuar özelliğe sahiptir. Sadece bu değil, çay anti oksidanlar bakımından zengindir ve uçuk enfeksiyonlarını tamamen iyileştirir.

 • Demli bir çayı hafif soğuduktan sonra uçuklayan bölgeye gün boyu aralıklarla sürün.

9. Uçuklamaya Karşı Mısır Nişastası

Mısır nişastası kaşıntı ve deri inflamasyonu (deri iltihaplanması) gibi sorunları azaltmak için yaygın olarak kullanılır. Bu sebeple mısır nişastası uçuk yaralarına da iyi gelir.

 • Uçuklardan kurtulmak için uçuk yaraları üzerine mısır nişastası uygulayın.

 

10. Uçuklar İçin Epsom Tuzu

Epsom tuzu uçuk yaralarından kaynaklanan kaşıntı ve iltihaplanmayı azaltır. Epsom tuzunun birçok faydası vardır.

 • Uçuklayan dudağın çabuk iyileşmesi için her seferinde banyo suyunuza epsom tuzu katmanız önerilir.

11. Uçuklayan Bölgeye Kekik Yağı Sürün

Kekik yağı anti viral özelliklere sahiptir ve bu nedenle enfeksiyondan kurtulmak için çok faydalıdır. Kekik yağı da ağrı ve iltihapları azaltarak uçuk yaralarını hızlıca iyileştirir.

 • Uçuğu iyileştirmek için uçuklayan bölgelere doğrudan kekik yağı sürebilirsiniz.

Yorumla