üst solunum yolu enfeksiyonu evde tedavisi

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu Evde Nasıl Tedavi Edilir

Üst solunum yolu enfeksiyonu burun, boğaz, sinüsler, farinks veya larenksleri etkileyen bulaşıcı enfeksiyonlardır.

Üst solunum yolu enfeksiyonlarının en sık görülen şekli soğuk algınlığı, burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı, bademcik iltihabı, farenjit, larenjit, epiglotit, trakeobronşit, sinüzit ve otitis media yer alır.

Çoğu üst solunum yolu enfeksiyonu viral niteliktedir ve birinden diğerine kolayca yayılma eğilimindedir. Bununla birlikte, bazı vakalarda hastalık bakteriler veya mantarlar sebebiyle meydana gelir.

Üst solunum yolu enfeksiyonlarının yaygın belirtileri burun akıntısı, burun tıkanıklığı, hapşırma, postnazal damlamalar, öksürük, göz sulanması, boğaz ağrısı, baş ağrısı, kas ağrıları, solunum zorluğu, hafif ateş ve hafif yorgunluktur. Belirtiler kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

üst solunum yolu enfeksiyonu tedavisi

Üst solunum yolu enfeksiyonları öksürük ve hapşırıkla, havadaki damlacıklar yoluyla bir kişiden diğerine geçer ve aynı zamanda doğrudan elle temasla da bulaşabilir. Bağışıklık sisteminin zayıf olması ve nemli bir bölgede yaşamak kişiyi bu rahatsızlığa karşı daha duyarlı hale getirir.

Kış aylarında, insanların kapalı ortamlarda birlikte oturmaları mikropların daha hızlı yayılmasına neden olur.

İhtiyati tedbirler üst solunum yolu enfeksiyonlarını büyük ölçüde önlemeye yardımcı olabilir. Ancak, bu enfeksiyona yakalanırsanız, evinizde uygulayacağınız doğal ve bitkisel tedaviler ile belirtileri rahatlatabilir ve hastalığın süresini azaltabilir.

İşte üst solunum yolu enfeksiyonları için en etkili 10 doğal ve bitkisel tedavi yöntemi.

1. Buhar Solunması

Buhar burun tıkanıklığı, burun akıntısı ve hapşırma gibi belirtileri azaltmak için uygulanabilecek basit ve etkili bir yöntemdir.

Buhar inhalasyonu burun tıkanıklığı temizlemek için doğal bir balgam söktürücü olarak çalışır. Ayrıca tahriş olmuş solunum yollarının yağlanmasına yardımcı olur.

 • Küçük bir kabı sıcak suyla doldurun, içerisine birkaç damla nane veya okaliptüs esansiyel yağı katın. Başınızı bir havlu ile örtün ve buharı birkaç dakika boyunca teneffüs edin. Bu yöntemi günde birkaç kez tekrarlayın.
 • Başka bir seçenek olarak, banyo kapısı kapatarak sıcak suyla bir duş alın. Banyodaki sıcak buharı 5 – 10 dakika boyunca soluyun. Bunu günde bir veya iki kez tekrar edin.

Not: Buhar inhalasyonu, küçük çocuklar, hamile kadınlar ve yüksek tansiyonlu kişiler için önerilmez.

2. Tuzlu Su

Tuzlu su, üst solunum yolu enfeksiyonuna eşlik eden burun ve boğazdaki tahrişi hafifletmek için çalışan başka bir etkili ilaçtır.

Mukusun inceltilmesine yardımcı olur, böylece atılması daha kolay ve daha konforlu hale gelir.

 • Bir fincan oda sıcaklığında suya ¼ çay kaşığı tuz katın ve tuz eriyene kadar karıştırın. Suyu bir ampul şırıngasına çekin, başınızı geriye eğin bir anda burnunuzun deliğine fışkırtın. Karışımın burun kanalında dağılması için hafif içinize çekebilirsiniz. Ardından sümkürerek tuzlu suyu burnunuzdan boşaltın. Bunu günde 2 veya 3 defa tekrar edin.
 • Ayrıca, 1 fincan ılık suya 1 çay kaşığı tuz katın ve günde 2 veya 3 kez gargara yapın. Bu yöntem boğaz ağrısı ve şişlik hissinin azalmasına yardımcı olacaktır.

