Uzun Yaşamak İsteyenlerin Yapmaması Gereken 10 Şey

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, doğumda ortalama yaşam beklentisi, dünya çapında 2013 yılında 71 yıl idi. Ortalama insan ömrü, tıp alanındaki ilerlemeyle beraber, son birkaç yılda on yıl artmıştır.

Etkili aşılar ve ilaçlar ile hastalıklarla mücadele edilmiş ve yaşam kalitesi yükseltilmeye çalışılmıştır. Aslında, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri ‘ne göre, geçen yüzyıl boyunca bilim bir kişinin ömrünün yaklaşık üç yıl uzamasına yardımcı olmuştur.

Tıp ile birlikte, çalışma koşulları, sanitasyon(hijyen ve sağlık koşulların oluşturulması ve devam ettirilmesi), sağlıklı bir yaşam tarzını ve genel farkındalık ömrünü artırmada kilit roller oynamışlardır.

Eğer sağlıklı olmak ve uzun yaşamak istiyorsanız, yaşam tarzına ve beslenme tercihlerine ​​dikkat etmeniz gerekiyor.

İşte Size Uzun Yaşamak İsteyenlerin Yapmaması Gereken 10 Şey

1. Sağlıksız Beslenme

Sağlıksız yemek, yaşam kalitesinin düşmesinde ve çeşitli sağlık sorunlarının baş göstermesinde etkili olan bir faktördür. Obezite, Tip 2 diyabet, kalp hastalığı, felç, yüksek kolesterol, demans ve kanser gibi birçok hastalık sağlıksız beslenme ile yakından ilgilidir.
Aslında, dünya genelinde sağlığı kaybetmenin ana nedenleri arasında diyet faktörleri, yüksek vücut kitle indeksi, fiziksel hareketsizlik, alkol veya uyuşturucu kullanımı vardır.

Sağlığınızı iyileştirmek için, organik meyve ve sebzeler, lif yönünden zengin besinler, tam tahıllı ürünler, düşük yağlı sütlü besinler ve sağlıklı yağlar ile beslenin.

Ayrıca, işlenmiş gıda ve tuz alımını sınırlayın. Kafeinden kaçının. Sağlıklı bir diyet için gün boyunca yeterli miktarda su için.

Buna ek olarak, kahvaltıları atlamayın, büyük öğünler arasında küçük öğünler katarak beslenin.

2. Kanepe Patatesi Olmayın

Fiziksel aktivite eksikliği sizin uzun ömürlü olmanızı etkileyen en önemli faktördür. 2015 de Amerikan Klinik Beslenme Dergisi’nde yayımlanan bir çalışmada, fiziksel aktivite eksikliğinin erken ölüm riski ile ilişkili olduğu sonucuna vardı.

Fiziksel aktivite rahat uyumanızı sağlar, depresyonu engeller, bağışıklığınızı artırır, kardiyovasküler ve solunum fonksiyonlarını iyileştirir, kas gücü kaybını yavaşlatır, kemik kütlesini artırır, sindirimi geliştirir.

Meşgul olsanız bile, günlük rutin fiziksel aktiviteler için biraz zaman ayırmak önemlidir. Haftada beş gün yada daha fazla ve bir günde sadece 30 dakika egzersiz yaparak ömrünüzü uzatabilirsiniz.

Bu anlamda haftalık aerobik egzersizleri yapabilir, hafta sonları yüzme, bisiklet, trekking, ya da diğer sporları tercih edebilir, yürüyüşe gidebilir veya günlük 20 ile 30 dakika süreyle ağırlık çalışabilirsiniz.

3. Doğru Dürüst Uyuyamadım Demeyin

Günlük aldığınız uyku miktarı ömrünüzü etkileyebilir. 2007 de Uyku dergisinde yayınlanan bir çalışma, uykudaki arma ve azalmanın mortalite oranları ile ilişkili olduğunu göstermiştir.

Geceleri altı saatten az uyuyan insanlar sekiz saat uyuyanlara göre daha erken ölme olasılığına sahiptirler.

Düzensiz bir uyku obeziteye, kalp hastalıklarına ve diyabet gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olur.

Öte yandan, iyi bir gece uykusu stres, depresyon ve kalp hastalıklarının önlemeye yardımcı olabilir.

Yetişkin bir insanın hayatını sağlıklı bir şekilde sürdürebilmesi için her gece 8 saat uyumaya ihtiyacı vardır. Ayrıca öğlen namazından sonra sünnet olan uykuyu uyuyarak sağlığınıza sağlık katıp ömrünüzü uzatabilirsiniz.

İyi bir uyku için, karanlık ve sessiz bir ortam seçin, yatağınızın kalitesine dikkat edin, uyumadan önce ılık bir bardak süt için, akşam yemeğini hafif yiyin, uyumadan önce ılık su ile bir duş alın ve gece boyunca odanızı serin tutun.  

4. Çok Fazla Stres Yapmayın

Çok fazla stres sağlığınız üzerinde bir otoyol kurar ve ömrünüzü kısaltabilir. Stres vücuttaki kortizol hormonunu artırır ve kalbinize, metabolizmanıza ve bağışıklık sisteminiz üzerinde olumsuz etkileri vardır.

Bilim adamları stres ile kalp krizi ya da inmenin bağlantılı olduklarının göstermişlerdir.

Stresi azaltacak adımlar atarak, sağlığınızın yanı sıra yaşam kalitenizi de artırabilirsiniz. Daha az stres ve anksiyete bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur ve hastalıklara yatkınlığı azaltır.

5. Sigarayı Bırakın

Sigarayı bırakarak ömrünüze uzun yıllar eklemek sizin elinizde. Sigarayı bırakmak hastalıksız yaşam sansını artıracaktır.