3. Zencefil

Zencefil hem üst solunum yolu enfeksiyonlarını önler hem de tedavi eden şifalı bir maddedir.

İçerisinde enfeksiyon ile mücadele eden antiviral bileşikler vardır. Bu sıcak bitki ayrıca antimikrobiyal, diyaforetik, balgam söktürücü ve anti-inflamatuar özellikler içerir. Ayrıca, mükemmel bir bağışıklık sistemini güçlendiricidir.

Aşağıdaki yöntemlerden birisini seçip uygulayabileceğiniz gibi bu yöntemlerin kombinasyonunu da deneyebilirsiniz. Zencefil, üst solunum yolu enfeksiyonu belirtileri başlar başlamaz kullanılırsa hızlı bir şekilde etki gösterir.

 • Zencefili küçük parçalar halinde doğrayın ve üzerine tuz serperek yiyin.
 • Zencefil kökünü ince dilimler halinde kesin, bir bardak suya katıp 5-7 dakika kaynatın. Tatlandırmak için içine biraz bal katıp için. Bu çayı günde 3 defa içebilirsiniz.

4. Sarımsak

Bağışıklık sistemini güçlendiren sarımsak da üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde yararlıdır. İçerisindeki allisin ve sülfürid vücudunuzu üst solunum yolu enfeksiyonlarından korur, aynı zamanda tedavide de başarılıdır.

Sarımsağın antibakteriyel ve antiviral özellikleri enfeksiyon ile mücadelede etkilidir.

 • Her gün 2 ila 3 adet taze sarımsağı çiğ yada pişmiş bir şekilde yiyebilirsiniz.
 • Bir başka seçenek, 1 adet sarımsağı kıyın, bir tutam biber, 2 çorba kaşığı organik elma sirkesi, 2 çorba kaşığı bal ve 1 fincan sıcak su katıp karıştırarak doğal bir karışım hazırlayın. Rahatlamak için yavaşça yudumlayın. Bu şifalı karışımdan günde 2-3 defa içebilirsiniz.
 • Ayrıca doktorunuza danıştıktan sonra sarımsak takviyesi alabilirsiniz.

5. Nemlendirici

Havayı nemli tutmak için bir nemlendirici kullanabilirsiniz. Bu yöntem burun ve sinüs zarlarının nemli tutulmasına yardımcı olur ve tıkanıklığın giderilmesine yardımcı olur ve öksürüğün yoğunluğunu azaltır.

Öte yandan, kuru hava boğaz ağrısını kötüleştirebilir ve nefes alıp vermeyi zorlaştırabilir.

 • Evinizde, özellikle uyuduğunuz odada mümkün olduğunca nemlendirici kullanın.
 • Başka bir seçenek olarak havadaki nemi artırmak için odaya bir kase sıcak su koyabilirsiniz.

6. Tavuk Çorbası

Ev yapımı tavuk çorbası, boğaz ağrısı, burun akıntısı ve tıkanıklık gibi üst solunum yolu enfeksiyonu belirtilerini yatıştırmaya yardımcı birçok temel besin ve vitamin içerir.

Tavuk, iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olan ve enfeksiyon süresini kısaltmaya yardımcı olan çok güçlü bir antioksidan olan glutatyona dönüşen sistein adı verilen bir amino asit içerir.

Buna ek olarak bağışıklığı artırır ve vücudunuzun gücünü geri kazandırır.

 • Ev yapımı tavuk çorbasını günde en az 2 veya 3 defa yiyin. Çorbanızı hazırlarken organik tavuk kullanmaya çalışın ve çorbaya zencefil ve sarımsak katın.