Sigara 1000’den fazla zararlı madde içermektedir. Bu maddeler hem sigara içenlere hemde yakınındaki insanlara zarar verir.

Bu kimyasallar akciğer kanseri, kalp hastalığı, cilt problemleri, kronik bronşit, diş bozukluğu ve hızlı yaşlanma yol açabilir.

Sigarayı bıraktığınız zaman hayal kırıklığı, kaygı, öfke, konsantrasyon eksikliği, iştah artışı, baş ağrısı, yüksek tansiyon ve sürekli özlem gibi yoksunluk belirtileri yaşayabilirsiniz. Ama bunların hepsi geçicidir ve etkisi her geçen gün biraz daha azalır.

Sigarayı bırakmak için reçeteli ilaç kullanabilir yada doğal sigara bırakma yöntemlerini deneyebilirsiniz.

6. İçki İçmeyin ve Uyuşturucu Kullanmayın

Ömrünüzü uzatmanın bir başka yolu da alkolü ve uyuşturucu maddeleri bırakmaktır.

İnsanlar sıkıntı ve stres ile baş etmek, eğlenmek, güven kazanmak, gerçeklikten kaçmak ve rahatlamak için ya alkol alırlar yada uyuşturucu kullanırlar.

Uyuşturucuların yanlış kullanımı hem kısa hem de uzun vadede sağlık için zararlı olabilir ve genellikle bağımlılığa neden olabilir. Uyuşturucu maddeler arasından eroin, kokain, metamfetamin, crack kokain, esrar ve bonzai vardır.

Alkol tüketimi de uyuşturucuya benzer şekilde, karaciğer hastalığı, sindirim problemleri, kalp sorunları, diyabet komplikasyonları ve bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Uyuşturucu ve alkol bağımlılığı kazara yaralanmalara, saldırılara, başarısız evliliklere, artan suç oranlarına ve intiharlara neden olur.

Bu bağımlılık ile mücadele etmek için gerekirse, destek gruplarına katılabilir, ailenize açılabilir, tedavi programlarını takip edip hatta ilaç yardım alabilirsiniz.

7. Ağız Hijyenine Dikkat Edin

Ağız hijyenine dikkat etmek diş çürüklerini, ağız kuruluğunu, diş eti hastalığını ve diş ağrısını önlemek için önemlidir. Aynı zamanda ağzınızdan zararlı bakterileri temizleyerek genel sağlığınızı destekleyebilirsiniz.

Ağızdaki bakteriler, kalp hastalığı, böbrek hastalığı, felç, şeker hastalığı, Alzheimer hastalığı ve bazı kanser türlerinin riskini arttırır.

Diş eti hastalığı dünyadaki 743 milyon insanı etkileyen, dünyanın altıncı en yaygın kronik rahatsızlığıdır. Avrupa da ki, her iki yetişkin den birisi periodontal hastalıkta muzdariptir.

Ağız hijyenini korumaya devam ederek, diş eti hastalıklarından ve diğer oral sorunlardan korunabilir ve böylece ömrünüzün uzunluğunu artırabilirsiniz.

Her gün, günde iki kez dişlerinizi fırçalayın ve diş ipi kullanın. Ayrıca günde iki kez bir antiseptik gargara ile ağzınızı çalkalayın. Her altı ayda bir dişlerinizi kontrol ettirin.

Bol su içip şekersiz sakız çiğneyerek ağız kuruluğunun önüne geçebilirsiniz.

8. Çok Fazla Güneşte Kalmayın

Aşırı güneşe maruz kalmak cilt kanseri riskini artırır. Tabi ki güneşten tamamen uzak durmayın.

Dengeli bir şekilde güneşlenmek vücutta D vitamini üretimini uyarır. D vitamini eksikliği kansere, kalp hastalığına, felce, hipertansiyona, otoimmün hastalıklara, Tip 2 diyabete, depresyona, doğum kusurlarına, bulaşıcı hastalıklara neden olur.

Her gün 10 ile 15 dakika süreyle sabah güneşinden faydalanın. Günün yoğun saatlerinde (10.00 ile 16.00 saatleri arası) güneş ışığından uzak durun.

9. Olumsuz Düşünmeyin

Olumsuz düşünceler kaliteli bir yaşam tarzının önüne geçer. Olumsuz düşünmek stres düzeyini artırarak sağlık üzerinde zararlı bir etki yapar.

Negatif düşüncenin diğer etkilerinin arasında öfke, hayal kırıklığı, sinirlilik, anksiyete ve depresyon sayılabilir. Buna ek olarak yeme bozukluklarına da yol açabilir.

Hayatınızda bir amaç oluşturarak pozitif kalın. Hayata güzel yönden bakarak üretkenliğinizi artırın ve sağlıklı ilişkiler kurun. Mutlu olun huzur bulun.

Hayatınızda olumsuzluk azaltmak için, sahip olduğunuz her şey için yaratana şükredin. Her zaman gülümseyin ve pozitif olun.

10. Düzenli Doktor Kontrolünden Geçin

Çevre ve yaşam tarzı faktörleri ömrün süresinde önemli bir rol oynamaktadır.

Bu sağlık sorunları söz konusu olduğunda, hastalıklardan korunmak her zaman tedaviden iyidir. Erken tanı iyi tedavi sağlar ve geri kazanım oranlarını yükseltir. Aynı zamanda cebinizden daha az para çıkar.

Bu bakımdan meme muayenesi, kolesterol ve yüksek kan basıncı testi, kemik yoğunluğu testi, kolorektal kanser taraması, diş check-up’ı önemlidir.

Yorumla