7. Bal

Bal üst solunum yolu enfeksiyonu olan 1 yaş ve üstü çocuklar ve yetişkinler için etkikli ve güvenli bir çözümdür. Baldaki yüksek besin maddeleri ve enzimler, üst solunum yolu enfeksiyonuna neden olan bakteri ve virüsleri öldürmeye yardımcı olur.

Ayrıca, iyileşmeyi hızlandıran güçlü antioksidan ve bağışıklık kazandırma özellikleri vardır. 2013 tarihinde Pediatric Report dergisinde yayınlanan fizibilite çalışmasında, balın çocuklarda öksürüğü kesmeye yardımcı olabileceğini belirtiliyor.

 • Bir bardak ılık suya 1 limonun suyunu sıkın ve 1 tatlı kaşığı bal katıp karıştırın. Günde 1 veya 2 kez için.
 • Alternatif olarak, günde bir veya iki kez bir bardak sıcak süte bir çorba kaşığı bal katıp içebilirsiniz.

8. Sıvı Alımını Artırın

Üst solunum yolu enfeksiyonunun nedenine bakılmaksızın, sıvı alımını arttırarak vücudun sulu kalmasını sağlamak önemlidir.

Su, meyve suları ve kafeinsiz içecekler tıkanıklığı ve boğaz tahrişini azaltabilir. Ayrıca, toksinlerin vücudun dışına atılmasına yardımcı olur, bu da iyileşme süreci için önemlidir.

 • Gün boyunca bol miktarda su içtiğinizde vücudunuz sulu kalacaktır. Yüksek su içeriğine sahip sebze ve meyvelerden yiyebilir yada sularını sıkıp içebilirsiniz.
 • Şekerli, alkollü veya kafeinli içecekler içmeyin. Örneğin kahve, çay ve kola içmeyin. Bunlar belirtilerinizi kötüleştirebilir.

9. Sabah Erken Saatlerde Güneşlenin

D vitamini, güçlü bir bağışıklık sisteminin korunmasında etkili bir rol oynar. Vücuttaki D vitamini seviyesinin düşük olması bağışıklığınızı zayıflatabilir ve üst solunum yolu enfeksiyonuna yakalanma riskinizi artırabilir. Dolayısıyla vücuttaki D vitamini seviyesinin korunması önemlidir.

 • D vitamini seviyenizi yükseltmek için sabahları yaklaşık 15 dakika boyunca güneşe çıkın.
 • Gerekirse, doktorunuza danıştıktan sonra bir D vitamini takviyesi alabilirsiniz.

10. Dinlenmenize Dikkat Edin

Eğer üst solunum yolu enfeksiyonu kalıcı ise veya ciddi semptomları varsa bol bol dinlenmeniz önerilir.

Doğru dinlenme, enfeksiyondan daha hızlı kurtulmanın en iyi yollarından biridir. Dinlenme iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur ve vücudunuzun iyileşmesi için gerekli zamanı verir.

Üst solunum yolu enfeksiyonuna yakalandığınızda fazla çalışmayın, spor yaparak kendinizi yormayın. Egzersiz yapmanız gerekiyorsa, yürümek gibi hafif bir egzersiz yapmayı deneyin.

Ek İpuçları

 • Ekinezya, meyan kökü, karaağaç kabuğundan hazırlanan bitki çaylarını içerek üst solunum yolu enfeksiyonunu tedavi edebilirsiniz.
 • Ekstra kıyafetler giyerek veya bir battaniye kullanarak kendinizi sıcak tutun.
 • Bağışıklığınızı artırmak için C vitamini bakımından zengin gıdalar tüketin.
 • Bu enfeksiyona yakalandığınız zaman ağır yemekler yemeyin ve şekerli gıdalardan uzak durun.
 • Sigara içmek ve sigara dumanına maruz kalmak burnunuzu, boğazınızı ve ciğerlerinizi daha fazla tahriş edebilir. Bu yüzden, mümkün olduğunca sigara içilen ortamlardan uzak durun.
1

Henüz Yorum Yapılmamış

Tüm yorumları göster

Soru Sormak İstermisin?

error: Sizde duyun haberiniz olsun !!